Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

  • Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony
  • Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo
  • Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Qualcomm a smartphony. Asi každému se hned při tomto spojení vybaví populární čipy řady Snapdragon, které najdeme napříč všemi cenovými patry smartphonů. Firma dokonce dodává čipy i do zařízení, které neobsahují jejich procesory. Málokdo ale ví, že firma přímo vyrábí i celé kompletní smartphony.

Firma telefony vyrábí dokonce déle, než leckteří známí výrobci telefonů, konkrétně od roku 2011. Tato zařízení mají vynikající výbavu, a přestože mají vysokou cenovku, Qualcomm by vám je ve většině případů nedovolil koupit. Proč? Protože se jedná o tzv. QRDs - Qualcomm Reference Designs. Tedy referenční zařízení vyrobené Qualcommem jako ukázky pro jiné výrobce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Modely QRD většinou nesou název podle použitého procesoru. Modely QRD 888, 765, 720, 750 či 665 na fotce se navíc mohou chlubit výměnnými kryty, aby se technici snadno dostali ke komponentům uvnitř. 

Tyto telefony totiž kromě implementované nejnovější výbavy od Qualcommu obsahovaly rozsáhlé knihovny ověřených komponent třetích stran, a to, jak z hlediska softwaru, tak hardwaru. Telefony se tak staly jakousi předlohou pro vývojáře a techniky, kterým pomohly urychlit implementaci některých částí. Spousta dnešních telefonů je nějakým způsobem inspirována právě QRD designy od Qualcommu.

Aby bylo jasno, nečekejte žádné propracované produkty, spíše se jedná o funkční prototypy, které podporují některé moderní funkce, jako ukázku pro jiné výrobce. Jedinou velkou odbočkou této řady byl loňský Smartphone for Snapdragon Insiders, který vznikl ve spolupráci s Asusem a jako jediný se, na rozdíl od QRD zařízení, dočkal i k širší veřejnosti. Zdaleka však nebyl dostupný pro každého, ale jen pro členy komunity.

K čemu slouží?

Qualcomm QRD modely v minulosti ukazoval i na svých akcích jako byl například Snapdragon Summit. Telefony většinou nevypadaly příliš fotogenicky, ale byly u nich k vidění zajímavé technologie a nechyběl zde samozřejmě více než dostatečný výkon.

Nejde však jen o ukázku. Často lze v těchto modelech vidět úplně nové technologie, které nemusí mít ani žádnou certifikaci, a jejich uvedení na trh by bylo při nejmenším složité. Firmy tak kupují QRD modely od Qualcommu jakožto funkční prototypy, na základě kterých mohou získat certifikace a povolení pro některé funkce ještě předtím, než je samy implementují do svého telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jako referenční zařízení většinou nabízí předprodukční verze procesorů a šetří se i na plastech a zpracování

Častokrát se jedná o zařízení, o kterých by se veřejnost neměla ani šanci dozvědět, ovšem čas od času se dají zakoupit zejména na některých čínských serverech. Tak se k nim dostal i jeden ze sběratelů, který se s nimi pochlubil na blogovém portálu Medium a nás tím inspiroval k napsání tohoto článku. Vysvětlil zde i princip značení QRD telefonů, které většinou vychází z procesoru, který je pohání. V jeho sbírce byly aktuálně nejvyšší verzí QRD 888 a QRD 765. Dále se zdroj pochlubil i modely 720, 750 nebo 665.

Přestože jede o prototypy, Qualcomm na nich nešetří a někdy dokonce dojde i na kovovou konstrukci. Například při bočním pohledu na QRD 665 byste si ani netipli, že se jedná o prototyp, a ne o finální produkt. Předprodukční je samozřejmě i výbava. Jak už bylo zmíněno jedná se vždy o první verze, které slouží zejména k různým certifikacím či jiným účelům. V případě modelu QRD 888 se Snapdragonem 888 tak můžeme spatřit úplně jiné, mnohem nižší, frekvence procesoru.


