Qualcomm uvolnil zvukové kodeky aptX a aptX HD. Teď už mohou být v každém Androidu

Situace s bezdrátovými sluchátky na telefonech s Androidem by mohla být trochu jednodušší. Jak si všiml Mishaal Rahman, Qualcomm uvolnil zdrojové kódy svých zvukových kodeků do Android Open Source Projectu. Později firmu kontaktovat a ta mu sdělila, že opravdu zveřejnila technologie aptX a aptX HD k volnému užití prostřednictvím licence Apache 2.0.

V praxi to znamená, že výrobci mobilů i komunita tvořící alternativní ROMky mohou tyto kodeky při zachování licence využít také, aniž by za to někdo musel zaplatit nebo to schválit.

S aptX a aptX HD se sice počítalo už od Androidu 8.0, avšak výrobci museli od Qualcommu získat licenci, bez ní museli podporu kodeků odstranit. Teď už to není nutné a licence si musejí hlídat pouze výrobci sluchátek nebo reproduktorů. Ale protože všechna podporovaná zvuková zařízení stejně využívají čipy od Qualcommu, je to u nich po právní stránce již vyřešené.

Qualcomm si za podporu nechá platit jen u pokročilejších kodeků jako aptX LL s nižší latencí vhodnou pro hry a video, aptX Adaptive s vyšší zvukovou kvalitou nebo aptX Lossless s údajnou bezztrátovou kompresí.

Kdy a jestli vůbec teď budou aptX a aptX HD výrobci mobilů standardně osazovat, není jasné. Situaci ale mají trochu jednodušší než u kodeku LDAC, který před časem pro Android uvolnilo Sony, které však nadále vyžaduje registraci a nutné schválení z jeho strany.


Nejoblíbenější bezdrátová sluchátka

Apple AirPods Pro (2022) MQD83ZM/A Apple AirPods Pro (2022) MQD83ZM/A
nabízí 77 obchodů za ceny od 5 550 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy Buds2 SM-R177 Samsung Galaxy Buds2 SM-R177
nabízí 96 obchodů za ceny od 490 Kč
Porovnat ceny
Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A
nabízí 90 obchodů za ceny od 2 849 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbená bezdrátová sluchátka


via Android Police

Diskuze (9) Další článek: Displejový souboj u véček pokračuje. Samsung Galaxy Z Flip5 má nabídnout hned dva vnější panely

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Android, Technologie, Qualcomm, LDAC, Bezdrátová sluchátka, aptX, Sluchátka, Licence, Apache, Android Police, Zdrojový kód, APAC, Výrobce, Mishaal Rahman, Sluchátka na Heureka.cz