Qualcomm uvolnil zvukové kodeky aptX a aptX HD. Teď už mohou být v každém Androidu

Situace s bezdrátovými sluchátky na telefonech s Androidem by mohla být trochu jednodušší. Jak si všiml Mishaal Rahman, Qualcomm uvolnil zdrojové kódy svých zvukových kodeků do Android Open Source Projectu. Později firmu kontaktovat a ta mu sdělila, že opravdu zveřejnila technologie aptX a aptX HD k volnému užití prostřednictvím licence Apache 2.0.

V praxi to znamená, že výrobci mobilů i komunita tvořící alternativní ROMky mohou tyto kodeky při zachování licence využít také, aniž by za to někdo musel zaplatit nebo to schválit.

S aptX a aptX HD se sice počítalo už od Androidu 8.0, avšak výrobci museli od Qualcommu získat licenci, bez ní museli podporu kodeků odstranit. Teď už to není nutné a licence si musejí hlídat pouze výrobci sluchátek nebo reproduktorů. Ale protože všechna podporovaná zvuková zařízení stejně využívají čipy od Qualcommu, je to u nich po právní stránce již vyřešené.

Qualcomm si za podporu nechá platit jen u pokročilejších kodeků jako aptX LL s nižší latencí vhodnou pro hry a video, aptX Adaptive s vyšší zvukovou kvalitou nebo aptX Lossless s údajnou bezztrátovou kompresí.

Kdy a jestli vůbec teď budou aptX a aptX HD výrobci mobilů standardně osazovat, není jasné. Situaci ale mají trochu jednodušší než u kodeku LDAC, který před časem pro Android uvolnilo Sony, které však nadále vyžaduje registraci a nutné schválení z jeho strany.


Nejoblíbenější bezdrátová sluchátka

Apple AirPods Pro 2. Generation USB-C MTJV3ZM/A Apple AirPods Pro 2. Generation USB-C MTJV3ZM/A
nabízí 65 obchodů za ceny od 5 590 Kč
Porovnat ceny
O2 pods+ Mark II O2 pods+ Mark II
nabízí 1 obchod za ceny od 1 499 Kč
Porovnat ceny
Samsung Buds2 Pro SM-R510 Samsung Buds2 Pro SM-R510
nabízí 69 obchodů za ceny od 2 557 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbená bezdrátová sluchátka


via Android Police

Diskuze (10) Další článek: Displejový souboj u véček pokračuje. Samsung Galaxy Z Flip5 má nabídnout hned dva vnější panely

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , Rahman, Apache, Mishaal Rahman, Android Police, Zdrojový kód, Výrobce, APAC,