Prodeje chytrých hodinek vzrostly o třetinu, Apple Watch získávají čím dál větší náskok

Ani pandemie nezastavila rostoucí zájem zákazníků o chytré hodinky. Dle analytické společnosti Counterpoint Research vzrostly prodeje chytrých hodinek v prvním čtvrtletí meziročně o 35 %. Nejvíce se dařilo Applu, který zaznamenal 50% nárůst a z pomyslného tržního koláče ukousl více než třetinu – celých 33,5 %.

Apple se tak může radovat ze zisku více než 3 procentních bodů, které získal na úkor svých konkurentů. Výrazně si polepšil také jihokorejský Samsung, kterému stouply prodeje o 27 %, a to zejména díky hodinkám řady Galaxy Watch 3 a Galaxy Watch Active. Přesto to nestačilo a tržní podíl mu klesl z 8,5 % na 8,0 %.

Apple a ti druzí

Stále výrazněji ztrácejí dech chytré hodinky Huawei, které ještě ve třetím čtvrtletí loňského roku držely 14% podíl. V prvním čtvrtletí tohoto roku se čínský výrobce musel spokojit už jen s 8,4% zastoupením. Bude zajímavé sledovat, zda a jak se na číslech projeví uvedení prvních hodinek založených na operačním systému Harmony OS.

Klepněte pro větší obrázek 
Tržní podíl výrobců chytrých hodinek

Analytik Sujeong Lim nad aktuálními daty konstatuje, že „Apple dokázal dále upevnit své vedoucí postavení na trhu rozšířením portfolia o hodinky Watch SE a Watch 6 ve správný čas.“ Předpokládá, že ve snaze udržet tempo bude Samsung v dohledné době muset uvést model střední cenové třídy.

Klepněte pro větší obrázek 
Vývoj tržního podílu v uplynulých čtvrtletích

I v operačních systémech vede Apple

Také v operačních systémech patří první příčka Applu, respektive watchOS se 33,5% podílem. Konkurenční systém Wear OS od Googlu zatím takového úspěchu v oblasti chytrých hodinek nedosáhl. Důvod je v tomto případě prostý: většina výrobců instaluje na hodinky svůj vlastní software.

Klepněte pro větší obrázek 
Zastoupení operačních systémů v průběhu času

Důvodů, proč Wear OS tak citelně zaostává, je hned několik. Ve srovnání s konkurencí nabízí méně funkcí, slabší optimalizaci z hlediska výdrže baterie a podpory čipových sad. Nejen kvůli tomu si Google ukousl pouhých 3,9 % celosvětového trhu s chytrými hodinkami. Tento trend se však možná brzy změní vzhledem k partnerství Googlu se Samsungem, jež bylo oznámeno na konferenci Google I/O.

Ani v tomto směru nejsou další příčky velkým překvapením. S citelným odstupem je na druhém místě s 8,0 % Tizen, na který můžete narazit v hodinkách Samsung. Následuje LiteOS od Huaweie s 6,9 % a Amazfit se 4,2 %.

Diskuze (104) Další článek: Týden mobilně: Vítáme třetí mobilní platformu. Obstojí HarmonyOS?

Témata článku: Chytré hodinky, Harmony OS, Wear OS, Apple Watch, Hodinky, Galaxy Watch, Analýza, Apple Pay, Counterpoint, Podíl, Watch SE, Velký náskok, Galaxy Watch Active, Counterpoint Research, Čtvrtletí, Operační systém


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 17

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety