QR kód není bezpečnostní prvek, pouze pomůcka. Podvod se objevil i v souvislosti s moravským tornádem

Čtvrteční tornádo, které na hodonínsku a břeclavsku napáchalo obrovské škody, vyvolalo mezi lidmi nevídanou vlnu solidarity. Během pár dní se v různých sbírkách sešly desítky milionů korun. I tentokrát se bohužel našly lidské hyeny, které se chtěly obohatit.

Podvodníci zveřejnili příspěvek Diecézní charity Brno, ovšem s upraveným QR kódem pro platbu, který směřoval peníze na soukromý účet. Případem se o víkendu zabývala Policie, která už v neděli dopoledne zadržela podezřelého. Přestože podle vyjádření mluvčího Policie žádná finanční škoda nevznikla, obvinila podezřelého z podvodu ve stádiu pokusu a hrozí mu až 10 let vězení.

Případ ukazuje na problém, který se může kdykoliv opakovat. QR kód není bezpečnostní záruka, pouze usnadňuje vyplnění formuláře pro odeslání peněz. Kontrola údajů před odesláním platby je na každém z nás.

Lidé přehnaně důvěřiví a často neověřují informace a zdroje. Jihomoravský kraj proto raději přímo vyzval veřejnost, aby v případě pomoci vždy důkladně kontrolovala platební údaje a peníze posílala na číslo účtu, které najde na oficiálních stránkách daných organizací. V případě poškozené Diecézní charity Brno najdou lidé veškeré způsoby, jak mohou pomoci přímo na jejím webu.

Zdroj: Policie ČR (Twitter)

Diskuze (25) Další článek: V Barceloně jezdí první 5G vlak na světě. 5G síť se bude rozšiřovat i po MWC

Témata článku: Smartphony, Mobilní platby, QR kód, Mobilní bankovnictví, Twitter, Podvod, Pomůcky, Mluvčí Policie, Hodonínsko, Břeclavsko, Mora, Platební údaj, Kód, Policie, Tornádo, Jihomoravský kraj, Platba, Bezpečnostní prvek