Rakousko bez roamingu: pohádková země

Nekrmte v Rakousku naše operátory a neplaťte za drahý roaming. Poradíme s koupí místní SIM a ušetříme vám tisíce.

U našich jižních sousedů působí hned několik operátorů. Ačkoli je Rakušanů jen něco přes osm milionů, mohou vybírat ze služeb čtyř plnohodnotných mobilních operátorů. Jmenovitě jsou to A1 Telekom, T-Mobile, Orange a 3 neboli Drei. Celá operátorská čtveřice nabízí předplacené karty, které je možné zakoupit na různých místech, jako jsou obchodní řetězce všeho druhu, čerpací stanice nebo přímo v prodejnách operátorů. Svou roli sehrává i partnerství, takže například předplacenku „bob“ A1 Telekomu pořídíte v Interstaru či na poště a „wertkarte“ (předplacená karta) „Yesss!“ – virtuála v síti Orange zase v řetězci Hofer.

Operátoři v Rakousku v kostce:

V Rakousku (na rozdíl od Německa či Slovenska) není povinná registrace karet – můžete si ji tak zakoupit jako u nás zcela anonymně. Takže na prodejním místě vše vyřídíte během pár minut, žádné zbytečné a otravné zdržování.

Tisíce minut a SMS za babku

Pokud si projdete nabídky Rakouských operátorů, ocitnete se alespoň na chviličku ve zcela jiném světě. Podobně jako kdekoli jinde v Evropě jsou telefony štědře dotované a služby podstatně levnější než u nás. Nastanou ale také chvíle, kdy budete jen nevěřícně zírat a říkat si, zda je to vůbec možné.

Tak například rakouský Drei nabízí svým zákazníkům opravdu bombastickou nabídku: zhruba za 320 Kč měsíčně (12,80 €) získá zákazník neuvěřitelných 2 000 volných minut (1 000 do vlastní sítě a 1 000 do ostatních sítí), 1 000 SMS a 1 GB na data. Raději se ani nepokouším kalkulovat, kolik by něco podobného stálo u nás. Ale v Rakousku nejde o nic výjimečného, podobně výhodně to na předplacené kartě umí i T-Mobile a Orange.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stačí si pozorně rozebrat nabídky operátorů v sousedním Rakousku a hned vám dojde jak moc nás ti tuzemští berou na hůl

Nebo další rozdíl - ceny iPhonů 4 se smlouvou u rakouského T-Mobile. V porovnání s jeho tuzemským protějškem jsou vážně senzační. Za necelou tisícovku (39 €) měsíčně můžete v Rakousku mít 16GB iPhone 4 za 249 euro, tedy jen něco málo nad šest tisíc korun. K tomu 2 000 minut do všech sítí, 200 minut do zahraničí, 1 000 SMS a 3 GB dat.

V kruté české realitě vyjde stejný přístroj s vyšším plněním 1 200 Kč měsíčně (za které stejné služby rozhodně nepořídíte) na 11 499 Kč – tedy o více než pět tisíc dráž. A nemusím myslím připomínat o dost vyšší kupní sílu Rakušanů.

Spojme síly na Facebooku: Nelíbí se vám jak se chovají čeští operátoři? Přidejte se ke skupině "Nechceme předražené mobilní volání a služby"

Poslední zastávka patří virtuálnímu tele.ringu, který využívá síť T-Mobile. Za povšimnutí stojí nabídka pro všechny, kterým ještě nebylo 30 let. Za 320 Kč (13 €) měsíčně mohou mít rovných 1 000 minut volání do všech sítí a po té do vlastní sítě zdarma plus 1 000 SMS a 2 GB na datování. Jen pro srovnání s tarifem Bav se od českého T-Mobile: ten nabízí mladým do 27 let 50 minut na volání, 100 zpráv a žádná data za 228 Kč.

Za tu stovku navíc (měsíční poplatek se tedy vyrovnává) lze u nás pořídit datový balíček s FUP pouhopouhých 100 MB - jen je to s krutým dvouletým úvazkem. Rozdíl je to tak markantní, že ještě jednou vše ukážu v tabulce níže. Také vás teď napadá, proč žádný operátor z naší oligopolní trojice do své sítě dobrovolně nikoho nepustí?

OperátrorT-Mobile CZtele.ring AT (virtuální operátor v síti T-Mobile AT)
TarifBav seGesponserter Basta
Pro mladé do27 let30 let
Volné jednotky50 minut a 100 SMS1000 minut, po té volání do vlastní sítě zdarma, 1000 SMS
Data100 MB za 100 Kč2 GB v rámci tarifu
Měsíční cena328 Kč320 Kč

Řekněte ano místí SIM kartě a ušetříte tisíce

Vyjíždíte-li do Rakouska na dovolenou či pracovně tak jako náš čtenář Pavel Bednár (jemuž tímto děkuji za cenné zkušenosti), určitě stojí za zvážení nákup tamější SIM. Rakousko je sice stejně jako Česká republika zemí Evropské unie, takže sazby za volání a SMS s aktivním Eurotarifem nejsou tolik smrtící, ale chcete-li datovat, pak vsaďte na služby virtuálního nízkonákladového operátora Yesss!. Jak už jsem zmínil výše, pořídíte ji v obchodním řetězci Hofer, který naleznete v každém větším městě. Otevřeno mají krom nedělí a svátků každý den.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kouzelná kartička Rakouského virtuálního operátora Yesss! vám ušetří balík za data

Cenově vychází data opravdu dobře (více zde na webu operátora), samotná datová SIM obsahující startovací 1 GB dat vyjde na necelých deset euro, tedy zhruba 250 Kč. Po té je možné zakoupit další 2 GB za 20 euro. Kredit platí 12 měsíců, takže využít ho lze i opakovaně, pokud se do Rakouska dostanete častěji. Další možností je zakoupit SIM spolu s 3G USB modemem ZTE MF112 za necelých 50 euro (1 250 Kč). Tato sada obsahuje 3 GB dat.

Co megabajt, to centík

Pan Bednár zvolil první variantu, modem použil svůj vlastní zakoupený u nás: „3G modem jsem si přivezl vlastní (ANYDATA ADU-635WH), takže jsem zakoupil pouze samotnou předplacenou SIM kartu za necelých 10 €. Po rozbalení karty mě sice trochu zarazilo, že není přiložen žádný návod pro nastavení hardwaru, ale zkusil jsem profil modemu nastavit ručně a vymazal jsem přednastavené hodnoty od O2 CZ. Internet se bez problémů rozběhl a překvapivě slušnou rychlostí 3,5 Mb/s.“

Účtování probíhá dle objemu přenesených dat při každém připojení. Cena za 1 MB přenesených dat tedy vychází na pouhý 1 cent. Spotřebu kreditu i objem již přenesených dat je samozřejmě možné sledovat v internetové samoobsluze "Kontomanager".

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Yesss! je nízkonákladový virtuální operátor využívající síť Orange, nic co bychom našli u nás

Virtuální operátor Yesss! funguje v síti Orange a na pokrytí se prý také stěžovat nelze. „Za týden používání jsem nepozoroval komplikace s výkyvem rychlosti, spojení bylo velmi kvalitní a stabilní po celou dobu používání (hodnotil bych ho podobně jako ADSL). SIM karta se dá samozřejmě využít i na ochozí hovory (pro datovou SIM v rámci Rakouska platí cena pouhých 7 centů za minutu) nebo, jako v mém případě, na levné příchozí VOIP volání z České republiky.“

Datování ani EU nezachrání

Volání a SMS s českou SIM jsou díky evropské regulaci nejen v Rakousku, ale v celé EU a několika dalších zemích už relativně snesitelné (kompletní přehled cen najdete v tabulce níže), horší je to právě s daty. Stačí trocha neopatrnosti či neznalost cen a už si pomalu můžete vzít půjčku, abyste uhradili účet.

Eurotarifodchozí hovorypříchozí hovorySMSMMS
O211,93 Kč4,59 Kč3,30 Kč9,50 Kč
T-Mobile11,93 Kč4,58 Kč3,36 Kč16,80 Kč
Vodafone11,90 Kč4,55 Kč3,35 Kč11,40 Kč
*hovory jsou účtovány způsobem 30+1

Jen pro představu, stažení 1 GB dat vyjde s českým O2 zhruba na 246 tisíc, s naším T-Mobile na 63 tisíc a na 30 tisíc s Vodafonem. O2 a Vodafone mají v nabídce datové balíčky, ale ani ty situaci nezachraňují. Nejvýhodněji vychází Vodafone, v rámci Připojení ze zahraničí na stálo nabízí 200 MB za 1 600 Kč a každý další megabajt za 30 Kč. Tato varianta by tak stála nejméně – „pouhých“ 26 320 Kč za 1 GB.

Doufám, že se vám naše malá exkurze k našim jižním sousedům líbila a pokud se do Rakouska vydáte, přijdou vám tyto zkušenosti vhod. Ostatně pokud se přeci jen jednou dočkáme a Evropská komise nařídit operátorům srazit romingové ceny na domácí úroveň, budeme namísto našich předražených operátorů raději s úsměvem na rtech používat třeba právě předplacenou kartu rakouského Drei či tele.ringu, nebo datovat se SIM virtuálního Yesss!. Nevím jak vám, ale mně se ta představa docela zamlouvá.

Diskuze (180) Další článek: Pouzdro Moleskine pro iPhone a iPad

Témata článku: Operátoři, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Kartička, Prodejna operátorů, Rakousko, Bedna, Ochoz, Povinná registrace, ZeměSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Realme GT Neo 3T Dragon Ball Z je pozvánkou do světa anime. Na své si přijdou i nároční uživatelé

Realme GT Neo 3T Dragon Ball Z je pozvánkou do světa anime. Na své si přijdou i nároční uživatelé

** Telefon je již několikátou speciální edicí zaměřenou na anime seriály ** Fanoušci si přijdou na zajímavé sběratelské doplňky ** Telefon vzhledem k ceně oslní i skvělou výbavou

Martin Miksa
Limitovaná ediceVideo
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle