První ohebné véčko od Huawei přichází do Česka. Je elegantní a dražší než konkurence

  • Loňský model véčka od Huawei přichází konečně do Evropy
  • P50 Pocket sází vše na design, precizní zpracování a výbavu
  • Obejít se musíme tradičně bez služeb Googlu a tentokrát i 5G

Huawei se přidalo do zatím nedlouhé řady výrobců, kteří umí vyrobit véčkový smartphone s flexibilním displejem. Na českém trhu má v tuto chvíli takový model pouze Motorola a Samsung. Huawei svoje véčko představilo už loni, privilegium dostali čínští zákazníci. Letos v lednu se dostává řada i Evropu, včetně Česka.

Novinka Huawei P50 Pocket se začíná v předobjednávkách prodávat za 35 tisíc korun, cenově se tak řadí mezi oba konkurenty – Samsung je levnější a rozšířenější, Motorola je dražší a v prodeji na její Razr 5G zase tak často nenarazíte. Huawei se snaží sebevědomou cenovku „vykompenzovat“ dárkem – nejrychlejší zájemci dostanou po dobu prvních dvou týdnů stylová sluchátka Huawei Freebuds Lipstick v hodnotě 5 500 Kč zdarma.

Vytříbený design

Huawei P50 Pocket láká hlavně na design, který je opět špičkový. Na rozdíl od lesklého sesterského modelu P50 Pro (první dojmy zde) jsou záda potažena texturou, díky čemuž je telefon mnohem příjemnější na dotek a nechytá otisky tak hbitě jako kolega. Zlatou variantu telefonu má na svědomí holandská módní návrhářka Iris van Herpen, v Česku se ale bude prodávat pouze střídmější bílá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nové véčko ve dvou barevných provedeních – u nás bude v prodeji pouze bílá (vpravo)

Po rozložení je velikost telefonu jen o něco málo větší než v případě P50 Pro, ve složeném stavu je z něj pak malý zaoblený čtvereček, který se vejde téměř do jakékoliv kapsy. Kromě obligátního kruhu fotoaparátu je na zadní straně především stejně zakulacený malý displej s úhlopříčkou 1,04 palce, který je přizpůsobitelný a nabízí celou řadu aplikací a šablon, díky kterým nebudete muset neustále telefon otevírat.

K dispozici jsou hodiny, poznámky, multimediální ovladač, zprávy a celá řada dalších interakcí má být údajně v přípravě, takže z hlediska přizpůsobení si uživatel vyhraje dostatečně. Vnitřní displej je pak opět skvostný OLED s rozlišením 2 790 × 1 188 bodů a obnovovací frekvencí 120 Hz. Díky vytáhlejšímu tělu má také poměr stran 21 : 9, což se hodí např. při sledování některých širokoúhlých YouTube videí nebo filmů.

Precizní kloubní konstrukce

Velkou pozornost jsem věnoval kloubu, který bývá bolavým místem moderních véček kvůli velmi komplikované konstrukci a náchylnosti na poškození. Huawei zdůraznilo, že se vývojáři při výrobě P50 Pocket snažili docílit co nejnižšího počtu pohyblivých částí a při bližším zkoumání je opravdu vidět velmi natěsno sestavený mechanismus, do kterého jen tak neproniknou částečky prachu ani jiné nečistoty. Displej se vlastně uzavírá zcela bez mezery. Výrobce odvedl skvělou práci a nejen, že se telefon velmi pohodlně otevíral a zavíral, pohyb i konstrukce působily velmi bytelně a stabilně, žádné vrzání, skřípání nebo odstávání nebylo vidět ani cítit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Huawei si na provedení kloubu dal záležet

Také vrstvy displeje byly upraveny tak, aby na rozdíl od konkurence byly co nejvíce rovné a obvyklá rýha uprostřed displeje byla zcela minimalizována. I zde musím dát marketingovým tahákům za pravdu, rýha je pravdu takřka neviditelná a cítit pod prstem je jen minimálně, pokud ji cíleně opravdu hledáte.

Samozřejmě i zde se mluvilo o výborném trojitém fotoaparátu (i když ne tak pokročilém, jaký nabízí P50 Pro), rychlém nabíjení či pohodlném focení selfie díky vnějšímu malému displeji.

Chybí 5G a služby Googlu. A proč to řešíme?

Bohužel i v několika negativních záležitostech následuje „kapesní“ P50 svého Pro sourozence. Tím je omezená mobilní konektivita na LTE – výrobce používá výkonný Snapdragon 888, ale kvůli americkým sankcím pouze ve 4G specifikaci. Běžnému zákazníkovi to vůbec nemusí vadit, 4G pokrytí je u nás zdaleka nejlepší ze všech generací mobilních sítí a 5G není pro běžné použití potřeba.

Ze stejného politicko-ekonomického důvodu nejsou k dispozici ani služby Googlu. A zde si Huawei pořád trochu zbytečně situaci komplikuje sám. Stejný model telefonu totiž v Číně běží na systému Harmony OS. V tomto kontextu by ani nikoho moc nenapadlo se po službách Googlu pídit – prostě jiný systém, takže i jiný market a jiné služby (Huawei Mobile Services). Na iOS přece taky nikdo nehledá Google Play.

Krátká videoukázka véčka Huawei P50 Pocket:

Jenže evropské verze obou P50tek pracují s prostředím EMUI 12, tedy známou androidovou nadstavbou „navařenou“ na bezlicenční Android (AOSP). A tady už je potom otázka „Když je telefon postaven na Androidu, proč nemá i služby jako každý jiný Android?“ zcela legitimní. Huawei prý o vpuštění Harmony OS do mobilů na mimočínské trhy přemýšlí, ale zatím to není na pořadu dne.

Klepněte pro větší obrázek
Huawei P50 Pocket má ambice stát se módní záležitostí

Pokud se smíříte s faktem, že výběr aplikací je stále o něco menší a některé služby (např. Google Pay) ještě nejdou plně nahradit, nejsou v používání nového véčka Huawei P50 Pocket žádné zásadní překážky. Ze všech konkurentů nabízejících véčka je to od Huawei pravděpodobně nejvíce elegantní (i když design je otázkou osobního vkusu). Precizní zpracování a špičková výbava jej rozhodně zařadí do centra pozornosti zákazníků toužících po tomto typu zařízení.

Huawei P50 Pocket
rozměry a hmotnost: 170 × 87 × 7,2 mm, 190 g
displej: 6,9", kapacitní OLED, 2 790 × 1 188, 439 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS
paměť: 256 GB, NM Card (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm)
operační systém: Google Android 11
fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
66 %
vybavenost
cena: 15 999 Kč28 947 Kč

Diskuze (34) Další článek: Widgety na iOS 16 mají být interaktivní. Budou umět to, co Android zvládá už roky

Témata článku: Huawei, , , , , , , , , , , , Huawei P50 Pocket, AOSP, Huawei Mobile Services, Harmony, Pocket, Huawei Freebuds Lipstick, Česká republika, Konstrukce, Evropa, Telefon,