Qtek 9000: extrémní libůstka z postu nejvyššího (velký test)

Qtek 9000 je špičkovým komunikátorem, jehož funkcionalita, konstrukce i cena se přibližují notebooku. Má obrovský, otočný a dotykový displej s VGA rozlišením, plnohodnotnou klávesnici a oslňující výbavu. Nenechte si ujít podrobnou recenzi tohoto výjimečného přístroje. Video!
Qtek 9000: extrémní libůstka z postu nejvyššího (velký test)

Rychlé odkazy

 • fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

 • skvělá klávesnice
 • VGA displej
 • rozšířený operační systém
 • podpora UMTS, Wi-Fi
 • editory kancelářských dokumentů
 • plnohodnotný přístup na internet

Hlavní nedostatky

 • rozměry, hmotnost
 • nepraktická konstrukce pro telefonování
 • málo paměti
 • chybí podpora EDGE
 • slabé podsvícení displeje
 • nedokonalé ovládání jednou rukou

Qtek 9000 ve zkratce

 • rozměry a hmotnost: 131 × 79 × 21 mm, 285 g
 • sítě a datové přenosy: GSM (900, 1800, 1900 MHz) / GPRS 10, UMTS
 • konektivita: Wi-Fi 802.11b, Bluetooth 2.0, infraport, mini USB konektor (možnost synchronizace s PC)
 • displej: aktivní TFT, dotykový, rozlišení 640 × 480 bodů, 65 tisíc barev
 • operační systém: Windows Mobile 5.0
 • paměť: 64 MB RAM, slot SDIO/MMC
 • akumulátor: Li-Pol 1620 mAh, až 260 hodin v pohotovosti, až 480 minut hovoru
 • fotoaparát: rozlišení 1,3 Mpx (až 1600 × 1200 bodů-interpolace)
 • softwarová výbava: adresář, editor SMS/EMS/MMS zpráv, e-mail, přehrávač hudby a videa, Pocket Office (Word, Excel, Outlook), internetový prohlížeč a mnoho dalšího
 • zvláštní výbava: vibrace, hlasité handsfree

Začněme odhalením pravé identity komunikátoru Qtek 9000. Za jeho vývojem i výrobou stojí thaiwanská společnost HTC, která mimo jiné vyrábí i kapesní počítače HP iPAQ. Tato společnost vyvíjí komunikátory pod svým kódovým označením, nestará se ale o prodej. Její komunikátory získávají mobilní operátoři a další společnosti, které si je mírně softwarově (anebo na zakázku u HTC i hardwarově) přizpůsobí obrazu svému a prodávají je pod svým vlastním názvem. Z původního jména HTC Universal tak vznikl právě Qtek 9000, i-mate JASJAR či T-Mobile MDA Pro. V českých internetových obchodech jej pak naleznete právě pod označením Qtek 9000, český T-Mobile tento komunikátor do své nabídky zatím nezařadil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Qtek 9000 v zavřeném stavu

Qtek 9000 je sourozencem komunikátorů MDA Compact I i II, Qtek S200 či MDA Vario. Všechny tyto komunikátory pochází od HTC. Qtek v této rodině patří mezi nejvyspělejší, nejdražší a také největší. Po dlouhodobých zkušenostech s MDA Compact a několika týdnech s Variem se mi konečně dostává do rukou i tento malý poklad.

 

Velký, větší, největší

Obvykle se má začínat od toho nejlepšího, poruším pravidla a začnu u té nejméně příjemné vlastnosti Qteku, a sice rozměrů. 128 milimetrů v nejdelším rozměru a zejména tloušťka 25 milimetrů nedávají mnoho nadějí k tomu, aby vás Qtek doprovázel vždy a všude. Bez problémů jej vměstnáte do těsné kapsy džínů, ale nesednete si. V kapse košile zase způsobí po chvíli nošení nesymetrii vašeho oděvu, vzhledem ke své hmotnosti 285 gramů. Qtek si nevezmu na výlet do přírody, na kolo nebo na nějakou společenskou akci. V kufříku manažera nebo batůžku se čtvrt kila hravě ztratí. Pak se ovšem ztrácí kouzlo pohotovosti. Mobilní telefon bychom měli mít vždy po ruce, a ne jej při příchozím hovoru někde lovit. Zkrátka, do Qteku 9000 bych nevložil svou hlavní telefonní SIM kartu, na které přijímám denně několik hovorů, a to ani při použití Bluetooth sluchátka nebo standardně dodávaného headsetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kouzelným pohybem uděláte z kapesního počítače malý notebook

Povážlivý závěr předchozího odstavce podpořím ještě nyní, při rozboru konstrukce. Qtek připomíná klasické notebooky typu TabletPC. Obě části zařízení spojuje nejen výklopný, ale i otočný kloub. Displej tak může být v poloze jako u klasického notebooku, lze jej však snadno překlopit „zády“ ke klávesnici a pracovat jako s blokem papíru. U Qteku je to podobné. Displej lze jednoduše otočit, čímž se z něj rázem stane běžný kapesní počítač s dotykovým displejem, jakým je třeba MDA Compact. Při běžném používání, podvědomě v rámci ochrany velkého displeje, nechávám Qtek v zavřeném stavu. Při příchozím hovoru pak musím komunikátor otevřít, zjistit, kdo volá a pak buď komunikátor opět zavřít, nebo displej otočit, přiklopit a hovor přijmout. Zdlouhavé, nepraktické a hlavně nepohodlné. Na vnějším krytu displeje se nachází sluchátko, hovor lze tedy přijmout i bez otevření komunikátoru. Pak ovšem nevíte, kdo volá.

Procházka po těle

HTC Universal se vyrábí ve více barevných kombinacích. Qtek zvolil velmi zdařilou kombinaci černé a stříbrné, německý T-Mobile pak své MDA Pro prodává v bílostříbrné kombinaci. My se budeme věnovat Qteku. Stříbrnou spatříte vlastně jen v zavřeném stavu, a sice na horní části. Uprostřed pak vévodí lesklý nápis Qtek dodávající celkovému vzhledu jiskru. Zbytek zařízení se pak utápí v klasicky plastové, černé barvě. Na přední straně si všimněte trojice drobných otvorů, právě zde je umístěno sluchátko pro příjem hovorů v zavřeném stavu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Černostříbrná varianta vypadá honosně

Projděme si Qtek ze všech stran, prozatím v zavřeném stavu. Nasměrujete-li nápis Qtek směrem k sobě, všimnete si vybouleného kloubu. Na kloubu jsou umístěna dvě tlačítka se sluchátky, která umožňují ve spojení se zmiňovaným reproduktorem přijímat hovory i v zavřeném stavu. Jednou jsem omylem ukončil hovor při snaze o snížení hlasitosti. Pod kloubem, na těle základny, si můžete všimnout konektoru 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek, redukce tedy není potřeba. Hned vedle je otvor pro soft-reset (nepotřeboval jsem jej příliš často) a konečně synchronizační/nabíjecí konektor standardu miniUSB. Společnost HTC za tenhle drobný detail velebím. Qtek již tradičně umožňuje i nabíjení z USB portu nebo třeba z aktivního USB rozbočovače, kdy nemusíte mít zapnutý počítač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na kloubu jsou umístěna tlačítka pro telefonování v zavřeném stavu

V jedné z kratších bočních hran, těžko říct zda-li jde o hranu horní, dolní levou či pravou, se nachází tlačítko pro zapnutí komunikátoru a slot pro paměťové karty Secure Digital / Multi Media Card. I přes velké rozměry se do těla nevešel slot Compact Flash. V základním nastavení se displej po otevření komunikátoru nerozzáří, komunikátor musíte zapnout tlačítkem. Zakážete-li automatické vypnutí komunikátoru po stanovené době, displej se automaticky rozzáří po otevření. Výdrž pak ale můžete počítat na hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V horní hraně se skrývá slot pro paměťové karty SD/MMC

V hlavní hraně, která směřuje při otevření komunikátoru směrem k nám, zaujme především dvojice reproduktorů po stranách. Vezmeme-li to z levé strany, vedle reproduktoru je umístěno tlačítko pro rychlé spuštění fotoaparátu, druhé pak pro hlasové vytáčení. Uprostřed má své místo infraport. Vpravo od něj je tlačítko s piktogramem žárovky, jenž slouží k rozsvícení displeje po otevření komunikátoru. Posledním prvkem je posuvník sloužící k úpravě hlasitosti reproduktorů či sluchátka při hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V přední hraně má své místo spousta tlačítek a dvojice reproduktorů

Na zadní straně se pod plastovou skořepinou skrývá rozměrný Li-Ion akumulátor s úctyhodnou kapacitou 1620 mAh, k výdrži se dostaneme později. Nad krytem akumulátoru se nachází čočka digitálního fotoaparátu a vysoce svítivá dioda pro zlepšení tmavých scén. Zrcátko pro pořizování autoportrétů chybí, displej lze ale natočit do takové polohy, abyste se v něm při focení viděli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Akumulátor je vskutku rozměrný

Kvalitu dílenského zpracování hodnotím vysokou známkou. Kloub spojující obě části vykazuje jen minimální vůli a působí pevným dojmem. Otázkou zůstává, jak dlouho si tyto dobré vlastnosti kloub uchová. Tělo je vyrobeno z plastů, které ale rozhodně nevypadají lacině.


V druhé kapitole podrobně prozkoumáme klávesnici, displej a ukážeme si, jak se přístroj ovládá. Prohlédnout si můžete druhé video.

Témata článku: Qtek, Recenze, Smartphony, Windows, Software pro mobily, Nokia 9500, Palm Treo 650, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA Vario, Duplex, Velký, Karlův most, Počítač připojený, Špilberk, Běžné oko, Nízká hladina, Telefonní sim, Horní Dolní, Extrém, Post, Test, Velký test, Výrazný nedostatek


Určitě si přečtěte