První země si došlápla na Apple a Google. Musí povolit alternativní způsoby plateb v obchodech

První země si došlápla na Apple a Google. Musí povolit alternativní způsoby plateb v obchodech

Způsob placení za aplikace je poslední dobou velice žhavé téma. Vývojáři v čele s firmou Epic a dalšími bojují za snížení vysokých provizí nebo alespoň za povolení alternativních způsobů platby za aplikace v obchodě Google Play. To před pár dny donutilo i Apple umožnit vývojářům přijímat platby skrze vlastní kanály, pokud se se zákazníkem domluví přes e-mail.

Ani tento drobný ústupek však v některých zemích nestačil. Nyní v Jižní koreji prošel sněmovnou nový zákon, který zakáže velkým hráčům vynucování vlastního způsobu platby skrze obchod s aplikacemi. V případě nedodržení zákona může být firmě vyměřena pokuta ve výši až 3 % z tržeb firmy v daném státě. Zákon už byl schválen a pouze čeká na poslední podpis od jihokorejského prezidenta.

Předloha pro další státy

Je velice pravděpodobné, že tento návrh projde, což pro velké firmy, které se spoléhají na 30% provizi z prodejů, může znamenat významné poklesy tržeb. Google už na situaci pro server The Verge reagoval s tím, že aktuální poplatky mimo jiné dovolují, aby byl Android zdarma a aby služby Googlu poskytly vývojářům nástroje a platformu, pomocí kterých se dostanou k miliardám uživatelů po celém světě. Apple se k situaci zatím nevyjádřil.

Horší pro firmy ale je, že jakmile budou muset alternativní způsoby platby do svých obchodů pustit v jednom státě, může se z toho stát precedens pro další země. Celkově jsou firmy jako Google a Apple terčem kritiky různých států a často se jim musí přizpůsobit. 

V Rusku Apple s Googlem musí předistalovávat ruské aplikace, ve Francii jsou povinni k telefonům dodávat sluchátka, přestože jinde je odstranili a například Austrálie nyní volá i po regulaci služeb Apple Pay a Google Pay. Zapomenout nesmíme i na Evropskou komisi a její snahu sjednotit nabíjecí konektory pro všechny výrobce.

Platby Google Pay s hodinkami Samsungu:

Zdroje: The Verge9To5Mac

Diskuze (20) Další článek: Odsouhlasení nových podmínek WhatsApp bude dobrovolné. Tedy až na jedno omezení...

Témata článku: Apple, Google, iPhone, Mobilní aplikace, Android, Smartphony, iOS, Google Play, Apple App Store, Google, Google Pay, Apple Pay, Evropská komise, Korea, Austrálie, Rusko, Obchod, Platba, Alternativní způsob, Aplikace, The Verge, Jižní Korea, Francie, Způsob, VývojářVybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Takhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft