Qualcomm uplácel v Applu a teď zaplatí astronomickou pokutu

Evropská komise udělila Qualcommu pokutu 997 milionů eur (skoro 25 miliard korun, tj. 4,9 % loňského obratu). Podle komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové firma platila Applu miliardy dolarů, aby nenakupoval u konkurence. Podle evropských pravidel o hospodářské soutěži je to nepřípustné.

„Platby nebyly jen snížením ceny – byly podmíněné tím, že Apple bude ve všech svých iPhonech a iPadech používat pouze čipové sady LTE konektivitu od Qualcomm,“ vysvětlila komisařka. Výsledkem podle ní bylo, že konkurenční společnosti nemohly přes pět let efektivně soutěžit s pozicí Qualcommu bez ohledu na kvalitu vlastních produktů.

Dohodu s Applem uzavřel Qualcomm v roce 2011, o dva roky později byla prodloužena do roku 2016 a v jejím důsledku by Apple při změně dodavatele nejen přišel o slevu, ale také by musel část získaných peněz vrátit. O spolupráci s Applem měl zájem Intel, ale první zakázky proběhly až v roce 2016, tedy až ve chvíli, kdy dohoda s Qualcommem končila. Podle Vestagerová to bylo rozhodující pro uzavření trhu pro konkurenční výrobce.

 

„Výše pokuty odráží vážnost i dobu porušování pravidel. A má také za cíl do budoucna odradit účastníky trhu od podobných praktik.“ 

 

Komisařka Vestagerová dnes před novináři zdůraznila, že ačkoliv je udělená pokuta vysoká, je její výše v souladu s pokutami, které komise udělila ve srovnatelných případech v technologickém odvětví. Například právě Intelu udělila komise už v roce 2009 pokutu přes miliardu eur v zásadě za analogický prohřešek. Také Intel tehdy nabízel výrobcům počítačů slevy na své čipy v případě, že budou používat výhradně jeho výrobky.

Evropská komise spolupracuje také s jinými zeměmi. Vztahy mezi Applem a Qualcommem vyšetřují také orgány v USA. Podle komise ukazují interní dokumenty Apple na to, že firma využívání produktů Intel vážně zvažovala a podmínky dohody s Qualcomm nakonec hrály v rozhodování roli.

Diskuze (24) Další článek: Školáci a studenti zbystřete. Tato aplikace ztlumí mobil během hodiny

Témata článku: Apple, Qualcomm, Pokuta, Evropská komise, Kauzy, Intel, USA, Euro, Astronomická pokuta, Komisařka, Hospodářská soutěž, Astronom, Sleva, TED, Margrethe Vestagerová, Dolar, Orgán, Čipový sad, Snížení ceny, Konkurenční výrobce, APP, Vestagerová, Technologické odvětví, Konkurenční společnost, Interní dokument


Určitě si přečtěte