Plusy
- Velké 128GB úložiště
- Rychlý systém
- Padne do ruky
- Přijatelná cena
Minusy
- Méně kvalitní video
- Fotky v protisvětle
- Grafika systému
- Regulace jasu
Alcatel se na levné telefony specializuje už řadu let a často umí příjemně překvapit. Model Alcatel 3X (2019) k tomu navíc dodává i moderní design a displej s poměrem stran 20 : 9. Už předchozí model s označením 3X byl líbivý, ale výrobce tehdy nepochopitelně použil starší systém a procesor, který nebyl adekvátní.
Aktuální model je na tom o poznání lépe, procesor sice také není žádný dravec, ale pohodlně stačí. Navíc máte možnost mít až 128GB úložiště, jímž disponuje právě testovaný model. Pokud se rozhodnete, že vám stačí polovičních 64 GB, můžete si z ceny škrtnout 1 000 Kč, pak je finálních 3 990 Kč už velmi zajímavá částka.
Rozhodně nejde o malý telefon, s úhlopříčkou 6,5" jde naopak o jeden z největších, které se v této cenovce prodávají. Alcatel 3X (2019) také nadále potvrzuje strategii mateřské firmy TCL. Značka Alcatel bude nadále využívána spíše pro levnější telefony, které jdou přímo proti Xiaomi a chtějí mít podobný poměr výkonu a ceny. Naopak telefony TCL budou mít vyšší ambice, půjde o dražší telefony mířící do střední a možná i vyšší střední třídy.
|
i.jpg) | rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 8,4 mm, 178 g displej: 6,5", kapacitní TFT LCD, 1 600 × 720, 270 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Mediatek MT6763 (Helio P23) (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Alcatel 3X (2019) si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Snaha o konzervativnost. Čekat od levného telefonu nějaké designové manýry a ušlechtilé materiály je asi troufalé, ale na druhou stranu je třeba říct, že existují značky, které umí i levný telefon udělat vizuálně zajímavý a odlišný. V Alcatelu vsadili na jednoduchost a obyčejnost, což možná bude více zákazníkům, než něco extravagantního.



Model 3X (2019) sází hlavně je jednoduchost a obyčejnost, což může ve finále vyhovovat více lidem, než nějaké extravagantní řešení.
Displej pochopitelně kryje sklo, ale rám je už plastový. Záda mi také hodně připomínají plast, ale výrobce tvrdí, že jde o sklo. Každopádně dojmu levného telefonu se ani tak nezbavíte. Na druhou stranu je slícování na velmi dobré úrovni, tělo telefonu je pevné, nikde nic nevrže, ani neskřípe. Což je u takto velké plochy docela s podivem.



S úhlopříčkou 6,52" rozhodně nejde o malý telefon, naopak jde v této kategorii o jeden z největších telefonů.
V displeji najdete kapkovitý výřez pro selfie kameru. Je také vidět snaha udělat v rámci možností co nejtenčí okraje, což se s přivřením oka daří. Samotný rám není úplně hladký, ale snaží se imitovat kartáčovaný kov a hodně se tím napomáhá jistějšímu držení. Záda jsou totiž lesklá, hladká a hodně kloužou.



Záda jsou dle výrobce skleněná, ale nemohu se zbavit dojmu, že jde spíše o plast. Každopádně se připravte na kluzký a lesklý povrch, kde je vidět každý otisk prstu.
Ve spodní části telefonu najdete pochopitelně USB-C konektor, ale výrobce nezapomněl ani na 3,5mm jack, který našel své místo nahoře vlevo. Šuplík na SIM, bohužel s hybridní pozicí pro druhou SIM, najdete na levém boku, hned nad tlačítkem pro Google Asistenta. To je u nás stále obtížně využitelné, ale snad se to už brzy změní. Na druhém boku pak najdete klasické zapínací tlačítko a kolébku regulace hlasitosti.


V balení toho moc nenajdete: nabíječka, kabel, sponka na šuplík a nezbytná literatura.
Na zádech uvidíte kromě loga výrobce ještě dva zásadní prvky: trojitý foťák a čtečku otisků prstů. Čočky foťáků jsou hezky ve skupince, ve společném rámečku a společně trčí nad úroveň zad. A společně také způsobují to, že se telefon na stole houpe. Čtečka otisků funguje bez problémů a rychle, navíc je hezky zapuštěná, takže se dá najít pohmatem.
Displej
20 : 9 a rozlišení HD+. Hodně širokoúhlý formát displeje dodává telefonu docela moderní vzhled, ale na druhou stranu je také třeba počítat s počátečním nezvykem. Ony se ty nudle přeci jen drží trochu jinak, navíc v této kategorii byly ještě nedávno standardem panely 16 : 9, později 18 : 9. Nicméně jde o IPS s rozlišením HD+, kdy už je na úhlopříčce 6,52“ vidět raster. Není to nic hrozného, ale pozorný uživatel si ho všimne. Pohledově je panel povedený a nevadí ani horší barevné ladění, které změřila optická sonda. Má výtka míří k pomalé automatické regulaci jasu, která hodně ztmavuje displej a než se vzpamatuje, že na displej svítí slunce, můžete to trvat i sekundu, což časem začne být protivné.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 6/419 cd/m2
- gamma: 2,33
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 6,35/10,09
Barevné odchylky jsou i na takto levný telefon poměrně vysoké. Měření ukázalo, že jsou alespoň částečně záměrné, aby byl panel líbivější, což se mu daří. Naopak rozsah jasů je vzhledem k ceně nečekaně veliký, jen škoda, že automatická regulace nefunguje podle představ.
Softwarová nastavení ohledně zobrazovače jsou poměrně strohá. Můžete schovat výřez displeje, dá se nastavit noční režim, kdy se podle plánu (třeba od východu do západu slunce nebo podle času) omezí produkce modrého světla a displej zežloutne. A nastavit si pochopitelně můžete i to, jak moc zežloutne. Zajímavostí je dedikovaný režim čtení, který také omezí produkci modrého světla, ale je vázaný na konkrétní aplikaci, či aplikace. A vůbec pak nezáleží na nastavení nočního režimu.
Hardware
6 GB RAM a 128GB úložiště potěší. Velikosti operační paměti a velikost samotného úložiště jistě mnohým imponuje. Navíc si výrobce uhlídal i software, takže máte dostupných skoro 116 GB. V případě, že se rozhodnete ušetřit a koupit si jen 64 GB verzi, musíte počítat i s o 2 GB menší RAM. Pokud by to i tak bylo někomu málo, dá se úložiště rozšířit pomocí microSD karty, ale přijdete tím o možnost používat druhou nanoSIM.
Výkon - AnTuTu 8.2.7
- Celkové skóre: 108 232 bodů
- CPU: 40 263 bodů
- GPU: 16 221 bodů
- MEM: 33 168 bodů
- UX: 18 580 bodů
Procesor MediaTek Helio P23 (MT6763V) s 16nm výrobní technologií není žádný trhač rekordů, ale na běžnou práci bohatě stačí. Můžete si troufnout i na nějakou jednodušší hru, ale nečekejte zázraky. V kombinaci s 6 GB RAM a vyladěný softwarem ale telefon funguje krásně a plynule, byť mu zatopíte několika aplikacemi. Samozřejmostí je Wi-Fi 802.11b/g/n, takže bohužel nepodporuje 5GHz pásmo, ale telefon umí Bluetooth 4.2, NFC, FM rádio a nakonec i navigační služby GPS a GLONASS.
Výdrž baterie:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 11:54 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 18:33 h
- Nabíjení z 15 na 90 %: 1:47 h
Baterie s kapacitou 4 000 mAh v pohodě vydrží na dva dny aktivního používání. Pokud se uskromníte, mohou to být i tři dny. Bohužel si budete muset vystačit s obyčejnou 10W nabíječkou, kterou máte v balení a nabíjení telefonu tak trvá skutečně dlouho.
Software
O krok blíže k TCL. Android 9, který telefon používá, je opatřen grafickou nadstavbou nápadně připomínající tu z telefonu TCL Plex. Jde sice o jednoho výrobce, doufal jsem však, že si Alcatel ponechá trochu originality. Systém je ale dobře odladěný i na běh na méně výkonném procesoru. Grafická stránka je ale na pováženou: hodiny a stav baterie naražené do kulatého rohu displeje, podivný font v nastavení... Jednoduše je vidět, že software nedostal tu péči, jakou by měl mít.




Dvě oddělené stahovací rolety jsou opravdu zbytečné, dá se mezi nimi sice rychle přepínat, ale nějak v tom nespatřuji žádný přínos.
Výrobce do telefonu dodal množství softwaru, naštěstí se však vyvaroval zbytečnostem jako jsou dema her. Za zmínku stojí utilita, která hlídá stav telefonu, umí vyčistit cache, či sestřelit žravou aplikaci na pozadí. A pak je zde aplikace Centrum podpory, kde jednak můžete telefon diagnostikovat a otestovat a jednak zde máte přímé spojení s podporou výrobce.




Grafická stránka systému je odfláknutá a ne úplně povedená. Ani grafika ani fonty nejsou napříč systémem jednotné.
Musíte si také zvyknout na rozdělenou stahovací roletu. Pokud potáhnete prstem dolů levé straně, otevřou se vám notifikace. Pokud na pravé straně, dostanete se k rychlým přepínačům. Nevím, co vedlo výrobce k tomuto kroků, ale je to otravné a v zásadě k ničemu. Obzvláště s ohlédnutím na to, že jsou uživatelé roky zvyklí na jednu stahovací roletu.



Možnost ovládat telefon gesty je sice super, ale proč jsou gesta úplně jiná, než jaká používá Android 10?
Systém vám také dovolí vybrat si mezi ovládáním tlačítky, přičemž můžete měnit jejich pořadí i počet, a mezi ovládáním gesty, které ale není stejné jako u Androidu 10. Software samotný funguje dobře, ale některé zbytečné novinky a podivná grafika jej sráží. Tohle se Alcatelu moc nepovedlo.
Fotoaparát
Tři čočky, ale zázraky nečekejte. Těšil jsem na výsledky fotoaparátu, protože i zde umí Alcatel mile překvapit. Primární 16Mpx čip se snaží: fotky mají příjemnou ostrost a neutrální barvy. Zato v noci je propad kvality citelný a šum vystoupí o něco dříve, než byste čekali. 8Mpx ultraširoký foťák potřebuje bohužel hodně světla, za šera rychle okamžitě vystoupí šum a optické nedokonalosti objektivu. Ultraširoké objektivy mají rády přímý pohled do slunce, což zde ale neplatí. Expoziční automatika začne dělat psí kusy a celý snímek zahalí do šedého filmu.
Sestavení fotoaparátu Alcatel 3X (2019):
- primární fotoaparát: 16 Mpx, 1/2,8", F1.8, 27 mm, PDAF
- ultraširoký fotoaparát: 8 Mpx, 1/4,", F2.2, 17 mm
- měření hloubky scény: 5 Mpx, F2,4
- selfie kamera: 8 Mpx, 1/4", F2.0, 25 mm
Pochvalu bohužel nemohu najít pro video. Technická kvalita není valná a drobné doostřování tomu také nepomáhá. Během natáčení není možné přepínat jednotlivá ohniska, což je docela škoda. Video je slabinou tohoto telefonu, ale možná pomůžete nějaký update. Radost mi naopak udělal portrétní režim, kdy u zadního foťáku pomáhá třetí čočka, a je to na kvalitě znát. Ale poradí si s ním i samotná selfie kamera.





















Ukázkové snímky
Alcatel 3X (2019) nefotí špatně, ale možná jen nechá uživatele hodně namlsat a ti jsou pak zklamaní. Je potřeba jasně zjistit, kde má foťák limity a za ty nejít. A je to i poučení pro příště, když výrobce slibuje skvělé fotky za pomoci umělé inteligence, super stabilní video a další věci. Levný telefon je vždy levný a telefon.
Ukázkové video (1 080p, 30 fps):
Závěr
Jsem na rozpacích, přiznávám se. Cena 4 990 Kč už není málo peněz a uživatelé už mohou být trochu nároční. A já přemýšlím, jestli jim Alcatel můžete dát to, co chtějí. Po stránce hardwaru asi nemám výtku: 128GB úložiště je super, 6 GB RAM taky a procesor bohatě stačí. Naopak z fotografií a videa úplně nadšený nejsem, obzvláště po masáží z webu, kde se výrobce chlubí použitím umělé inteligence atd.
Pokud ale hledáte skutečně veliký telefon s velkou baterií a velkou pamětí, je 3X (2019) jako zjevení, které bude právě v těchto disciplínách těžko hledat soupeře. Jde vlastně o levný telefon, ale dost možná určený hodně specifické cílové skupině.
|
i.jpg) | rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 8,4 mm, 178 g displej: 6,5", kapacitní TFT LCD, 1 600 × 720, 270 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Mediatek MT6763 (Helio P23) (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Konkurence je v tomto segmentu obrovská a nelítostná. Jen sám Alcatel má v podobné ceně více modelů. Namátkou mohu zmínit Huawei P Smart 2019 nebo třeba Motorola One Vision. Pří troše hledání ale určitě narazíte minimálně na tři modely Xiaomi.
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 71 × 8,7 mm, 180 g displej: 6,3", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 2 520, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Samsung Exynos 9609 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
iii.jpg) | rozměry a hmotnost: 155 × 73 × 7,8 mm, 160 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 416 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Levný, ale povedený telefon. Má rychlý a odladěný systém a nabízí velké 128GB úložiště. Bohužel není zrovna silný v natáčení videa a grafika systému také není něco, s čím by se mohl Alcatel chlubit.
Plusy:
- Velké 128GB úložiště
- Rychlý systém
- Padne do ruky
- Přijatelná cena
Minusy:
- Méně kvalitní video
- Fotky v protisvětle
- Grafika systému
- Regulace jasu
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium