Rakousko podruhé: neuvěřitelné ceny u virtuála

Psst. Víte proč u nás není žádný virtuál? Mohl by mít ceny jako rakouský tele.ring. Tisíce minut, SMS a megabajtů za pár korun... A to operátoři nechtějí.

Vzpomínáte na pohádku Obušku, z pytle ven? A onu jitrnici, jakou svět neviděl? U nás bychom takový pytel s obuškem také tuze potřebovali, zejména na odpovědné orgány státu a úředníky, kteří nehnou prstem kvůli drahotě, jakou svět neviděl. O tom, jak moc nás tuzemští operátoři dřou z kůže, se můžete přesvědčit snadno, stačí si otevřít web v podstatě libovolného operátora v jakékoli části světa.

My jsme se před časem vypravili do sousedního Rakouska, článek Rakousko: země levná, telekomunikacím zaslíbená odhaluje, jak moc u nás platíme za konvergované služby, dnes se podíváme k rakouskému tele.ringu, který nabízí stovky minut i SMS plus padesát minut po celé EU za cenu, za kterou u nás nedostanete ani těch padesát vnitrostátních minut.

Klepněte pro větší obrázek
tele.ring je nefalšovaný virtuální operátor v síti rakouského T-Mobile, nabízí ceny o jakých se nám ani nezdálo. Tuzemští operátoři však žádného virtuála do své sítě dobrovolně nepustí. Proč asi?

Jen pro informaci, tele.ring je virtuální operátor působící v síti rakouského T-Mobile a myslím, že dokonalou ukázkou jak může být takový virtuál levný. I když nabídka tamějšího T-Mobile je velmi podobná. Každopádně po přečtení následujících řádek rychle pochopíte, proč u nás nemáme ani jediného oficiálního virtuála a ty takzvaně šedé se tuzemští operátoři snaží zlikvidovat.

Operátoři v ČR jsou extémně předražení. A Basta!

Pro nepoučeného našince to může být šokující, dost možná i nedůvěryhodné (jelikož je zvyklý platit částky řádově vyšší), ale čtenáři MobilManii už vědí, že je cosi shnilého (předraženého) v zemi české. O nabídce rakouského tele.ringu nám napsal náš čtenář Pavel Nový, kterému tímto děkujeme. Klidně to můžete zkusit jako já, otevřete stránky operátora a nestačíte se divit. Jako první bombastické nabídky si nejde nevšimnout tarifu Basta ND.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadají nabídky operátorů všude v Evropě, tuzemští operátoři jsou extrémně předražení. A Basta!

Ten nabízí 2000 minut na volání do všech sítí a 50 SMS za cenu, tedy 220 Kč. Data v něm zahrnuta nejsou, ale za dalších pět euro (122 Kč) lze dokoupit 500 MB na surfování. Anebo za sedm euro, tedy 172 Kč, rovnou 2 GB. Hovory jsou u tohoto tarifu účtovány „po česku“ po celých minutách (60+60), ale při měsíční dvoutisícové porci volných minut, kdy jedna vychází zhruba na deset haléřů, je to myslím docela nepodstatné.

Za to ale můžete k tarifu s dvouletou smlouvou ještě zvýhodněný mobil, třeba LG Optimus Me za nula… V nabídce virtuálního tele.ringu příliš velký výběr není, je ale třeba si uvědomit, že primární produkt je z jeho pohledu levné volání, tedy telekomunikační služby jako celek. Každopádně nejdražší kousek, Sony Ericsson Vivaz by s tímto tarifem stál 129 euro (3 160 Kč). Schválně zkuste pohledat, kolik by něco takového stálo u nás.

Klepněte pro větší obrázek
Větší tarif Basta. Je libo tisíc minut, SMS a 1 GB dat za 370 Kč? K tomu třeba HTC Wildfire zadarmo? Bohužel žijeme v České republice, takže nic z toho mít za danou cenu nemůžeme

Třeba Vodafone nabízí 400 minut za tisícovku neomezené pak za 2 700 Kč, O2 nabízí 600 minut plus do vlastní sítě zdarma za 2 000 Kč, neomezeně pak za lidových 3 900 Kč. Z šuplíku T-Mobile pak můžeme vytáhnout třeba TOP+ za 2 000 Kč s kreditem v ekvivalentní výši. Ale třeba najdete i další možnosti, kreativitě se meze nekladou, za to rozpočty většiny domácností naší zemičky jsou napjaté i kvůli vysokým cenám telekomunikací.

Jednou snad přijde den…

I přes mnohé bariéry věřím, že za pár let budou zkušenější a jazykově vybavení mobilmaniaci používat doma v České republice SIM zahraničního operátora. Možná to bude v roce 2015, kdy chce EU výrazně posílit konkurenci roamingovými virtuály, možná i dřív. Tím se dostáváme ke druhé nabídce, která stojí za pozornost.

Za pouhopouhých € 5, slovy pět euro, přepočteno 122 Kč mohou mít obyvatelé alpské země neuvěřitelných 500 minut na volání do všech sítí a k tomu 500 SMS rovněž do všech sítí. Jak už bylo uvedeno výše, u nás se za ekvivalentní služby nedostanete pod tisícovku. A zatímco pět euro jsou pro Rakušana drobné, pro mnoho lidí představuje tisícikoruna podstatnou část (někde mezi desetinou a dvacetinou) měsíčního příjmu.

A teď přichází zajímavý moment, tak se dobře usaďte. K tomuto tarifu lze zakoupit balíček 20 minut na volání v rámci zóny EU (EU + dalších osm zemí) za dalších pět euro. To teoreticky znamená, že za necelých dvě stě padesát korun (122 + 122 Kč) by bylo možné provolat mimo Rakouska 20 minut v rámci České republiky a dalších čtyřiatřiceti států. U nás nabízí 20 minut vnitrostátních minut konkrétně Vodafone za 110 Kč, což skoro odpovídá ceně roamingového balíčku.

Pokud by v budoucnu tele.ring přišel s obsáhlejším balíčkem, se kterým by bylo možné volat po celé Evropě řekněmě na úrovni našich domácích cen, bylo by to už pro mnohé tuzemské mobilmaniaky zajímavé. Vzhledem k povaze domácích zákazníků, jazykovým bariérám, lenosti, strachu z nového a nechuti něco měnit si ale myslím, že se tuzemští operátoři nějakých masových úprků nemusí bát ještě hodně dlouho.

Nejeden čtenář mi jistě ze svého okolí potvrdí, že i takový přonos čísla ke konkurenci, byť za lepší cenou, nechává mnohé domácí spotřebite chladnými, protože by museli vynaložit nějaké úsilí, někam chodit, informovat se, něco podepisovat...

Trocha reklamy a napěchovaný tarif až do třiceti

Pokud zákazník ve věku do třiceti let skousne dvě až tři reklamní SMS, které chodí jen ve všední dny od 9 do 19 hodin, může mít super nabušený mladistvý tarif. Obsahuje 1000 minut na volání a dále zdarma volání do vlastí sítě, 1000 SMS a 2 GB data. Zkuste uhádnout za kolik. Férová cena činí 13 euro, tedy nějakých 318 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Basta pro mladé do třiceti let. Za 320 Kč tolik služeb, že by vám na ně u nás nestačilo ani desetkrát tolik...

Co za stejné peníze dostanou mladí u nás? Nejlepší nabídku má u nás Vodafone, za 305 Kč je to pouhých 50 minut na volání, 200 SMS a ušmudlaných 150 MB na datové přenosy. Opět rozdíl jako kráva. Sice bez reklamních sdělení, ale za to minimum služeb. Zbylí dva operátoři jsou na tom ještě zoufaleji.

Klepněte pro větší obrázek
Nejlepší porovnatelná nabídka pro tuzemského zákazníka. U nás super, v Rakousku by se jí zákazníci vysmáli

Tak co říkáte? Vybrali byste si z nabídky takového virtuála, kdyby působil i u nás? Nebo jste snad spokojeni se současným stavem a poměry na českém trhu vám vyhovují? Podělte se o vaše názory s ostatními v diskuzi pod článkem. A pokud máte zkušenost se zahraničním operátorem třeba z letní dovolené, neváhejte nám dát tip na článek.

Diskuze (189) Další článek: Texas Instruments nařídí dietu nenažraným smartphonům

Témata článku: O2, T-Mobile, Vodafone, Operátoři, Virtuální operátoři, Hospodaření a finance, Konvergované služby, HTC Wildfire, LG Optimus, LG Optimus Me, Sony Ericsson Vivaz, Vir, Kráva, Velký výběr, Rakousko, GB data, Následující řádek


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21