ZTE Axon 40 Ultra má dokonale skrytou selfie pod displejem, koncem června se dostane i do Evropy

  • ZTE představilo očekávaný topmodel Axon 40 Ultra
  • Hvězdou večera je podstatně vylepšená selfie v displeji
  • Smartphone se začne již koncem června nabízet i v Evropě

Oživeno 8. června: 

Čínská značka dnes oficiální cestou potvrdilo dostupnost globální varianty špičkového ZTE Axon 40 Ultra. Novinka se bude v Evropě prodávat od 21. června, základní varianta (8 + 128 GB) bude stát 829 EUR. V přepočtu to dle aktuálního kurzu dělá 20 500 Kč. Paměťová varianta 12 + 256 GB je pak naceněna na 949 EUR (cca 23 400 Kč).

Klepněte pro větší obrázek
Pokud si pořídíte předobjednávkový voucher za padesátikorunu, ušetříte z pořizovací ceny telefonu 1 200 Kč

Ode dnešního dne je však možné si telefon předobjednat, a to formou kupónu, který vychází na 1,99 EUR, tj. zhruba na padesátikorunu. Pokud jej uplatníte při pořízení telefonu, ušetříte z koncové ceny rovných 50 EUR, resp. 1 250 korun. Předobjednávkový kupon i samotný telefon, je možné objednávat na evropských stránkách výrobce. Předobjednávková akce platí i pro případné zájemce z Česka.

S redakčním testováním telefonu to zřejmě až tak horké nebude. ZTE nám potvrdilo, že kvůli aktuální situaci na trhu (pandemie, omezení výroby, nedostatek čipsetů) má firma jen velmi málo testovacích kusů. Dostupnost smartphonů pro koncové uživatele by tím však neměla být nijak ovlivněna.


ZTE v Číně představilo očekávaný topmodel Axon 40 Ultra, který se rázem zařadil po bok těch nejvybavenějších smartphonů, v nichž tepe čipset Snapdragon 8 Gen 1. Největší novinkou je samozřejmě podstatně vylepšená poddisplejová selfie, která dává zapomenout na „pokusy“ z předchozích let.

Oblast nad selfie má stejnou hustotu pixelů jako zbytek děla telefonu, takže přesnou pozici kamerky v displeji jen tak neodhalíte. ZTE Axon 40 byl představen primárně pro Čínu, ovšem globální verze bude na trhu dostupná již v průběhu června.

Selfie, to je to, oč tu běží

Největší inovací telefonu je jednoznačně nová generace poddisplejové selfie. Kamerka má rozlišení 16 Mpx, rozměry spojených pixel jsou až 2,24μm. Nechybí ani pomocné algoritmy, které se starají o redukci obrazového šumu. V oblasti nad selfie kamerkou má displej jemnost 400ppi, takže už ji neprozradí hrubá matice displeje. Ten je opět typu AMOLED, na úhlopříčce 6,8 palců vykresluje netradiční matici 2 480 × 1 116 pix

Klepněte pro větší obrázek
Největší lákadlo ZTE Axon 40 Ultra? Jednoznačně displej, u něhož okem ani při detailním zkoumání nepoznáte, kde přesně se nachází poddisplejová selfie

Maximální jas displeje je špičkový (1 500 nitů), displej pokrývá 100 % barevného prostoru DCI-P3, zobrazí miliardu barev a nabídne i 120Hz inteligentní obnovovací frekvenci doplněnou o 360Hz touch sampling rate. O redukci poblikávání tmavých oblastí na displeji se stará 1440Hz PWM modulace, do výbavy se dostal i filtr modrého světla, jehož funkčnost potvrdila firma TÜV.

Hlavní foťák není jeden, ale tři

ZTE jde proti proudu a na zádech si připravilo „tři hlavní fotoaparáty“, které shodně označuje pojmem „trinity“. Můžete se tedy těšit na nasazení 64MPx fotoaparátu „humanity“ se světelností 1.6 (35 mm), na nějž navazuje 64Mpx širokáč, který využijete i pro focení zaostřeného 4cm makra (16 mm) a 64Mpx fotoaparát (91 mm) s teleskopickým teleobjektivem o maximálním optickém zoomu na hodnotě 5,7×.

V první dvou případech jde do akce snímač Sony IMX787, který se opírá o „všesměrové“ ostření typu Dual Full-pixel, u všech foťáků si můžete navíc manuálně upravit ostřící vzdálenost ještě předtím, než pořídíte první fotku. Všechny objektivy jsou opticky zastabilizovány a pomáhají si ještě elektronickou stabilizací. Rozlišení natáčených videí je až 8K, to u všech dostupných objektivů. Výrobce u foťáků nešetří chválou, podle tiskové zprávy se jedná o nejlepší systém tří fotoaparátů na mobilní trhu, a toto odvážné tvrzení si budeme chtít potvrdit v praxi. 

Klepněte pro větší obrázek
„Hlavní“ foťáky jsou hned tři, všechny mají shodné rozlišení 64 Mpx, a ZTE vyzdvihuje jejich špičkovou kvalitu. No, uvidíme...

Výkon telefonu obstarává Snapdragon 8 Gen 1, na nějž navazují paměti typu LPDDR5 a rychlá úložiště UFS 3.1. Na čipset a baterii přímo nasedá vylepšená zvětšená vypařovací komora, rychlý rozptyl tepla do okolí obstarává devítivrstevná struktura o ploše 36, 356 mm2. Baterii o kapacitě 5 000mAh můžete zrychleně dobít až 65 Watty přes kabel, na těle telefonu nechybí ani stereoreproduktory, jejichž výstup ještě podpoří Snapdragon Sound. 

ZTE Axon 40 Ultra se začne brzy nabízet v Číně ve dvou paměťových konfiguracích. Varianta 8/256 GB bude stát, po přepočtu, 17 600 korun, zatímco varianta 12/256 GB bude naceněna na 18 700 Kč. Do Evropy přijde tento smartphone v průběhu června za zatím blíže nespecifikovanou cenu. Zcela jistě však bude vyšší, než u přímého přepočtu z čínských juanů.

Představení smartphonu ZTE Axon 40 Ultra:

Diskuze (4) Další článek: Retro: Před 20 lety dostaly telefonní budky „přelomovou“ funkci. Šlo z nich posílat SMS zprávy

Témata článku: ZTE, Android, Smartphony, Snapdragon, Optický zoom, Fotoaparát, Čína, Selfie, Trojitý fotoaparát, Periskop, Rychlé nabíjení, Selfie v displeji, PWM, 8K, Snapdragon Sound, Axon, Human, Teleskop, Evropa, Foťák, ? Displej, Maskování, Telefon, Displej, Česká republika, Telefony s Androidem na Heureka.cz