Provozovatelé tarifních kalkulaček: otázky a odpovědi

Po Tarifomatu jsme vyzpovídali také provozovatele dalších dvou kalkulaček mobilních tarifů: Srovnanitarifu.cz a dTest.cz.
Provozovatelé tarifních kalkulaček: otázky a odpovědi
Kapitoly článku

V minulém týdnu jsme vám přinesli stručný seznam kalkulaček mobilních tarifů, u kterých připadá v úvahu, že se budou ucházet o certifikát kvality Českého telekomunikačního úřadu. Součástí článku byl také rozhovor s provozovateli jedné z nich – Tarifomat.cz. Dnes vám přinášíme odpovědi od provozovatelů dalších dvou služeb: Srovnanitarifu.cz (ve druhé kapitole) a dTest.cz/tarify. Od zbývajících provozovatelů jsme zatím reakci nedostali. 

dTest.cz/tarify

Za dTest odpovídal Miloš Borovička.

  • Předně - chcete se o certifikát ČTÚ ucházet? Případně proč ne (ostatní otázky se ptají na to, proč ano).

Ano o certifikaci naší tarifové kalkulačky zřejmě v brzké době požádáme.

  • Jak hodnotíte změnu postoje CTU - prvně chtěli dělat vlastní kalkulačku, teď rozhodnutí přehodnotili a budou certifikovat kalkulačky "třetích stran". Předpokládám, že tuhle změnu vítáte.

Těžko říci, co přesně je za změnou postoje ČTU, ale asi zjistili, že nemá cenu vytvářet vlastní aplikaci, pokud již něco podobného funguje. Jak to bude vypadat v praxi, ukážou nejbližší měsíce.

  • Jak obtížné bude - konkrétně pro dTest - obstát v certifikačním řízení? Očekáváte nějaké problémy? Případně bude se muset vaše kalkulačka nějak změnit?

Podmínky certifikace jsou tak, jak je sdělil ČTÚ, velmi vágní. Bude záležet na samotné rozhodovací praxi, která je momentálně velkou neznámou. Problémy ale neočekáváme, protože naše kalkulačka by měla splňovat veškeré nároky, které na ni budou moci být kladeny, a je absolutně nezávislá na jakýchkoliv příjmech ze strany mobilních operátorů. Drobné úpravy provádíme prakticky neustále s ohledem na aktuální nabídky a požadavky uživatelů, kteří nám poskytují zpětnou vazbu.

  • Co si od certifikátu od ČTÚ slibujete? Větší propagaci? Důvěru uživatelů?

Pro spotřebitele je důležité, aby uměl rozlišit, který kalkulátor mu sdělí nabídku, na které ušetří a ne takovou, za kterou dostane zprostředkovatel největší provizi. Pokud dnes vložíte do 4 různých srovnávačů stejné údaje, vyjde vám několik různých výsledků. Certifikovaná kalkulačka by měla být zárukou aktuálních a nezávislých výsledků.

  • Jaký je reálný přínos kalkulačky mobilních tarifů?

Zásadním problémem trhu mobilních operátorů je jeho vysoká nepřehlednost. Z našich průzkumů vyplývá, že pro většinu spotřebitelů je obtížné získat potřebné informace k tomu, aby srovnání mohli provést sami a nabídkám a jejich podmínkám často nerozumí. V dTestu tuto problematiku interně nazýváme džunglí a spotřebitelům se snažíme pomoci v ní přežít jak kalkulátorem tarifů, tak příručkou, kde může spotřebitel zjistit na co si dávat pozor (ke stažení na www.dtest.cz/dzungle).

Kalkulačka je tedy střípkem do mozaiky, kterou se snažíme spotřebiteli problematiku zpřehlednit. Správná volba tarifu, způsobu účtovaní a samotné správné pochopení smluvních závazků může ušetřit i kolem 20-30% z cen, které měsíčně vydáváme za služby mobilních operátorů. Největší problém je ale omezená nabídka českého trhu.

  • V čem je právě vaše kalkulačka lepší než konkurence?

Naší největší předností je opravdová nezávislost na jakýchkoliv platbách od operátorů. Není v našem zájmu kohokoliv propagovat a mít zisk ze zprostředkovatelské činnosti. Můžeme si tedy dovolit zařadit i takové tarify, které se nedají přeprodat. Ke každému z tarifů máme zpracovaný kompletní přehled podmínek, s cenami za související služby počínaje, přes podmínky užití tarifů, možnostmi jeho zrušení či přechodu na jiný tarif, způsoby nakládání s poskytnutými osobními údaji, používaný typ tarifikace a smluvními pokutami konče. Upozorňujeme spotřebitele na pro ně na první pohled neviditelné zádrhele a kličky. Na našem webu může spotřebitel najít i další informace k problematice, takže pokud má zájem, získá kompletní přehled a snáze pochopí triky, kterými operátoři vysávají jeho peněženku.

Kapitoly článku

Témata článku: Operátoři, Reálný přínos, Správná volba, Tarif, Provoz, Provozovatel, Velký efekt, Správná cesta, Smluvní pokuta, Omezená nabídka


Určitě si přečtěte

Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz