Qualcomm představil Snapdragon 480. Na 5G se mohou těšit i telefony do pěti tisíc

Qualcomm představil nového zástupce čtyřkové řady čipsetů Snapdragon, které se běžně dodávají do telefonů střední třídy v cenové relaci tří až pěti tisíc korun. Nejvýraznějším přínosem nového Snapdragonu 480 je však to, že se podpora 5G sítí dostane i do daleko levnějších smartphonů než dosud. 

Čipset je vyráběn 8nm technologií, která má přinést výraznou energetickou úsporu, ještě když zvážíme, že předchůdce, Snapdragon 460, byl vyroben 11nm procesem. Osmijádrový čipset podporuje výkonová jádra Kryo 460 (Cortex-A76) o taktu 2 GHz, k nimž se přidávají úspornější jádra Cortex-A55 taktovaná na 1,8 Ghz. Grafiku obstarává čip Adreno 619. Grafický a výpočetní výkon je oproti předchůdci až dvojnásobný. Úkony umělé inteligence budou díky čipu Hexagon 686 rychlejší až o 70 procent.

Čipset podporuje až Full HD+ displeje se 120Hz obnovovací frekvencí. Maximální rozlišení použitého fotoaparátu je 64MPx, najednou lze sbírat obrazová data až ze tří fotoaparátů. Maximem natáčených videí je Full HD s 60 fps. Čipset dále podporuje Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6 a sítě 5. generace. Kompatibilitu s pásmy mmWave a Sub-6 zajišťuje integrovaný modem X51 5G. Rychle dobíjení obstará standard Quick Charge 4+.

Snapdragon 480 se dostane v průběhu tohoto roku do levných 5G smartphonů značek Vivo, Oppo, Xiaomi, Motorola, Nokia a dalších. První telefony s tímto čipsetem můžeme v prodeji očekávat již v průběhu prvního čtvrtletí.

Nejvýkonnější mobilní čipset současnosti? Snapdragon 888:

Zdroj Qualcomm

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (1) Další článek: Také vám něco chybí? Xiaomi Mi 11 Pro se představí za pár týdnů a slibuje bestiální foťák

Témata článku: Střední třída, Fotoaparát, Snapdragon, Qualcomm, Mobilní procesory, Sítě 5G, Mobilní čipsety, 5G, Wi-Fi, Quick Charge, Sub, Oppo X, Full HD, Čipset, TelefonHodinky a náramky od Fitbitu budou od příštího roku vyžadovat přihlášení ke Google účtu

Hodinky a náramky od Fitbitu budou od příštího roku vyžadovat přihlášení ke Google účtu

** Hodinky a náramky od Fitbitu čeká postupná transformace ** V průběhu příštího roku mají vyžadovat přihlášení ke Google účtu ** Je to prvním krokem k užšímu spojen Googlu a Fitbitu

Martin Chroust
FitbitNositelnosti
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Ani šroubky nepomohly. Rozborka Apple Watch Ultra ukázala, že hodinky nepůjdou snadno opravit

Ani šroubky nepomohly. Rozborka Apple Watch Ultra ukázala, že hodinky nepůjdou snadno opravit

** Apple Watch Ultra jsou větší, masivnější a dostaly i speciální šroubky ** Ty ale k opravě nejdůležitějších komponent nepomohou ** Oprava či výměna některých částí bude náročná

Martin Miksa
iFixitRozborkaApple Watch
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace