Qualcomm schoval čtečku otisků prstů do displeje

Nejlepší technologie letošního MWC? Qualcomm schová snímač otisků prstů kamkoliv do útrob telefonu. Seznam výhod je dlouhatánský.

Mobile World Congress, to nejsou jen haldy nových smartphonů. Také je to událost, která posouvá celé odvětví kupředu, k vidění je spousta nových technologií a letos je jednou z těch nejzajímavějších Qualcomm Snapdragon Sense ID 3D Fingerprint Technology. Zjednodušeně řečeno je to technologie založená na ultrazvuku, která dokáže snímat otisky prstů. Jaké jsou její výhody?

1) Přesnost

Qualcomm tvrdí, že je jeho Sense ID 3D přesnější, než v současnosti používané čtečky. Zatímco Apple ID v iPhonu či čtečka v Galaxy S6 snímá pouze 2D obraz prstu přiloženého ke sklu, ultrazvuk zaznamenává 3D strukturu otisků, je tedy schopný odlišit skutečný prst od obrázku prstu. Na tiskové konferenci se Qualcomm zmínil, že jde o technologii původně vyvíjenou pro americkou vládu a odpovídá několika oficiálním bezpečnostním certifikátům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
2D vs. 3D. Technologie založená na ultrazvuku má poskytnou více detailů, údajně je schopná na pokožce prstů rozlišit i pro oko běžně neviditelné potní kanálky.

2) Možnosti integrace

Zatímco dnes používané čtečky jsou specifická zařízení se specifickými požadavky, Sense ID 3D lze „schovat“ dovnitř přístroje. Ultrazvuk totiž projde různými materiály bez vlivu na přesnost snímání: sklo, safír, hliník, ocel a plast. To jsou prakticky všechny běžné materiály používané při konstrukci smartphonů, tabletů a počítačů. Senzor je tedy možné integrovat dovnitř přístroje, třeba pod displej, nebo pod zadní kryt. To uvolní ruce designérům, kteří už nemusí počítat se speciálním prvkem pro čtečku.

3) Nenechá se splést přírodou

Současné senzory mají problém s mokrými prsty, nebo prsty znečištěnými potem či krémy. To jsou látky, které poznamenají 2D obraz prstu přiloženého na sklo. Ultrazvuk však těmito materiály projde a najde si skutečný povrch prstu, který hledá.

Klepněte pro větší obrázek

4) Nové způsoby interakce

Kromě obvyklého odemčení telefonu či zabezpečení platby u terminálu se s čtečkou integrovanou pod displejem nabízí nové způsoby interakce mezi smartphonem a jeho uživatelem. Představte si e-shop, který vás při platebním procesu vyzve, abyste se dotkli konkrétního místa na displeji, identifikovali se tak a potvrdili transakci. Senzorů může být v těle přístroje více a uživatele mohou kontrolovat nejen při odemykání telefonu, ale průběžně. Chcete se bránit proti tomu, že vám někdo sebere odemčený telefon? S technologií od Qualcommu můžete.

Žádné sci-fi

Ve výčtu jsou samé výhody, o nevýhodách se Qualcomm pochopitelně nezmiňuje. Trochu se divím, že se nechlubí rychlostí. Že by nová technologie byla pomalejší, než dnešní čtečky? Při našem zběžném testu (viz video níže) se prototypy chovaly velmi svižně… A co velikost snímací plochy? Integrace senzoru pod displej automaticky neznamená, že bude snímání otisku fungovat kdekoliv po celé ploše panelu. Ale to už je záležitost softwaru, aby uživateli ukázal, kde je to správné místo pro přiložení prstu.

Qualcomm si je vědom bezpečnostních rizik spojených s kombinací čtečky otisků a online světa, takže bude údaje uchovávat pouze v zařízení a pouze v šifrované podobě. Technologie je zatím integrovaná v čipsetech Snapdragon 810 a 425, do budoucna by se postupně měla objevit v řadách Snapdragon 400, 600 a 800. Zní vám tenhle projekt jako sci-fi a hudba vzdálené budoucnosti?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Žádné plané řeči, na veletrhu MWC Qualcomm ukázal funkční smartphony s „neviditelnou“ čtečkou otisků.

Ne tak docela, Qualcomm slibuje první hotové telefony s integrovaným Sense ID 3D ve druhé polovině roku 2015. Už dnes výrobci technologii testují a na barcelonském veletrhu jsme si mohli prohlédnout demo-zařízení přímo od Qualcommu.

Diskuze (20) Další článek: Hologramy nejsou sci-fi, HoloCube HC Tablet je přinese i na iPad

Témata článku: , , , Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 128GB, Samsung Galaxy S6 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge 128GB, Samsung Galaxy S6 Edge 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB, Snapdragon Qualcomm, ? Displej, Mokrý prst, Otisk, Prst, Správné místo, Online svět, Displej