Plusy
- Moderní design
- Velké úložiště i RAM
- Dvoudenní výdrž
- Rozumná cena
- Dobře optimalizovaný systém
Minusy
- Snadno se poškrábe
- 4G jen na jednom slotu
- Extrémně pomalé dobíjení
- Slabší výkon
- Starší Android (8.1)
Alcatel 3 (2019) je zástupce nižší třídy, který navazuje na osvědčený loňský model. Letošní verze jde však více s trendem a nechybí zde prvky jako je duální fotoparát, záda s gradientem nebo protáhlý displej s výřezem. Na všem se ale odráží to, že telefon cílí spíše na méně náročné zákazníky.
Za cenu 4 500 Kč však výbava telefonu vyloženě nezaostává, naopak potěší velká porce operační paměti i úložiště. Procesor už však vyžaduje chvíli strpení a nabíjením strávíte i dlouhé hodiny. Kompromisem je také starší Android 8.1. Dokáže alespoň líbivý vzhled s rozumnou cenovkou přebít slabší výbavu?
|
ii.jpg) | rozměry a hmotnost: 151 × 70 × 8,0 mm, 145 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 560, 291 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (450|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 439 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Alcatel 3 (2019) si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Povedený gradient. Alcatel 3 (2019) přináší proti loňskému předchůdci moderní bezrámečkový design. Telefon je pocitově velmi lehký, navíc má kvůli protáhlému displeji úzké tělo, takže se velmi pohodlně drží v ruce. Tělo je sice plastové, ale nijak neohýbá a vše na sebe dobře lícuje, přestože je slepené ze dvou dílů, které na sebe na bocích navazují. Jednu tvoří čelní strana s horní částí rámu a druhou zadní skořápka, která nabídne efektní gradientový přechod. Vybrat si můžete z modro-fialové nebo mnou testované modro-černé.






Telefon je díky protáhlému displeji pěkně tenký a velmi pohodlně se drží v ruce.
K zádům mám hned dvě výtky. Jednak je použitý plast velmi měkký, takže už po několika dnech nošení v kapse zaznamenáte na zádech drobné vlasové škrábance. Druhou výtkou je lesklý, hladký povrch, takže telefon snadno klouže z ruky a je navíc silným magnetem na otisky prstů. vyklouznout z ruky, ale je také silným magnetem na otisky prstů. Pochválit zde musím alespoň vhodně umístěnou čtečku otisků prstů, blesk a velmi nepatrně vystouplé čočky dvojice fotoaparátů.






Barevná záda s gradientem vypadají moc hezky, ovšem plast se velmi snadno poškrábe i při běžném nošení v kapsách.
Na čelní straně kromě dominujícího displeje najdete přední kamerku umístěnou ve výřezu a nad ní sluchátko. Vpravo od ní také našel místo proximity senzor. Čidlo jasu a notifikační dioda se nenápadně skrývají v široké spodní bradičce.
Na pravém boku se typicky nachází zapínací tlačítko a nad ním regulace hlasitosti.



V balení najdete kromě telefonu také pecková sluchátka, micro-USB kabel, 5W adaptér a špendlíček pro vysunutí hybridního slotu.
Pochvalu na horní straně zaslouží zachovaný 3,5mm sluchátkový konektor doplněný o mikrofonek. Na levém boku pak najdete šuplíček s hybridním slotem pro dvojici nanoSIM, přičemž jednu lze nahradit paměťovou microSD kartou. Spodní strana pak patří mikrofonu a reproduktoru, které mají symetricky umístěné průduchy. Uprostřed nich se pak bohužel nachází starý micro-USB konektor.
Displej
Nudle s výřezem. Nový Alcatel 3 nabízí 5,9” IPS displej s HD+ rozlišením 1 560 × 720 pixelů. Jedná se tedy o protáhlý poměr stran 19,5:9, na který si ale velmi rychle zvyknete. Jemnost displeje 291 ppi sice nikoho neoslní, ovšem obraz je stále dostatečně jemný a pixely bez hodně důkladného zkoumání stejně nespatříte. Panel musím naopak pochválit za vynikající pozorovací úhly i čitelnost ve tmě a na slunci, čemuž vděčí skvělému minimálnímu a maximálnímu jasu.






Nastavení displeje je velmi omezené, dovolí vám však alespoň zakrýt výřez.
Displej má živé líbivé barvy, ale celkově sází spíše na chladnější podání, což ovšem zjistíte jen při srovnání s jinými telefony. Bohužel v nastavení displeje už sytost a teplotu barev přímo nezměníte. Můžete si však částečně pomoci nástroji jako je filtr modrého světla nebo čtecí režim.
Kdo nemá rád výřezy v displeji, může si zde notch zakrýt zobrazením černé lištičky v horní části displeje. V nastavení si můžete dokonce změnit i rozmístění tlačítek v navigačním panelu, nebo jej dokonce úplně skrýt a využívat zažitých navigačních gest, které používá většina bezrámečkových smartphonů.
Hardware
Kdo si počká, ten se....Telefon pohání osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 439, papírově jde tedy o nižší třídu. Přesto ale telefon není žádný šnek a díky dobré optimalizaci nejsou prodlevy v načítání ani tak dlouhé. Pozitivně tomu jistě přispívá také slušná porce 4 GB operační paměti. Největší pochvalu v dané kategorii však zaslouží velké 64GB úložiště, ze kterých vám bude od začátku k dispozici cca 54 GB. Škoda, že je úložiště dosti pomalé, což pocítíte při instalaci aplikací či kopírování souborů. Pro koho by úložiště bylo malé, lze paměť rozšířit i paměťovou kartou až o 128 GB.
Výkon - AnTuTu 7.2.2. / Antutu 8.0.5
- Celkové skóre: 80 330 bodů / 99 423 bodů
- CPU: 38 005 bodů / 41 516 bodů
- GPU: 12 401 bodů / 10 727 bodů
- UX: 22 857 bodů / 16 505 bodů
- MEM: 7 067 bodů / 30 675 bodů
AnTuTu s novou verzí 8.0 přechází na novou metodiku hodnocení, pro budoucí srovnání tedy přikládáme výsledky obou verzí.
Po stránce konektivity nechybí Bluetooth 4.2, NFC pro bezkontaktní platby nebo Wi-Fi 802.11 b/g/n, bohužel však jen v pásmu 2,4 GHz. Samozřejmostí je také podpora LTE Cat. 4, ovšem zamrzí, že jej naráz může využívat pouze jeden slot, takže na druhé nano SIM si musíte vystačit se 3G. Nikoho už moc nepřekvapí starší micro-USB konektor. Naštěstí byl zachován i 3,5mm jack, který lze se sluchátky použít například i pro FM rádio.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 293,82 MB/s
- Sekvenční zápis: 202,82 MB/s
- Náhodné čtení: 62,64 MB/s (16 038,30 IOPS)
- Náhodný zápis: 17,28 MB/s (4 425,20 IOPS)
Velkou pochvalu telefon zaslouží za 3 500 mAh baterii, která bez problému vystačí na 2 dny aktivního používání. Při šetření se dá s trochou snahy zvládnout i tři dny. Obrovskou nevýhodou je však nabíjení, které je díky přibalenému 5W adaptéru skoro nekonečné. Nabití do plného stavu totiž trvá téměř dlouhé 4 hodiny. Naštěstí si lze vypomoci pořízením silnějšího adaptéru.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 13 hodin 24 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 9 hodin 23 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 3 hodiny 37 minut
Vysoké ambice telefon nemá ani po zvukové stránce. Repráček na spodní straně má slabší výkon, takže očekávejte nižší maximální hlasitost a i projev působí velmi plastově. Hudbu si z něj tedy poslechnete jen v opravdové nouzi. Pro poslech raději využijte sluchátka.
Fotoaparát
Dvojfoťák jen z nutnosti. Narozdíl od loňského předchůdce dostává letošní Alcatel 3 rovnou duální fotoaparát s rozlišením 13 + 5 Mpx. Někde se můžete dočíst i o 16 Mpx, ale pozor, v tomto případě jde pouze o interpolaci, kterou si můžete zapnout v nastavení. Primární kamerka nabídne celkem slušnou clonu f/2 a sekundární kamerka slouží k zachycení hloubky scény, které využívá při portrétním režimu.









Ukázkové fotky
Pořizované snímky jsou vzhledem k ceně průměrné a s trochou snahy se dá pořídit ostrý snímek. Často však chybí detaily a po přiblížení je patrné i slévání hran. Fotky mají také vyšší kontrast, takže většinou nepůsobí přirozeným dojmem. Co mi však vadilo více byla vada objektivu, který způsoboval u všech fotografií vinětaci, neboli ztmavení a rozmazání v okrajích snímku. Jelikož jsem stejný problém zaznamenal i u zahraničních recenzentů, nepůjde zřejmě o ojedinělý kus.
Kvalitu hardwaru už moc nezachrání ani umělá inteligence, která dokáže rozpoznat až 21 typů scén a přizpůsobí pro ně nastavení fotoaparátu. Vyloženou katastrofou je pak kvalita nočních fotek, kde je vidět enormní množství šumu, které často přebíjí i hlavní objekty na scéně. Foťák tedy dobře postačí pro zachycení běžných věcí jako je otevírací doba v restauraci apod., ale fotografické ambice rozhodně nemá.







Prostředí fotoaparátu a AR Emoji.
Druhá čočka, coby snímač hloubky ostrosti už je zde vyloženě jen do počtu. Telefon sice umí rozostřit pozadí osob nebo i objektů a dokonce umožní měnit míru rozostření, přesto ale není nijak přesné a dokonce i u ostrých objektů lze spatřit, že rozostření přechází i přes jejich hrany. Hodit se může alespoň možnost přeostření fotografií i jejich pořízení. Alespoň, že prostředí fotoaparátu se povedlo a je pěkně přehledné včetně spousty různých režimů včetně toho manuálního.


Ukázka dodatečného rozostření fotografie.
Čelní kamerka s rozlišením 8Mpx pořizuje ostré snímky a na občasná selfie či videohovory postačí s přehledem. Alcatel však čelní kamerku propaguje zejména s AR Emoji, tedy avatary, které kopírují váš výraz a pohyby. Kvalitu jako u Apple Animoji však nečekejte, zde je kopírování grimas často dost nepřesné a i nabídka avatarů je aktuálně silně omezená. Čelní kamerku lze použít i k odemykání telefonem, ale i zde použitelnost velmi záleží na okolním světle a ani zdaleka není 100%.


Ukázová selfie
Alcatel 3 umí samozřejmě také natáčet video, ale i zde je kvalita spíše průměrná. Telefon zvládne maximálně Full HD při 30 fps, ovšem video trpí nedostatkem detailů i horší stabilizací.
Ukázkové video (1080p, 30fps):
Závěr
Alcatel 3 (2019) je cenově dostupný telefon, který se snaží kopírovat nějaké vlastnosti z dražších telefonů, jako je duální fotoaparát, záda s gradientem nebo protáhlý displej s výřezem. Kvalitu zpracování však dosti limituje nízká cenovka 4 500 Kč. Pokud se však spokojíte s průměrným foťákem a problém vám nedělá ani slabší výkon, může telefon alespoň za tyto peníze udělat docela pěknou parádu. Naopak váš potěší velkou pamětí i dvoudenní výdrží. Spokojit se však budete muset se starším Androidem 8.1 a zdlouhavým nabíjením.
|
ii.jpg) | rozměry a hmotnost: 151 × 70 × 8,0 mm, 145 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 560, 291 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (450|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 439 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Konkurenti často totiž bývají i o něco dražší. Například neptrně výkonější Samsung Galaxy A40 se prodává skoro o 2 000 Kč dráž, ovšem na druhou stranu s AMOLED displejem. Cenou na druhou stranu může konkurovat vybavenější Redmi 7, ovšem zde naopak zamrzí absence NFC. Huawei v dané cenové třídě nabízí model Y7 (2019) s podobnou výbavou, silnější baterií, ovšem menší pamětí. Posledním přímým konkurentem je také Nokia 4.2, která má sice slabší baterii, ale potěší čistým a pravidelně aktualizovaným Androidem.
Konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 144 × 69 × 7,9 mm, 140 g displej: 5,9", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 437 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 100 mAh procesor: Samsung Exynos 7904 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 76 × 8,5 mm, 180 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 520, 267 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 632 (8× Kryo 250, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
i.jpg) | rozměry a hmotnost: 159 × 77 × 8,1 mm, 168 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 520, 267 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (450|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 450 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 149 × 71 × 8,4 mm, 161 g displej: 5,7", kapacitní TFT LCD, 720 × 1 520, 295 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 439 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Alcatel 3 (2019) je líbivý telefon nižší třídy, který za povedeným designem skrývá průměrnou výbavu, ovšem s velkou baterií a slušnými pamětmi. Neurazí ani velký displej či duální fotoaparát.
Plusy:
- Moderní design
- Velké úložiště i paměť RAM
- Dvoudenní výdrž
- Dostupná cena
- Dobře optimalizovaný systém
Minusy:
- Plast se snadno poškrábe
- 4G naráz jen na jednom slotu
- Starší Android (8.1)
- Extrémně pomalé dobíjení
- Starší micro-USB konektor
- Slabší výkon
Tiskové fotografie:
















Redakční fotografie:

















Snímky prostředí:




































Snímky z fotoaparátu:




















Ukázová selfie
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium