Alcatel začátkem letošního roku představil zcela nové portfolio smartphonů. Základem je přehledné značení ve třech číselných řadách doplněné případně jedním písmenem, cenový strop okolo 6 tisíc korun a protáhlý širokoúhlý displej, plus čtečka otisků i u těch nejlevnějších zařízení.
Testovaný Alcatel 5 stojí prozatím na vrcholu této nedávno představené rodiny, a proto má být výkladní skříní možností, které výrobce dokáže zákazníkům dopřát i v rámci příznivé cenovky. Novinka se snaží zaujmout hlavně na pohled svým bezrámečkovým hranatým designem. Co skrývá pod povrchem, odhalí dnešní recenze.
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 71 × 8,5 mm, 144 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 1,5 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Samotná recenze smartphonu Alcatel 5 začíná na následujícím listu.
Pokračování 2 / 8
Design
Alcatelu na designu vždy záleželo, zejména u výše postavených modelů. To platí i pro Alcatel 5, který můžeme považovat za nástupce Alcatelu Idolu 5, ale po vzhledové stránce toho moc společného nemají. Alcatel 5 je celkově hranatější, záda má vyrobená z plastu, ale s efektní úpravou připomínající kartáčovaný kov.


Skelet je ovšem kovový, a tak telefon krásně drží pohromadě, nikde nevrže, ani se neprohýbá. Díky zaobleným rohům se dobře drží v dlani. Možná trochu víc klouže než kovové telefony, ale ne moc. Čtečka otisků leží na zádech ve svislé ose, hned pod objektivem fotoaparátu, a reaguje poměrně přesně. Na nejrychlejší čtečky (Apple, Huawei, Xiaomi) ale při odemykání trochu ztrácí.


Velkou pochvalu zaslouží hlavně design přední strany, kde je displej rozprostřen prakticky ke třem stranám. Ano, u spodního okraje jsou asi 3 mm navíc, ale to čistotu celkového vzhledu nijak nekazí. Veškeré senzory, sluchátko, notifikační LEDku i duální selfie fotoaparát umístil výrobce do výrazného čela na displejem.


Pokračování 3 / 8
Displej
Alcatel 5 obsahuje širokoúhlý IPS displej s poměrem stran 18 : 9. Po jeho rozsvícení je patrné, že není tak bezrámečkový, jak by se mohlo zdát podle krycího skla – pasivní černý okraj o tloušťce zhruba 3 mm se táhne podél celého obvodu. Alcatel jej ale umně maskuje tmavou přednastavenou tapetou. Krycí sklo obsahuje oleofobní vrstvu, takže není tolik náchylné na ulpívání otisků. Také odrazivost je příjemně nízká, takže dobře uvidíte zobrazený obsah a nikoli vlastní hlavu.

Tři strany displeje jsou takřka bez rámečků
Rozlišení je sice pouze HD+ (720 × 1 440 bodů), ale na dané 5,7palcové úhlopříčce postačuje. Výtky nemáme ani k barevnému podání – dokonce i pro IPS panely „obtížná“ černá je zobrazena v dobré kvalitě. Vyvážení barev je neutrální a dají se nastavit teplejší i studenější odstíny. Na výběr jsou také tři profily kontrastu v rámci nastavení funkce MiraVision.

Hláška po neúspěšném pokusu odemknutí displeje obličejem
Jedinou výhradu máme k maximálnímu podsvícení panelu, které by mohlo být vyšší. Na ostrém slunci by mohlo být čtení někdy trochu obtížnější, nepomohlo ani manuální nastavení nejvyšší hodnoty. Okolní světlo hraje také podstatnou roli při využití funkce odemknutí displeje pomocí obličeje. Zde naopak pokud je světla málo, zařízení vás téměř s jistotou nepozná.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Po stránce výpočetního výkonu představuje Alcatel 5 horší průměr. Uvnitř pracuje dva roky starý čipset MediaTek MT6750 vyrobený 28nm technologií, jehož součástí je také nepříliš výkonná grafika Mali-T860 MP2. Naštěstí je zde ale dostatek operační paměti 3 GB, a tak se nižší výkon projevuje výrazněji pouze v rámci her a občas dojde k pomalejšímu načtení aplikace. Většinu uživatelů ale lehká lenost hardwaru v používání nijak limitovat nebude.


K dobíjení slouží USB-C konektor. V jeho sousedství je hlasitý mono reproduktor
Telefon obsahuje 32 GB vnitřního úložiště, z nějž jsou při ponechání všech předinstalovaných aplikací k dispozici zhruba dvě třetiny. Paměť lze rozšířit pomocí microSD karty (max. 128 GB), ale pouze na úkor druhé SIM karty – slot pro oba typy karet je totiž sdílený (hybridní) a zpřístupní se pomocí poměrně ohebného plastového šuplíčku z levého boku zařízení.

Výsledek bechmarku AnTuTu okolo 52 tisíc bodů nepatří k nejvyšším
Po stránce multimédií jde o standardně vybavené zařízení, které obsahuje 3,5mm jack na sluchátka a jeden hlasitý reproduktor na spodní hraně. Reproduktor hraje spíše průměrně, ale maximální hlasitost je dostatečná. Příjemnou funkcí je analogové FM rádio, které už je dnes ve smartphonech spíše vzácností.

Hybridní slot je vyroben z plastu
Alcatel musíme pochválit za osazení USB-C konektoru. Mnoho výrobců má stále tendenci u levnějších modelů používat starý a nekomfortní microUSB. Přes USB-C se dobíjí také vestavěná baterie s kapacitou 3 000 mAh. Plné dobití trvá zhruba dvě hodiny, rychlé dobíjení telefon nepodporuje. Alcatel 5 je typický jednodenní telefon, kdy večer sice ještě zhruba čtvrtina kapacity baterie zbývá, ale celý druhý den už byste s ní neabsolvovali.
Pokračování 5 / 8
Software
Prostředí je postaveno na starším Androidu 7.0 Nougat. Nenajdeme zde čistou verzi systému, napevno je předinstalován spouštěč Joy Launcher. Vybrat si můžete mezi zobrazením s hlavní nabídkou (tzv. „zásuvka“ s aplikacemi), nebo pouze s plochami, na kterých jsou přímo aplikace a také widgety. Díky HD rozlišení jsou ikony i písmo poměrně velké, a tím pádem i dobře čitelné. Pokud by to ale někomu bylo málo, je tu i tzv. „Jednoduchý spouštěč“, což je osekaná verze prostředí s opravdu velkými ikonami a textovými popisky.






Zamykací obrazovka, nastavení a zjednodušené prostředí s velkými ikonami
Specialitou v ovládání je virtuální tlačítko Joy Now, které Alcatel začal používat už u loňského Idolu 5. V podstatě jde o bod plovoucí po obrazovce, který si můžete přichytit libovolně k okraji a při dotyku zobrazí až 8 rychlých voleb do aplikací nebo funkcí na karuselu. Krátkým tahem přes Joy Now lze tímto tlačítkem suplovat i ovládání Androidu (tlačítko Home, šipka Zpět a Multitasking). V tomto případě jsme ale tomuto způsobu procházení menu na chuť nepřišli.






Prostředí telefonu a ovládání pomocí virtuálního plovoucího tlačítka Joy Now
Alcatel se opět nevyvaroval předinstalaci několika zbytečných a nevyžádaných aplikací. Většinou jde bohužel o hry, na které zařízení není úplně ideálně stavěno a které jsou navíc jen demoverzemi a po odehrání určitého počtu ukázkových her lákají na zakoupení plné verze. Nevíme, zda za tyto „reklamní upoutávky“ například Gameloft Alcatelu něco platí, ale naštěstí jde všechen tento balast odinstalovat a uvolnit tak paměť v zařízení.





Vlastní obchod s aplikacemi Alcatelu, centrum podpory a předinstalovaná klávesnice Gboard
Z vlastních aplikací Alcatelu nás v telefonu zaujal zejména Záznamník obrazovky. To je velmi příjemná nativní funkce, kterou by podle nás měly obsahovat smartphony stejně automaticky jako třeba pořizování screenshotů. Hodí se například pro nahrávání krátkých tutoriálů s ukázkami práce různých aplikací. Nahrávání veškerého dění z obrazovky se spouští dvojhmatem kláves Hlasitost nahoru + Vypínací tlačítko, případně z vrchní vysouvací rolety a video ukládá ve formátu MP4.





Klonované aplikace, správce zařízení, správce souborů a záznam obrazovky
Alcatel se taktéž po vzoru mnoha jiných výrobců (Samsung, Huawei, Sony) rozhodl, že telefon obohatí vlastním marketem s aplikacemi. Obchod nazvaný Onetouch Apps je ale opravdu spíše doplňkový k hlavnímu Google Play a naleznete v něm zejména různé primitivní utility nebo jednoduché hry. Zmínit musíme ještě Klonování aplikací, která umožní provozovat v telefonu stejnou aplikaci pro dva účty. Týká se to sociálních sítí a kecálků WhatsApp, Facebook, Messenger, Snapchat a Instagram.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
U modelu Alcatel 5 je větší důraz než na zadní hlavní kameru kladen na přední fotoaparát. Selfie kamera je duální a obsahuje dvojici senzorů s rozlišením 13 + 5 Mpx. Zajímavou funkcí je automatické rozpoznání více než dvou obličejů a tím vyvolané fotografování širšího záběru až pod úhlem 120°. Tento režim můžete ale vyvolat i manuálně. Nechybí samozřejmě zkrášlovací funkce pro vyhlazení a projasnění obličeje.


Zadní fotoaparát s jednou čočkou a přední duální fotoaparát
Špatná není ani hlavní 12Mpx kamera, která sice nabízí ztrátovou interpolaci až na 16 Mpx, ale naštěstí přednastaveno je nativní 12Mpx rozlišení. Fotoaparát obsahuje automatické HDR, několik filtrů a režimů pro panorama, časosběrné video, noční i zpomalené záběry.



Prostředí fotoaparátu a nastavení
Výsledky nejsou v dané cenové kategorii vůbec špatné, chválíme zejména dobré podání barev a slušnou kresbu. Krušnější časy nastávají za horších světelných podmínek, protože fotoaparátu schází optická stabilizace a občas má problémy správně zaostřit. Celkově ale fotoaparát rozhodně není nějaký průšvih.
Ukázkové fotografie:






Více ukázkových fotografií naleznete na posledním listu recenze
Zatímco fotoaparátu schází OIS, v režimu kamery je dostupná elektronická stabilizace obrazu (EIS), která přeci jen menší roztřesenosti videa napomůže. Maximální rozlišení videa je 1 080p při 30 fps a poměru stran 16 : 9. Zvolit si můžete ale i v poslední době oblíbený širokoúhlý formát 18 : 9 (pouze HD). Takto natočené video pak při přehrávání zcela vyplní plochu displeje.
Ukázkové video (Full HD, 30 fps):
Pokračování 7 / 8
Závěr
Alcatel 5 je příjemný model v nižší střední třídě, který osloví hlavně uživatele méně náročné na funkce, ale požadující pěkný vzhled. To novinka splňuje, zejména díky takřka bezrámečkovému displeji roztaženému ke třem stranám a zádům s imitací broušeného kovu. Až na nižší hodnotu maximálního jasu je povedený i displej.


Krabice a obsah balení
Fotoaparát se soustředí zejména na selfie snímky, což by mohlo napovědět, že telefon je určen převážně pro ženy. V černé barvě se ale jistě bude zamlouvat i pánům. Trochu hůř je na tom po stránce hardwaru, občas zazlobí menší prodleva při spouštění aplikace a náročnější hry jsou opravdu velmi trhané. Pokud ale k těmto účelům smartphone využívat neplánujete, nemusí vás slabší grafika trápit.
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 71 × 8,5 mm, 144 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 1,5 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Líbí se nám pojetí prostředí Alcatelu ve formě vlastního launcheru, který dává prostor i lidem s horším zrakem. Hodit se může klonování aplikací, mimo jiné i díky tomu, že telefon podporuje dvě SIM karty. Zajímavou funkcí je tlačítko Joy Now, my jsme si na něj ale nezvykli. Velmi se nám líbila funkce Záznamník obrazovky pro nahrávání činnosti na telefonu, naopak předinstalovaná dema herních aplikací už by si Alcatel mohl, podobně jako lákání na vyšší interpolované rozlišení fotoaparátu, jednou pro vždy odpustit.


Novinka to ani přes převažující kladné hodnocení nebude mít podle našeho názoru na trhu příliš snadné. Nižší střední třída je totiž doslova přehuštěná, atakují ji zejména čínští výrobci jako Huawei/Honor, Xiaomi, Motorola, ale i některé menší značky. Alcatelu 5 hraje do karet jeho poměrně specifický hranatý vzhled a také cenovka, která necelý měsíc po startu prodeje od 1. dubna klesne o tisícovku na 4 990 Kč. Za tyto peníze už jde o mnohem lákavější koupi.
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 150 × 72 × 7,5 mm, 143 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2,4 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 72 × 7,6 mm, 149 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2,4 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 73 × 7,7 mm, 157 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 2 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 450 (8× Cortex-A53, 1,8 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 78 × 9,6 mm, 198 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek MT6737 (4× Cortex-A53, 1,3 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
i.jpg) | rozměry a hmotnost: 147 × 71 × 8,7 mm, 150 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 293 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 32 GB, RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 430 (8× Cortex-A53, 1,4 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Designově povedený smartphone s rozumnou cenovkou, jehož slabší výkon dorovnává dostatek paměti a přehledné prostředí.
Plusy:
- povedený design s bezrámečkovým displejem
- kvalitní konstrukce s dobře vypadající imitací broušeného kovu
- intuitivní a přehledné prostředí
- USB-C konektor
- nechybí 3,5mm jack a FM rádio
- slušný fotoaparát
- cena
Minusy:
- maximální jas displeje by mohl být vyšší
- nepříliš rychlá čtečka otisků
- odemykání obličejem nereaguje v horším osvětlení
- nepotřebné předinstalované demoverze her
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně