Priv by BlackBerry: diamant s kazem [recenze]

Bez předsudků jsme se vrhli na androidí prvotinu od BlackBerry. Priv je v dnešní době unikátní a nadupaný slider, ale je tak dobrý, jak vypadá?

Oficiálně se jmenuje Priv by BlackBerry, ale v této recenzi mu budeme říkat prostě Priv. Jedná se o poslední příspěvek BlackBerry do nabídky smartphonů. Jenomže to není příspěvek jen tak ledajaký, Priv je totiž v mnoha věcech unikátní. Po dlouhé době na scéně opět vidíme smartphone s výsuvnou klávesnicí, tedy tzv. slider, navíc je jeho klávesnice dotyková. Aby nebylo zvláštností málo, jedná se o první BlackBerry s Androidem. V mnohém je Priv podobný modelu Passport, tomu, kterému jsme v recenzi dali přízvisko exot a dříč. Jak celá tahle eskapáda dopadla a zda Priv stojí za to, to zodpoví dnešní recenze.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Priv by BlackBerry na tiskových snímcích výrobce.

Po prvních minutách testování:

  • Zahnutý 2K displej vypadá famózně!
  • Konstrukce a mechanismus klávesnice vypadá bytelně.
  • Vícebarevná notifikační dioda je super.
  • Zadní kryt nedoléhá a uprostřed lze promáčknout.
  • Klávesnice má trochu tužší a nižší stisk.
  • Chybí FM rádio.
  • První dojmy z fotek i videí jsou super.
  • Android občas zaškobrtne, hodně v BlackBerry Hubu.
  • Bezdrátové nabíjení jen v USA? Co? Proč?

Blackberry Priv
rozměry a hmotnost: 147 × 77 × 9,4 mm, 192 g
displej: 5,4", kapacitní AMOLED, 1 440 × 2 560, 544 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (450|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 410 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 808 (6× Cortex-A57, 2 GHz, 20nm)
operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop)
fotoaparát: 18MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
39 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Slider mezi superphony

Priv je částečně jako štika mezi kapry v rybníce. Ne, že by snad byl o parník lepší, rychlejší, výkonnější či cokoliv jiného, on je prostě „jen“ o dost jiný. Vždyť považme, kolik superphonů se může pyšnit hardwarovou klávesnicí? A kolik jich má tak obrovský displej a klávesnici umí schovat? Jenom Priv. V tom je jeho hlavní devíza. BlackBerry prostě vzalo to skvělé z Passportu, moderní komponenty, ukuchtili z toho smartphone s Androidem a napasovali do něj vlastní vychytávky, jako je BlackBerry Hub. Hodně odvážný recept, nutno přiznat. A výsledek? Minimálně po designové stránce paráda. U Privu totiž máte pocit, že to za ty peníze stálo, že jste si připlatili za něco zvláštního.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozměry BlackBerry Priv jsou 147 × 77 × 9,4 mm a váží 192 gramů. Na to, že se jedná o slider s kovovým šasi, váží pořád o 17 gramů méně, než Lumia 1520.

Priv je konstrukčně unibody smartphone, pokud to tak lze o slideru prohlásit. Je ale rozhodně bytelný, šasi je kovové, stejně tak kolejničky a zadní strana vysouvací části, tedy displeje. Zbytek smartphonu je plastový, záda mají úpravu soft touch s imitací karbonu a čelní strana je pochopitelně kryta odolným sklem. Ale pojďme na Priv pěkně popořadě a začneme na čelní straně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V otevřeném stavu má Priv na výšku 18,4 centimetru. Vyvážen je ale dobře, rozhodně vám nebude z ruky vypadávat displejem napřed, konec s klávesnicí je ten težší.

Napravo i nalevo zahnuté sklo, podobně, jako varianta Edge od Samsungu, i když ne tolik. To je to první, co vás na Privu zaujme. Sklo je vsazeno v kovovém šasi, které jej obíhá po všech stranách a překrývá celá záda i horní a spodní hranu vysouvací části. Sklo je samozřejmě odolné a podle neoficiálních zdrojů se jedná o Gorilla Glass 4, i když ani web výrobce, ani společnost Corning tak neuvádí. Nad displejem najdeme barevnou notifikační diodu, hlasitý reproduktor, logo BlackBerry, čelní kamerku a potřebné senzory. V plastové bradě pod displejem, která je ale už součástí základny, najdeme pod souvislou perforací na levé straně hlasitý reproduktor a na opačném konci hovorový mikrofon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nad displejem najdeme hlasitý reproduktor, standardní senzory či čelní kamerku, ale především velkou a barevnou notifikační diodu.

Pokud se vrhneme na boky přístroje, na tom levém je pouze tlačítko zámku přístroje. Spodní hrana obsahuje microUSB situovaný uprostřed, zcela vpravo potom sluchátkový 3,5 mm Jack. Horní hrana obsahuje sekundární mikrofon umístěný v kovovém šasi displejové části, zatímco v tenkém proužku plastu základnové části se nachází dvojice šuplíčků: ten vlevo na nanoSIM, ten vpravo na microSD kartu. Zbývá už jen pravý bok, kde najdeme trojici tlačítek. Ta krajní slouží pro ovládání hlasitosti, to mezi nimi potom ke ztišení (rozuměj mute) hudby, vyzvánění či dalších multimédií.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Boky Privu znamenají tlačítka. Ten levý pouze tlačítko zámku, ten pravý potom tlačítka pro regulaci hlasitosti a rychlé ztišení vyzvánění či multimedií.

Zadní strana je u Privu cokoliv, jenom ne nezajímavá. Již zmíněná úprava soft touch zabraňuje tomu, aby vám telefon vyklouznul z ruky, imitace karbonu potom zase dobře skrývá případné otisky prstů. Uprostřed zadní strany najdeme vysázené logo BlackBerry a taky snad jedinou slabinu konstrukce. Mezi zadním krytem a vnitřnostmi telefonu je totiž místo a není ho tam zrovna málo. Tato vůle, přinejmenším 1 mm, má za výsledek to, že když držíte smarphone v ruce a tapnete na displej, ozve se slabý zvuk a sklo se jakoby povážlivě prohne. Je to ale právě zadní kryt, co se prohýbá, když totiž chytnete Priv za boky a tapnete na displej, vše je jak má být.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na spodní hraně najdeme systémový a sluchátkový konektor, na té horní sekundární mikrofon a dvojici šuplíčků na nanoSIM a microSD karty.

Zadní strana ale také znamená fotoaparát. U BlackBerry Priv se jedná o 18 Mpx snímač s logem Schneider-Kreuznach, který je doplněn dvojbarevným LED bleskem. Nutno zmínit, že diody jsou na poměry LED blesků poměrně veliké a ta klasická bílá, kterou lze použít jako svítilnu, vydává podobně světla, jako dvě menší v režimu svítilny na mojí Lumii 1520. Zmínit musíme také to, co není vidět, tedy NFC anténu pod zadním krytem a akumulátor s kapacitou 3410 mAh. K tomu podrobněji ale až v další kapitole.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na zadní stranu s imitací karbonu v BlackBerry usadili dvojbarevný LED blesk a fotooptiku se jménem Schneider-Kreuznach.

Klávesnice za jedna mínus

Pokud by to byl běžný smartphone, s popisem bychom skončili. Jenomže Priv není běžný smartphone, Priv je slider. Pokud palcem zaberete za drobný schodek pod displejem, Priv se s lehkostí vysune a odhalí svůj hlavní trhák. Tím je čtyřřadá hardwarová QWERTY klávesnice, která je stejně jako u modelu Passport dotyková, takže na ní lze posouvat v seznamech, na webu nebo třeba v textu emailu či SMS, takže si nezavazíte a nešmudláte po displeji. Gesty na ní lze také mazat slova, vybírat z predikovaných slov či zobrazit nabídku znaků. Passport měl klávesnici jen na tři řady, na šířku měl ale o 1,3 cm více, takže klávesy byly větší. A to je první z malých neduhů u Privu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohledů na klávesnici není nikdy dost. U Privu je čtyřřadá včetně funkčních kláves.

Klávesnice je skvělá, ergonomicky tvarovaná a po čase nebudete delší texty chtít psát jinak, pokud ale máte jako já velké prsty, palce vám budou zabírat jedno a půl až dvě tlačítka. A i když nemám přímé srovnání, myslím, že Passport měl tlačítka i více vyvýšená – nepotřeboval klávesnici nikam zasouvat. Druhý ze slabých neduhů je nízký zdvih a tužší stisk všech kláves, který pravděpodobně opět souvisí se slider konstrukcí. Klávesnice je samozřejmě podsvícená a na rozdíl od Passportu má i funkční tlačítka, jako je enter, shift či alt, čemuž odpovídají i popisky jednotlivých kláves, kde jsou písmena doplněna číslicemi a symboly. Pokud bych tedy měl klávesnici hodnotit, po Passportu za jedna s hvězdičkou by měl Priv jedna mínus. Ale pořád je to klávesnice alá BlackBerry jak se patří!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesy mají nízký a tuhý stisk, no a třeba u mezerníku vlastně není poznat, jestli jste ho vůbec zmáčkli. Chybí to klasické „klik“.

Témata článku: Blackberry, , , , , , , Blackberry Priv, Nokia Lumia 1520, Ambient, Black, Klávesnice QWERTY, Sto let, Ambientní displej, Třetí den, Ovládací panel, Skvělý displej, Výměnný náušník, OGG, MPEG, Černobílé provedení, ADTS, Krátká zmínka, Povedený fotoaparát, FLAC,