První véčko na platformě Smartphone 2002: MiTAC 8380

MiTAC 8380 je dobře vybavené véčko na platformě Smartphone 2002. Cizí mu nejsou multimediální zprávy, Java, mobilní internet či záznam video sekvencí. Chcete vědět víc?
První véčko na platformě Smartphone 2002: MiTAC 8380

Vývoj v mobilních telefonech jde stále kupředu. Před lety nemyslitelné integrované fotoaparáty či bezdrátové přenosy videa a dat jsou dnes samozřejmostí. Co ale bude samozřejmostí za rok či dva? Jedno je jisté: „jednoúčelové“ firmwary mobilních telefonů nahradí standardizovaná platforma, která umožní instalaci nejrůznějších aplikací. Náznaky budoucnosti dnes spatřujeme v telefonech jako Nokia 7650 a 3650, Sony Ericssonu P800 či SPV Orange. Do tohoto výčtu můžeme zařadit nového člena z produkce taiwanského MiTACu. Nese název MiTAC 8380 (zaužívané označené – nemyslíte?) a stručně jej lze popsat jako vybavený chytrý telefon véčkové koncepce na platformě Smartphone 2002.

Véčko jako vyšité

Trendem letošního roku budou bezesporu velké barevné displeje. A těm to velmi sluší v mobilech véčkové koncepce, neboť nabízí dostatek místo pro displej i klávesnici. U moderních telefonů s operačním systémem – ať už Symbian či Smartphone 2002 – je na velikost a kvalitu displeje kladen velký důraz, není tedy divu, že se MiTAC vydal cestou véčkové koncepce. Uvnitř se skrývá TFT displej s úhlopříčkou 2,2 palce a s 16bitovou barevnou hloubkou. Na vnější straně krytu nesmí chybět menší monochromatický informační displej. Na „víku“ se nachází i čočka digitální kamery. Má rozlišovací schopnost 110 tisíc pixelů a vedle statických fotografií pro multimediální zprávy umí zachytit i videosekvence, které jsou komprimovány do formátu MPEG4. Díky slotu pro paměťové karty SD/MMC můžeme osmtřiosmdesátku označit s jistou nadsázkou jako digitální kameru kombinovanou s mobilním telefonem.

Klepněte pro větší obrázek

Funkcemi nabitý

Na každý telefon pohlížíme ze dvou pohledů: vzhled a vybavení. Názor na vzhled telefonu si jistě uděláte z okolních obrázků (ach ta anténa), nyní se podíváme na vybavení. Telefon podporuje sítě GSM na třech frekvencích: 900, 1800 i 1900 MHz. Cestovatelé na západ, dálný východ či za protinožci tak budou mít o starost méně. Nechybí datové přenosy GPRS Class 10, podpora mobilní Javy či multimediální zprávy. Tyto technické schopnosti a vlastnosti uvádíme u klasických mobilních telefonů. Pohlédneme-li na MiTAC 3830 jako na chytrý telefon se standardizovaným operačním systémem, nesmíme opomenout informace o procesoru či paměti. Srdcem je z dílny Intelu – Xscale na frekvenci 200MHz. OS je uložen ve Flash paměti o velikosti 32MB. Pro programy a data je určena paměť o velikosti 16MB což je dostačující pro kontakty, fotografie a další data. Budete-li chtít využít multimediální schopnosti, přehrávání hudby a videa, rozšíříte paměť pomocí paměťové karty Secure Digital.

Klepněte pro větší obrázek

Smartphone 2002 nabízí v základu několik užitečných aplikací: e-mailový klient, wapový a webový prohlížeč, MSN Messenger, přehrávač videa a hudby a několik dalších. Co nenabídne operační systém, to doženou aplikace třetích stran.

Velmi rychlý telefon může vzbuzovat obavu o výdrž baterie. 1050 mAh by mělo telefonu vystačit dle výrobce na tři hodiny hovoru a až sto hodin pohotovosti. Realita však jistě nebude tak růžová, náplastí může být synchronizační kolébka, která vedle propojení s počítačem nabídne i nabíjecí pozici pro náhradní baterii.

Malý cvalík

Dnešní chytré mobilní telefony mohou odrazovat svými rozměry. V tomto směru se MiTAC může chlubit svými 97 × 51.5 × 29.6 milimetry. Nejmenší véčko to rozhodně není, i tak jde o příjemné rozměry. Horší je to s hmotností 143 gramů. Vrací se doby, kdy telefon v kapse opět ucítíme? MiTAC 8380 vypadá na první pohled zajímavě, byli bychom rádi, kdyby se objevil i v naší zemi za slušnou cenu.

Zdroj: Infosync

V kostce:

 • Chytrý telefon MiTAC 8380
 • platforma: Smartphone 2002
 • procesor: Intel XScale 200MHz
 • paměť: 16 MB RAM, 32 MB ROM
 • paměťové sloty: Secure Digital
 • rozměry: 97 × 51,5 × 29,6 milimetrů
 • hmotnost: 143 gramů
 • sítě: 900/1800/1900 MHz
 • displej: vnitřní barevný, úhlopříčka 2,2 palce; vnější monochromatický, rozlišení 64 × 48 pixelů
 • digitální kamera: rozlišení 110 000 pixelů
 • vlastnosti a funkce, které telefon obsahuje či podporuje: MMS, Java, GPRS Class 10, přehrávání hudby v MP3 a videa v MPEG 4, rozšíření pomocí aplikací třetích stran
Diskuze (10) Další článek: Vylepšili jsme textovou verzi MobilManie

Témata článku: Mitac, Véčko, MIT, Nokia 7650, Plát, PLA, Dálný východ, Mít, Smartphone, Mobilní telefony véčka na Heureka.czVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

** Základní 34" monitor bez dodatečné výbavy ** 165 Hz je rychlejší než možnosti VA technologie ** HDR lze zapnout, moc poznat není

Tomáš Holčík
HuaweiMonitoryTesty
Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Vybírejte od jednoduchého náramku po našlapané sporttestery

Martin Chroust
Hodinky