Qualcomm představil Snapdragon 480. Na 5G se mohou těšit i telefony do pěti tisíc

Qualcomm představil nového zástupce čtyřkové řady čipsetů Snapdragon, které se běžně dodávají do telefonů střední třídy v cenové relaci tří až pěti tisíc korun. Nejvýraznějším přínosem nového Snapdragonu 480 je však to, že se podpora 5G sítí dostane i do daleko levnějších smartphonů než dosud. 

Čipset je vyráběn 8nm technologií, která má přinést výraznou energetickou úsporu, ještě když zvážíme, že předchůdce, Snapdragon 460, byl vyroben 11nm procesem. Osmijádrový čipset podporuje výkonová jádra Kryo 460 (Cortex-A76) o taktu 2 GHz, k nimž se přidávají úspornější jádra Cortex-A55 taktovaná na 1,8 Ghz. Grafiku obstarává čip Adreno 619. Grafický a výpočetní výkon je oproti předchůdci až dvojnásobný. Úkony umělé inteligence budou díky čipu Hexagon 686 rychlejší až o 70 procent.

Čipset podporuje až Full HD+ displeje se 120Hz obnovovací frekvencí. Maximální rozlišení použitého fotoaparátu je 64MPx, najednou lze sbírat obrazová data až ze tří fotoaparátů. Maximem natáčených videí je Full HD s 60 fps. Čipset dále podporuje Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6 a sítě 5. generace. Kompatibilitu s pásmy mmWave a Sub-6 zajišťuje integrovaný modem X51 5G. Rychle dobíjení obstará standard Quick Charge 4+.

Snapdragon 480 se dostane v průběhu tohoto roku do levných 5G smartphonů značek Vivo, Oppo, Xiaomi, Motorola, Nokia a dalších. První telefony s tímto čipsetem můžeme v prodeji očekávat již v průběhu prvního čtvrtletí.

Nejvýkonnější mobilní čipset současnosti? Snapdragon 888:

Zdroj Qualcomm

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (1) Další článek: Také vám něco chybí? Xiaomi Mi 11 Pro se představí za pár týdnů a slibuje bestiální foťák

Témata článku: , , , , , , , , , , Oppo X, Čipset, Telefon, Sub, Motorola Nokia, Full HD