QuickGPS: výborný geocaching na UIQ3

Aplikace QuickGPS je určena pro turistickou navigaci a geocaching se smartphony s operačním systémem Symbian UIQ3.
QuickGPS: výborný geocaching na UIQ3
Vzhledem k nevelkému rozšíření operačního systému UIQ3 se nelze divit, že množství aplikací není srovnatelné například s platformou Symbian S60 nebo Windows Mobile. Doposud jste při hře geocaching byli odkázáni na ne zrovna levnou aplikaci SmartCom Navigator, případně na některou z dostupných javových aplikací, například TrekBuddy.

Každý ale nechce kvůli občasnému použití utrácet 25 dolarů za program od Smartcomu, který je sice skutečně výborný, ale na občasné použití zbytečně složitý. Naopak javové aplikace bývají zdarma, ale na telefonech s operačním systémem neběží hladce, většinou jsou docela pomalé a zabírají velkou část operační paměti.

Řešením může být aplikace QuickGPS od českého vývojáře. Je určena přímo pro smartphony s UIQ3, a je levnější než SmartCom Navigator.


Spouštíme aplikaci, připojujeme GPS modul

Klíčové vlastnosti

  • vysoká rychlost programu, nízké nároky na operační paměť
  • malá velikost výsledných map
  • jednoduché a přehledné ovládání
  • snadná tvorba vlastních map z Google Map nebo jiných zdrojů
  • rozumná cena

Hlavní nedostatky

  • při jiném měřítku než 100% je mapa neostrá
  • pomalá kalibrace map
  • aplikace je určená pouze pro telefony se Symbianem UIQ3

Geocaching mě baví už delší dobu, ale jelikož vlastním Sony Ericsson M600i, nikdy jsem neměl moc široký výběr programů, které bych k tomuto účelu mohl použít. Javová aplikace TrekBuddy mi sice vyřešila hlavní problém, ale stále to nebylo ono. Proto jsem pomalu začal pokukovat po aplikaci SmartCom Navigator. Narazil jsem ale na řešení, které se pro moje účely hodí více, a tím je aplikace QuickGPS.


Normální a satelitní mapy v různém stupni přiblížení
(u leteckých map se omlouváme za horší zobrazení, realita je stejná jako na Google Mapách)

Chcete povolit připojení Bluetooth? Pokud ne, zeptáme se znovu.

Aplikace disponuje nepříliš rozsáhlou nabídkou, která ale přispívá k pohodlné orientaci. Po spuštění vidíte na displeji aktuální hodnotu volné paměti RAM a údaje o stavu připojení GPS modulu. Ve verzi programu, kterou jsem testoval, se mi příliš nelíbilo, že se mě aplikace stále ptala, zda chci zapnout Bluetooth. Jelikož jsem program používal s vlastními mapami, ne vždy jsem potřeboval připojovat GPS modul a spouštět Bluetooth. Aplikace mi však i přes můj trvalý odpor stále nutila, abych Bluetooth zapnul. Na jednu stranu není zapnutý Bluetooth žádný problém, na druhou stranu mi tato funkce nepřišla úplně vhodná.

V nové verzi je však již tato vlastnost opravena. Uživatel má sám možnost si zvolit, zda chce, aby se aplikace dotazovala na spuštění Bluetooth stále, jednou nebo nikdy.

Český program bez češtiny

V nabídce aplikace můžete otevřít mapy, které jsou nahrané na paměťové kartě. Mapy doporučuji nahrávat do složky Maps, kterou si aplikace po instalaci sama vytvoří, ale mohou být kdekoli na kartě.

Dále program nabízí možnost navigovat na různá místa. Může to být trasový bod, začátek aktuální trasy, případně libovolné místo na mapě. Dále nechybí široká možnost práce s trasovými body, které můžete vytvářet, editovat, nechat si zobrazit body, které jsou nejblíže vaší aktuální poloze, případně lze body importovat ze souborů LOC a GPX. Je možné také pracovat s trasami.


Ovládání aplikace je velmi jednoduché

Nastavení ukrývá jen několik možností, jak si aplikaci přizpůsobit, především po vzhledové stránce. Potěší možnost nastavit formát zeměpisných souřadnic, použité jednotky (rychlost) a také intervaly ukládat aktuální pozice při nahrávání trasy (nahrávání je možné samozřejmě také vypnout).

Je škoda, že nabídka české aplikace není v češtině. Na druhou stranu chápu autora, že v České republice programů neprodá tolik, aby se mu lokalizace vyplatila.

Jak vytvořit mapu

Spolu s programem mě v instalačním balíčku, který jsem si stáhl na internetu, čekala také aplikace MapBuilder. Naznačovala, že by tvorba map mohla být velmi snadnou záležitostí. Po spuštění aplikace budete vyzváni k zadání kódu IMEI svého telefonu; tvorba map je totiž určena pouze uživatelům, kteří si QuickGPS zakoupili.


Zadáváme IMEI

Při tvorbě map je třeba zadat zeměpisné souřadnice levého horního a pravého dolního roh mapy, velikost přiblížení, vybraný druh mapy, její název a cílové umístění. Docela ale pochybuji, že uživatelé zpaměti znají souřadnice bodů, které ohraničují oblast, jejíž mapu chtějí vytvořit. Proto doporučuji navštívit Google Mapy a najít si lokalitu, kterou chceme dostat do svého telefonu.

Ideální je nastavit přiblížení tak, abyste na monitoru viděli území, které chcete mít i v mobilu. V levém horním rohu pak klepněte pravým tlačítkem a vyberte možnost Trasy směrem odtud. V pravém dolním rohu opět klikněte pravým tlačítkem a vyberte možnost Trasy směrem sem. Google následně spočítá ideální trasu mezi těmito dvěma místy, což pro vás ale není důležité. Mnohem důležitější je, že se v horní části obrazovky dozvíte souřadnice zvolených míst, a ty budou zároveň ohraničovat vámi vytvořenou mapu.


Zeměpisné souřadnice rohů mapy snadno zjistíme pomocí Google Map

Nyní stačí tyto souřadnice zkopírovat do programu MapBuilder. Je třeba nastavit hodnotu zoomu, tedy jak mapy budou podrobné. Jak upozorňuje i samotná aplikace, satelitní snímky nejsou v některých lokalitách dostupné pro nejvyšší přiblížení. Proto po výběru měřítka a druhu mapy doporučuji využít možnost Test map. Jednak zjistíte, jak bude mapa vypadat, a dále také budete mít jistotu, že daný druh mapy je ve vybrané lokalitě ve zvoleném přiblížení dostupný. Pokud není, nezbude vám, než použít menší přiblížení. Nakonec je nutné zadat název a umístění nově vytvářené mapy.


Ovládání aplikace je velmi jednoduché. Test map umožní získat představu o výsledné podobě mapy

Poté čeká krátký proces kalibrace. Vždy stačí kliknout tlačítkem na místo, kam ukazuje zelená šipka, a následně na tlačítko OK. Po třetím zopakování začne samotná kalibrace. Na druhu mapy a na rozloze území, které mapa pokrývá, záleží, jak dlouho to bude trvat.


Kalibrace. Po kalibraci nezbývá než vyčkat na vytvoření map

Pozor na rychlost internetového připojení

Moje zkušenosti s výrobou map jsou z velké části pozitivní. Občas jsem se setkal s drobnými chybkami. Nepříliš příjemným překvapením pro mě bylo, že rychlost tvorby map je velmi závislá na rychlosti připojení a výkonu počítače. Přes den, kdy se rychlost mého připojení pohybuje kolem rychlosti 1 Mbit/s, se tvorba map někdy natáhla i na dvě hodiny, při kterých se s počítačem nedá pracovat. Respektive nemělo by se – i když jsem zkusil dát aplikaci na pozadí a mapa se mi přesto správně vytvořila, nedoporučuji to. V noci, kdy je rychlost mého připojení přibližně 4 Mbit/s, byla naopak tvorba map blesková, nikdy jsem nečekal příliš dlouho.

Vytvořil jsem všechny druhy map jednoho stejného území o rozloze přibližně 15 × 20 kilometrů při nastavení přiblížení na hodnotu 14. Velikost map se ve všech třech případech pohybovala okolo 500 kB, což je podle mě výborný výsledek. Neměl by být tedy problém s trochou času vytvořit kvalitní mapy celé České republiky.


Mapy dle libosti? Žádný problém

Možnost vytváření vlastních map je velmi užitečná. Člověk si vždy si může snadno a rychle vytvořit mapu přesně přizpůsobenou svým požadavkům. Provedení aplikace MapBuilder si mě získalo, stejně jako samotná aplikace v telefonu mi MapBuilder přijde jako velmi jednoduchý a intuitivní.

Vytvořené mapy lze nahrát na stránky autora, odkud si je mohou stahovat ostatní uživatelé. Je pravděpodobné, že časem bude databáze map skutečně obšírná a zaujme velkou část území nejenom České republiky. (Pozn. redakce: Co na to však autorská práva výrobců map?)

Na lovu keší

Pro testy jsem si vybral keš Dobrochov transmitter Morava. Ze stránek geocaching.com jsem si stáhnul soubor LOC, který jsem nahrál do telefonu, sednul na kolo a vyrazil. Aplikace mě dovedla až do naprosté blízkosti keše, přibližně do vzdálenosti pět metrů. Kešku jsem po chvíli našel.

Stejně dobře funguje také prohlížení map, pomocí ovladače Jog Dial je možné rychle měnit měřítko. Konkurenční SmartCom Navigator však umí mapu rozumně zaostřit i při jiném měřítku než 100 %, což by se mi velmi líbilo i zde. Pokud totiž použijete například měřítko 25 %, na mapě neuvidíte prakticky nic, jen barevné šmouhy.


Jednoduchá práce s trasovými body

Aplikace je skutečně dobrá, a velmi jsem si ji oblíbil. Především se mi líbí její jednoduchost a rychlost. Člověk nemusí příliš přemýšlet a rovnou ji lze začít naplno používat. QuickGPS je dostupný i ve zkušební verzi, plnou verzi pak můžete koupit za 12 dolarů.

Další informace: stránky programu

Diskuze (11) Další článek: Fotky a Wikipedia přímo na Google Mapách

Témata článku: Geocaching, Pro turisty a cyklisty, Sony Ericsson M600i, Přehledné ovládání, Jednoduchá práce, Vybraný druh, System UI, Vysoká rychlost, Výborný výsledek, Malá velikost, Široká možnost


Určitě si přečtěte

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone