Qtek 8500: nejhezčí smartphone s Windows na vlastní oči (foto a video)

Qtek 8500 je véčko tenké téměř jako Motorola Razr. Jeho hmotnost zůstala pod sto gramy. Přesto se do něj vešel operační systém Windows Mobile 5.0, megapixelový fotoaparát, paměťové karty, podpora Bluetooth a EDGE. (Tři videa)
Qtek 8500: nejhezčí smartphone s Windows na vlastní oči (foto a video)

Qtek 8500 je jedno z mála chytrých véček vybavených operačním systémem Windows Mobile. Výrobce, tchajwanský HTC, se jím oficiálně zatím příliš nechlubí, na webu najdeme jen velmi strohé informace. Fotografie a první fakta se ale objevují už od začátku roku a sami jsme Qtek 8500 našli v zastrčené vitrínce na cebitovém stánku Vodafonu.

Elegantní véčko, které je opačným extrémem macatých véčkových smartphonů, jsme nyní mohli osobně prozkoumat. I když je telefon plně funkční, jde stále ještě o prototyp, s recenzí proto počkáme až na finální prodejní kousky. Qtek 8500 jsme ale natočili na video a nafotili ze všech stran, abyste si tento unikátní telefon mohli podrobně prohlédnout.

Všechno ukážou videa

Tloušťku telefonu, pouhých 16 mm, nejlépe posoudíte z následujícího videa. Qtek na něm uvidíte ze všech stran. Máme k dispozici černou verzi, červená je možná atraktivnější.

Druhé video ukazuje různé stavy čelního displeje. Jeho čtvercový formát se skrývá v kulatém okraji, displej je typu TFT a má velmi jemné rozlišení. V pohotovostním stavu ukazuje čas, volajícího, indikuje zmeškané hovory a příchozí zprávy.

Velmi důležitou vlastnost čelního displeje jsme nakonec omylem nenatočili, můžete se ale podívat na obrázek. Stisknutím středního z trojice tlačítek pod displejem se objeví panel MP3 přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek

Na posledním videu uvidíte práci v nabídce telefonu. Systém Windows Mobile 5.0 je všeobecně známý a Qtek 8500 v něm nepřináší mnoho nového (možná snad programy ClearVue – prohlížeče nejrůznějších kancelářských formátů). Práci trochu komplikuje efektní, ale ergonomicky nepříliš zdařilá plochá klávesnice. Rychlost zatím nehodnoťme, smartphone je stále ve verzi prototypu.

Komentované fotografie

Qtek 8500 by svojí tloušťkou překvapil i v případě, kdyby nešlo o chytrý telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Otevření a zavření véčka je snadné, stačí jedna ruka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod vnějším displejem jsou tři tlačítka pro ovládání MP3 přehrávače. Vlevo poblikávají dvě světelné diody, vpravo je mřížka hlasitého reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Záda a přední kryt telefonu jsou vyrobeny z rýhovaného plastu. Přesto však se na něm zachytávají otisky prstů. Pod kartou SIM je prostor pro malou paměťovou kartu MicroSD, baterie má kapacitu 750 mAh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na bocích najdeme několik tlačítek a také konektor pro připojení kabelu, handsfree nebo nabíječky. Bohužel nejde o standardní rozhraní USB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice vypadá na pohled skvěle. Její použitelnost je ale bohužel nižší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Qtek 8500 nepatří mezi nejvybavenější a nejvýkonnější smartphony. Na rozdíl od většiny z nich ale velmi dobře vypadá. V ČR by se měl začít prodávat v květnu za cenu kolem jedenácti tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve zkratce

sítě: GSM 850/900/1800/1900 MHz
datové přenosy: GPRS, EDGE
konektivita: Bluetooth
rozměry: 99 × 51 × 16 mm
hmotnost: 99 g
displej: rozlišení 240 × 320 bodů, aktivní TFT
fotoaparát: rozlišení 1,3 Mpx
paměť: 64 ROM, 64 RAM, slot pro paměťové karty microSD

Zapůjčil: RRC, www.rrc.cz

Diskuze (37) Další článek: Nokie, které jste ještě neviděli

Témata článku: Qtek, Smartphony, Windows, Software pro mobily, Motorola Razr, Qtek 8500, Čtvercový formát, Wind, Foto, Win, Smartphone, Opačný extrém, Windows!


Určitě si přečtěte