Prodeje chytrých hodinek vzrostly o třetinu, Apple Watch získávají čím dál větší náskok

Ani pandemie nezastavila rostoucí zájem zákazníků o chytré hodinky. Dle analytické společnosti Counterpoint Research vzrostly prodeje chytrých hodinek v prvním čtvrtletí meziročně o 35 %. Nejvíce se dařilo Applu, který zaznamenal 50% nárůst a z pomyslného tržního koláče ukousl více než třetinu – celých 33,5 %.

Apple se tak může radovat ze zisku více než 3 procentních bodů, které získal na úkor svých konkurentů. Výrazně si polepšil také jihokorejský Samsung, kterému stouply prodeje o 27 %, a to zejména díky hodinkám řady Galaxy Watch 3 a Galaxy Watch Active. Přesto to nestačilo a tržní podíl mu klesl z 8,5 % na 8,0 %.

Apple a ti druzí

Stále výrazněji ztrácejí dech chytré hodinky Huawei, které ještě ve třetím čtvrtletí loňského roku držely 14% podíl. V prvním čtvrtletí tohoto roku se čínský výrobce musel spokojit už jen s 8,4% zastoupením. Bude zajímavé sledovat, zda a jak se na číslech projeví uvedení prvních hodinek založených na operačním systému Harmony OS.

Klepněte pro větší obrázek 
Tržní podíl výrobců chytrých hodinek

Analytik Sujeong Lim nad aktuálními daty konstatuje, že „Apple dokázal dále upevnit své vedoucí postavení na trhu rozšířením portfolia o hodinky Watch SE a Watch 6 ve správný čas.“ Předpokládá, že ve snaze udržet tempo bude Samsung v dohledné době muset uvést model střední cenové třídy.

Klepněte pro větší obrázek 
Vývoj tržního podílu v uplynulých čtvrtletích

I v operačních systémech vede Apple

Také v operačních systémech patří první příčka Applu, respektive watchOS se 33,5% podílem. Konkurenční systém Wear OS od Googlu zatím takového úspěchu v oblasti chytrých hodinek nedosáhl. Důvod je v tomto případě prostý: většina výrobců instaluje na hodinky svůj vlastní software.

Klepněte pro větší obrázek 
Zastoupení operačních systémů v průběhu času

Důvodů, proč Wear OS tak citelně zaostává, je hned několik. Ve srovnání s konkurencí nabízí méně funkcí, slabší optimalizaci z hlediska výdrže baterie a podpory čipových sad. Nejen kvůli tomu si Google ukousl pouhých 3,9 % celosvětového trhu s chytrými hodinkami. Tento trend se však možná brzy změní vzhledem k partnerství Googlu se Samsungem, jež bylo oznámeno na konferenci Google I/O.

Ani v tomto směru nejsou další příčky velkým překvapením. S citelným odstupem je na druhém místě s 8,0 % Tizen, na který můžete narazit v hodinkách Samsung. Následuje LiteOS od Huaweie s 6,9 % a Amazfit se 4,2 %.

Diskuze (104) Další článek: Týden mobilně: Vítáme třetí mobilní platformu. Obstojí HarmonyOS?

Témata článku: Chytré hodinky, Galaxy Watch, Apple Watch, Wear OS, Hodinky, Harmony OS, Apple Pay, Analýza, Counterpoint, Watch SE, Counterpoint Research, Čtvrtletí, Counterpointresearch, Pro +, Podíl, Galaxy Watch Active, Counterpoin Research, Operační systém, Velký náskok, Apple Watch na Heureka.cz