Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

  • Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem
  • Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy
  • Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Není to Samsung, LG ani Huawei, kdo jako první ukázal první skládací hybrid tabletu a smartphonu. Prvenstvím všem velikánům vzala společnost Royole s modelem FlexPai. Neznámá firma se doslova přes noc dostala na titulní stránky všech online médií. Na oficiální grafice vše vypadá vyšperkovaně, ale živá videa ukazují, že výrobce spěchal a nelámal si hlavu s designem ani s logikou ovládání. 

První tablet, který přeložíte vejpůl

Royole FlexPai vypadá v rozloženém stavu jako trochu netradiční tablet se 7,8" AMOLED displejem, rozlišením 1 920 × 1 440 pix a poměrem stran 4:3. Pokud jej však přeložíte v půlce, rázem se změní na telefon se 4" úhlopříčkou, ovšem tloušťka zařízení při „ne úplně ideálním“ složení naroste dost výrazně. Při zavření telefonu s prostředím Water OS (nadstavba na Androidu Pie), se systém přepne jen na jednu polovinu displeje, a na té druhé zobrazí pouze statickou tapetu. Vy si však můžete vybrat, kterou půlku displeje chcete v zavřeném stavu využívat.

Jedna z nich zabírá větší část poloviny, ta druhá je menší, kvůli zbytku neohebného těla s duálním fotoaparátem (16 + 20 MPx). FlexPai má sice tloušťku pouhých 7,6 mm, ovšem při svém složení z profilu vypadá jako 700 stránková knížka. Po přeložení tloušťka zařízení naroste na 15,2 mm! Výrobce udává, že skládací mechanismus je stavěn na 200 tisíc přeložení. Jenže ani hmotnost není dvakrát přívětivá - 320 gramů se už dost pronese.

FlexPai získal i další „pole position“. Je totiž prvním zařízením, které poběží na zatím nepředstaveném 7nm Snapdragonu 8150! A ani výrobce k němu na prezentaci moc sdílný nebyl (zřejmě ani být nemohl), jen uvedl, že se jedná o nový čipset osmičkové řady s důrazem na vylepšenou umělou inteligenci a podporu 4G. Základní konfiguraci doplňuje 6GB RAM a 128GB úložiště (+ microSD), k dostání však budou i verze s 8GB RAM a 256 či 512GB interní pamětí. Akumulátor o kapacitě 3 800 mAh můžete nabít i zrychleně, pomocí Ro-Charge se z nuly na 80 % dobije za hodinu.

Startuje se na 30 tisících

Na to, že se jedná o první skládací hybrid tabletu a smartphonu, není cena až tak přestřelená. Základní Dual SIM verze označená jako „vývojářská“ vychází na 1 135 EUR, tedy necelých 30 tisíc Kč. Ano, částka je to obrovská, zvláště ve srovnání s jinými odvětvími elektroniky (notebooky, fotoaparáty,...), ovšem u smartphonů je to meta, na které startuje třebaiPhone XS. U Samsungu je pak přes 30 tisíc naceněna 512GB verze Galaxy Note 9.

Royole FlexPai je prvním tabletem na světě, který přeložíte vejpůl:

Royole FlexPai je sice prvním skládacím hybridem, ovšem zařízení na nás nepůsobí dojmem finálně dotaženého zařízení. Dokážete si představit, že byste podobný hybrid používali každý den? A napadá nás ještě jedna filozofická otázka - „Kam s ním?“

Zdroj Royole, Weibo

Diskuze (33) Další článek: Sony Mobile zažilo velmi špatný kvartál. Prodalo nejméně smartphonů v historii

Témata článku: Smartphony, Tablety, Snapdragon, Hybridy, Výzkum a vývoj, Zajímavosti, OLED, Hybrid, Samsung LG, Netradiční tablet, Reálné zařízení, Euro, Telefon, Rozložený stav, Royole, Sam, První tablet, Neznámá firma, Přeložení, Tloušťka, Displej, Sklad, Osmičková řada, Royole FlexPai, Zařízení, Tablety na Heureka.cz