Prohlédli jsme si nejlepší fotomobil na světě, Huawei předčí i iPhony. Šance koupit ho v Evropě je ale malá

Do žebříčku nejlepších světových fotomobilů přibývají další modely, kterým se postupně daří vytlačovat předchozí lídry a překonávat jejich skóre. Hlavními soupeři v uznávaném testu fotoaparátů v mobilech Dxomark jsou dlouhodobě značky Huawei a Apple, se svým novým modelem Pixel 8 Pro se k nim nedávno přidal také Google. Po několikerém promíchání pořadí má žebříček aktuálně zase nového vůdce.

Klepněte pro větší obrázek
Huawei Mate 60 Pro+ je podle testu Dxomark aktuálně nejlépe fotícím smartphonem

Nejlepším fotomobilem je v tuto chvíli vlajkový smartphone Huawei Mate 60 Pro+, který se prodává pouze na čínském trhu. Se skóre 157 o jeden bod překonal svého stájového sourozence Huawei P60 Pro (tento model se prodává i v ČR), o tři body pokořil nové iPhony 15 Pro.

Sestava zadního fotoaparátu:

Huawei Mate 60 Pro+

  • primární: 48MP, 24 mm, f/1.4 – f/4.0 (proměnlivá clona), AF, OIS
  • širokáč: 40MP, 13mm, f/2.2, AF
  • telefoto: 48MP, 90mm, f/3.0, OIS, AF

Zdroj: Dxomark

Testeři z Dxomarku u Mate 60 Pro+ chválí jeho všestrannost a výborné výsledky u statické fotografie jak z primárního foťáku s variabilní clonou, tak i širokáče a teleobjektivu. Nejlepší mezi testovanými mobily je bokeh efekt a také autofokus.

Klepněte pro větší obrázek
Dílčí výsledky ze syntetického foto- a videotestu Dxomark

U videa se telefonu nepodařilo dosáhnout maxima v žádné z disciplín, dílčí výsledek za video 148 bodů nestačí na iPhony 15 Pro (ty mají 158). I přes určité výhrady (ztráta detailů nebo šum v náročných světelných podmínkách) ale i tento Huawei představuje stále vysoký nadstandard pro natáčení videa.

Extra čipset, extra systém, extra materiály

Huawei Mate 60 Pro+ je nejvyšší model z řady Mate 60, kam kromě stejnojmenného modelu patří ještě Mate 60 Pro, zmiňovaný Mate 60 Pro+ a také speciální designová edice Mate 60 RS Ultimate Design, která má nahradit ukončenou spolupráci s německým studiem Porsche Design. Vzájemně se modely liší některými detaily ve výbavě (zejména fotoaparáty) a lehce i vzhledově (pouze Mate 60 RS je výrazně jiný).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zatímco modely Mate 60 a Mate 60 Pro od sebe vizuálně prakticky nerozeznáte, luxusní Mate 60 RS s keramickými zády má i jiné provedení modulu fotoparátu

Na telefonu nás zaujala hlavně kombinace více materiálů na zádové straně – ve většině případů jde o kov a sklo, někde i koženku či keramiku. Výrazným poznávacím znamením je oblouk v dolní straně zad, který je u modelu Pro+ zvýrazněn černou linkou. Ta se následně táhne po vrchním obvodovém rámu. „Neplusové“ modely tuto tlustou linii nemají a jejich vzhled je tak možná o něco čistší, minimalističtější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Huawei Mate 60 Pro+ poznáte díky netradiční trojici průstřelů v displeji. Stejně jako všechny další modely Huawei v Číně běží na systému Harmony OS. Cenovka je i na čínské poměry astronomická (v přepočtu více než 30 tisíc korun)

Po dlouhé době jde o telefony Huawei, které podporují i 5G konektivitu (díky čipsetu Kirin 9000s), což je zejména na čínském trhu zásadní, protože v hustě osídlených městech se můžeme setkat s přetížením mobilních sítí a část provozu na sebe berou právě 5G sítě. Typické pro telefony Huawei v Číně je také použití vlastního operačního systému Harmony OS (aktuálně ve verzi 4). V Evropě výrobce nadále používá nelicencovaný Android (AOSP) a na něm nadstavbu EMUI.

Diskuze (17) Další článek: Vyvinuli mobilní sociální síť a prodali ji Snapchatu, teď to zkouší znovu. ID by Amo ukáže svět bez filtrů a dokonalostí

Témata článku: Huawei, Android, Fotoaparát, Fotomobily, Harmony OS, Čína, DxOMark, Žebříčky, Kirin, EMUI, Porsche Design, Model, AOSP, Clona, Harmony, Evropa, Mást, Telefon, Česká republika, Telefony s Androidem na Heureka.cz