Prozkoumali jsme britskou eRoušku. V základu je stejná jako česká, ale má jeden zásadní trumf

Britská národní zdravotní služba NHS vydala pro Android a iOS aplikaci NHS COVID-19. Je to stejný typ aplikace jako česká eRouška, slouží k informování o kontaktech s nakaženými v Anglii a Walesu. Skotsko a Severní Irsko mají své aplikace. NHS COVID-19 jsme vyzkoušeli a našli několik zajímavých odlišností.

Kdybyste chtěli zkoušet cizí „eRoušky“, nezapomeňte potom v nastavení telefonu vrátit oblast zpět na Česko. V jednom okamžiku totiž může být aktivní pouze jeden region.

Stejné a téměř stejné věci

Základní funkčnost NHS COVID-19 je stejná jako u eRoušky. Aplikace pravidelně generuje Bluetooth klíče telefonu a vyměňuje si je s okolními telefony. Když je někdo nakažený, může to prostřednictvím aplikace oznámit a lidé, kteří se s jeho kódy setkali, se o tom anonymně dozví.

Britská aplikace má svůj vlastní algoritmus pro rozhodování o blízkých pozitivních kontaktech. Ze síly signálu opět počítá vzdálenost (tři úrovně Close, Medium a Far) a zjišťuje délku kontaktu. NHS bere v úvahu ještě stupeň nakažlivosti kontaktu – koeficient, který po dnech postupně slábne. Je rozdíl, když se setkáte s nakaženým v době, kdy je nejinfekčnější, nebo o týden později.

Když se Angličan nebo Velšan od místní hygienické stanice dozví, že měl pozitivní test, stejně jako Čech zadá do NHS kód a odešle na server své Bluetooth klíče, které v poslední době používal. Ostatní uživatelé aplikace si je stáhnou pro porovnání s kódy uloženými ve svých telefonech.

Tady se ale už začínají objevovat rozdíly.

Propojení testů a aplikace

Přímo z aplikace je možné objednat se k otestování na Covid. Je tam jednoduchý formulář a kdo má uvedené symptomy, dostane se na webovou službu k objednání testu zdarma. Stránka, která se otevřela, nám ale oznámila, že nejsou volná místa a máme to zkusit jindy.

Když se takhle objednáte na test prostřednictvím aplikace, v případě pozitivního výsledku hned dostanete automatickou zprávu. Není třeba čekat na telefonát a potom opisovat kód. Pouhým kliknutím pak potvrdíte rozeslání anonymní informace ostatním uživatelům anglické eRoušky.

V tomto ohledu se brzy změní situace i u nás. Kód přestane posílat hygienická stanice až při epidemiologickém šetření (často velmi zpožděném), začne chodit automaticky po pozitivním testu. Hygieny navíc na kód občas stále zapomínají.

Samoizolace

Britská aplikace po vyplnění příznaků doporučí, že byste měli několik dnů zůstat doma. Hned na hlavní stránce pak nepřehlédnutelně ukazuje, kolik dnů karantény vám ještě zbývá. Dá se to vypnout jen resetnutím celé aplikace.

Venue check-in: to je užitečné!

Restaurace, obchody a pořadatelé různých akcí si mohou na webu ministerstva vygenerovat QR kód. Obrázek vyvěsí u vstupu a lidé si kód v aplikaci NHS mohou vyfotit, že místo navštívili. Je to alternativa k vyplnění kontaktního formuláře u vstupu.

Když se potom v místě objeví silnější zdroj nákazy, tak lidé, kteří ho v té době navštívili, o tom dostanou zprávu. O rozeslání této informace už podle míry rizika rozhoduje místní hygienická stanice, nikoli provozovatel.

Celé je to opět kompletně anonymní. Hygiena na server odešle jen kde a kdy, uživatelé informaci stáhnou do telefonů a až v něm se porovná, jestli v uvedené době na tomto místě byli. A zase jen na nich je, jak s informací naloží.

Informace o oblasti

Anglická eRouška se nedá spustit bez toho, že byste do ní zadali první část poštovního směrovacího čísla, tzv. outcode. Definuje oblast district, kterých je po celém Spojeném království asi 2 500.

Aplikace na základě této informace hned na úvodní stránce ukazuje, jak vysoké je v zadané oblasti riziko nákazy, případně další podrobnosti.

Ale hlavně marketing

Česká eRouška – samotná aplikace i úroveň prezentace na webu erouska.cz – je vizuálně nesrovnatelně lepší než český státní standard. Od Spojeného království se ale tady přesto můžeme učit.

Britská aplikace je prostě pěkná. I když je hlavní funkčnost stejná jako u eRoušky, je vidět, že za kanálem mnohem víc dbali na UX, grafiku, typografii.

Hlavní je ale tohle: Jakmile aplikace NHS COVID-19 vyšla, britské celostátní deníky jí takhle věnovaly celou úvodní stranu svého vydání. A tohle je to nejdůležitější. Aplikace toho klidně může umět méně, ale lidé o ní musí vědět a stát jim musí umět vysvětlit, že je užitečná. 

Jak funguje eRouška: Složité věci jednoduše

I když aplikaci vydalo Ministerstvo zdravotnictví, základem eRoušky je služba Googlu a Applu pro uživatele telefonů s Androidem a iOS. Státní orgány o vás z eRoušky nezískají žádné soukromé informace.

Telefon s eRouškou nesleduje vaši polohu. Prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth jen vysílá náhodný kód. V této skupině znaků není vaše jméno, název telefonu ani cokoli jiného, co vás může identifikovat. Kód se kvůli bezpečnosti navíc několikrát za hodinu mění.

Telefon současně přes Bluetooth poslouchá a zaznamenává kódy jiných telefonů s eRouškou z blízkého okolí. Na dva týdny si je uloží ve své paměti.

Pokud někomu – budu mu říkat Jakub – vyjde pozitivní test na COVID, dostane SMS obsahující heslo pro eRoušku. Chytrá karanténa zde slouží jako garant potvrzující nákazu. Kód platí čtyři hodiny.

Když Jakub heslo vyplní do aplikace, na server provozovaný Ministerstvem zdravotnictví se z eRoušky odešlou Bluetooth kódy, které jeho telefon v posledních čtrnácti dnech používal. Odešlou se jen kódy Jakuba, ne ostatních lidí, které potkal.

Klepněte pro větší obrázek 
Jakub přes eRoušku odešle anonymně informaci, že je nakažený. Využije heslo, které dostal od hygienické stanice

Jakub nemusí nákazu přes eRoušku přiznat. Nikdo nezjistí, že to neudělal. Ale protože se na server odesílají jen anonymní, náhodné kódy, které ho osobně neidentifikují, nehrozí žádné zneužití. Jakube, určitě proto kódy pošli.

Telefon Evy se pravidelně připojuje k serverům ministerstva a stahuje z nich kódy uživatelů s prokázaným COVIDem. Jsou to jen náhodné řetězce, ze kterých nelze zpětně poznat, že třeba tento patří Jakubovi. Telefon porovná, jestli mezi jeho uloženými kódy lidí, se kterými se Eva na delší dobu potkala, není některý z těchto pozitivních.

Klepněte pro větší obrázek 
Na úvodní straně aplikace je vidět, kdy si naposled stáhla kódy nakažených. Bylo to dnes v noci ve 4:40

Když telefon najde shodu, oznámí Evě, že byla v blízkém kontaktu s někým, kdo je nemocný. Dozví se to jen Eva, nikdo jiný. Ani Apple a Google, ani hygiena nebo jiná složka státu. Eva se sama může rozhodnout, jak s touto informací naloží. Jestli má třeba současně respirační potíže, může si sama uložit karanténu, odložit návštěvu rodičů v rizikové skupině apod.

Aplikace eRouška je služba pro komunitní vzájemné informování uživatelů. Používejte ji prosím.

Diskuze (47) Další článek: Exynos 2100 má být vyroben 5nm procesem. Dočkáme se i superjádra X1?

Témata článku: Android, Koronavirus, iOS, Aplikace, Zdraví, Chytrá karanténa, eRouška, NHS, Telefon, Hygienická stanice, Test, Hygiena, Funkčnost, Symptom, Spojené království, Nákaza, Břit, Uživatelé, Anglie, Skotsko, Česká republika, Jakub, Bluetooth kód, Wales, Kontakt