Pro studenty je chytrý telefon samozřejmostí. Bezpečnost dat už tolik ne

Chytrý telefon a notebook je dnes mezi studenty již samozřejmostí, bezpečnost dat už tolik ne. Alespoň to vyplývá z čerstvého průzkumu společností Eset a Seznam.cz. Smartphony dnes vlastní 98 % vysokoškolských a středoškolských studentů, přičemž 94 % má také notebook, které využívají ke studiu. Rozdíl je však v přístupu k bezpečnosti. Zatímco u přenosných počítačů využívá antivirový program více než 80 % respondentů, u telefonů a tabletů je to kolem 40 %. Přibližně desetina dotázaných studentů se o bezpečnost nezajímá a ani neví zda jejich zařízení jsou či nejsou nějak chráněna.

Chytrá zařízení změnila také přístup studentů k výuce. Téměř 44 % studentů využívá výhradně digitální studijní materiály a dalších 39 % dotázaných elektronické poznámky kombinuje s těmi papírovými. Proti předchozím pěti letům je tedy vidět jasný trend přechodu na elektronické materiály. V minulém roce je dokonce využívala více než polovina studentů, ale to byl zapříčiněno pandemií a domácí výukou.

Až překvapivě pozitivní je přístup k studentů k záloze dat. Studijní materiály si zálohuje přes 80 % studentů a polovina z nich dokonce pravidelně. Ke sdílení materiálů nejvíce používají Facebook Messenger, ale své uplatnění stále více nachází i Google Docs a Google Disk. Stran sociálních sítí ale již tak opatrní nejsou. Desetina z nich zde využívá všude veřejný profil a téměř polovina má veřejný profil minimálně na některé ze sítí. 

Bohužel mezi studenty pokulhává schopnost ověřovat zdroje. Skoro 40 % z nich nikdy neřešilo, zda je účet osob, které na sociálních sítích sledují ověřené. S tím však jde i ruku v ruce to, že více než tři čtvrtiny z nich se někdy setkalo na sociálních sítích s podvodem. Pozitivní je, že dvě třetiny studentů alespoň využívá dvoufaktorové ověření.

Bezpečný režim pro Android:

Zdroj: Tisková zpráva

Diskuze (11) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Výuka cizích jazyků, dětská chůvička a kódování pro děti

Témata článku: Android, Chytrý telefon, Bezpečnost, Messenger, Facebook, Sociální sítě, Průzkum, Pro mladé, Materiál, Eset, Antivirus, Seznam.cz, Studentský tarif, Notebook, Google Disk, Google Docs, Studenti, Data, Bezpečnost dat, SamozřejmostVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Tento rok byl, co se týče multiplayerových stříleček, plný zklamání. Do hry konečně vstupuje Halo a to, zdá se, ukáže přesně to, co bychom si přáli. Hra je oficiálně stále v betě a již nyní je jednou z nejnávykovějších her roku.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Když webmail nestačí… Přehled nejlepších e-mailových klientů

Když webmail nestačí… Přehled nejlepších e-mailových klientů

Nejen pro firemní, ale často i tu soukromou schránku se vyplatí používat e-mailový klient pro desktop. Často nabízí mnohem pokročilejší vlastnosti, především ale umožní propojit více schránek.

Stanislav Janů
E-mailNejlepší programy
Recenze mobilu Vivo Y33s. Design a foťáky spíše nudí, výdrž jej však vrací zpět do hry

Recenze mobilu Vivo Y33s. Design a foťáky spíše nudí, výdrž jej však vrací zpět do hry

** Vivo Y33s cílí na mladé aktivní uživatele ** Líbit se vám bude velkokapacitní baterie a vcelku slušný fotoaparát ** Méně pak už displej či výpočetní výkon, i když běžným mobilním hráčům bude čipset zřejmě dostačovat. A co na to konkurence?

Martin Chroust
Střední třídaRecenze
Nejlepší aplikace pro tento týden: Detektor silničních radarů a konkurence pro Clubhouse

Nejlepší aplikace pro tento týden: Detektor silničních radarů a konkurence pro Clubhouse

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Mohutné „erupce“ supermasivních černých děr ovlivňují vesmír široko daleko

Mohutné „erupce“ supermasivních černých děr ovlivňují vesmír široko daleko

** Materiál vyvrhovaný z bezprostředního okolí supermasivních černých děr vytváří bubliny v jejich okolí ** Ty se postupně rozpínají a zasahují velkou oblast okolního vesmíru ** Při tom vznikají úchvatné a obrovské struktury hřibovitého tvaru, prstence či vlákna

Stanislav Mihulka
Černé díryVesmír
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment