Prohlížejte družicové snímky Země i na mobilu

Aplikací pro zobrazování map na displeji mobilního telefonu je dnes nespočet. Mobile GMaps však narozdíl od těchto aplikací dokáže zobrazit nejen podrobné mapy, ale i družicové snímky daného místa. Podobnost s Google Earth není náhodná.
Prohlížejte družicové snímky Země i na mobilu
Když gigantický Google přebíral po koupi aplikaci Keyhole pod svoji správu, nikdo pořádně netušil, co se s vynikajícím softwarem určeným k prohlížení snímků Země bude dít. Pár měsíců nato dal ale Google jednoznačnou odpověď na všechny otázky pochybujících uživatelů. Odpovědí byla aplikace Google Earth, tedy Keyhole v bledě modrém, ale v kabátku „made by Google“.

Proč se na serveru o mobilních telefonech zmiňujeme o desktopové aplikaci? Nedávno totiž byla uvolněna verze právě této aplikace i pro mobilní telefony vybavené možností instalovat aplikace v jazyce Java. A co vlastně všechno GMaps dokáže?

GMaps není program, který nabízí samotný Google. Je to aplikace postavená nad jeho službou a Google s ní nemá nic společného.

Jednoduchý bratříček

Samozřejmě že na jednoduchém mobilním telefonu nemůžeme očekávat zobrazovací schopnosti počítačových grafických karet. Možnosti jsou značně omezeny i vinou pomalého připojení přes GPRS. Místo otáčející se zeměkoule se proto setkáte jen s rádoby trojrozměrnými mapami a místo podrobného zobrazení sítě silnic a ulic jen se základním schematickými mapkami.

A když už jsme se dostali k připojení přes GPRS, nevlastníte-li levný nebo dokonce neomezený datový paušál, doporučujeme si s aplikací, vzhledem k její náročnosti na přenášená data, příliš nehrát. Na měsíčním vyúčtování byste mohli najít položky vyrážející dech. Problémy s připojením se mohou dostavit, vlastníte-li mobilní zařízení založené na platformě Symbian. Javové aplikace jsou totiž díky výchozímu nastavení vyzývány k povolení datových přenosů před začátkem každé relace. Podrobnější informace o nastavení symbianových zařízení najdete na domácích stránkách aplikace.

   
Nastavení přenosů u Symbianu Series 60 • přenos za 10 minut používání

Tip pro Symbian Series 60: Abyste nebyli před každou relací vyzývání k potvrzení datového přenosu, přejděte do Správce aplikací, vyhledejte položku Mobile GMaps a z lokálního menu zvolte možnost Nastavení. Zde už pak stačí jen přepnout v sekci Přístup k síti volbu Zeptat se vždy na volbu Zeptat se poprvé.

Vždy po ruce

Mobile GMaps je vybaven funkcí vyhledávání v mapách. Stačí tak zadat jméno lokace a za chvíli ji máte před sebou jako na dlani. Přestože se mapy stahují přímo ze serveru služby, město, ve kterém bydlíte, byste asi hledali marně. Zkoušel jsem zobrazení několika českých měst, ale ani jedno mi GMaps nebyl schopný ukázat. Vystačit si tak budete muset s mapkami předdefinovaných lokací (Spojené státy americké, Velká Británie a několik dalších).

Vyhledávat lze nejen podle názvu, ale také zadáním přesných souřadnic. Abych nemíchal několik aplikací dohromady, nechal jsem si pomocí Google Earth vyhledat přesné souřadnice Prahy. Po zadání města do vyhledávače mi byly vráceny zeměpisné souřadnice Václavského náměstí 50°04’ s. š. a 14°25’ v. d. Přesně na těchto souřadnicích mi ale Mobile GMaps zobrazil jen bílou plochu. Nejbližším zobrazitelným objektem byla Velká Británie.

   
Lokální menu • vyhledávání • přehled lokací (Praha přidána manuálně) • hledání podle souřadnic

Pokud se už v Londýně nebo někde v USA nacházíte, pak je ale Mobile GMaps vynikající nástroj pro vyhledávání objektů na mapách. S docela vysokou přesností jsou do ilustračních mapek zaneseny i názvy ulic a významnějších objektů, takže pokud zklame mapa, můžete zkusit hledání právě podle mobilního telefonu. Schematickou mapku lze navíc jednoduše přepnout do modu družicového zobrazení, takže vidíte hledaný objekt z ptačí perspektivy a máte možnost se rychleji v prostoru zorientovat.

   
Potvrzovací dialog před připojením • schematická mapa • podrobnější schematická mapa • družicový snímek

Pomocník pro každého

Spíše než komplexní správce map se Mobile GMaps jeví jako jednoduchý pomocník v případech, kdy už opravdu nebudete vědět kudy kam. Reálný pohled na okolí totiž často mnohé napoví. Opět ale musím upozornit na cenu. Nároky na přenášená data totiž nejsou zrovna nejnižší a v roamingu platí toto pravidlo desetinásobně. Pokud se ale i přesto rozhodnete služeb Mobile GMaps využívat, určitě budete (zatím alespoň se zahraničím) spokojeni. Navíc doufám, že se portfolio map bude rychle rozrůstat.

 
Nastavení • informace o aplikaci

Před použitím si doporučuji na stránkách výrobce přečíst podrobné informace a rady, jak s programem a jeho funkcemi pracovat. Samotný instalační balíček je zdarma a stáhnout si jej můžete ve formátu JAR zde.

Diskuze (7) Další článek: Eurotel: jak lze na wapu použít 500 volných kilobajtů

Témata článku: Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Mobil, MOBI, Země


Určitě si přečtěte