Provozovatelé tarifních kalkulaček: otázky a odpovědi

Po Tarifomatu jsme vyzpovídali také provozovatele dalších dvou kalkulaček mobilních tarifů: Srovnanitarifu.cz a dTest.cz.
Provozovatelé tarifních kalkulaček: otázky a odpovědi
Kapitoly článku

V minulém týdnu jsme vám přinesli stručný seznam kalkulaček mobilních tarifů, u kterých připadá v úvahu, že se budou ucházet o certifikát kvality Českého telekomunikačního úřadu. Součástí článku byl také rozhovor s provozovateli jedné z nich – Tarifomat.cz. Dnes vám přinášíme odpovědi od provozovatelů dalších dvou služeb: Srovnanitarifu.cz (ve druhé kapitole) a dTest.cz/tarify. Od zbývajících provozovatelů jsme zatím reakci nedostali. 

dTest.cz/tarify

Za dTest odpovídal Miloš Borovička.

  • Předně - chcete se o certifikát ČTÚ ucházet? Případně proč ne (ostatní otázky se ptají na to, proč ano).

Ano o certifikaci naší tarifové kalkulačky zřejmě v brzké době požádáme.

  • Jak hodnotíte změnu postoje CTU - prvně chtěli dělat vlastní kalkulačku, teď rozhodnutí přehodnotili a budou certifikovat kalkulačky "třetích stran". Předpokládám, že tuhle změnu vítáte.

Těžko říci, co přesně je za změnou postoje ČTU, ale asi zjistili, že nemá cenu vytvářet vlastní aplikaci, pokud již něco podobného funguje. Jak to bude vypadat v praxi, ukážou nejbližší měsíce.

  • Jak obtížné bude - konkrétně pro dTest - obstát v certifikačním řízení? Očekáváte nějaké problémy? Případně bude se muset vaše kalkulačka nějak změnit?

Podmínky certifikace jsou tak, jak je sdělil ČTÚ, velmi vágní. Bude záležet na samotné rozhodovací praxi, která je momentálně velkou neznámou. Problémy ale neočekáváme, protože naše kalkulačka by měla splňovat veškeré nároky, které na ni budou moci být kladeny, a je absolutně nezávislá na jakýchkoliv příjmech ze strany mobilních operátorů. Drobné úpravy provádíme prakticky neustále s ohledem na aktuální nabídky a požadavky uživatelů, kteří nám poskytují zpětnou vazbu.

  • Co si od certifikátu od ČTÚ slibujete? Větší propagaci? Důvěru uživatelů?

Pro spotřebitele je důležité, aby uměl rozlišit, který kalkulátor mu sdělí nabídku, na které ušetří a ne takovou, za kterou dostane zprostředkovatel největší provizi. Pokud dnes vložíte do 4 různých srovnávačů stejné údaje, vyjde vám několik různých výsledků. Certifikovaná kalkulačka by měla být zárukou aktuálních a nezávislých výsledků.

  • Jaký je reálný přínos kalkulačky mobilních tarifů?

Zásadním problémem trhu mobilních operátorů je jeho vysoká nepřehlednost. Z našich průzkumů vyplývá, že pro většinu spotřebitelů je obtížné získat potřebné informace k tomu, aby srovnání mohli provést sami a nabídkám a jejich podmínkám často nerozumí. V dTestu tuto problematiku interně nazýváme džunglí a spotřebitelům se snažíme pomoci v ní přežít jak kalkulátorem tarifů, tak příručkou, kde může spotřebitel zjistit na co si dávat pozor (ke stažení na www.dtest.cz/dzungle).

Kalkulačka je tedy střípkem do mozaiky, kterou se snažíme spotřebiteli problematiku zpřehlednit. Správná volba tarifu, způsobu účtovaní a samotné správné pochopení smluvních závazků může ušetřit i kolem 20-30% z cen, které měsíčně vydáváme za služby mobilních operátorů. Největší problém je ale omezená nabídka českého trhu.

  • V čem je právě vaše kalkulačka lepší než konkurence?

Naší největší předností je opravdová nezávislost na jakýchkoliv platbách od operátorů. Není v našem zájmu kohokoliv propagovat a mít zisk ze zprostředkovatelské činnosti. Můžeme si tedy dovolit zařadit i takové tarify, které se nedají přeprodat. Ke každému z tarifů máme zpracovaný kompletní přehled podmínek, s cenami za související služby počínaje, přes podmínky užití tarifů, možnostmi jeho zrušení či přechodu na jiný tarif, způsoby nakládání s poskytnutými osobními údaji, používaný typ tarifikace a smluvními pokutami konče. Upozorňujeme spotřebitele na pro ně na první pohled neviditelné zádrhele a kličky. Na našem webu může spotřebitel najít i další informace k problematice, takže pokud má zájem, získá kompletní přehled a snáze pochopí triky, kterými operátoři vysávají jeho peněženku.

Kapitoly článku

Témata článku: Operátoři, Tarif, Reálný přínos, Omezená nabídka, Provozovatel, Pro +, Smluvní pokuta, Velký efekt, Provoz, Správná cesta, Správná volbaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
 Recenze Mercusys Halo H50G – levný mesh Wi-Fi router pokryje velký prostor za pár korun

Recenze Mercusys Halo H50G – levný mesh Wi-Fi router pokryje velký prostor za pár korun

** Router vás zaujme hlavně nízkou cenou ** Nechybí běžné možnosti, oceníte mobilní aplikaci ** Levné provedení je poznat, ale může dávat smysl

Tomáš Holčík
Wi-FiTesty
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tom Soderstrom: 14 let šéfoval v NASA JPL a dnes v Amazonu dohlíží na space economy [rozhovor]

Tom Soderstrom: 14 let šéfoval v NASA JPL a dnes v Amazonu dohlíží na space economy [rozhovor]

** Vesmír čeká masivní komercializace stejně jako kdysi internet ** Někdejší CTIO z laboratoře NASA JPL věří, že to zachrání planetu ** Dnes proto jako šéffuturolog radí Amazonu

Jakub Čížek
NASAVesmírAmazon
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle