Bezrámečkový design s výřezem v displeji se stal novou módou, kterou nastartovaly vlajkové modely předních výrobců. S postupem času se však tento trend dostává i k mnohem levnějším telefonům. Právě takovým případem je recenzovaný Alcatel 5V, který tímto přináší svěží vítr i do střední třídy. Kromě toho se chlubí také duálním foťákem a umělou inteligencí. Jak dobře telefon naplňuje zmíněné sliby v cenové segmentu kolem 5 000 Kč si ukážeme v recenzi.
V úvodu rovněž třeba zmínit, že Alcatel 5V není prvním „rádoby bezrámečkovým” telefonem této značky, respektive TCL. Poprvé jsme jej mohli vidět u modelu Alcatel 5. Ten na to ovšem šel posunutím displeje ke spodní straně, ovšem zachoval si výraznou horní bradičku. Na druhou stranu nepotřeboval kontroverzní výřez. S modelem 5V si však výrobce mohl dovolit displej ještě více protáhnout a trochu zapracoval na výbavě.
5060D |
| rozměry a hmotnost: 154 × 75 × 8,5 mm, 156 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 500, 268 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Mediatek MT6762 (Helio P22) (8× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Alcatel 5V začíná na následujícím listu.
Design
Moderní design v plastovém podání. Alcatel 5V vás při prvním pohledu osloví moderním bezrámečkovým designem, lesklým provedením a při velkém displeji i rozumnou velikostí. Bližší pohled však odhalí, že se zde hodně šetřilo. Trochu mi připadá, že Alcatel zkrátka chtěl za každou cenu jít s designovým trendem, což potvrzuje čelní strana, ovšem v nižší cenové třídě nemá moc velké možnosti. Musel proto někde ušetřit.
Vzhledem k využití 6,2" displeje není telefon díky ztenčeným rámečkům nijak obrovský.
Zapomeňte tedy na kov nebo sklo, které občas v této třídě vídáme. Celý telefon je totiž vyroben z jednoho kusu polykarbonátu, který je na zádech vybroušen do zrcadlového lesku a je tak silným magnetem na otisky prstů. Přístroj je sice dobře slícovaný, nikde nic nevrže, ale pevností za kovovými konkurenty ztrácí. Potěšit vás na zádech zde může duální fotoaparát, který sice nepatrně vystupuje nad povrch, ale smartphone se na stole nijak nekývá. Nechybí zde ani dvoutónový blesk a čtečka otisků prstů.
Škoda, že výrobce šetřil na materiálech. Lesklá záda totiž nejsou ze skla, ale vyleštěného plastu, který navíc zachytává spoustu otisků prstů.
Čelní strana vypadá o poznání lépe. Telefon sice rozhodně není bezrámečkový, ale tím, že se výrobce pokusil displej co nejvíce roztáhnout ke všem stranám, tak to jako celek působí velmi efektně. Pochvalu zaslouží hlavně spodní bradička, které je na poměry jiných rádoby bezrámečkových telefonů poměrně úzká. Nejvíce mě tak mrzí široký výřez, do kterého sice Alcatel osadil sluchátko, kamerku, LED diodu a několik nutných senzorů, ale přesto mohl být výřez o dost menší.
Bohužel i rám telefonu je plastový. Zamrzí také starší micro-USB konektor na spodní straně.
Na pravém boku pak najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti a vroubkované zapínací tlačítko, které přesně odpovídá pozici palce. Levý bok je čistě vyhrazen pro šuplíček hybridního slotu, který pojme až dvě nano SIM karty, případně jednu doplněnou o microSD kartu.
Vzhledem k velmi citlivému plastu na zádech chválím přibalení ochranného krytu, ale potěší také špuntová sluchátka. Nechybí ani nabíječka či špendlíček na vysunutí hybridního slotu.
Na horní straně najdeme 3,5mm jack a mikrofon. Další mikrofon se pak nachází na straně spodní spolu s reproduktorem a bohužel i starším micro-USB konektorem.
Displej
Bez rámečků, ale s výřezem. Alcatel 5V nabídné velký 6,2” displej s technologií IPS a HD+ rozlišením 1500 × 720 pixelů. Jedná se tedy o méně tradiční poměr stran 19:9. Při běžném používání vás nižší rozlišení trápit nebude, ale při důkladném zkoumání už rastr uvidíte. Vzhledem k ceně, ale nemůžeme telefonu moc vyčítat. Potěší však to, že je krytý ochranným sklíčkem Dragontrail s 2,5D zaoblením po okrajích.
Nastavení displeje umožňuje softwarové skrytí výřezu černým pruhem.
Zobrazovač má skvělé pozorovací úhly a líbivé živé barvy, bohužel si je nemůžete až na filtr modrého světla nijak přizpůsobit. Nechybí zde samozřejmě automatická regulace jasu, ovšem nefunguje tak spolehlivě, jak jsem zvyklý z jiných telefonů. Mnohokrát během testování jsem musel stejně zavítat do nastavení a jas manuálně upravit. Nutno dodat, že maximální jas mohl být o něco vyšší a to samé (jen naopak) platí i pro jas minimální.
I zde zmíním celkem povedenou bezrámečkovost, kdy displej zabírá 88% čelní strany. Pokud vám vadí výřez v displeji, můžete jej skrze nastavení elimimovat začerněním stavového řádku. Ovšem kvůli IPS displeji není maskování tak účinné jako například u telefonů, které využívají OLED. Pochvalu zaslouží také ovládací gesta pro ovládání, která fungují velmi podobně jako u iPhonů řady X. Uživatelé však mají možnost ovládací tlačítka na displeji ponechat.
Hardware
Slabší výkon, ale o to silnější baterie. Jelikož se TCL rozhodlo využívat značku Alcatel pouze pro nižší a střední třídu, nečekejte u modelu 5V žádné zázraky. Ačkoliv jde aktuálně o nejvybavenější telefon značky, použitý procesor Helio P22 (MT6762) svým výkonem nikoho zrovna neoslní, což potvrzují i výsledky benchmarku Antutu. Pro nenáročné to však nebude překážka. Přístroj se nijak neseká a v nouzi vám dovolí rozjet i náročnější hry. Jen mu občas musíte odpustit delší prodlevy při spouštění aplikací.
Do vínku telefon dostal také 3 GB operační paměti a 32GB vnitřní úložiště, ze kterého vám po prvním spuštění zůstane k dispozici stále solidních 25 GB. Není však problém kapacitu navýšit přidáním paměťové karty až o dalších 128 GB. Spíše trochu zamrzí podprůměrná rychlost úložiště, což můžete pocítíte zejména při zápisu dat či instalaci aplikací.
Výkon - AnTuTu 7.1.0
- Celkové skóre: 76 612 bodů
- CPU: 36 878 bodů
- GPU: 12 035 bodů
- UX: 19 956 bodů
- MEM: 7 743 bodů (RAM: 2 377, ROM: 5 366)
Po stránce konektivity čekejte vzhledem k nízké ceně jen nutný základ. Podporováno je sice LTE na všech nutných frekvencích, ovšem slibuje pouze nižší kategorii Cat.4, což se v praxi může projevit trochu pomalejší rychlostí přenosu dat. Wi-Fi je zde přítomna ve starším standardu 802.11 b/g/n a bohužel pracuje pouze v 2,4GHz pásmu. Nechybí zde samozřejmě Bluetooth 4.2, FM rádio a nebo NFC, které lze využít nejen k platbám Google Pay.
Telefon kromě čtečky otisků prstů lze odeymkat i skenem obličeje.
Ze senzorů musím pochválit rychlou a přesnou GPS a dobře funguje také čtečka otisků prstů. Odemčení sice trvá o zlomky vteřin pomaleji, než u dražších telefonů, ale to telefonu nelze zazlívat. Telefon se dá odemykat i skenem obličeje, který probíhá čistě pomocí čelní kamerky. Rozpoznání je však pomalé a nefunguje 100%. Stačí tma nebo protisvětlo a už vás telefon vyzve k jinému způsobu odemykání.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 282,23 MB/s
- Sekvenční zápis: 148 MB/s
- Náhodné čtení: 30,36 MB/s (7 772,44 IOPS)
- Náhodný zápis: 10,53 MB/s (2 697,59 IOPS)
Silnou stránkou Alcatelu 5V je také výdrž, kterou zde zajišťuje akumulátor o kapacitě 4 000 mAh. Telefon totiž bez problému zvládne 2 dny běžného používání. To v mém případě znamená prohlížení webu, poslech hudby z Apple Music, komunikace skrze chatovací aplikace a několik krátkých videí. To vše se zapnutými daty, Wi-Fi a automatickým jasem. Pokud jste k telefonu šetrnější dokáže telefon atakovat téměř tři dny a to je vzhledem k ceně skvělé.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 9 hodin a 26 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 13 hodin a 31 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 2 hodiny a 50 minut
Nadprůměrně dopadly také testy výdrže při sledování videa a simulovaném prohlížení webu. Kritiku si tak vysloužil pouze starší použitý micro-USB konektor a absence bezdrátového nabíjení. Navzdory 10W originálnímu adaptéru totiž nabití do plného stavu činí 2 hodiny a 50 minut.
Nízká cena se bohužel podepsala na kvalitě repráčku. Má velmi slabý výkon, což se projevilo na hodně nízké maximální hlasitosti. O hudebních ambicích zde nelze ani mluvit. Zvuk působí velmi zastřeně, plastově a hodně šumí. K poslechu hudby tedy doporučím využít sluchátka.
Software
Dobrá odladěnost, spousta bloatwaru. Alcatel 5V využívá operačního systému Android 8.1 Oreo s vlastní grafickou nadstavbou, která je nejvíce patrná v nabídce nastavení, kde došlo ke spojení různých sekcí, takže základní seznam je velmi krátký. Často tak musíte i základní položky chvilku hledat. Systém je ale dobře optimalizovaný, spouštění a přepínání aplikací je rychlé a od Googlu jsou zde zajištěny pravidelné bezpečnostní aplikace.
Prostředí systému a nastavení. Výhodou ovládání je, že si můžete vybrat mezi ovládání gesty nebo tradičními systémovými tlačitky ve spodní liště.
Výhrady tak mám pouze k předinstalovanému softwaru, kde se Alcatel nebál nabídnout spoustu předinstalovaných her, které jsou zde jen na obtíž. Naštěstí není problém je snadno odinstalovat. Na druhou stranu chválí povedený správce souborů a předinstalovaný kancelářský balík OfficeSuite. Užitečnou aplikací je také záznamník obrazovky.
Ukázka některých užitečních aplikací. Bohužel výrobce nešetřil ani na předinstalovaných hrách.
Chválím, že vám systém dá na výběr, zda chcete systém s centrální nabídkou aplikací nebo raději preferujete aplikace na ploše. Pro seniory či méně zběhlé uživatele je zde i zjednodušený režim se zvětšeným fontem a pouze jednou plochou se základními aplikacemi.
Fotoaparát
Dvojočko s umělou inteligencí. Alcatel 5V dostal do vínku duální fotoaparát s rozlišeními 12 a 2 Mpx při světelnostech f/2.2 a f/2.4. Nečekejte tedy žádný optický zoom ani nic podobného, druhá kamerka je zde čistě kvůli bokeh efektu. Telefon díky ní může měnit hloubku ostrosti, a to jak při focení, tak dokonce i zpětně po pořízení snímku. Nečekejte sice přesnost rozostření jako u dražších smartfonů, ale pokud má objekt na snímku alespoň trochu jasné rysy, tak výsledek nevypadá zle. Na větvích stromů či rozvlněných vlasech si ale telefon vyláme zuby.
Ukázky fotoaparátu
Kvalita běžných fotek rozhodně neoslní, ale vzhledem k ceně telefonu ani neurazí. Fotky jsou hezky ostré, mají živé barvy, ovšem po přiblížení jsou patrné ztrácející se detaily a velká komprimace fotografie. Na kvalitu má také velký vliv umělá inteligence, která dokáže rozpoznat až 11 typů scén jako je jídlo, zvíře, rostlina a další a podle toho přizpůsobí nastavení foťáku. Velmi znatelné je to zejména na teplotě a sytosti barev, kdy například u jídla zvolí teplejší a sytější odstíny, aby jídlo na fotce působilo chutněji.
Telefon rozpozná až 11 druhů scén, podle kterých přizpůsobí nastavení foťáku. Typ scény vám ukáže v podobě obrázku v pravém rohu.
Velké problémy však foťák má u scén s velkým dynamickým rozsahem. Nejvíce patrné je to na snímcích s oblačnou oblohou, kdy jsou bílé mraky jasně přepálené. Nikoho zde asi nepřekvapí, že největší problémy nastávají u fotek za tmy, kde jsou fotky kvůli delší expozici citlivé na otřesy a fotografie jsou hodně zašuměné.
Ukázkové portréty včetně zpětné změny expozice
Aplikace foťáku je jinak velmi dobře graficky zpracovaná, nabídne spoustu užitečných přepínačů na hlavní ploše a „swajpem” do strany se navíc přepínače přeskupí do spodního rohu pro snazší ovládání jednou rukou. Aplikace rovněž nabídne spoustu režimů focení, ať už se jedná portrét, světelnou stopu, slow-motion, sociální fotoaparát s rozdělenou obrazovkou nebo o vestavěné Google Lens, které umí rozpoznat snímaný text a nabídnou patřičné výsledky na webu.
Prostředí fotoaparátu a Google Lens
Přední 8Mpx kamerka s možnou interpolací až na 13 Mpx svou kvalitou spadá spíše k průměru. Zaujme však portrétním režimem, který zvládá navzdory pouze jedné čočce fotoaparátu a nechybí ani režim zkrášlení obličeje či režimem pro sociální sítě.
Ukázkové selfie
Největší zklamáním je rozhodně kvalita videa. To telefon sice zvládne natáčet až ve Full HD při 30 fps, ale viditelně zde dochází ke ztrátě detailů, telefon nezvládá rychle přeostřovat a výsledek uzavírá nijak povedená stabilizace. Při točení se tedy raději vyhněte rychlým pohybům a spíše sázejte na stativ.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Závěr
Alcatel 5V se snaží přinést osvědčený vzhled a pokročilé funkce i do nižších cenových pater, což se mu ve výsledku i dobře daří. Za cenu 5 000 Kč přináší velký „bezrámečkový” displej s výřezem, duální fotoaparát a prvky umělé inteligence, které známe spíše z dražších telefonů. Rovněž potěší dlouhou výdrží baterie. Nízká cena se však hodně odráží na kvalitě materiálů i zpracování, slabším výkonu, ale například i na kvalitě videa.
Mezi hlavní konkurenty Alcatel 5V jednoznačně patří Xiaomi Mi A2 Lite, který má o trochu menší displej, ale kovové tělo, lepší výbavu a čistý Android s pravidelnými aktualizacemi. Dále také Huawei Y7 Prime s podobnou výbavou, ale slabší baterií a nepatrně menším displejem. S malým příplatkem můžete také mít Asus ZenFone Max Pro (ZB602KL) s lepší výbavou, displejem a o 25% silnější baterií.
5060D |
| rozměry a hmotnost: 154 × 75 × 8,5 mm, 156 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 500, 268 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Mediatek MT6762 (Helio P22) (8× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 149 × 72 × 8,8 mm, 178 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSD, RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 77 × 7,8 mm, 155 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 268 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 430 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
ZB602KL |
| rozměry a hmotnost: 159 × 76 × 8,5 mm, 180 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Alcatel 5V je smartphone střední třídy, který i mezi levnější zařízení přináší vlastnosti dražších telefonů, jako je bezrámečkový design, duální fotoaparát s bokeh efektem či umělá inteligence. U některých částí hardwaru jsou ale kompromisy zbytečně velké.
Plusy:
- Kvalitně zpracované plastové tělo
- Velký displej v rozumně velkém těle
- Foťák s umělou inteligencí a Google Lens
- Povedená aplikace foťáku
- Dlouhá výdrž baterie
- NFC s podporou Google Pay
Minusy:
- Pomalé nabíjení
- Velmi špatný zvuk
- Nízká kvalita videa
- Mnoho zbytečných aplikací
Fotky zařízení:
Screenshoty systému:
Prostředí systému a nastavení
Předinstalované aplikace
Prostředí fotoaparátu a Google Lens
Ukázky fotoaparátu:
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium