Čtečka otisků prstů
DualSIM + paměťovka
Nadprůměrná výdrž
Slušný displej
Dostatečné úložiště a paměť
V zátěži se zadýchává
Pomalá nabíječka v balení
Méně přesná čtečka
Výkonově nevýrazný
MicroUSB
Alcatel 1S představuje v produktové řadě této značky úplný základ. Je nejlevnější, proto od něj nelze očekávat zázraky. Stačí, když se v kontextu ceny dokáže se všemi úkoly popasovat akceptovatelným způsobem.
Model 1S se výrobci podařilo namixovat dobře. V žádné oblasti nevyniká, nikde to ale není ani propadák, k čemuž se mezi nejlevnějšími Androidy dá sklouznout velmi snadno. Uvědomělému nenáročnému uživateli, který nebude mít nesplnitelná očekávání, poslouží k plné spokojenosti.
|
 | rozměry a hmotnost: 148 × 71 × 8,6 mm, 146 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 293 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 060 mAh procesor: Spreadtrum SC9863A (8× Cortex-A55, 1,6 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Kompletní recenzi Alcatel 1S si můžete přečíst na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Alcatel 1S sází na osvědčenou konstrukci, kde je veškerá elektronika vsazena do unibody vaničky. Ta je sice pouze plastová, nikterak to však neubírá telefonu na tuhosti. Konstrukce je pevná, nekroutí se a ani zvukově se nijak neprojevuje. Povrch má matné provedení s jemnou texturou připomínající broušená kov, neulpívají na něm otisky prstů a telefon nemá sklony vyklouznout z ruky.


Bytelná konstrukce se snaží klamat tělem, vypadá jako hliník, je ale plastová
Tlačítka na pravém boku mají slušné hmatové odlišení, a přestože kladou menší odpor (lze je tedy snadněji stisknout), jejich zpětná vazba je zcela jasná. Nestane se, že byste si nebyli jistí, zda jste tlačítko dostatečně stiskli či nikoliv. Hrany tlačítek jsou stejně jako boky a rohy Alcatelu zaoblené, nikde netlačí ani neřežou.


Tlačítka a šuplíček na trojici karet
Šuplíček na karty na jdete na obvyklém místě v horní části levého boku. Není hybridní, osadit můžete rovnou trojici karet. Dvě nanoSIM a paměťovou kartu microSD. Sluchátkový konektor sídlí v levém horním rohu telefonu, spodní strana zůstala vyhrazena pro mikrofon a hlasitý reproduktor. Ten je opravdu jen jeden, přestože se vás bude dvojice mřížek snažit vizuálně přesvědčit o opaku. Mezi nimi pak výčet uzavírá microUSB.


Boky telefonu
Segment duálního fotoaparátu našel svoje místo v levém horním rohu zadní strany. Lehce vystupuje nad úroveň zad, nepatrně vyvýšený lem však poskytuje aspoň nepatrnou ochranu. Čtečka otisků prstů zhruba ve čtvrtině výšky telefonu je tak akorát po ruce, ukazováček většinou automaticky končí přímo na ní nebo v její těsné blízkosti.



Čtečka otisků prstů si našla cestu už i mezi nejlevnější telefony, na USB-C zatím čekáme
V krabičce najdete jen základní sestavu. Kromě telefonu a několika manuálů počítejte už pouze s USB kabelem a nabíječkou. Ta navíc nepatří k nejrychlejším, na výstup posílá pouze 1 A. Veškeré další příslušenství budete muset zakoupit samostatně.


V krabičce najdete opravdu jen to nejnutnější
Pokračování 3 / 8
Displej
Čelní strana s displejem vystupuje nad hranu plastové vaničky. Displej kryje sklo s 2,5D efektem, přičemž samotná zobrazovací jednotka má na bocích zhruba dvoumilimetrové okraje, které se na horní a dolní straně rozrůstají až na centimetr. Žádné výřezy se zde nekonají, na zaoblené rohy se ale nezapomnělo.


Bez výřezů, ovšem s většími rámečky
Displej má úhlopříčku 5,5“, na které nabídne rozlišení pouze HD+ (720 × 1 440). Jemnost zobrazení je více než dostačující, nemusíte se vůbec bát neostrých či zubatých linek nebo viditelných pixelů. Jas lze regulovat automaticky, čitelnost na slunci je nadprůměrná, problém byste neměli mít ani se slunečními brýlemi s polarizovanými skly.


Teplota barev • Filtr modrého světla • Notifikační dioda
Displej nabídne široké pozorovací úhly, barevné podání má slušné, i když nepatrně živější barvy by mu slušely víc. Můžete upravit teplotu barev, nastavit kontrast, přítomen je i filtr modrého světla. Notifikační dioda nad displejem svým svitem neruší, nastavení její činnosti se neomezuje na pouhé zapnutí a vypnutí, zde odděleně nastavujete její aktivitu pro oznámení, indikaci nabíjení a upozornění na nízký stav baterie.


Nastavení tlačítek
Ovládací tlačítka pod displejem jsou řešena softwarově. Vedle standardního rozložení (zleva Zpět, Domů, Poslední spuštěné aplikace) můžete krajní tlačítka prohodit, případně je doplnit dalším, které zobrazí oznamovací panel. Přidat můžete i další, kterým celý panel s tlačítky skryjete.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Telefon je poháněn osmijádrovým procesorem SC9863A, kterému sekundují 3 GB RAM. Dostupná je obvykle více než polovina. Z 32GB úložiště je po prvním zapnutí obsazeno 6,6, po prvotní aktualizaci naroste obsazené úložiště na 8,4 GB.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Běžnou pracovní agendu telefon výkonově zvládá, nesmíte ale zapomínat, že pracujete se základním modelem, který není na intenzivní zátěž stavěný. Jakmile začnete používat náročnější aplikace a multitasking, můžete místy narazit na laxnější odezvu. U her spustíte obvykle i ty hardwarově nejnáročnější, nezřídka ale budete muset sáhnout po výrazných ústupcích v oblasti grafiky. I zde místy počítejte s vlažnějšími reakcemi, které nepotěší zejména v akčních hrách.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 75 140
- CPU: 34 200
- GPU: 11 064
- UX: 21 235
- MEM: 8 641
Pokud se rozhodnete využívat mobilní data, můžete je provozovat na kterékoliv SIM. Alcatel zvládá USB OTG, Bluetooth je ve verzi 4.2. Chybí podpora 5GHz pásma u Wi-Fi, infraport, příznivce mobilního placení pak nepotěší absence NFC.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Čtečka otisků prstů na zádech telefonu si zapamatuje až pět otisků. Její rychlost je slušná, v případě úspěšného rozpoznání otisku se telefon odemkne se zhruba půlsekundovou prodlevou. Nerozpoznaných čtení je na dnešní poměry bohužel poměrně dost, odhadem se pohybuje mezi 10 a 20 procenty.




Čtečka otisků prstů
Kromě čtečky můžete telefon odemykat i rozpoznáváním obličeje. Rychlostně je tento způsob srovnatelný se čtečkou, v úspěšnosti ji však převyšuje. Drobným problémem zde může být proces registrace obličeje, který se povedl až na několikátý opakovaný pokus. Telefon totiž vyžaduje kromě čelního pohledu i natočení hlavy nahoru, dolu a do stran a na celou tuto akci má nastavený neúměrně krátký časový interval.


Odemykání obličejem
Vzhledem k nižšímu výkonu se nepředpokládá, že by tento Alcatel sloužil primárně jako herní zařízení nebo naplno vytěžovaný pracovní nástroj. Proto i na první pohled ne příliš velká baterie s kapacitou 3 060 mAh zvládne telefon pohánět dva dny. S dodávanou nabíječkou (na výstupu 1 A) trvá doplnění energie z 20 do 100 % necelé dvě a půl hodiny.
Pokračování 5 / 8
Software
Systém Android ve verzi 9 prošel lehkými, spíše kosmetickými úpravami. Prostředí se výrobci podařilo odladit relativně slušně a pokud nebudete mít na telefon nereálné požadavky, neměli byste mít s plynulostí odezvy problém. Pokud ovšem Alcatel zahltíte řadou akcí, které má provést (zejména jsou-li výkonově náročnější), můžete se setkat s místy vlažnějšími reakcemi.




Informace o systému • Plocha • Hlavní nabídka • Poslední spuštěné aplikace
Aplikace můžete mít klasicky v hlavní nabídce nebo přímo na plochách. Plochy nemohou být prázdné, jako výchozí můžete nastavit kteroukoliv z nich. Upravit lze velikost mřížky, ikony se mohou automaticky zarovnávat. V rámci oznamovacího panelu se nejprve zobrazí šest přepínačů bezdrátových modulů, jeho opětovným stažením se jejich nabídka rozšíří na devět, další se následně skládají na další stránku. Pořadí i počet přepínačů lze upravit, vybíráte z patnácti dostupných.




Oznamovací panel • Přepínače • Telefon • Zprávy
Přestože se jedná o levný telefon, u kterého nikdo nečeká bohatou výbavu, nabídne Alcatel slušné možnosti přizpůsobení. Upravit lze řadu parametrů zobrazení, k dispozici máte i několik gest. Oznamovací panel zobrazíte přejetím přes čtečku otisků prstů, dvojitým stisknutím hlavního vypínače spustíte fotoaparát. Změnit můžete tlačítka pod displejem a k dispozici máte dnes již ne příliš časté vyzváněcí profily.




Reakce na pohyb • Gesta • Profily • OfficeSuite
Mezi aplikacemi najdete předinstalovaný Facebook, kterého se můžete zbavit, a OfficeSuite, který budete muset v telefonu přetrpět. Jinak se Alcatel držel střídmého přístupu a nezahltil telefon zbytečnostmi. K dispozici máte správce souborů, FM rádio, diktafon, ovšem třeba poznámky nebo úkolovník budete muset doinstalovat.




Rádio • Diktafon • Počasí • Správce souborů
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
V prostředí fotoaparátu nečekejte žádné speciality. Několik rychlých voleb je k dispozici u okraje obrazovky, všechny další pak najdete v seznamu nastavení. Ten se mění podle aktuálně zvoleného režimu.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Duální fotoaparát pořizuje 13MPx snímky (interpolací zvládne i 16 MPx) a je přitom velmi citlivý na dobré světelné podmínky. Za slunečného letního dne budou fotky slušně ostré, s detaily a pěknými živými barvami. Stačí ale pár mráčků na obloze a barvy přejdou do ponurých odstínů. Tmavší oblasti se slijí do jednolitých ploch a budou zcela postrádat detaily, připravte se i na výraznější šum a občasné přepaly.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Video ve full HD při 30 fps je kvalitativně srovnatelné s fotkami. Je slušně ostré, i zde ale počítejte s temnějším barevným podáním a chybějícími detaily, pokud nebudete mít ideální světelné podmínky. Chybějící stabilizace se podepisuje lehce rozechvěným obrazem, Alcatel bojuje i s ostřením.
Pokračování 7 / 8
Závěr
Alcatel 1S vás přijde na 2 700 korun. Pokud chcete nový telefon a nebudete na něj klást nereálné nároky, poslouží více než dobře. Je dostatečně paměťově dimenzován, má slušný displej, nadprůměrnou výdrž a za dobrých světelných podmínek na tom není zle ani s focením.


Telefon cílí na nenáročné uživatele, kteří nehrají hry (zejména ty náročnější), přesto však chtějí mít v telefonu dostatek místa pro aplikace a data a nebýt ochuzeni o dvojici SIM. Telefon s Androidem pořídíte i za polovinu, jeho reálná použitelnost však bude Alcatelu na míle vzdálená. Hledáte-li levný chytrý telefon, který se bude dát reálně používat a nebude vás dovádět k šílenství i při elementárních úkonech, Alcatel 1S tuto úlohu zvládne.
|
 | rozměry a hmotnost: 148 × 71 × 8,6 mm, 146 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 293 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 060 mAh procesor: Spreadtrum SC9863A (8× Cortex-A55, 1,6 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 154 × 73 × 8,0 mm, 155 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Mediatek MT6762 (Helio P22) (8× Cortex-A53, 2,0 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
ii.jpg) | rozměry a hmotnost: 152 × 73 × 7,8 mm, 150 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 425 (4× Cortex-A53, 1,4 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Alcatel 1S je levný telefon s Androidem určený nenáročným uživatelům. Nabídne odpovídající výkon, nadprůměrnou výdrž, slušnou porci paměti a dostatečné úložiště, čtečku otisků prstů, dobrý displej a použitelný fotoaparát.
Plusy:
- Čtečka otisků prstů
- DualSIM + paměťovka
- Nadprůměrná výdrž
- Slušný displej
- Dostatečné úložiště a paměť
Minusy:
- V zátěži se zadýchává
- Pomalá nabíječka v balení
- Méně přesná čtečka
- Výkonově nevýrazný
- MicroUSB
- Bez NFC
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně