Pryč s háčky a čárkami v SMS symbianových Nokií

Známým problémem symbianových telefonů Nokia je slovník T9, který píše s diakritikou a zkracuje tak délku zpráv. To, co Nokia nedomyslela, naštěstí řeší program NaSMS, se kterým lze psát textovky plné délky a nabízí i další užitečné funkce.
Pryč s háčky a čárkami v SMS symbianových Nokií
Symbianové Nokie řady Series 60 patří k nejlepším současným telefonům. Často je jim ale vytýkáno použití české diakritiky ve slovníku T9 – kvůli diakritice je kapacita jedné textové zprávy omezena pouze na sedmdesát znaků.

Běžné mobily Nokia bez standardního operačního systému sice také používají při psaní SMS diakritiku, ale umí ji těsně před odesláním ze zprávy odstranit, takže odesílaná textovka může mít obvyklou délku 160 znaků. Symbianové telefony však háčky a čárky před odesláním neodstraní, proto je například stošedesátiznaková textovka při odeslání rozdělena na tři dílčí zprávy a každou pochopitelně platíte zvlášť. Diakritika se sice zobrazuje v příchozí SMS na jiných telefonech, což vypadá efektně, ale platit za jednu SMS stejnou cenu jako za odeslání tří zpráv se určitě nikomu nechce.

Pomoc se jmenuje NaSMS

Stížnosti uživatelů na zkracování délky SMS byly vyslyšeny, nikoli však Nokií, ale nezávislými vývojáři. Už dříve se objevil javový prográmek (psali jsme o něm), který dokázal háčky a čárky odstranit, ale kvůli Javě v něm nebylo možné používat interní telefonní seznam. Nyní je zde nová aplikace NaSMS vytvořená přímo pro prostředí Symbian, která toto omezení nemá – je to vlastně plnohodnotný editor pro práci s SMS.

  
Běžná SMS a stejná zpráva po odstranění háčků a čárek

Demoverzi aplikace NaSMS najdete na webu autora. Je k dispozici zdarma, za každou odesílanou zprávu však automaticky přidá šedesát znaků reklamního textu. Pro získání plné verze, která není omezena reklamou, je nutné program zaregistrovat na webu www.handango.com, registrace přijde na 5 dolarů. Protože program byl do systému webu Handango vložen teprve během přípravy tohoto článku, neznáme zatím přesnou adresu, můžete ale využít vyhledávání.

  
Práce v editoru je stejná jako u standardní aplikace pro SMS,
číslo lze zadat ručně nebo vybrat z telefonního seznamu

Ušetřete kapacitu

Nejcennější funkcí programu NaSMS je hromadné odstranění diakritiky z napsané textovky, k tomu slouží volba Odstranit akcenty. Stisknutím jednoho tlačítka se zbavíte omezení délky SMS a můžete psát obvyklé SMS se 160 znaky. To je ale pouze začátek, program totiž myslí také na to, jak co nejlépe využít kapacitu jedné zprávy. Ukažme si vše na praktickém příkladu.

 
Možnosti práce s napsaným textem

Napsal jsem testovací zprávu o délce 139 znaků. Pokud bych dodržoval obvyklá pravidla, dělal bych vždy za interpunkcí (čárkou, tečkou, vykřičníkem apod.) mezeru. Jenže mezery mohou být pro někoho v textu zbytečné, adresát pochopí smysl zprávy i bez nich. Program NaSMS umí velmi jednoduše mezery z napsané textovky odstranit. Můžete si vybrat ze dvou způsobů: odstranění mezer pouze za interpunkčními znaménky a odstranění kompletně všech mezer. Druhý způsob odstranění mezer se automaticky kombinuje s volbou První velké, díky níž bude každé slovo v SMS začínat velkým písmenem. Tak zůstane text poměrně čitelný i po odstranění všech mezer.

 
Textovka po odstranění mezer po interpunkci a po ještě dokonalejší komprimaci

Zatímco odstraněním zbytečných mezer po interpunkci jsem ušetřil pouze dva znaky, odstraněním všech mezer jsem ušetřil místo pro dalších 21 znaků.

Nejen odstranění diakritiky

Kromě zvyšování kapacity SMS nabízí program NaSMS také několik estetických úprav. Umí například převést celou zprávu pouze na velké, nebo naopak jen na malé znaky.

 
Celá textovka v minuskách a verzálkách

Samozřejmostí je možnost vložit do textovky šablonu, poznámku, jméno, telefonní číslo a e-mail z telefonního seznamu, nebo odesílat zprávu více příjemcům. Odeslanou zprávu najdete v mobilu ve složce s odeslanými zprávami.

 Tohle všechno lze do SMS vložit

Program dokáže posílat SMS na čísla z telefonního seznamu, což je jeho největší výhoda oproti výše zmíněné javové aplikaci. Ovšem prostřednictvím NaSMS nelze přímo odpovídat na přijaté zprávy – ty se totiž ukládají do standardní aplikace Nokií, do NaSMS je nijak nepřesměrujete. Vždy tedy budete muset vytvářet novou textovku a vkládat do ní ručně číslo z telefonního seznamu. Program NaSMS je velice užitečná aplikace, která si podle mě zaslouží čestné místo v základní výbavě minimálně každého majitele Nokie 6600.

Ve zkratce

Zdroj: RoboDuck
Web: roboduck.uniweb.cz
Cena: 5 dolarů (www.handango.com)

Možnosti programu:

  • psaní SMS včetně dlouhých zpráv
  • odpočítávání zbývajících znaků a částí zprávy
  • odstranění háčků a čárek před odesláním SMS
  • rychlý výběr telefonního čísla z telefonního seznamu
  • možnost odeslání SMS více příjemcům
  • odstraňování mezer z SMS
  • snadné vkládání údajů z paměti telefonu do SMS (jméno, telefonní číslo, e-mail, poznámka, šablona)
  • funkce pro editaci textu: všechna velká nebo malá písmena, první velké znaky
Diskuze (9) Další článek: Jabra a B-Speech: test bluetooth sluchátek

Témata článku: Nokia, Smartphony, SMS, Symbian, Software pro mobily, Sms vl, Hack, Stížnost uživatelů, Car +, CAR


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95