Proč některé telefony dostávají novou verzi Androidu se zpožděním? Nezáleží jen na výrobci mobilu, ale i procesoru

Poslední dobou je u telefonů poměrně velká pozornost směřována k aktualizacím Androidu a době softwarové podpory. Jak se ale ukazuje, vše ve svých rukou nemají jen samotní výrobci telefonů. V týdnu na fóru Xiaomi fanouškům odpovídal jeden z výkonných ředitelů Xiaomi Li Ming, který reagoval na dotaz, proč jsou telefony s procesory MediaTek aktualizovány později než modely s Qualcommem.

Ming zde obsáhle vysvětlil, jak funguje aktualizace u telefonů s čipy od těchto firem. Když Google chystá novou verzi Androidu, vždy dává výrobcům čipů s předstihem přístup k systému, aby na ně mohli včas přizpůsobit své procesory a byla včas vyřešena podpora. Dokud toto přímo výrobci čipů nezajistí, nemůže Xiaomi ani jiní výrobci telefonů aktualizaci systému nijak urychlit.

Přístup Qualcommu a MediaTeku je však v tomto výrazně odlišný. Zatímco Qualcomm má velké kapacity a spousty týmů, které po získání potřebných kódů od Googlu začnou ihned paralelně pracovat na podpoře, u MediaTeku je kvůli omezeným zdrojům situace horší. Zde je totiž podpora systému pro čipy zajištěna až postupně ve vlnách, přičemž první ji dostanou ty nejdůležitější procesory, které mají pro firmu největší prioritu.

Když tedy oficiálně vyjde verze Androidu, nedlouho potom už má Qualcomm připravenou podporu, kdežto u MediaTeku se čeká na další vlny. Ve vlnách pak navíc aktualizují i samotní výrobci telefonů, opět podle priority, prodejnosti a dalších parametrů konkrétního modelu. Kombinací těchto dvou faktorů tak obecně nastává to, že telefony s procesory od Qualcommu většinou získají aktualizaci na nový Android dříve a neplatí to jen pro Xiaomi, ale obecně pro všechny výrobce.

Představení Xiaomi 11T Pro:

Zdroj: Gizmochina

Diskuze (8) Další článek: Magfoldy Tote je ten nejpraktičtější MagSafe doplněk pro iPhone. Na záda telefonu schová nákupní tašku

Témata článku: Xiaomi, , , , , , , , , Telefon, Výrobce, Pro +, Verze, Zpoždění, Procesor, Faktor, Výrobce mobilu, Nová verze,