“určitě i vy budete chtít přijít na kloub”? Nebudu, zcela určitě nebudu.
🤣🤣🤣 Tak cca 500 let starý kalendář je mi fakt úplně u zadku...
Ešte je tu otázka, ako je definovaný gregoriánsky kalendár pre minulosť (čas pred oným bodom zlomu) - či sa zhoduje s juliánskym, alebo je tam vždy určitý (a čím ďalej do minulosti menší) rozdiel voči juliánskemu. Či náhodou to nemá Apple urobené mätúco (miešanie rôznych kalendárov v jednom).Každopádne toto asi nikoho nejako reálne neovplyvňuje, lebo vieme, že časové značky historických udalostí pred bodom zlomu sú vždy udané (v kresťanskom kultúrnom okruhu) v juliánskom kalendári.
Neni definovany, navic kazdy rozumny kalendar zacina casem linuxove epochy, absolutne nedava smysl vyvijet a udrzovat neco, co jde 6 tisic let do minulosti.
Téma kalendářů je zajímavé. Změna juliánského kalendáře na gregoriánský je známá, ale v různých zemích k nim docházelo v různém období (např. Čechy/Morava). Co takhle jiné kalendáře. Kalendářů máme přehršle, například islámský (hidžra), židovský (tam bychom byli asi nejdál), nedávno (2012) prý skončil Mayský, známé jsou také "revoluční" - Francouzský (vydržel snad 5 let) nebo Sovětský (všechny měsíce - i únor měly 30 dní). Jen tak z recese, daly by se zobrazit?
A třeba v Thajsku mají rok 2568 : o )
Tohle mi přesně připomíná https://youtu.be/-5wpm-gesOY?si...PWZrGY9YJA
V té době měli lidé jiné starosti než si něco plánovat ve svých mobilech.
No pri cestovaní časom sa bude táto funkcionalita hodiť. Prestav si, že by si mal just 15.10.1582 dedlajn. To by bol dosť průser, ak by to v iPhone spravili zle.
No to je jasné, přechod z juliánského na gregoriánský kalendář. Jenže ten skok si v různých zemích liší, jak k té korekci docházelo. Svatá říše římská byla první, ostatní to odkládali (jako nějaký papežský vrtoch), takže čím dál od moci a vlivu papeže, tím později.Bezpečné datum (asi) používá Microsoft v Active Directory, kde časová značka s hodnotou 0 znamená 1. ledna 1601, to je bezpečné datum, kdy už celý západní svět přešel na korigovaný kalendář.V Rusku, jako obvykle, to trvalo pár století (proto máme říjnovou revoluci v listopadu). A pravoslavná církve se juliánského kalendáře drží - aspoň v Rusku, na Ukrajině snad přešli před pár lety na gregoriánský kalendář i v této oblasti.Takže Apple tam může mít skok 10 dní, ale správně by to mělo být, v závislosti na zemi, k různým datům a případně o různý počet dní.
Názor byl 1× upraven, naposled 21. 5. 2025 07:40
Gaius Iulius Caesar též zavedl zmatek: 12. měsíc je december = 10, 11. měsíc je november = 9, ... 🙂 No, česko-moravsko-slezský kalendář s pojmenováním měsíců problém nemá.https://www.hvezdarna-fp.cz/old/astronomie...iansky.htm
Jakej zmatek. V Římě nezačínal rok v lednu, takže December byl opravdu desátý.
Přesně tak, logicky vzato je vlastně nesmysl, aby rok začínal cca v půlce zimy a v druhé půlce zimy zase končil a tím se jedno roční období roztahovalo do dvou různých let. Naopak pokud by začal na jaře březnem jakožto prvním měsícem jara a skončil únorem jako posledním měsícem zimy, tak to dává mnohem větší smysl ...
Hej, ale v Ríme nastupovali konzuli na začiatku nového roka, teda v Marci. Raz, niekedy ešte pred Kristom sa posúval začiatok na Január, lebo potrebovali zvoliť konzulov skôr. Už si presne nepamätám, čo bol dôvod. Ale odvtedy to tak zostalo.
Neuvádím v Římě. V dnešní době v juliánském i gregoriánském kalendáři je říjen desátým měsícem v roce. osm = octo
Svatá říše římská nebyla první, první byly silně katolické jihoevropské země, které poslouchaly papeže na slovo.
Máte pravdu - a navíc, ten rok 1601 v Active Directory je taky trochu záhada - v tom roce to plánovali v Anglii, ale nakonec si královna Alžběta netroufla, odpor byl příliš velký.Ke všemu ještě se to používá na věci jako poslední přihlášení apod., moc nehrozí, že by šli do minulosti až tak daleko.Až komické je Řecko, přechod na gregoriánský kalendář 1923.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.