Možná, že k tomu přispěla i nedávná vlna nepokojů a násilí ve Francii. Tamní senátem prošel kontroverzní zákon, který umožní policii sledovat podezřelé osoby tak, že u nich na dálku aktivuje fotoaparát, mikrofon nebo GPS. Aby zákon přešel v platnost, stačí už jen souhlas zákonodárného orgánu.
Policie bude moci na dálku aktivovat mikrofon či fotoaparát v telefonu podezřelého, ovšem předtím si bude muset vyžádat svolení od soudu. V rámci vybraných profesí je toto vzdálené sledování zakázáno zákonem, konkrétně u novinářů, právníků, členů parlamentu a lékařů. I přesto však nový zákon vzbuzuje velkou vlnu nesouhlasu a nejistoty.

Francouzská policie využije u sledovaných osob vzdálenou aktivaci foťáku, mikrofonu a GPS je ve zvláštních případech
Úřady slibují, že se zákon nebude zneužívat, a bude vynucován jen u „vážných“ případů. Tedy těch, za které hrozí odnětí svobody na pět a více let. Jenže, bude stačit „vymyslet“ obvinění za přečin hodnocený více lety za mřížemi, a omezení pro vzdálené sledování rázem zmizí. Francouzská police očekává, že se do podobného dohledu dostane ročně maximálně několik desítek případů, samotný monitoring pak bude moci u jedné osoby trvat maximálně 6 měsíců. Odposlechy tedy budou rámcově velmi podobné jako u spywaru Pegasus, který před dvěma lety odposlouchával vysoce postavené činitele Izraele.
Zdroj: Le Monde