Průzkum: uživatelé chtějí sítě třetí generace

Podle průzkumu společnosti TNFS mají uživatelé mobilních telefonů zájem o služby sítí třetí generace a jsou za ně ochotni platit.
Průzkum: uživatelé chtějí sítě třetí generace

Tisková zpráva: Příznivou zprávou pro operátory a poskytovatele telefonních služeb může být ten fakt, že většina uživatelů, kteří projevili o 3G zájem, je připravena za 3G handsety i za servis spojený se třetí generací mobilní komunikace zaplatit více peněz. Podle zprávy 3G 2003 společnosti TNS Telecoms, která provedla výzkum v 10 evropských zemích, projevilo o služby třetí generace zájem 42 % evropských uživatelů  mobilních telefonů.

Polovina respondentů, kteří projevili o služby 3G zájem (21 % z celkového počtu mobilních uživatelů), připustila možnost, že by měsíčně zaplatila o 6 až 10 Euro více za některé ze služeb 3G, jako např. MMS, rychlé připojení k internetu nebo za možnost stahování a odesílání emailů. Se zprávou ukazující, že průměrná výše faktur uživatelů mobilních telefonů v Evropě je nyní 26 Euro (20 Euro za předplacený kredit a 37 Euro v případě paušálu), mají operátoři potencionál podstatně zvýšit svůj průměrný příjem na jednoho uživatele (ARPU).

Podobně ti, kteří projevili o 3G služby zájem, by byli ochotni zaplatit více za 3G handset než zaplatili za ten, který vlastní nyní. Ve všech zemích, ve kterých výzkum proběhl, by většina respondentů byla ochotna zaplatit až 330 Euro za 3G handset. Nicméně, tyto hodnoty jsou u jednotlivých států velice odlišné a souvisejí mimo jiné i s tím, zda jsou handsety dotované operátory, či nikoliv, zejména pak ve Francii, nebo ve Velké Británii.

Alan Imbert, Senior Research Director, TNS Telecoms vysvětluje: “Skutečnost, že operátoři v mnoha zemích mobilní handsety dotují, může být hlavním kamenem úrazu zvyšování 3G v některých evropských zemích. V případě, že by operátoři 3G handsety nedotovali, mohlo by se stát, že by uživatelé mohli být šokováni zjištěním, že musí za nové 3G modely zaplatit mnohem více než za ty, které právě používají”.

Další zajímavá zjištění:

O které služby mají uživatelé největší zájem?

Z těch evropských uživatelů, kteří projevili o 3G zájem, má většina zájem o možnost odesílání a přijímání emailů na vlastní mobilní přístroj (77 %), nebo o používání videotelefonních handsetů (77 %). Nejmenší zájem projevili o možnost stahování muziky a prohlížení videoklipů (47 % a respektive 40 % respondentů projevilo o tyto služby zájem).

Kdo má o 3G zájem?

Průměrně 42 % mobilních uživatelů projevilo o 3G zájem. Zajímavým zjištěním bylo, že uživatelé ve východní Evropě projevili o 3G větší zájem než respondenti ze západní části.
59 % uživatelů v Turecku a 51 % polských uživatelů uvedlo, že zájem mají, což je ve srovnání s Velkou Británií nebo Německem (34 %) podstatně více. 49 % mužů projevilo o 3G zájem, žen podstatně méně (36 %).

Které společnosti mají největší šanci na 3G vydělat?

Nebylo překvapením, že pro zajištění spolehlivých 3G služeb v blízké budoucnosti evropští uživatelé nejvíce důvěřují vedoucím národním mobilním operátorům. Na škále od 1 do 10 (kde 10 znamená “vysoká způsobilost” pro zajištění spolehlivých 3G služeb), dali evropští uživatelé svému národnímu mobilnímu operátorovi minimálně známku 7. Budou to malí provozovatelé mobilních služeb, Ti s menším než 20 % podílem na trhu, kteří budou mít problémy přesvědčit uživatele, že mohou spolehlivé 3G služby nabídnout.

Alain Imbert dodává: “Naše studie naznačuje, že postoje k 3G mohou být v Evropě různé, ale je zřetelné, že mobilní operátoři, zejména ti menší, budou potřebovat mnohem více času a úsilí jak k dosažení zisku,  tak k zajištění spolehlivých 3G služeb uživatelům”.

Jak je na tom Česká republika?

Zákazníci českých mobilních operátorů by v případě spuštění 3G služeb využívali nejhojněji možnost přijímání a odesílání emailových zpráv, dále pak přenos obrazového signálu (video phone) a v neposlední řadě multimediální zprávy (MMS). Relativně malý zájem je na druhou stranu o možnost stahování hudebních a video souborů. Studie také potvrdila, že českým zákazníkům mobilních operátorů patří primát v odesílání krátkých textových zpráv (SMS).

Martin Hošek, ředitel divize Interactive/Telecoms české TNS k tomuto dodává: “Právě ten fakt, že český uživatel mobilního telefonu již nyní využívá svůj telefon nejen pro účely vlastního telefonování, ale také pro zasílání SMS zpráv, pro komunikaci s bankou či pro připojení k internetu, staví třetí generaci mobilních služeb v České republice do docela výhodné startovní pozice. Velkou míru v rozšíření těchto služeb ale sehraje cenová politika mobilních operátorů, se kterou budou 3G služby v budoucnosti nabízet”.

Diskuze (14) Další článek: Obrázek: Siemens SL55 v nadživotní velikosti

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Průzkum, Gen, Sít, Průměrná výše, IMB, Malý zájem, Třetí generace, Generace, UživateléPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Fall Guys se na Xbox a Nintendo Switch letos ještě nepodívají

Fall Guys se na Xbox a Nintendo Switch letos ještě nepodívají

Studio se nechalo slyšet, že letos se rozšíření na další platformy nekoná.

Michal Maliarov
Fall Guys: Ultimate KnockdownBattle Royale
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment