Pulzní oxymetr si razí cestu do sportovních hodinek. Co to je a k čemu je dobrý?

Je to dobrý společník tréninku a poznávání vlastního těla. Zatímco sledování tepové frekvence je běžnou součástí tréninku, využívání pulzního oxymetru zatím zůstává okrajovou záležitostí a teprve si razí cestu do sporttesterů.

Pulzní oxymetr zatím není příliš běžnou výbavou u sportovních hodinek. Najdete jej ve špičkovém Garmin Fenix 5X Plus, výrazně levnějším Vívosmart 4 a u vybraných hodinek se dá využít i propojení s externím pulzním oxymetrem. Dá se čekat, že postupem času si technologie najde cestu i do levnějšího segmentu. Co od oxymetru očekávat?

Změřte si hladinu kyslíku

Pulzní oxymetr měří hladinu kyslíku v krvi, která se označuje zkratkou SpO2. Proč je to důležité? Množství kyslíku v krvi dává dobrou představu o aktuálním stavu organismu. Normální hodnoty by se měly pohybovat v rozmezí cca 94–100 %.

Pokud je naměřená hladina kyslíku v krvi nižší, jedná se o poměrně závažnou poruchu fungování těla. Když pomineme jednoznačně lékařské komplikace typu ucpání tepen krevní sraženinou nebo otrava alkoholem či oxidem uhelnatým, bude nás nedostatek kyslíku v krvi zajímat hlavně ze sportovního hlediska. Tady existují dvě hlavní příčiny: nadmořská výška a nashromážděná únava.

Příliš rychlý výstup do vysokých nadmořských výšek pro tělo může znamenat, že se nedokáže dostatečně rychle vyrovnat s menším množstvím kyslíku v prostředí. V takové situaci je nutná aklimatizace a v případě tréninku výrazné zvolnění či úplné přerušení. Tělo by mělo začít rychleji vyrábět větší množství červených krvinek, které jsou pro přenos kyslíku nezbytné.

Pokud jste vyrazili do vysokých hor a necítíte se nejlépe, schválně si zkuste hladinu kyslíku v krvi změřit. Pokud naměříte čísla pod 95 % rozhodně nedoporučujeme žádnou intenzivnější fyzickou aktivitu. Naopak, dopřejte si alespoň krátkou aklimatizaci, poté bude jakýkoliv trénink v takovém prostředí mnohem efektivnější. Mimochodem, i kdybyste pulzním oxymetrem vybavení nebyli, změna prostředí by se měla projevit i na vyšší tepové frekvenci.

Efektivní boj s únavou

Vzhledem k výškovému profilu České republiky se ale bude pulzní oxymetr v hodinkách nejvíce hodit především pro určení regenerace. Hodnoty SpO2 kolem 90 % jsou jednoznačnou známkou toho, že tělo je přetížené a ocenilo by odpočinek. Oxymetr tak můžete používat jako doplňkový nebo i hlavní ukazatel (pokud nedůvěřujete hodnotám z celodenního měření tepu), který vás informuje o aktuální únavě.

Trénink, který není vykompenzovaný dostatkem odpočinku, je spíše kontraproduktivní. Zkrátka zvolněte, přizpůsobte svůj tréninkový plán nebo se aspoň zamyslete, kde by mohla být chyba.

Menší množství kyslíku v krvi je neoddiskutovatelnou známkou toho, že tělo zkrátka není připravené na zátěž, kterou mu nakládáte. Odpočatí a zregenerovaní dosáhnete lepších sportovních výkonů. Pulzní oxymetr vám řekne, kdy taková chvíle nastala.

 

Článek vyšel na webu Superlife

Superlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu. Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců. Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Klepněte pro větší obrázek

Tým kolem Superlife.cz pořádá běžecké závody v různých městech v České republice: www.superlifezavody.cz.

Diskuze (6) Další článek: Známe ceny originálního příslušenství pro Samsungy řady Galaxy S10

Témata článku: , , , , , , , CEM, Ráz, Cyklistika, Tělo, Odpočinek, Česká republika, Tepová frekvence, Trénink, Množství kyslíku, Krev, Hladina, Plánování tras, Poznávání, Kyslík, Únava,