Qualcomm uvádí další mobilní čipset pro 5G. Jako první ho použije Xiaomi

Qualcomm uvádí další mobilní čipset pro 5G. Jako první ho použije Xiaomi

Qualcomm uvedl další přírůstek do rodiny mobilních čipsetů Snapdragon, který bude podporovat 5G konektivitu. Snapdragon 750G 5G vyrobený 8nm procesem se stane součástí „vyšší střední třídy“ procesorů, zároveň nabídne posílenou grafiku pro HDR zobrazení a vyšší výkon při hraní her.

Klepněte pro větší obrázek

Součástí čipsetu je modem Snapdragon X52 5G, který podporuje široké spektrum frekvencí pro 5G, včetně pásem pod 6 GHz, milimetrových vln (24 až 100 GHz), oba přístupy k 5G sítím (SA a NSA) a stejně tak technologie FDD, TDD a DSS (Dynamic Spectrum Sharing pro sdílení pásma s jinou technologií, např. 4G).

První smartphony ještě letos

Grafiku zajišťuje jednotka Adreno 619, která ve srovnání s grafikou Adreno 618 obsaženou ve Snapdragonu 730G umožní až o 10 % lepší vykreslování obrazu. Jednotka pro umělou inteligenci AI Engine se 4 biliony operací za sekundu je už ve své páté generaci a je o pětinu výkonnější než v porovnávaném Snapdragonu 730G. Použita je osm jader typu Kryo 570 s maximálním taktem 2,2 GHz.

Uvedení další komponenty s podporou 5G si pochvalují jednak operátorské skupiny úzce spolupracující s Qualcommem (např. americký Verizon, německý Deutsche Telekom), ale také výrobci, kteří mohou nový čipset začít implementovat do svých zařízení. První smartphone se Snapdragonem 750G 5G by mělo na konci letošního roku představit čínské Xiaomi.

Čipsety Qualcommu s 5G konektivitou:

  • Snapdragon 865+ 5G (modem X55)
  • Snapdragon 865 5G (modem X55)
  • Snapdragon 855+ (modem X50 samostatně)
  • Snapdragon 855 (modem X50 samostatně)
  • Snapdragon 768G 5G (modem X52)
  • Snapdragon 765G 5G (modem X52)
  • Snapdragon 765 5G (modem X52)
  • Snapdragon 750G 5G (modem X52)
  • Snapdragon 690 5G (modem X51)

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Váš názor Další článek: 4 tipy na audioknihy, které by si měl poslechnout opravdu každý

Témata článku: Xiaomi, Technologie, Sítě 5G, Qualcomm, Snapdragon, Mobilní čipsety, Mobilní procesory, Modem, 8nm, Grafika, Deutsche Telekom, Snapdragon 875, GHz, Čipset, Dynamic Spectrum Sharing, FDD, NSA, Verizon, DSS, AI Engine


Určitě si přečtěte

Možná ho máte i vy. Nejprodávanějším mobilem roku 2020 je...
Jan Láska
ŽebříčkyStatistika
Garmin Pay funguje skvěle, ale jak do hodinek dostat i věrnostní karty?
Filip Kůžel
Bezkontaktní platbyChytré hodinkyGarmin
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Hejt na Google. Android 11 vzal skvělé bubliny a totálně je zkazil
Filip KůželVladislav Kluska
HejtAndroid 11