Už od ledna asi nic nerezonuje světovými technologickými médii více, než to, že Samsung letos uvede do prodeje chytrý prsten. Skoro to vypadá, že na toto oznámení čekali všichni další mobilní giganti. Záhy poté, co Samsung odhalil své plány, se objevily patenty Applu, který podle analytiků dokládají, že Apple identický produkt. A hned na to se svou trochou do mlýna přispěl i Honor, který potvrdil, že i on už brzy do svého portfolia zařadí chytré prsteny. A svůj titanový prsten má už i Amazfit. Jen čekáme na to, až se v březnu dostane na trh...
Amazfit Helio Ring to zřejmě na trh stihne dříve, než Galaxy Ring od Samsungu. Potenciál známých značek je v segmentu chytrých prstenů skutečně enormní. Je však třeba zvolit vhodnou cenovou politiku. Aktuální prsteny známých značek stojí okolo 10 tisíc
Co stojí za tak náhlou změnou směřování mobilních značek, které až dosud segment chytrých prstenů zcela přehlížely? Proč má být prsten další velkou věcí v nositelnostech? A co bude umět navíc oproti chytrým hodinkám, a nebo se snad máme ptát „Co umí navíc“ v přítomném čase?
Chytrý prsten není žádná novinka
Nebudeme si hrát na Apple a znovu představovat „kolo“. Předně je nutné si říci, že chytrý prsten vlastně není žádná novinka. Nejedná se o extra populární nositelnost, kterou by měl na prstu každý (v tomto stále dominují chytré hodinky), ale asi i vy podvědomě víte, že už jste tyto prsteny tu a tam viděli. A to proto, že mají svou stabilní, byť z globálního pohledu malou, uživatelskou základnu.
Jejich „průkopníkem“ je finská společnost Oura, která svou první generaci prstenu úspěšně povedla crowdfundingovou kampaní už v roce 2016, a dnes už má na trhu třetí generaci svého chytrého prstenu. Úplně první komerční chytrý prsten dostala na trh britská firma McLear, a to už v roce 2013. A už tehdy uměl bezkontaktně platit.
Třetí generace prstenu Oura se datuje do roku 2021, a to už je slušná časový prodleva...
První generace prstenů byly nesmělými pokusy o nositelnost, kterou nikdo nemá. Mezitím se však z chytrých hodinek stal mainstream. Hodinky dnes jako doplněk smartphonu bereme úplně samozřejmě. A to i díky tomu, že je dnes má ve svém portfoliu úplně každý, od Applu až po ZTE. Mají základní sadu chytrých a měřicích funkcí, k nimž se postupně nabalují další speciální funkce, např. měření krevního tlaku natočení EKG, detekce spánkové apnoe, apod.
Jenže, hodinky ve své aktuální formě spíše stagnují. Žádný z výrobců chytrých hodinek to na plnou pusu neřekne, ale v tomto segmentu se očekává největší průlom až poté, co se na zápěstí dostane neinvazivní měření krevního cukru. To je funkce, která má potenciál oslovit stovky milionů diabetiků po celém světě, a z běžných chytrých hodinek udělá zdravotní pomůcku, která s námi bude neustále po ruce. Jenže, než se do této fáze dostaneme, ještě to dlouho potrvá. Důkazem je zejména nedávné vyjádření amerického úřadu FDA, který neudává žádnou certifikovanou nositelnost pro toto zdravotní měření. A mezi řádky to ani nevypadá, že by měl Apple nebo Samsung brzy slavit nějaké úspěchy.
Chytré prsteny byly až dosud relativně velmi malou kategorií nositelností, kterou však může oznámení globálních gigantů (Samsung, Apple, Honor, Amazfit) v popularitě doslova ze dne na den vystřelit vzhůru. Giganti vyslali signál, že s touto kategorií počítají, a stávajícím výrobcům to zřejmě chvilkově pomůže, ale poté je tato situace zřejmě rychle stáhne dolů.
Největší slabinou některých současných řešení je nutné předplatné, a ne tak snadná integrace do ekosystémů mobilních zařízení. Některé prsteny spojíte jen s iPhony, některé jsou jen pro ženy. Některé nemají až tak velkou přesnost, některé zase nepropojíte s globálními zdravotními aplikacemi... Prsten od Samsungu navázaný na zdravotní aplikaci Samsung Health a spolupracující s hodinkami Galaxy Watch, popř. analogická situace s Apple Health, Apple Watch a potenciálním „iRingem“ – to je něco, co světu chytrých prstenů dosud chybělo. A za krátkou dobu už zřejmě chybět nebude...
Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody chytrých prstenů? Dozvíte se dále.
Stylový doplněk i ne tak časté nabíjení
Nedávné oznámení chytrého prstenu od Samsungu vzbudilo velkou vlnu zájmu. Už při premiéře řady Galaxy S24 v USA jsem viděl desítky novinářů, které primárně nezajímaly telefony, a hnaly se za vyfocením chytrého prstenu. Ten však vystavený nebyl, a Samsung jej (za sklem) ukázal až na letošním veletrhu MWC, byť oficiální premiéra je ještě měsíce daleko. Proč je najednou chytrý prsten ve středobodu zájmu?
Chytrý prsten je spíše nenápadný doplněk, který oproti hodinkám nemusíte tak často dobíjet. Sice vám neřekne aktuální čas a neprozradí, od koho vám došla textovka... jenže smartphone máme vlastně stále na dosah ruky...
Přiznejme si, že chytré hodinky jsou dnes tak trochu „nuda“. Chybí jim drajv předchozích generací, které rok od roku nabalovaly nové funkce. Dnes už je výbava hodinek víceméně hodně podobná, ani designově se nic zásadního nemění. A pak tu máme nutnost neustálého nabíjení a otravné notifikace – jako by nestačilo, že nám neustále vibruje telefon.
Ano, to je jen jeden z mnoha pohledů na věc. Pro spoustu uživatelů jsou hodinky na zápěstí naopak skvělým doplňkem, jak mít přehled o notifikacích, zdraví a o fyzických aktivitách a cvičení. Jenže jsou tu i lidé, kteří nebyli zvyklí nosit hodinky a nebo chtějí technologie v minimalistickém stylu, které z nich neudělají „nabíjecí otroky“. A přesně to jsou hlavní body chytrých prstenů, které mohou navíc na ruce vypadat stylově a přesto relativně „nenápadně“. Ne, chytré hodinky z trhu rozhodně nezmizí, ovšem potenciál trhu s chytrými prsteny je u světoznámých značek doslova obrovský.
A je třeba si na pravou míru uvést, že i chytrý prsten poznáte „na první dobrou“. Oproti klasickým prstenům je širší a tlustší. A zatímco u hodinek můžete často velmi přesně na první pohled uhádnout značku, u prstenů tomu tak není. Pokud nemají specifický tvar, většinou mají černé, zlaté nebo stříbrné tělo bez loga. Nesvádí se zde nesmyslná designová bitva, ale mnohem důležitější je výdrž a to, co prsteny umí.
Dál se v článku dozvíte, co vlastně všechno dnes chytré prsteny umí.
Co dokáže chytrý prsten
A zatímco designově jsou víceméně uniformní, už nyní se chytré prsteny výrazně liší svými funkcemi. U každé značky je seženete v různých velikostech, aby vám na prstu seděl „tak akorát“. Některé značky mají tři základní velikosti (S, M a L), jiné používají očíslované velikosti, některé dokonce i s „půlstupni“. Důraz je kladen na to, aby prsten na prstu držel co nejlépe. Aby nespadl z ruky třeba při běhání a držel v noci na prstu, aniž by se výrazně hýbal. A tím získáte třeba přesnější naměřená data a navíc nemusíte mít v noci na zápěstí těžké hodinky, s nimiž se spoustě uživatelům (včetně mě) těžko usíná.
Měřit pohyb, fyzické aktivity, srdeční tep a další zdravotní data, nebo třeba i ovládat telefon a bezkontaktně zaplatit – využití chytrých prstenů má už teď velmi široké hranice
Prsten mimo spánku eviduje vaše další aktivity a cvičení, srdeční tep nebo třeba průtok krve, dechovou frekvenci, stres, okysličení krve, změří teplotu natočí EKG... funkce se mezi jednotlivými prsteny liší, společné však mají to, že prsten a podpůrná aplikace v mobilu s těmito informacemi umí dále pracovat a využít je např. na motivaci uživatele. Prsten může vibracemi upozorňovat na notifikace z telefonu, a naopak jej můžete využít ke vzdálenému ovládání jiných zařízení (např. díky integrované dotykové plošce), popř. jím lze třeba i zaplatit. A zatímco u hodinek existuje poměrně stálá sada funkcí, i my tak trochu cítíme, že u prstenů se mohou výrobci daleko více „odvázat“.
Veškerá měřidla má prsten na vnitřní straně, a díky voděodolnosti jej často sundáte z prstu až při nabíjení. To často probíhá pomocí nabíjecího docku, na něhož prsten jen položíte. Výdrž je oproti některým hodinkám výrazně delší. Oura u své třetí generace prstenu udává až týden na jedno nabití, Samsung u Galaxy Ring potvrdil až devítidenní výdrž. Samozřejmě bude záležet i na tom, jak aktivní jste, a jaké aktivity si prstenem necháte měřit. V rámci úsporných opatření je totiž možné u některých prstenů některé z funkcí deaktivovat, a tím výdrž ještě o něco prodloužit.
Budou prsteny spíš doplňkem, nebo náhradou chytrých hodinek? Čtěte dál.
Nahradí nebo doplní hodinky?
Všechny dosavadní prsteny na trhu jsou díky absenci univerzálních ekosystémů brány jako samostatné produkty s komunikací „prsten – telefon“. Jenže, to, že jej do svých ekosystémů brzy zařadí značky, které mají na trhu i chytré hodinky, poukazuje na dvě možnosti využití. Prsteny budeme moci používat samostatně, ale i společně s hodinkami.
V prvním případě uživatelům odpadne zmiňované časté dobíjení, prsten bude méně nápadnou nositelností, která obstará velké množství fitness a zdravotních dat. Při společném používání prstenu a hodinek téže značky si od toho, nejen my, slibujeme větší přesnost při měření. Jak vám dokládáme v našem pravidelně aktualizovaném článku, jen při měření srdečního tepu se výsledky různých modelů chytrých hodinek diametrálně rozcházejí. A dá se předpokládat, že u dalších zdravotních metrik tomu nebude jinak.
Data naměřená hodinkami tedy rozhodně má smysl ještě zpřesňovat, což ostatní zmínil i Amazfit při oznámení prstenu Helio Ring. Podobně by zpřesnění údajů mohlo pomoci i hodinkám Galaxy Watch od Samsungu a Apple Watch od Applu. A je tu ještě jeden možný důvod, proč prsteny, a proč zrovna letos. Dá se předpokládat, že Samsung prsten poběží jen s Androidy (popř. jen v řadě Galaxy), ten od Applu zase s iPhony. Když máte Android s hodinkami, asi by ještě šlo uvažovat o přechodu mezi platformami, ale připočtěte k tomu ještě prsten, a už se bavíme o třech (ne nijak levných) produktech, které musíte adekvátně nahradit. Prsten tak může pomoci výrobcům i v tom, aby si udrželi stávající uživatele.
Na dalším listu se dočtete, jaké prsteny se už teď dají koupit.
Jaká je současná situace?
Každý nový prsten globálních mobilních značek bude automaticky srovnáván se značkou Oura. Oura Ring 3 je lehký a při nošení působí přirozeně. Zaznamenává široké spektrum dat, od cvičení přes teplotu až po spánek. Prsten dokáže měnit vaše stanovené cíle podle automaticky zaznamenaného stresu. Ze všech dat mobilní aplikace vytváří reporty a souhrny, a snaží se uživatele nezahltit zbytečnou spoustou čísel. Prsten je už na trhu nějaký ten pátek, oznámen byl v říjnu roku 2021.
Každý nový chytrý prsten se bude srovnávat s Oura Ring 3. Proti němu hovoří snad jen „povinné“ předplatné
Naměřená data můžete synchronizovat s Apple Health a Google Fit, prsten tak funguje, jak s iPhony, tak i s Androidy. Nedostatkem je vcelku snadné poškrábání a nutné předplatné, které odemyká „prémiové“ funkce. A dá se předpokládat, že nastupující globální konkurence nebude mít důvod tyto funkce zamykat.
Takto vypadá RingConn Smart Ring
Chytré prsteny se aktuálně jednoznačně dělí na Ouru a „na ty další“. Nejvýraznějším vyzyvatelem je RingConn Smart Ring. Hlavně proto, že má podobné funkce, ale žádné předplatné. Jednorázovým nákupem prstenu to končí, ale i začíná. Prsten má opět velké množství dat (možná i více, než u Oury), ale myslí i na ty, kteří často střídají telefony. Prsten jde rychle přepojit z jednoho telefonu na druhý a vydrží týden v nabitém stavu. Prstenu však přesto schází některé funkce, a dokáže sdílet data jen s Apple Health. O prstenu jsme blíže psali zde.
Ultrahumane Ring Air je zase nejlehčí prsten pro měření spánku
Ultrahumane Ring Air se zase profilu jako jeden z nejlepších (a nejlehčích) prstenů pro fitness. Je navržen pro běžce a ty, kteří rádi cvičí a vedou celkově aktivní život. Prsten z naměřených dat vytváří náhledy na vaše fyzické a mentální rozpoložení, připomíná vám kdy přidat, kdy zvolnit, kdy to chce kávu, a kdy zase sluníčko a vitamín D. Naměřená data však nebývají nejpřesnější, byť vývojáři prsten dost často aktualizují. Ani avizovaná výdrž šesti dní se často nepodaří naplnit. O prstenu jsme blíže psali zde.
Mezi další prsteny patří specializované modely, např. na spánek (Go2sleep RIng) nebo pro monitoring ženského zdraví (Evie Ring). Jsou levnější, vydrží kratší dobu, ale nejsou pro každého. U nás na webu jsme vás ještě informovali o značce Rogbid, která umí ovládat telefon na dálku, v minulosti jsme psali i o chytrém prstenu zaměřeném na měření krevního tlaku, který však dodnes neexistuje. Spousta projektů krátkodobě vystřelila na Kickstarteru a Indiegogo, abychom se po půlroce dozvěděli, že jsou vybrány statisíce, ne-li miliony, korun, a prsten se na trh dosud nedostal. A tom horším případě projekty upadly v zapomnění.
Právě tato jistota z dlouhodobé podpory produktu, aktualizací a zařazení prstenů do stávajících ekosystémů až dosud chyběla. Změnit to chce Samsung, Honor, ale i Amazfit nebo, možná výhledově, i Apple. Začínáme za 3, 2, 1...
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium