Zní to krázně, bohužel vývojáři budou radši ždímat ten výkon než aby se ohlíželi na spotřebu.Jinak řečeno: nezmění se vůbec nic.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 12. 2021 19:13
Dneska už výkon vývojáři neždímou, ale zhýrale s ním plýtvají. Co se tak občas ptám, tak ani senior programátoři neřeší nějaké algoritmy a datové struktury a kvadratičnost je u nich ještě ta dobrá varianta.
Žádná novinkaO vertikálních tranzistorech jsem na zive četl již mnohokrát a před mnoha lety.
Chlapi nehádejte se, v článku se vyskytují slova jako "může" a "možná", tím pádem se můžeme přít o například i to, zda zítra nastane konec světa. Vertikální tranzistory na čipu nemůžou prodloužit výdrž celého telefonu z jednoho dne na týden, to je blbost. (A už se taky hádám 😃 )
Názor byl 2× upraven, naposled 16. 12. 2021 13:47
Jenomze v clanku je implicitne napsano "výdrž na baterii z jednotek dní na týden" a to je samozrejme muze.Proc by se nemohla vydrz zlepsit ze 7mi jednotek dni na jeden cely tyden.... 😀
Názor byl 2× upraven, naposled 16. 12. 2021 14:33
Bismut je u nás vizmut.
tyzden to nevydrzi, lebo to zas do*bu nejakym nezmyselnym napadom ako mensia kapacita baterie alebo nieco. Ako ked vymysleli display na 90% predku, tak som sa tesil, ako budem mat 145-150mm telefon s velkym displayom.. namiesto toho uz robia 7" 170mm lopaty.
Pan Miksa je ocividne odbornik, staci zajit na wiki a nepsat nesmysly.Na procesor se dneska vejde tolik čipu, kolik chce navrhar cipu a vyrobni proces to neovlivnuje. Výrobní proces ovlivnuje fyzicke rozmery tranzistoru a tedy kolik se jich vejde na plochu.Pres finfet tranzistor urcite netece proud ze strany na stranu. U finfet tece skrz.A rustu procesoru do vysky se mluvi roky, ale ma to jeden drobny hacek, jak se to bude chladit. AMD navrhovalo ze bude procesor derovanej a poustet se dovnitř chladivo, ale jak vidime, nejak to nedotahli
Telefon vydrží podstatně déle, když v něm není SIM. Takže ušetřit se hodně dá na modemu (data+volání) a méně na displeji (jen řadič).
SIM mít moc vliv nebude, stačí vypnout data/telefon, ne? 🙂U dat tomu věřím, když se kdysi vrátil kolega z dovolené v zahraničí, tak tam měl vypnutá data a byl překvapen, jak dlouho mu najednou telefon na jedno nabití vydržel 🙂
Data nestačí. Musíš mít vypnutý i příjem signálu - čili mít aktivní letový režim. I se zapnutou Wifi mi baterie spadla z plného na 75 % po týdnu (tj. 7 dní), co ležel na stole. Proč to tak je (a dřív u "hloupých" telefonů ne, kdy vydržely týden i dva v aktivním režimu), je otázka.
Názor byl 1× upraven, naposled 17. 12. 2021 10:19
Není čas po desítkách let od vytvoření RISC architektury přejít na trošku novější? Aspoň na superskalární nebo VLIW. A kdyby se aplikace nepsaly v JavaSriptu, ale kompilovaly, to by taky ušetřilo výpočetní výkon.
I ten javascript bude dneska nejspíš kompilovaný do něčeho nativního, nebude to interpretovat za běhu přímo zdroják pořád dokola. Akorát to není staticky typovaný jazyk, tak to nebude tak přímočaré. Java nebo .net tak fungují taky, ty jejich binárky jsou jenom jiná forma zdroják a při spuštění se to může kompilovat do nativního kódu, který se pak pouští.
Kdyby kazdy programator nejprve zkusil programovat slozite reseni firmwaru pro Arduino, tak by pak pochopil ze svet neni neomezeny a mozna by paskvily jako java, .net a dalsi nebyly. Byly by nejake efektivnejsi.Jenze dneska vyleze clovek ze skoly, umi psat C#, coz neni nic jineho nez VB, jen mene ukecane, mistro zdrojaku to generuje blob co sezere vse na co prijde a firmy jsou spokojeny, pac maji 'programatora' za cenu uklizecky. Zakaznik je spokoje y do te doby, dokud hw na ten sw stoji obhajitelne penize, jakmile se to zacne hroudit, tak dodavatel tlaci na uklizecku, ta nevi co s tim, nastupuje drahy analytik, menezer, architekt. Neco spatlaj. Rok to fajci a pak firme dojde ze precejen toho programatora za 100tis potrebuji. Ten prijde, prepise pulku aplikace do C++ za bambilion, dodavatel na mizine -> preuctuje zakaznikovy, ten nasranej, protoze z levneho sw je predrazeny, ale nema kam jit, protože vendor lock in a migrace by stala 10x tolik.
Vy jste zase extrémní na druhou stranu, obojí je blbé. Doba glorifikace C/C++ jako toho nejlepšího je už snad dávno pryč.C# bych nesrovnával s VB, když už, tak VB.Net. C/C++ jsou zase takový lepší assembler. Z toho plynou možnosti těch jazyků.S platy jste taky mimo, pokud chcete dobré lidi, tak i u té javy nebo .netu budete muset ty vyšší desítky tisíc nebo 100+ zaplatit, u kontraktorů se nabízí 100+ už docela dlouho.Jestli je něco spatlané nebo ne je hlavně o lidech, tam jazyk moc nepomůže. Máte pravdu v tom, že lidi musíte zaplatit a člověk po škole potřebuje nějaký dohled, obzvlášť pokud nemá reálnou praxi na něčem trochu větším. Zaplatit prostě musíte ty zkušenosti a schopost přemýšlet, jazyk je pak prostředek, jak to nějak zhmotnit. A to jde udělat dobře nebo špatně v čemkoliv.>> Ten prijde, prepise pulku aplikace do C++Není moc reálné. Ono jde teoreticky napsat cokoliv v čemkoliv, prakticky je to nesmysl, ty možnosti jazyků, vývojových prostředí a knihoven jsou odlišné a ty jazyky se hodí na různé věci. C/C++ na něco low level budiž, pro klasické aplikace je to nevhodné. Výkonnostně může být lepší C/C++, ale java a .net se při běhu taky kompilují do nativního kódu a tak může záležet zase na kvalitě překladače do bytecode a JIT překladače. Ani se nedá vyloučit, že najdete typ problému, kde ty časy vyjdou srovnatelné nebo překvapivě lepší pro ten z vašeho pohledu horší nástroj. Pro většinu reálných použití je tohle ale naprosto nezajímavé - pokud máte problém s výkonem aplikace, tak je většinou problém někde jinde. Je napsané neefektivně, ale to není problém jazyka, ale kódu a ten můžete blbě napsat v čemkoliv. Akorát u těch "enterprise jazyků" tomu dost pomáhají ty miliony knihoven na všechno, takže pak mají lidé tendenci to slepit dohromady aniž by je zajímalo, co je pod tím.Ty jazyky/prostředí se prostě hodí na jiné věci a jsou v tom jiné typy chyb. U C dost low level (třeba čtení mimo rozsah pole, protože se někdo neobtěžoval kontrolovat vstupní data), u vyšších jazyků je spíš problém v tom, že tam někdo tu nebezpečnou věc přímo naimplementoval a útočník ji pak zneužil použitím, které autory nenapadlo.Jestli se nezměnilo, tak třeba reflection se u .net/javy a C/C++ (tam bylo jakési RTTI) nedá vůbec srovnávat. Spousta užitečných knihoven je na tom založená, jádro funkčnosti aplikace se udělá jenom tím, že se ke kódu dají anotace (atributy v .net) a funkčnost zajistí ta 3rd party knihovna. Nebo tak můžete dělat jednoduše pluginy, prostě se k aplikaci přihodí ty přeložené classy. U těch nativních jazyků tohle tak přímočaré nebude.
Java je skutecne interpretovany programovaci jazyk. Nebezi v nativnim kodu pocitace, ale na virtualizovanem engine. To znamena to same jako javascript, ale mnohem vice optimalizovane do nenanativni binarni podoby. Engine je natolik vykonny, ze nektere jednoduche algoritmy umi vykonat s rychlosti blizici se C++. Ale je to za cenu dumyslnych tweaku, jako chytre prednacitani dat, automaticke cacheovani a jine optimalizace. V podstate pokud vyvojar neumi moc programovat, muzou kody C++ a Javy bezet v nekterych pripadech na priblizne rychlosti. Pokud vsak zvlada vse co umi vnitrni engine Javy, bude vzdy program C++ odhadem 10x-15x rychlejsi.
Ono je to složitější, kdysi vycházel celý seriál na rootu a rozebírali tam různé podrobnosti. Buď se může bytecode interpretovat nebo se během běhu aplikace část nejdřív přeloží a pak pustí nativně. Dělá to snad i nějaké analýzy (typu jak často je co volané), takže se nemusí nutně překládat všechno. Pokud se metoda pustí jednou za čas, tak to třeba ani nepřekládá, pokud se bude volat častěji, tak se vyplatí to přeložit atd. U javascriptu to už dneska taky nebude jenom tupá interpretace, ale proti javě je to složitější, není to staticky typovaný jazyk.https://www.root.cz/clanky/pohled-pod-kapotu-... ...
Motáte věci dohromady. Skalární versus superskálární nemá nic společného s tím, jestli to je nebo není RISC.A VLIW architektury se zkoušely, a mají více nevýhod než výhod. Nejrychlejší VLIW procesor je ruský Elbrus, který zaostává i za procesory vyrobenými stejným procesem, natož za současnou špičkou.
do teď jsem měl za to že největší spotřebou v mobilů je displej tedy nechápu jak by najedno mobil vydržel místo jednoho dne sedm dnů...
to bude tak efektivni procesor, ze bude energii vyrabet a ne spotrebovavat a baterky tak dobijet
Jak často je ten displej aktivní? Pokud člověk není závislák, tak třeba jenom minuty až desítky minut denně. A víc asi stejně žerou třeba data, komunikovat to musí pořád. Já mám data vypnutá a dobíjet stačí jednou za pár dní, každý den nenabíjím.
Odpovědšl sis sám. Vydrží ti tak dlouho, protože display využíváš minimálně.
To jo, ale jak často jej používá normální člověk? Třeba půl hodiny až hodinu denně?Je teda fakt, že mám doma i v práci počítač, tak nepotřebuji koukat na mobil. To mohou mít lidé jinak, informace si hledat na mobilu a pc ani moc nepoužívat, pak to bude s výdrží horší.
Minuty až desítky minut? Data vypnutá? Pak asi nebudete cílovka chytrých telefonů 🙂
Jo, nejsem zrovna typický uživatel. Ale já to prostě nepotřebuji, doma i v práci mám internet a venku se bez internetu obejdu... A třeba mapy fungují i offline.
A urcite jeste pouzivate pouze hlasovou navigaci, takze display nezere baterii...
Tak zrovna v autě má člověk většinou i napájení. A pokud je někdo třeba na túře nebo na kole, tak navigaci tak často nepotřebuje, na to stačí klasické značení nebo značky...
V tom případě ti pak ale stačí tlačítkáč s výdrží 14 dní.
Klasický tlačítkový telefon už dneska moc nestačí, spousta věcí už chce dvoufaktorovou autentizaci a sms už se opuští. Samozřejmě každá banka musí mít pro přihlašování svoji vlastní aplikaci...Tel taky občas použiji, ale je to spíš taková nouzovka, není to zařízení na normální práci. A i na ten web je lepší použít tablet, kde je toho vidět víc.
Jsou na to aplikace, ktere meri dobu kdy byl displej aktivni.Ja si myslim, ze ten cas je vyssi.Prijde vam nejaka notifikace a displej sviti 5sec. Platby telefonem taky pridaj nejakou tu minutu. Ctenni zprav (zive idnes apod) to muze dat klidne i hodinu. Podivat se kolik je hodin taky nejaky cas udela. Ja trebas vetsinu mailu a vsechny darky na vanoce delam pres telefon.Desitky minut ma moje babicka telefon pouziva akorat kdyz vola (1-2hovory denne) a sem tam posle nejakou tu zpravu do rodiny skupiny na IM.
Jo, to jsem psal, někdo třeba telefon používá primárně, to pak tolik nevydrží. Já bych třeba hodinu číst weby na telefonu nemohl, na ty eshopy to taky není ideální, prostě to radši naklikám na PC. Je teda fakt, že když jsem jezdil do práce MHD, tak jsem si na mobilu četl (ale to bylo zase spíš přes ty mobilní aplikace k zive, e15 atd).
Tento týden denní průměr: 3h 35m. Tak koukejte navalit nový procáky. 😉
Někdy jsou to desítky minut, ale někdy i několik hodin za den, kdy používám displej. Potom nepomůže žádný úsporný procesor.
Globalny priemer je podla tohto cez 4 hodiny denne. Mraky ludi pouzivaju mobil ako #1 zariadenie k pristupu na internet a viacmenej sa obidu aj bez pocitaca.https://techcrunch.com/2021/04/08/consumers-now-... ...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.