Qualcomm ovládl trh čipsetů. 5G konektivitu přidá i do nižší řady Snapdragon 400

Qualcomm ovládl trh čipsetů. 5G konektivitu přidá i do nižší řady Snapdragon 400

Qualcomm je největším dodavatelem mobilních čipsetů na technologii ARM a svoji pozici bude v souvislosti s rozvíjejícími se 5G sítěmi ještě posilovat. Očekává to agentura Counterpoint Research. Podle její analýzy tomu napomůže zejména rozšíření 5G konektivity i do nižší řady čipsetů Snapdragon 400.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z pěti prodaných telefonů v kategorii 100 až 250 dolarů běžel loni na některém z čipsetů řady Snapdragon 400 (Zdroj: Counterpoint Research)

Až jedna pětina chytrých telefonů v cenovém segmentu od 100 do 250 dolarů běžela v loňském roce na některém ze Snapdragonů čtyřstovkové řady. V této cenové kategorii se přitom prodá až 600 milionů smartphonů za rok. Qualcomm měl přitom v tomto segmentu loni více než 40% podíl.

Klepněte pro větší obrázek
Podíly dodavatelů čipsetů ve smartphonech v cenové hladině od 100 do 150 dolarů ve 2. čtvrtletí 2019 (Zdroj: Counterpoint Research)

Ostatní výrobci přitom ve vývoji 5G čipsetů na Qualcomm ztrácejí a většinou nabízejí pouze řešení pro nejvyšší segment (např. Huawei Kirin 990 5G) nebo pouze samostatný modem (např. Samsung Exynos 5100). Dá se tak očekávat dominance amerického výrobce a po představení prvního 5G čipsetu v řadě Snapdragon 400 také definitivní proniknutí nového typu konektivity do masově prodávaných cenově dostupnějších zařízení.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Váš názor Další článek: Testujeme Samsung Galaxy A20s. Letošní novinka má označení z loňského roku

Témata článku: Sítě 5G, Qualcomm, Snapdragon, Mobilní čipsety, Analýza, Modem, ARM, Counterpoint, Konektivita, Huawei Kirin, Counterpoint Research, Čipset, Samsung Exynos, Segment, Dolar


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

** Realme 6 je nejlevnější telefonem na trhu s 90Hz displejem ** S 30W adaptérem dokáže telefon dobít z nuly na sto do 60 minut ** Čtyři fotosnímače sice neumí zázraky, ale ostudu neudělají

Milan Měchura | 12