Pustí vás do obchodu? QR kód rozhodne. Vláda se k ověřování zatím nevyjádřila

Hospodářská komora představila mobilní aplikaci Bezpečná provozovna, která má umožnit podnikatelům vrátit se co nejdříve do normálu. Využívá přitom řešení, které se ve světě začíná prosazovat stále častěji. Aplikace bude v mobilu zobrazovat unikátní QR kód, který při naskenování potvrdí, zda jste podstoupili negativní test na koronavirus, jste očkováni, nebo máte protilátky po prodělané nemoci. Při naskenování se na displeji zobrazí jen ANO (vstup povolen) nebo NE (vstup zakázán). Alternativně může být QR kód vytisknut.

Součástí aplikace bude i mapa s bezpečnými provozovnami v ČR, tj. těmi, které ke vstupu vyžadují zmíněnou aplikaci a současně v nich dochází k dodržování vládních i vlastních zpřísněných bezpečnostních opatření. Speciální verze aplikace bude určena pro provozovny, jejichž manažeři mohou do aplikace zanést všechna režimová opatření, které v ní aktuálně platí. Příkladem jsou pravidla vyžadovaná Českým svazem pivovarů a sladoven nebo Českou komorou fitness. Jako QR čtečka se využije telefon, tablet nebo stávající zařízení pro účely EET. Investice provozoven by neměly být nijak vysoké.

Bezpečná provozovna již prošla pilotním testováním v Hospodářské komoře, navenek má aplikace pomoci podnikatelům ke své prezentaci s ohledem na splnění všech nařízení vlády. Hospodářská komora je připravena aplikaci nabídnout veřejnosti, dokonce již aplikaci zaregistrovala na obchodech Google Play a AppStore, je však otázkou, zda, popř. kdy, bude efektivně využita.

Pro správnou funkčnost je totiž třeba, aby byla napojena na státní databáze očkovaných a testovaných osob. Vláda se však zatím nerozhodla, zda bude při znovuotevření prodejen nutné ověření bezinfekčnosti návštěvníků. Pokud bude otevření plošné, bude to podle zástupců Hospodářské komory pro podnikatele skvělou zprávou, na druhou stranu, pokud zde toto omezení bude, je aplikace připravena pomoci. A to i v těch případech, pokud bude garance bezinfekčnosti nutná jen u některých profesí. 

Aplikace je totiž navržena jako možná co nejvíce univerzální, vydávané QR kódy s omezenou platností bude garantovat ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky). Aplikace nebude sledovat uživatele nad rámec současných řešení, tj. můžeme čekat jen základní evidenci ve stylu eRoušky, která vás upozorní na možný dřívější kontakt s nakaženou osobou, u které vyšel pozitivní test na koronavirus. Maximem tedy budou data důležitá pro trasování potenciálně nakažených.

Co je to Hospodářská komora?

Hospodářská komora je jediným zákonným zástupcem podnikatelů v Česku a současně největším reprezentantem podnikatelské sféry v ČR. Hospodářská komora České republiky není státním úřadem, není financována státem, ale je podnikatelskou samosprávou. Řídí ji sami podnikatelé, všechny orgán (např. představenstvo, prezidium, a další) tvoří pouze podnikatelé.

Další rozvolnění protipandemických opatření má nastat 3. května, ovšem jen za předpokladu, že počet nakažených za poslední týden bude menší než sto na sto tisíc obyvatel. O rozvolnění bude vláda rozhodovat ve čtvrtek 29. dubna. Již včera však došlo k rozhodnutí, že se třetí květnový den otevřou kadeřnictví. Budete potřebovat maximálně týden starý PCR, resp. tři dny starý antigenní test. Vstup bude umožněn i těm, kteří mají 14 dní od ukončeného očkování nebo do 90 dní od prodělaného COVIDu. QR kód v mobilu by toto prokazovaní značně zrychlil a zjednodušil.

Na celoevropské úrovni bude fungovat tzv. Digitální zelený certifikát:

Zdroj: Hospodářská komora

Diskuze (61) Další článek: Apple vydal iOS 14.5. iPhone nyní odemknete i s nasazeným respirátorem

Témata článku: , , , , , , , , , , Podnikatel, Dodržování, ANO, Provozovna, Česká republika, Vstup, Aplikace, Krize, Pivovar, Nařízení vlády, Desatero, ÚZIS, Představenstvo, Kód,