Příslušenství Sony Ericsson: šup s hudbou do věže (test)

Sony Ericsson přináší nové netradiční příslušenství, které vám umožní přehrávat hudbu uloženou v telefonu na externím zařízení, například Hi-Fi systému.

Mnoho lidí používá místo klasického MP3 přehrávače mobilní telefon. Na paměťové kartě mají uloženo mnoho písniček, které většinou poslouchají přes sluchátka. Když se ale o ně chtějí podělit například s přáteli nebo si je vychutnat bez špuntů v uších, musejí využít většinou málo hlasitý a nepříliš kvalitní reproduktor telefonu. Sony Ericsson, který je známý svou velkou specializací na hudbu, nyní přišel s dvěma zajímavými zařízeními, která umožní tento problém vyřešit. Telefon přes toto příslušenství připojíte například k hudebnímu systému a můžete tak plně využít kvalitu jeho reproduktorů.

Sony Ericsson MRC-60: hudební stojánek s dálkovým ovládáním

První zařízení se jmenuje MRC-60. Na první pohled vypadá jako obyčejný stojánek na mobil. Písmena MRC v názvu ale zkracují anglické sousloví Music Remote Control, které ve volném překladu znamená dálkový ovladač hudby. Stojánek totiž zapojíte přes dodávaný kabel k hudebnímu systému, vložíte do něj telefon a pomocí speciálního dálkového ovládání můžete hudební přehrávač i FM rádio v telefonu ovládat na dálku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební stojánek Sony Ericsson MRC-60

Stojánek je vyroben z plastu, který má na horním povrchu metalickou úpravu. Najdete na něm klasický konektor Fast port pro připojení telefonu. Ten ve správné pozici udržuje výklopná plastová podpěra. Pod logem výrobce se zcela vpředu nachází přijímač infračerveného záření z dálkového ovladače a modrý světelný pruh, který signalizuje správné připojení telefonu a krátkým pohasnutím také příjem signálu z dálkového ovladače. Na spodní straně stojánku objevíte dvojici konektorů Fast port, které slouží pro současné připojení nabíječky a hudebního kabelu. Telefon lze totiž pomocí dodávané nabíječky se zkráceným konektorem ve stojánku nabíjet. Využít můžete i nabíječku od telefonu. Hudební kabel má na svém druhém konci klasické konektory cinch, které zajistí kvalitní přenos stereofonní signálu do externího zařízení. Velikost stojánku je 99 × 78 × 25 mm, hmotnost činí 65 g.

Klepněte pro větší obrázek
Pod konektorem Fast port je logo výrobce a příjímač infračerveného záření

Dálkový ovladač je jednoduchý a příjemně malý. Jeho hlavním ovládacím prvkem je čtyřsměrná navigační klávesa se středem, kterým se hudba pouští a zastavuje. Horizontální směry navigační klávesy slouží pro přetáčení a přeskakování mezi skladbami, případně pro ladění frekvence u rádia. Vertikálními směry pak upravujete hlasitost reprodukce. Kousek níže najdete další tři klávesy. Klávesami s červeným a zeleným sluchátkem se přijímají a ukončují hovory, tlačítko mezi nimi pak přepíná mezi hudebním přehrávačem a FM rádiem. Anténa k rádiu je integrovaná ve stojánku. Dálkový ovladač je napájen třívoltovou knoflíkovou baterií, která je uživatelsky výměnná. Jeho dosah je porovnatelný s ostatními ovladači k televizorům a podobným zařízením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stojánek zespodu • dvojice konektorů pro připojení nabíječky a hudebního kabelu

Se staršími telefony má problémy

O kvalitě reprodukce nemá smysl psát, je totiž závislá na tom, jaké zařízení k hudebnímu stojánku připojíte. Konektory cinch, lze zapojit prakticky do každého lepšího audiosystému, domácího kina i televizoru. Příchozí hovor je signalizován klasickým vyzváněním telefonu, po jeho přijetí se automaticky aktivuje hlasité handsfree. Volajícího tedy z věže neuslyšíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K810i si se stojánkem rozumí dokonale

Hudební stojánek jsem testoval s několika telefony. Jeho funkčnost se Sony Ericssonem K810i byla zcela bezproblémová. Jen mě zklamalo, že telefon i při připojené nabíječce po chvíli přešel do stavu nečinnosti s pohaslým displejem. Displej se nerozsvítil ani při přepínání mezi skladbami nebo ladění rádia. Vše jsem musel dělat „poslepu“. Zcela stejná byla situace se Sony Ericsson W610i. Ten má konektor Fast port na svém levém boku, ve stojánku tak byl naležato. Na funkčnost to ale nemělo žádný vliv. Se starším Sony Ericssonem W800i ale již nastaly komplikace. Hudba sice hrála stále z věže, hudební přehrávač ani rádio ovšem nešly spustit dálkovým ovladačem. Fungovalo pouze přeskakování mezi skladbami a regulace hlasitosti. Problém byl i se zastavením reprodukce. Při příchozím hovoru se také neaktivoval hlasitý reproduktor. Z toho vyplývá, že stojánek je plně funkční pouze s novějšími modely, které poznáte podle vylepšeného uživatelského prostředí (obsahuje např. možnost blogování a opakované události v kalendáři).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V základním balení najdete nabíječku a hudební kabel • jejich společné zapojení do stojánku

Hudební stojánek MRC-60 je rozhodně zajímavé příslušenství, které se jistě zalíbí těm uživatelům, kteří svůj telefon používají jako hudební přehrávač a své oblíbené skladby si rádi poslechnou nejen ve sluchátkách. Jeho cena se pohybuje okolo jednoho tisíce korun.

Sony Ericsson MBR-100: hudební Bluetooth přijímač

Druhým zařízením, na které se dnes podíváme podrobněji, je hudební Bluetooth přijímač s označením MBR-100. Tento malý černý kvádr se zakulacenými hranami, který díky výstupu konektoru připomíná malou láhev nebo tubu, dokáže přes stereofonní Bluetooth profil A2DP bezdrátově přijímat hudbu a poté ji kabelem odvádět do externího zařízení nebo klasických sluchátek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bluetooth přijímač Sony Ericsson MBR-100

Přijímač je vyroben ze dvou druhů plastu. Jeho horní stranu pokrývá černý lesklý plast, v kterém je zasazeno logo a jméno výrobce. Plast na spodní straně je také černý, ale matný. Ukrývá se v něm jediné tlačítko na celém zařízení a dvojbarevná zeleno-červená dioda, která signalizuje spárování, přenos hudby i vybitou baterii. Pro připojení hudebního kabelu je přijímač vybaven klasickým 3,5mm jackem. Přímo naproti pak najdete konektor pro připojení nabíječky, kterou najdete v balení. Má zkrácený konektor Fast port a můžete s ní nabíjet i telefony stejné značky. Rozměry přijímače jsou 78 × 26 × 14 mm, hmotnost činí zanedbatelných 19 g.

Klepněte pro větší obrázek
Svou velikostí se vyrovná běžným MP3 přehrávačům

Pro spojení s externím hudebním systémem jsou v krabici připraveny dva kabely. Jeden má dva 3,5mm konektory jack. Druhý je vybaven 3,5mm jackem jen na jedné straně, druhou obsadila dvojice konektorů cinch. Možnosti připojení jsou tak velmi široké. Kromě toho můžete do přijímače připojit klasická kabelová sluchátka s 3,5mm jackem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana je z matného plastu • vypínací tlačítko je jediný ovládací prvek • informační dioda

Zbaví vás kabelů

Kvalita reprodukce není bezdrátovým přenosem nijak ovlivněna. Telefon může být od přijímače vzdálen až deset metrů. Poté ale již dochází k občasným výpadkům. Vzdálenost samozřejmě snižují zdi a jiné překážky. Spárování s telefonem probíhá bez problémů. Pokud jsou zařízení spárována, přijímač se automaticky připojí po zapnutí hudebního přehrávače. Přijímač se mi podařilo připojit i k dvěma telefonům současně. Vysílat hudbu přes Bluetooth může ovšem v jednu chvíli jen jeden.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na jedné straně konektor pro 3,5mm jack • na druhé konektor pro nabíječku

Přehrávání hudby nelze na přijímači nijak ovládat, vše musíte provádět z telefonu. Integrovaná baterie, která není uživatelsky výměnná, vydrží na jedno nabití asi deset hodin provozu. Prázdnou baterii oznámí dioda červeným blikáním. Na plnou kapacitu ji nabijete za dvě hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zapojení nabíječky a hudebního kabelu • obsah základního balení

Hudební přijímač je velmi zajímavé a všestranné zařízení, které má široké možnosti použití. Z drátových sluchátek vám udělá bezdrátová nebo přenese hudbu do Hi-Fi věže a podobných zařízení. Můžete jej použít s jakýmkoliv telefonem s Bluetooth profilem A2DP. Nemusí se tedy jednat jen o telefony značky Sony Ericsson. Nepočítejte ale s tím, že vám hudební přijímač přenese i telefonní hovor nebo že si přes něj zapnete integrované FM rádio. Jeho cena se pohybuje okolo třinácti set korun.

Diskuze (10) Další článek: Čínský mobil poháněný sluneční energií

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Recenze, Příslušenství, Ericsson, Sony Ericsson K810i, Sony Ericsson W610i, Eri, Test, Hud, Druhé zařízení, Kvalitní přenos, Věž, Son, Šup, Pohaslý displej


Určitě si přečtěte

T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Hejt na Google. Android 11 vzal skvělé bubliny a totálně je zkazil
Filip KůželVladislav Kluska
HejtAndroid 11
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 26

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video