Pro studenty je chytrý telefon samozřejmostí. Bezpečnost dat už tolik ne

Chytrý telefon a notebook je dnes mezi studenty již samozřejmostí, bezpečnost dat už tolik ne. Alespoň to vyplývá z čerstvého průzkumu společností Eset a Seznam.cz. Smartphony dnes vlastní 98 % vysokoškolských a středoškolských studentů, přičemž 94 % má také notebook, které využívají ke studiu. Rozdíl je však v přístupu k bezpečnosti. Zatímco u přenosných počítačů využívá antivirový program více než 80 % respondentů, u telefonů a tabletů je to kolem 40 %. Přibližně desetina dotázaných studentů se o bezpečnost nezajímá a ani neví zda jejich zařízení jsou či nejsou nějak chráněna.

Chytrá zařízení změnila také přístup studentů k výuce. Téměř 44 % studentů využívá výhradně digitální studijní materiály a dalších 39 % dotázaných elektronické poznámky kombinuje s těmi papírovými. Proti předchozím pěti letům je tedy vidět jasný trend přechodu na elektronické materiály. V minulém roce je dokonce využívala více než polovina studentů, ale to byl zapříčiněno pandemií a domácí výukou.

Až překvapivě pozitivní je přístup k studentů k záloze dat. Studijní materiály si zálohuje přes 80 % studentů a polovina z nich dokonce pravidelně. Ke sdílení materiálů nejvíce používají Facebook Messenger, ale své uplatnění stále více nachází i Google Docs a Google Disk. Stran sociálních sítí ale již tak opatrní nejsou. Desetina z nich zde využívá všude veřejný profil a téměř polovina má veřejný profil minimálně na některé ze sítí. 

Bohužel mezi studenty pokulhává schopnost ověřovat zdroje. Skoro 40 % z nich nikdy neřešilo, zda je účet osob, které na sociálních sítích sledují ověřené. S tím však jde i ruku v ruce to, že více než tři čtvrtiny z nich se někdy setkalo na sociálních sítích s podvodem. Pozitivní je, že dvě třetiny studentů alespoň využívá dvoufaktorové ověření.

Bezpečný režim pro Android:

Zdroj: Tisková zpráva

Diskuze (11) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Výuka cizích jazyků, dětská chůvička a kódování pro děti

Témata článku: Android, Bezpečnost, Messenger, Chytrý telefon, Facebook, Sociální sítě, Průzkum, Materiál, Pro mladé, Seznam.cz, Eset, Antivirus, Studentský tarif, Samozřejmost, Bezpečnost dat, Google Disk, Data, Notebook, Studenti, Google Docs, Telefony s Androidem na Heureka.czŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress