Pro studenty je chytrý telefon samozřejmostí. Bezpečnost dat už tolik ne

Chytrý telefon a notebook je dnes mezi studenty již samozřejmostí, bezpečnost dat už tolik ne. Alespoň to vyplývá z čerstvého průzkumu společností Eset a Seznam.cz. Smartphony dnes vlastní 98 % vysokoškolských a středoškolských studentů, přičemž 94 % má také notebook, které využívají ke studiu. Rozdíl je však v přístupu k bezpečnosti. Zatímco u přenosných počítačů využívá antivirový program více než 80 % respondentů, u telefonů a tabletů je to kolem 40 %. Přibližně desetina dotázaných studentů se o bezpečnost nezajímá a ani neví zda jejich zařízení jsou či nejsou nějak chráněna.

Chytrá zařízení změnila také přístup studentů k výuce. Téměř 44 % studentů využívá výhradně digitální studijní materiály a dalších 39 % dotázaných elektronické poznámky kombinuje s těmi papírovými. Proti předchozím pěti letům je tedy vidět jasný trend přechodu na elektronické materiály. V minulém roce je dokonce využívala více než polovina studentů, ale to byl zapříčiněno pandemií a domácí výukou.

Až překvapivě pozitivní je přístup k studentů k záloze dat. Studijní materiály si zálohuje přes 80 % studentů a polovina z nich dokonce pravidelně. Ke sdílení materiálů nejvíce používají Facebook Messenger, ale své uplatnění stále více nachází i Google Docs a Google Disk. Stran sociálních sítí ale již tak opatrní nejsou. Desetina z nich zde využívá všude veřejný profil a téměř polovina má veřejný profil minimálně na některé ze sítí. 

Bohužel mezi studenty pokulhává schopnost ověřovat zdroje. Skoro 40 % z nich nikdy neřešilo, zda je účet osob, které na sociálních sítích sledují ověřené. S tím však jde i ruku v ruce to, že více než tři čtvrtiny z nich se někdy setkalo na sociálních sítích s podvodem. Pozitivní je, že dvě třetiny studentů alespoň využívá dvoufaktorové ověření.

Bezpečný režim pro Android:

Zdroj: Tisková zpráva

Diskuze (11) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Výuka cizích jazyků, dětská chůvička a kódování pro děti

Témata článku: Android, Messenger, Facebook, Chytrý telefon, Bezpečnost, Sociální sítě, Seznam.cz, Průzkum, Studentský tarif, Materiál, Pro mladé, Antivirus, Eset, Data, Notebook, Google Disk, Studenti, Pro +, Bezpečnost dat, Google Docs, Samozřejmost, Zákaz používání, Mobilní telefony na Heureka.cz