Nejoblíbenější smartphony

Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 79 obchodů za ceny od 19 588 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB
nabízí 102 obchodů za ceny od 6 640 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB
nabízí 102 obchodů za ceny od 7 749 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 11 64GB Apple iPhone 11 64GB
nabízí 76 obchodů za ceny od 10 504 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené smartphony


Tím, že produkt není určen do prodeje, stačí pro demonstraci většinou i levnější komponenty. Například pro vyzkoušení 48Mpx snímače QRD 888 nabízí 4 roky starý fotoaparát IMX586 od Sony. Displeje tradičně dodává firma Visionox, která zřejmě dokáže výhodně dodat i 120Hz OLED panel.

Zpracování na posledním místě

Šetří se často i na oleofobních vrstvách krytů, které se pak snadněji špiní. Co však dnešní telefony mohou těmto referenčním vzorkům závidět, je rozebíratelná konstrukce. Všechny telefony totiž mají odnímatelný zadní kryt pro snadný přístup ke komponentům. Občas se zde najdou i poklady, které by uživatelé u smartphonů často ocenili.

Například některé novější QRD modely jsou vybaveny pokročilými senzory nebo čelní ToF kamerkou, který by umožnila biometrické odemykání obličejem, což majitelé Androidů zpravidla závidí iPhonům. Vývojáři se mohou připravit i na různé výřezy a průstřely v displejích, které jim dovolí povypínat si i některé pixely dle potřeby.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vidět zde ale můžeme nové fotočipy, senzory pro biometrický sken obličeje nebo některé verze lze použít i k instalaci Windows díky odemknutému bootloaderu.

Výhodou pro vývojáře je odemknutý Secure boot, což dovoluje zkoušet alternativní software (třeba vlastní ROM výrobců). Jinak je zde samozřejmě předinstalovaný Android s podporou GMS, ovšem ochuzený o většinu aplikací, ze kterých zůstal prakticky jen Google Chrome. Naopak je zde spousta testovacích a vývojářských nástrojů pro otestování různých komponent. Občas díky různých netradičním procesorům, jako je například řada Snapdragon 7c, zvládnou telefon rozjet například i systém Windows pro ARM. 

Jen tak si je nekoupíte

Celá řada QRD od Qualcommu umožňuje objevovat zajímavé technologické novinky a tak trochu nahlédnout do pozadí vývoje a výroby smartphonů. Tím se ale dostáváme i k omezené dostupnosti těchto zpravidla funkčních telefonů. I kdyby vás nějaký zaujal, tak si bez patřičné licence udělené od Qualcommu můžete nechat zajít chuť, a to i přesto, že by z vás měl pěkné peníze. 

Ty nejvýše postavené QRD modely stojí násobně více, než dnešní vlajkové smartphony. Pohybujeme se zde na ceně klidně i kolem 12 500 dolarů (cca 300 tisíc korun). Ovšem i modely se slabší výbavou by vás v přepočtu vyšly přinejmenším na desítky tisíc korun. Čas od času se však, zejména starší kousky, objeví na různých prodejních a aukčních portálech, kde je možné se k nim dostat.

Qualcomm letos představil i referenční AR brýle:

Diskuze (1) Další článek: Virtuální paměť nemusí být vždy přínosem. Ukážeme, jak je možné „RAM navíc“ vypnout

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Android, Smartphony, Windows, Snapdragon, Mobilní procesory, Qualcomm, GMS, Mobilní čipsety, Beta, Pro vývojáře, Snapdragon Summit, Google Chrome, Model, Procesor, Telefon, Visionox, Dolar, Secure Boot, IPhonům, Telefony s Androidem na Heureka.czNový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Redmi Note 12 „objevitel“. Mobil za 10 tisíc umí rekordní 210W dobíjení a má i 200Mpx foťák

Redmi Note 12 „objevitel“. Mobil za 10 tisíc umí rekordní 210W dobíjení a má i 200Mpx foťák

** V Číně proběhla premiéra telefonu Redmi Note 12 ** Novinky jsou hned čtyři, nezajímavější je Discovery Edition ** Nabídne 200Mpx foťák a rekordní 210W rychlodobíjení

Martin Chroust
200 MpxRychlé nabíjeníSmartphony
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

** Znáte jednoduché aplikace Simple Mobile Tools pro Android? ** Pocházejí od slovenského vývojáře Tibora Kaputy ** Jeho telefon bez vazeb na Google se pomalu chystá do prodeje

Martin Chroust
Android 11SmartphonyBezpečnost
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě