Rakousko: země levná, telekomunikacím zaslíbená

Je u nás draho? Kolik by stál pevný internet domů a našlápnutý mobilní tarif s neomezenými daty a iPhonem 4? V Rakousku 850 Kč.

O tom jako moc jsou u nás telekomunikační služby předražené v porovnání s okolním světem, se vedou dlouhé debaty nejen u nás na MobilManii. Mnohé analýzy mezinárodních institucí říkají, že za telekomunikační služby platíme skoro nejvíc v rámci Evropy ba dokonce i na světě. Jiné (placené ČTÚ, tedy námi daňovými poplatníky) zase říkají, že to vlastně tak hrozné vůbec není. S námětem na téma jak to chodí v Rakousku se nám opět ozval náš čtenář pan Pavel Bednář, tentokráte nás upozornil na nabídku konvergovaných služeb u našich jižních sousedů.

Klepněte pro větší obrázek
Spojení mobilního a fixního operátora přineslo Rakušanům velmi zajímavou nabídku. Však posuďte sami...

V minulém týdnu došlo v Rakousku ke spojení mobilního operátora A1 s místním Telekom Austria pod jednu společnost a síť: „Nový A1“ (Das neue A1). Tedy velmi podobná situace jako před pěti lety v České republice, kdy došlo ke spojení Eurotelu a Českého Telecomu pod jednu společnost Telefónica O2.“

Dle slov pana Bednáře nabízí operátor A1 na místní poměry celkem obvyklý tarif s tisícovkou volných minut do všech sítí, tisícovkou SMS a neomezenými daty plus pevné DSL připojení pro domácnost za 34,90 €, což je na české koruny při aktuálním kurzu rovných 850. K tomu od operátora získáte Wi-Fi  DSL modem zdarma, ale co je hlavní a jak píše pan Bednář, jako třešničku na dortu získáte 16GB iPhone 4 zadarmo! Kdo by měl zájem o 32GB verzi, musí 99 euro (2 400 Kč) připlatit. To už ale nic nemění na tom, že jde o skvělou nabídku.

Klepněte pro větší obrázek
Kdo by odolal supervýhodné nabídce nové A1? Z pohledu zákazníků, kteří roky platí O2 750 Kč měsíčně za internetové připojení asi nikdo..

A14 Smart Kombi:

  • Neomezené připojení na doma bez datových limitů
  • Rychlost až 8 Mb/s
  • Wi-Fi DSL modem zdarma
  • iPhone 4 16 GB zdarma
  • 1000 minut a 1000 SMS do všech sítí, neomezená data
  • Telefonování a surfování na síti s nejlepším pokrytím 3G
  • Smlouva na 24 měsíců

Ale to není vše, A1 má v Rakousku na rozdíl od České republiky pokryto 99 % populace sítí 3G a do konce letošního roku rozjede LTE ve všech krajských městech. Další komentář snad ani není třeba, stačí se podívat na červenou barvu pokrývající sever, jih a východ země plus „tepny“ v horských oblastech.

Klepněte pro větší obrázek
Naši operátoři sice neustále informují o rozšíření 3G pokrytí v tam či onde, ale podíváme-li se na mapu, Česká republika je spíš nepokrytá a těch pár 3G skvrn to nezachrání

Pavel Bednář ještě dodává: „Řekl bych, že je až neuvěřitelné, že Telefónica u nás může za pouhý DSL internet požadovat ceníkových 750-850 Kč. Sice existují různé akční a retenční nabídky, při kterých je možné cenu snížit, ale ani se mi nechce sčítat, kolik by přes tyto nabídky obdobná služba vyšla u nás nehledě na pořizovací náklady na iPhone…

Jen tak ze zajímavosti si můžeme porovnat za kolik eventuálně pořídíte ty stejné služby u nás. Níže uvedené služby by se určitě daly poskládat i jinak, ale nějaká ta stovka plus nebo mínus už nic neřeší. T-Mobile nabízí pevný internet za 399 Kč, tarif pro mobil můžeme vybrat třeba TOP+ za 2 000 Kč měsíčně plus internet v mobilu Klasik s limitem 300 MB pak dalších 239 Kč měsíčně. S touto měsíční útratou pak dostanete 16GB iPhone za 5 499 Kč.

  • T-Mobile – měsíční platba 2 638 Kč, iPhone 4 16 GB 5 499 Kč (MMP 2 300 Kč + Internet v mobilu Klasik)

Z nabídky O2 můžeme vybrat tarif NEON XL v ceně 1 900 Kč (2 000 Kč – 100 Kč sleva), balíček s alespoň 200 textovkami Top SMS za 180 Kč, internet s 500 MB FUP vychází na 300 Kč a samotný internet na doma za 500 Kč. V tomto směru jsem ještě shovívavý, jelikož jde o akční cenu internetu na rok, ale budiž.

  • O2 – měsíční platba 2 900 Kč, iPhone 4 16 GB 4 995 Kč Kč (MMP 2 400 Kč + Internet v mobilu)

Tristní pohled, co říkáte? Rakušané mají nejméně dvojnásobnou kupní sílu a i přes to bychom brali jejich ceny všemi deseti. Odpověď na otázku, proč to u nás nejde je stále stejná – dá se u nás snadno vydělávat, místo pravidel máme neviditelnou ruku trhu, tak proč narušovat zavedený oligopol nějakou podobnou extra nabídkou. Nechci být pesimista a rád bych věřil, že se někdy něčeho podobného dočkáme i u nás, ale nevěřím. A vy?

Diskuze (119) Další článek: Nortel prodal patenty za astronomickou cenu, Google ostrouhal

Témata článku: , , Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Rakousko, Telekom Austria, Telekom, Pesimista, Pořizovací náklad, Nejlepší pokrytí, Obdobná služba, Bedna, Země