Qualcomm přetaktoval loňskou špičku. Snapdragon 870 bude hit pro levné superphony

Vlajkovým procesorem od Qualcommu pro letošní rok je Snapdragon 888 s 5nm architekturou, který se pomalu dostává do prvních smartphonů. Firma však překvapivě oznámila další procesor - Snapdragon 870 5G, který má rovněž extrémní výkon, ale je postavený na starší 7nm architektuře. Jde totiž o přetaktovanou a mírně upravenou loňskou špičku, model Snapdragon 865.

Qualcomm jej už jednou přetaktoval a vznikl Snapdragon 865 Plus - první procesor od Qualcommu s hlavním jádrem taktovaným na více než 3 GHz (konkrétně 3,1 GHz). Snapdragonem 870 zvedá takt hlavního jádra Cortex-A77 dokonce na 3,2 GHz, což znamená další výkon navíc. Zbylé parametry včetně grafiky Adreno 650 a konektivity však zůstaly stejné.

Je to poprvé, kdy Qualcomm svůj nejvýkonnější procesor „recykloval” rovnou dvakrát. Důvod tentokrát bude zřejmě finanční. Jeho špičkové procesory jsou drahé, už loni výrobci raději přecházeli na levnější procesory sedmistovkové řady. Navíc Qualcommu přibyla konkurence v podobě povedeného Samsungu Exynos 2100, který má výkonem (a zřejmě i cenou) potenciál přetáhnout některé odběratele.

Snapdragon 870 5G je tak pro Qualcomm snadná cesta, jak nabídnout špičkový procesor za výhodnější cenu, díky starší architektuře, ale se stále fantastickým výkonem. A přesně na to výrobci smartphonů slyší. Hned při jeho uvedení totiž bylo oznámeno, že se jej brzy dočkáme ve smartphonech Xiaomi, Motorola, OnePlus, Oppo a iQOO. První zařízení uvidíme ještě v zimě.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (17) Další článek: Od prvního Galaxy S po nejnovější S21 Ultra. Podívejte se, jak Samsung za 11 let vylepšil fotoaparát

Témata článku: , , , , , , , Architektura, Hit, GHz, Super +, ETF, Pro +, Hlavní jádro, Samsung Exynos, Špička, Procesor, Sup, Šup