Proč voláme tak draze? Máme nejhoršího regulátora v EU

ČTÚ propadl ve srovnání s ostatními evropskými regulátory. Dává operátorům příliš volnosti a ti jí s ochotou využívají. Obětí je koncový zákazník.

Článků, ve kterých nějak figuruje tuzemský telekomunikační regulátor (ČTÚ) jsem už napsal mnoho. Namátkou ten, v němž Český telekomunikační úřad popíral, že bychom snad v rámci Evropy volali draze a že zase tak hrozné to u nás není. Ostatně v tomto duchu se neslo i vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), které mi jeden z našich čtenářů nedávno poslal.

Stěžoval si, že je u nás v porovnání se sousedními zeměmi draho, že tuzemští operátoři u nás drží nepsanou kartelovou dohodu a že právě ČTÚ s tím nic nedělá. Kompletní vyjádření ÚOHS dávám se svolením podavatele k nahlédnutí zde ve formátu PDF, ale neodpustím si citovat alespoň část:

„Ve svém podání uvádíte, že důvodné podezření, že dochází ke kartelové dohodě všech tří mobilních operátorů, jste vyvodil z výsledků šetření Evropské komise u mobilních operátorů, kdy bylo zjištěno, že na rozdíl od všech ostatních zemí u nás ceny za mobilní služby stoupají, a na základě srovnání nabídek českých a britských operátorů, které vychází 2× až 4× horší v neprospěch českých operátorů (a dle šetření EU jsme na tom podobně ve srovnání s kteroukoli jinou zemí EU), přičemž odkazujete na internetové zdroje, z nichž jste čerpal.“

„Úřad na základě Vašeho podání provedl šetření v oblasti služeb nabízených jednotlivými mobilními operátory, zejména porovnání jednotlivých jimi nabízených tarifů, a to v delší časové řadě. Z provedeného šetření však Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dosud nezískal žádnou indicii na porušení zákona. Sama skutečnost, že ceny za poskytované služby jsou případně vyšší, než v jiných zemích, neznamená, že jejich výše je výsledkem dohody narušující soutěž, neboť může být způsobena řadou dalších faktorů.“

Není na co si stěžovat...

Vyjádření příliš komentovat netřeba, pro Českou republiku je více než příznačné. Říká v podstatě, že fakta jsou neprůkazná, problém v podstatě neexistuje a pokud bychom ho snad byli ochotni připustit, tak to, kolik si tuzemští operátoři účtují, je způsobeno něčím jiným a nikomu nelze nic dokázat. Oni ale operátoři ani domluveni mezi sebou být nemusí, stačí jen, aby si vyskakovali do pomyslného stropu, který jim štědře vysoko nastavuje ČTÚ.

Klepněte pro větší obrázek
Armády právníků operátorů vytvářejí nesrozumitelné a neprůstřelné obchodní podmínky, které jsou tak složité a dlouhé, že je nikdo nečte. Nesmí chybět formulace, že si vyhrazují právo smluvní podmínky kdykoli změnit.

Účtování neoprávněně vysokých cen, neopodstatněné účtování nevyužitých služeb, zneužívání tržní síly, bránění vstupu konkurence na trh a další nekalé praktiky na našem trhu se však skutečně dají vypozorovat. Pár příkladů za všechny:

  • Ceny tarifů a srovnatelných služeb mají operátoři v ČR vyšší než v jiných evropských zemích, kde působí pod stejnou značkou. A to po prostém kurzovém přepočtu i po zohlednění kupní síly.
  • Sjednocování sazeb za volání do cizí a vlastní sítě na úroveň cen účtovaných do cizí sítě, přestože ve vlastní síti operátor neplatí propojovací poplatek a vyšší sazba je tudíž neopodstatněná.
  • Výrazný pokles propojovacích poplatků (náklad pro operátora) bez jakéhokoli efektu na konečné ceny pro koncové zákazníky. Více v samostatném článku.
  • Účtování časových jednotek, které zákazníci vůbec neprovolají. Čili účtování neposkytnutých služeb. O2 a T-Mobile účtují u všech novějších tarifů dokonce po celých minutách (60+60), což znamená podle metodiky výpočtů MobilMania.cz prodražení hovorů o celou čtvrtinu. Tarifikaci po sekundách (1+1, zákazník zaplatí právě tolik, kolik provolá) u nás nenabízí žádný mobilní operátor.
  • Zneužíváním tržní síly je chápáno potlačování práv zákazníků, kteří se často horko těžko domáhají spravedlnosti například při neoprávněně naúčtovaných službách, bránění přenesení čísla nebo třeba při jednostranné změně podmínek, které výrazně zhoršují pozici zákazníka s limitem 20 dní na vyjádření nesouhlasu.
  • Bránění vstupu konkurence na trh není tak úplně vina operátorů samotných, nicméně pravého virtuálního operátora (kteří jsou jinde ve světě úplně běžní a nabízejí nižší ceny) si do své sítě nepustí ani jeden

Máme další NEJ, tentokrát nejhorší

Česká republika není jen nejdražší zemí v rámci šetření OECD, má také shodou náhod nejhoršího regulátora. Tedy alespoň dle šetření Evropské asociace telekomunikačních operátorů (ECTA). V žebříčku asociace se tuzemský regulátor Český telekomunikační úřad (ČTÚ) umísťuje mezi těmi nejhoršími stabilně od roku 2005. Konkrétně v poslední publikované zprávě, která obsahuje hodnocení za rok 2008, se ČTÚ umístil na třetím místě od konce, hůře jsou na tom už jen v Polsku a v Turecku.

Zpráva ECTA pravidelně hodnotí regulátory v Rakousku, Belgii, České Republice, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Řecku, Maďarsku, Irsku, Itálii, Holandsku, Norsku, Polsku, Portugalsku, Slovinsku, Španělsku, Švédsku, Velké Británii a Turecku. Rozsah průzkumu zahrnuje širší institucionální a legislativní prostředí, jež ovlivňují odvětví, jakož i uplatňování nařízení vnitrostátních telekomunikačních regulačních orgánů. V případě nečlenských zemí EU bere v úvahu ještě implementaci nařízení směřujících z Bruselu.

Souhrnné výsledky za rok 2008:

Klepněte pro větší obrázek

Jak vidno, Česká republika to s 190 body nemá daleko na úplné dno tabulky. Národní regulátoři ve vyspělých zemích přitom dosahují výsledku nad 300 bodů. Do uvedeného součtu bodů se promítá pět oblastí legislativního, institucionálního, tržního a exekutivního rázu, jejichž náplň si můžete prohlédnout na následujícím diagramu:

Klepněte pro větší obrázek
Grafické znázornění efektivnosti národních regulátorů v pěti oblastech • Zobrazit obrázek v plné velikosti

Pokud si otevřete obrázek výše, pak uvidíte, že v první oblasti institucionálního systému dopadla Česká republika docela dobře, tedy až na oblast „NRA Enforcement Powers“, což jsou donucovací síly ČTÚ. A pak už převládá jen červená barva, tedy vše velmi nevyhovující. Druhý koláč představuje vstupní možnosti na trh, třetí efektivitu ČTÚ, čtyřka aplikaci regulace a poslední graf ekonomické podmínky na trhu.

Neschopnost ČTÚ dále dokazuje umístění v tabulce výsledků regulace, což můžeme považovat za stěžejní ukazatel. Celkově je horší už jen Turecko, ale co se týče Uvropské Unie, ČR nemá konkurenci. V oblasti institucionálního prostředí se Česká republika umístila ve středu tabulky, ale zde je na místě říct, že institucionální prostředí regulátor nevytváří. To mají na starosti naši zástupci volení do parlamentu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zpráva OECD říká, že voláme velmi draze, ECTA zase, že máme nejhoršího regulátora... Možná to nebude náhoda.

ČTÚ by se měl nad tímto hodnocením zamyslet, velmi špatné umístění několik po sobě jdoucích let nebude náhoda. Před několika dny vláda ČR jmenovala do funkce předsedy Rady ČTÚ na další tři roky jejího současného šéfa Pavla Dvořáka. Ten při svém opětovném jmenování mimojiné uvedl: „Rozhodně chci pokračovat ve zvyšování transparentnosti činnosti Úřadu i zlepšování jeho efektivnosti.“ Doufejme, že tohle prohlášení není jen další planou frází a v příštích letech už nebudeme muset na laxní činnost našeho národního regulátora doplácet. 

Diskuze (119) Další článek: Nejaktivnější uživatel vložil téměř 1 850 oprav v TomTom MapShare

Témata článku: Operátoři, Ostatní, EU, Třetí efekt, Regulátor, NRA, Britský operátor, Pro +, Špatné umístění, Efektivnost, Sousední země, Grafické znázornění, Vláda ČR, MiMoji, Pár příkladů, Propojovací poplatekZaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

** Foxconn uzavřel továrnu na iPhony v Čeng-čou ** A to kvůli výskytu koronaviru, přesná čísla nakažených se ale tají ** Zaměstnanci nemohou odejít, část z nich ale utíká přes plot

Martin Chroust
KoronavirusFoxconn
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

** S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony ** Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů ** T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Jan Láska
5GPreviewT-Mobile
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

** Amazfit se pochlubil novými hodinkami Falcon ** Superodolné tělo z titanu je vyztuženo několika šrouby ** S hodinkami se tak můžete třeba potápět až do 200 metrů

Martin Chroust
Zepp OS20 ATMAmazfit
A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

** Trendu ve zdražování mobilních služeb se nevyhneme ** Po T-Mobilu upravuje ceny směrem nahoru Vodafone ** Začíná na předplacenkách, vyšší ceny maskuje přidáním dat

Jan Láska
Předplacené kartyVodafone
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Jiří LiebreichFilip Kůžel
RobotiSexUmělá inteligence
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

** Za posledních 10 let se ne vždy všechno vydařilo podle plánu ** Vzpomínáme na průšvihy značek i systémů ** A zmíníme i telefon, který se nechtěně stal velmi populárním

Martin Chroust
HistorieChybaProblém
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

** T-Mobile se mimo operátora stává i výrobcem hardwaru ** Představuje dva 5G modely vyvíjené ve spolupráci s Googlem ** Chlubí se rychlou 5G konektivitou, ale hlavně nízkou cenou

Jan Láska
5GSmartphonyT-Mobile