Radek Hulán testuje Nokii N97

Nokia projevila značnou dávku odvahy a půjčila svoji špičkovou N97 Radku Hulánovi, skalnímu příznivci komunikátorů s Windows Mobile. Výsledek?

Autor článku, Radek Hulán, píše odborný blog na adrese MyEgo.cz, kde tento článek původně vyšel


 

Marketingová agentura AC&C má docela odvahu, když mi nabídnul zapůjčení vlajkové lodi Nokie (konkrétně telefonu Nokia N97) k placené recenzi, protože moje preference Windows Mobile telefonů od HTC jsou dobře známé (viz recenze Nokia 5800 XM versus HTC Touch HD či Apple iPhone versus HTC Touch HD).

Osobně jsem rád souhlasil, Symbian jsem používal pár let, ať už ve formě Series 60 či dotykové Symbian UIQ platformy od SonyEricssonu a byl jsem s ním dost spokojen. Rozhodl jsem se tedy v pátek vyndat SIM kartu z mého HTC Touch HD a na měsíc ji přesunout do Nokia N97. Článků o Nokia N97 vyjde několik, tento počáteční a poté postupné "dlouhodobé zkušenosti".

Zatím je to docela boj, protože některé zvyky se mění těžko, a pár funkcí mi (zatím?) na Nokii prostě chybí. V každé sekci budu telefony bodovat v rozmezí -10 bodů (zcela nepoužitelné) až +10 bodů (dokonalost sama). Tato prvotní recenze bere ohled jen na moje potřeby, neohlíží se na to, co můžete chtít vy.

Hardware
Nokia N97: 7 bodů, HTC Touch HD: 8 bodů

Nokia N97 je telefon s výsuvnou klávesnicí, tedy jde o řešení podobné jako zvolilo HTC u vynikajícího Touch Pro2. Tloušťku telefonu se podařilo udržet na příjemných 16mm, což je jen o 4mm více než je tloušťka HTC Touch HD (12mm).

Displej Nokie má rozlišení 360x640 bodů, jde tedy o relativně úzkou "nudli", což vám bude vadit při prohlížení webu i emailů na výšku (na řádek se kvůli tomu nevydá moc slov). HTC Touch HD s rozlišením 480x800 bodů (1.67x více bodů) je na tom lépe, a mírně lepší je i úhlopříčka - 3.5" u Nokie vs. 3.8" u HTC. Displej Nokie je nicméně velice dobře čitelný, a "nudlovitý" formát zase znamená, že je telefon o 8mm užší, což je příjemné.

Vyloženě špatně vyřešená je u Nokie N97 klávesnice. Má totiž jen 3 řady (HTC u Touch Pro2 nabízí 5 řad božsky velkých kláves) a jednotlivé klávesy jsou neuvěřitelně titěrné. Osobně na softwarové "on-screen" klávesnici Touch HD píšu minimálně stejně rychle jako na hardwarové klávesnici Nokie (testované zjevně na trpaslících), a to ji nemusím vysouvat.

Tato klávesnice pro trpaslíky se prostě nepovedla a Nokia by udělala lépe, kdyby ji tam vůbec nedávala a vyrobila celé zařízení místo toho tenčí.

Druhý problém s klávesnicí je v tom, že ani v poslední verzi firmware neexistuje na Nokii N97 pořádná QWERTY klávesnice dotyková (on-screen), ale jen forma datlování pomocí T9, jak ji známe z 10 let starých telefonů, takže pokud chcete něco většího napsat, telefon prostě musíte otevřít. Zajímavé je, že on-screen QWERTY klávesnici měla už starší Nokia 5800 XM, ale Nokia N97 tento její pěkný rys nepřebrala. Není to věc, která mi brání telefon používat, ale je to nepohodlné a zdlouhavé.

Klepněte pro větší obrázek 
HTC Touch HD klávesnice, něco takovéhoto na Nokii N97 zatím nenaleznete

Na druhou stranu Nokia boduje s obří pamětí - vestavěných je 32GB a navíc můžete tento prostor rozšířit microSD kartou s kapacitou 16GB, což dává neuvěřitelných 48GB v telefonu celkem. Podobnou kapacitu můžete zaplácat hromadou videí, porna, videí, zase nějakého porna, a pak taky pořádným nářezem hudby, jinak si naplnění nedokážu představit. I navigační mapy celé Evropy totiž nezaberou více než 2GB a tak 46GB stále čeká na vaše video choutky!

Fotoaparát Nokie N97 má rozlišení 5Mpx, tedy identické rozlišení kterým se chlubí Touch HD, navíc je ale doplněn diodovým bleskem, který se může hodit při focení třeba tajných dokumentů když vám nefunguje lampička, hlavní světlo, ani H7 žárovky v autě.

Z pohledu hardwarové konstrukce bych obě zařízení hodnotil neutrálně, Nokia nemá dobře řešenou klávesnici, plus je zde ten kontrastní a jasný, ale nudlovitý displej, zase ale disponuje obří úložnou kapacitou a diodovým bleskem.

HTC Touch HD osobně mírně preferuji, protože zbytečně nepřidává tloušťku trpasličí klávesnicí a má brilantní displej. Úložná kapacita je sice jen maximálních 16GB (microSD), ale protože jej nepoužívám jako přenosný video přehrávač, není to rozhodující.

Email
Nokia N97: -5 bodů, HTC Touch HD: 10 bodů

Ano, čtete dobře, Nokia N97 má u mě -5 bodů za nepoužitelný email. Vysvětlím hned proč!

Používám (jako ostatně většina business uživatelů) pro email, kontakty, úkoly, kalendář a další Microsoft Exchange 2007, a pro osobní email Live Custom Domains (což je zdarma dostupná pošta na vlastní doméně, kterou vám Microsoft vede na Live.com a v jejich službách). Je to svěží, funkční, a hlavně zdarma. Kam se hrabe český POP3 od Seznamu....

Bohužel, dodávaná aplikace Mail for Exchange od Nokie svěží a funkční není, protože pokud ji na třetí pokus objevíte (musíte si kvůli tomu spustit Emailového wizarda, který ji nainstaluje) a zřídíte si u ní účet tak zjistíte, že umí synchronizovat jenom Inbox a nikoliv další složky (kam si ukládám poštu podle projektů), neumí pracovat s Odchozí poštou, a vůbec nic jí neříkají Koncepty.

Osobně často používám to, že se dívám na emaily k projektům na cestě k zákazníkovi, ty nemám v Inboxu, ale v dalších složkách, na Nokii se k nim ovšem nemám jak dostat, a klient bude tedy smutný, protože s Nokií (v mé) ruce nedostane své nutně potřebné info...

Klepněte pro větší obrázek 
Omezený Exchange (jen Inbox) na Nokia N97
Klepněte pro větší obrázek 
Plný Exchange na HTC Touch HD

Druhá špatná věc je, že pro přečtení emailových zpráv si musíte spustit aplikaci Zprávy, ovšem zde není funkce Odeslat/Přijmout, na to si musíte spustit Mail for Exchange a až zde ručně spustit synchronizaci (pokud nemáte zapnutou online kontrolu).

Třetí špatná věc je, že Nokia neumí zobrazit HTML emaily:

Klepněte pro větší obrázek 
Email na Nokia N97
Klepněte pro větší obrázek 
Email na HTC Touch HD

Čtvrtá špatná věc je ta, že pokud chcete přijímat emaily z Hotmailu/Live.com, tak je na to potřeba třetí, opět zcela odlišná aplikace, a to Nokia Messaging. Ta je zatím v testovacím stádiu a do budoucna možná nebude zdarma. Windows Live pro N97 zatím není. Nokia Messaging sice synchronizuje příchozí i odchozí poštu, bohužel neumí kontakty a ani v nejnovější verzi neumí zobrazit HTML emaily (i když tvrdí že ano).

Pátá špatná věc je, že Nokia v Kontaktech neumí pracovat se "Zařadit jako" (takže místo Táta vynuceně hledáte Hulán Rudolf a Mámu jako Anna Hulánová).

Použití několika aplikací, z nichž žádná neumí ani 10% funkčnosti co nativní řešení Microsoftu pro email na Touch HD znamená, že v praxi musíte neustále spouštět Zprávy pro přečtení emailů z Exchange (ale jen příchozí v Inboxu), Mail for Exchange pro ruční synchronizaci pošty a Nokia Messaging pro ostatní poštu (Live.com, POP3 a další), a ještě vás většina zpráv mine. To je naprosto šílené!

Je to smutné, ale díky mizerným emailům se Nokia N97 nehodí pro práci. Na HTC Touch HD je práce s emaily požitek, na Nokia N97 utrpení. Je to škoda, protože práce s emaily je jediná zásadní oblast, kde Nokia ztrácí, všechny ostatní funkce jsou buď dobré nebo alespoň průměrné, ale vždy použitelné.

Správa hesel
Nokia: 2 body, HTC Touch HD: 8 bodů

Druhá základní věc, kterou používám na telefonu, je správa hesel. Používám dva správce hesel, RoboForm Pro pro ukládání stovek různých hesel v prohlížečích (IE8, Firefox), a KeePass pro ostatní hesla.

Na HTC Touch HD existují obě aplikace jako nativní, které se snadno používají a je možné si rovněž díky Centru synchronizace nechat sychronizovat soubory mezi PC a telefonem, takže je máte pořád aktuální. Na Nokii N97 je to horší. Pro Symbian neexistuje oficiální KeePass klient, nahradit se dá J2ME aplikací. Není příliš pohodlná a hlavně z ní není možné nic kopírovat, takže heslo si musíte přepsat na papírek a poté je přepsat v další aplikaci, kde je potřebujete:

Klepněte pro větší obrázek 
KeePass na Nokia N97

RoboForm pro Symbian sice existuje, ale jen pro Series 60 3rd Edition, ne pro Nokia N97. Aplikace se spustí, můžete si zobrazit i zvolené heslo, nemůžete je ovšem zkopírovat a aplikaci je poté nutno násilně ukončit, přestane totiž reagovat.

Problém s těmito aplikacemi je i v tom, že musíte ručně kopírovat požadované soubory na paměťovou kartu, na což zcela jistě v kritické chvíli zapomenete. Microsoft to synchronizuje automaticky.

Klepněte pro větší obrázek 
RoboForm na Nokia N97

"Dotykový Symbian" je zatím příliš mladá platforma a pochopitelně nehýří množstvím aplikací. To se do budoucna ale změní, nakonec iPhone první generace byl až směšně nepoužitelný (to je Nokia mnohem lepší), a dnes na něm dost věcí funguje. Pokud ale potřebujete pracovat na 100% nyní, z mého pohledu je pouze Windows Mobile s úpravou od HTC záruka jakékoliv požadované funkčnosti a snadnosti ovládání.

Kontakty
Nokia N97: 7 bodů, HTC Touch HD: 10 bodů

Nokia umí vést téměř veškeré potřebné údaje u kontaktů, kromě již zmíněného "Zařadit jako", vynucuje si řazení podle Jméno, Příjmení či Příjmení, Jméno a neumí Přezdívku.

Jako mírně nepohodlné hodnotím také vyhledávání v kontaktech. Nejdříve si totiž musíte spustit Kontakty, poté otevřít telefon a začít psát na hardwarové klávesnici, popřípadě klepnout prstem do malého prostoru s kurzorem a až poté vyhledávat na on-screen klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek 
Vyhledávání kontaktů na Nokia N97

HTC Touch HD vyhledávání kontaktů umí lépe, je dostupné ihned z telefonního modulu, hledá i uprostřed jména či příjmení a na rozdíl od Nokie podporuje i znaky "ž", "ř" či "č":

Klepněte pro větší obrázek 
Vyhledávání kontaktů na HTC Touch HD

Práce s kontakty je na HTC Touch HD vyřešena mírně komfortněji, na Nokii vám vyhledání kontaktu zabere nějakou tu sekundu déle a svému tátovi budete muset říkat příjmením a jménem.

Instalace nových aplikací
Nokia N97: 10 bodů, HTC Touch HD: 8 bodů

Nokia si připravila věc, kterou zejména méně zkušení uživatelé opravdu ocení - OVI Store. OVI Store je moc príma. Tato obdoba Apple AppStore je mimořádně snadná na ovládání, a z telefonu si jedním kliknutím můžete instalovat či zakoupit libovolnou aplikaci.

Klepněte pro větší obrázek 
OVI Store na Nokia N97

Windows Mobile se k tomuto také blíží svým MarketPlace, popřípadě existují už delší dobu alternativní obchody třetích stran jako je Handango, ale Nokia zdá má výhodu v tom, že OVI Store je přímo součástí telefonu a šetří tak vaši práci.

Internet
Nokia N97: 8 bodů, HTC Touch HD: 9 bodů

Nokia používá svůj vlastní prohlížeč internetu, který je dostatečně schopný, HTC Touch HD sází na Operu Mobile 9.5. N97 telefon je možné nastavit tak, aby automaticky rozpoznával náklon a přizpůsobil tomu zobrazení na výšku či šířku. Bohužel, díky "nudlovitému" displeji při zobrazení na výšku vidíte na jednom řádku jen dvě či tři slova:

Klepněte pro větší obrázek
Web na Nokia N97

Opera na HTC Touch HD má mírnou výhodu v tom, že lépe přizpůsobuje stránku a šířky tabulek a odstavců aktuální šířce displeje (480px či 800px), takže nemusíte skrolovat doleva a doprava, ale jen nahoru a dolů. Také je snazší prvotní vyhledávání, protože políčko pro Google Search máte přímo na úvodní obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek
Web na HTC Touch HD

Web na HTC Touch HD je díky Opeře Mobile mírně použitelnější, ale nejsou to dramatické rozdíly.

Sociální sítě
Nokia: 10 bodů, HTC Touch HD: 10 bodů

Jak Nokia N97, tak HTC Touch HD mají několik vysoce funkčních aplikací pro Facebook i Twitter, mé oblíbené web 2.0 "sociální sítě". Zde jsou opravdu jen drobné rozdíly, a to spíše kosmetického rázu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Facebook a Twitter na Nokia N97

Kancelář
Nokia N97: 0 bodů, HTC Touch HD: 10 bodů

Nokia N97 se dodává se slibně znějící složkou "Kancelář", ovšem naleznete v ní jen TRIAL (zkušební) verze Adobe Reader pro PDF soubory a Documents To Go pro vytváření Word/Excel/Powerpoint souborů.

Klepněte pro větší obrázek 
Kancelářské aplikace na Nokia N97 jsou jen trial-verze

HTC s Touch HD dodává oproti tomu plné verze Adobe Reader, Microsoft Word, Excel, PowerPoint a OneNote, včetně jejich synchronizace na PC. A pokud chcete, můžete si zakoupit třeba i luxusní TextMaker, který Document To Go výrazně převyšuje:

Klepněte pro větší obrázek 
Luxusní TextMaker pro Windows Mobile

Nokia N97 se dodává jen s ukázkami kancelářských aplikací, HTC Touch HD s plnými verzemi. Pro Windows Mobile jsou také k dispozici placené aplikace, které systém pro Nokii výrazně převyšují.

Závěr

Přestože by to mohlo vyznít tak, že Nokia N97 je hrozná, protože má asi o deset biliónů bodů méně (přesně jsem je nepočítal) než HTC Touch HD, není to vůbec špatný telefon. Jak jsem již psal na začátku, používám Windows Mobile telefony od HTC řadu let, a tomu mám přizpůsobený i svůj specifický styl práce, formáty dat, a používané aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N97: základní a upravená úvodní obrazovka, seznam aplikací, Nokia Messaging

Kromě nekvalitní podpory emailů (a Exchange) jsem v podstatě většinu těchto funkcí byl schopen nějakým způsobem zreplikovat i na Nokia N97 (byť s mírně horší funkčností), a to během prvních dvou dnů počátečního seznamování s touto novou platformou.

To nepovažuji za vůbec špatné, například na Apple iPhone či telefonech s Google Android systémem bych narazil na ještě více problémů.

Windows Mobile s HTC modifikací je pro mě "dospělejší" systém než dotykový Symbian od Nokie, s jednoznačně více možnostmi, mírně lepším a rozmanitějším HW a mnohem větší aplikační základnou, nicméně (nebýt Exchange), dokázal bych si představit i fungování s Nokií N97.

Příště něco napíšu o navigacích na Nokia N97 versus HTC Touch HD.
 

Nokia N97
N97 První komunikátor Nseries s QWERTY klávesnicí a s dotykovým displejem. Používá prostředí S60 páté edice, je vybaven GPS přijímačem, 5MPx fotoaparátem s podporou širokoúhlého videa a 32GB pamětí.rozměry a hmotnost: 117 × 55 × 16 mm, 150 g
displej: 3,5'', aktivní TFT, 360 × 640, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 32, EDGE tř. 32, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 32768 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1500 mAh
operační systém: Symbian 9.4 S60 5th Edition
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
93 %
(1. místo z 989)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 14 980 Kč (koupit)
Diskuze (109) Další článek: Malý Garmin Dakota a cizí první dojmy

Témata článku: HTC, Nokia, , Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch HD, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia N97, Nokia N97 mini, Bilión, Hula, Hůl, Identické rozlišení, CATR, Seznamování, Test