Plusy
- Zvýšená odolnost a IP68
- Na obrněnce kompaktní rozměry
- Dlouhá výdrž baterie
- Slušná konektivita
- Čistý Android
Minusy
- Velmi slabý výkon
- Průměrný fotoaparát
- Zdlouhavé nabíjení
- Neúplná česká lokalizace
- Nemá armádní certifikaci
Značku Aligator mají mnozí spojenou se seniorskými telefony. Firma se však kromě nich zaměřuje také na odolné smartphony. Právě do této kategorie spadá testovaný model RX700 eXtremo. Na první pohled byste to do něj však neřekli, tedy alespoň při pohledu z čelní strany. Hmotností a rozměry totiž může konkurovat i některým tradičním smartphonům.
Telefon se na českém trhu prodává za 5 000 Kč. Za tuto cenu vám nabídne kvalitní konstrukci odolávající pádům a nezalekne se ani vody či prachu. Přesto všechno si ale zachovává kompaktní rozměry a snesitelnou hmotnost. Na velké ústupky bohužel došlo po stránce hardwarové výbavy, fotoaparátu a podstatné nedostatky najde bohužel i u softwaru.
|
| rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 10,4 mm, 208 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Mediatek MT6739 (4× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Aligator RX700 Extremo si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Obrněnec na dietě. Pokud jde o obrněné telefony, vzhled nikdy nehraje prim, ale důraz je kladen hlavně na a odolnost a funkčnost. Ani testovaný Aligator RX700 eXtremo vás teda svým vzhledem rozhodně nijak neohromí, ovšem nelze mu upřít, že na poměry odolných telefonů je vcelku kompaktní. Tloušťka 10,4 mm a váha „jen” 208 gramů mají blíže spíše k běžným smartphonům. V ruce či kapse se tedy nijak nepronese.
Telefon navzdory odolnému zpracování není nijak přerostlý a dobře padne do ruky. Vzhledově působí celkem nenápadně až na výrazné červené linie, které až bijí do očí.
Na druhou stranu nabídne špičkovou odolnost, kterou zaručují bočnice ze zinkové slitiny a také pogumovaný povrch zad i rohů, které by měly ztlumit případné pády. Všechno je dobře slícováno, sešroubováno a celkově telefon působí velmi bytelně. Trochu mi jen vadili výrazné červené linie na hranách telefonu, které na pohled bijí do očí.
Pevnost telefonu zajišťuje kovový rám ze zinkové slitiny.
Na čelní straně se nachází displej s poměrně širokými rámečky, což může být v případě obrněnce spíše výhoda. Nechybí zde čelní kamerka, sluchátko a nutné senzory. Na zádech můžeme spatřit duální fotoaparát, mikrofonek, čtečku otisků prstů, LED blesk a překvapivě i repráček, který bohužel splývá s povrchem, takže po položení telefonu na stůl je zvuk výrazně utlumen. Na zádech však pochválím zejména protiskluzovou vrstvu, díky které se telefon jistěji drží v rukou.
Na zádech oceníte hrubý povrch, díky kterému telefon tolik neklouže z ruky. Kritika zde putuje hlavně k pozici repráčku, který se při položení na stůl zcela zakryje.
Pravý bok nabídne typicky regulaci hlasitosti a skvěle umístěné zapínací tlačítko, které v ruce pohodlně nahmátnete palcem. Horní strana pak patří pouze 3,5mm sluchátkovému jacku. Na té spodní pak najdete dvojici mikrofonů a pochvalu zaslouží hlavně USB-C konektor, který navzdory voděodolnosti splňující normu IP68 není nijak zakrytovaný.
Výrobce na levý bok doprostřed nevhodně umístil spoušt fotoaparátu. Hodit se bude tak maximálně při focení na výšku.
Velké výtky však putují na levý bok telefonu, a to k šuplíčku hybridního slotu pro nanoSIM případně paměťovou kartu. Ten zejména kvůli voděodolnosti v telefonu drží tak pevně, že byste si při jeho vyndávání určitě zlomili nehet. Doporučím tedy sáhnout po tenkém plochém šroubováku, noži či něčem podobným. Se špendlíkem zde také moc nepochodíte.
V balení najdete komě telefonu také USB-C kabel, 5W adaptér a špuntová sluchátka.
Zklamání přináší na levém boku i tlačítko fotoaparátu. Je sice hezké, že dvojitým stiskem rychle přenese do obslužné aplikace foťáku, ale já bych raději uvítal možnost vlastního naprogramování. Ještě divnější je, že tlačítko slouží jako fotospoušť, což je vzhledem k umístění uprostřed levého boku téměř to nejméně vhodné místo, kam jej výrobce mohl dát. Pohodlně s ním vyfotíte leda tak v orientaci na výšku.
Displej
Nezamrzí, nenadchne. Displej vzhledem k nižší ceně přináší ještě větší ústupky. K dispozici je zde IPS panel s úhlopříčkou 5,7” při HD+ rozlišení 1 440 × 720 pixelů, což na papíře naštěstí vypadá mnohem hůře než v realitě. Pixely totiž uvidíte až při bližším zkoumání. Horší je, že samotný displeje je vložen poměrně hluboko pod krycí sklíčko, čehož si všimnete pokaždé, když telefon používáte.
Displej nabídne pouze některá základní nastavení jako je regulace jasu, nebo noční režim sloužící jako filtr modrého světla.
Radost vám moc neudělá ani barevné podání displeje, jelikož obraz na pohled působí mdle, vybledle. Ovšem na to si po pár dnech používání zvyknete a ani vám nic jiného nezbude, v nastavení telefonu je nijak nezměníte. Horší už je to bohužel s jasem. V noci vám bude vadit, že jej více nesnížíte a kvůli nízké maximální hodnotě vás bude ve dne bude trápit horší čitelnost na slunci.
Těšit vás tak mohou alespoň dobré pozorovací úhly nebo některé funkce jako je noční režim fungující jako filtr modrého světla, který si můžete zapnout ručně nebo automaticky podle přednastaveného harmonogramu. Osobně mi zde například chybí režim pro ovládání v rukavicích, který běžně vídáme u odolných smartphonů. Vystačit si tak budete muset alespoň s gesty pro rozsvícení displeje dvojitým poklepáním nebo rychlé spouštění aplikací nakreslením prvního písmena.
Hardware
Hlemýždí výkon i nabíjení. Pokud jde o hardwarovou výbavu, spadá Aligator RX700 eXtremo do nižší kategorie. Použitý procesor MediaTek MT6739 totiž rozhodně neoplývá nijak oslnivým výkonem a nepomáhají mu ani 3 GB operační paměti. Při používání tedy musíte počítat s pomalejšími reakcemi, a to jak při spouštění aplikace tak bohužel i při průchodu systémem, kde nějaké zasekávání není vůbec ojedinělá záležitost. Na telefon prostě někdy musíte s klidem a pomalu.
Výkon - AnTuTu 7.1.5
- Celkové skóre: 45 100 bodů
- CPU: 22 249 bodů
- GPU: 3 090 bodů
- UX: 14 589 bodů
- MEM: 5 172 bodů (RAM: 1 702 , ROM: 3 470 bodů)
Vnitřní úložiště telefon má velikost 32 GB, přičemž uživatelsky dostupných je na začátku cca 26,5 GB, což chvílám. Často je totiž u podobné kapacity volného místa i o několik GB méně. Na druhou stranu nečekejte nijak oslnivou rychlost. Rychlost čtení je průměrná, ale velmi nízká rychlost zápisu už se podepíše například na delších prodlevách při instalování aplikací. Opomenout nesmím ani podporu paměťových karet o kapacitě až 256 GB.
Ochuzena naštěstí moc nebyla konektivita, kde najdeme plnou podporu všech LTE frekvencí a překvapivá je i podpora VoLTE, kterou vám telefon neustále připomíná v notifikační liště. Nechybí samozřejmě podpora Wi-Fi operující v pásmech 2,4 i 5 GHz. Dále je zde starší Bluetooth 4.0 a potěší také NFC umožňující bezkontaktní platby. Konzervativní uživatelé budou mít radost také z FM rádia, které vyžaduje připojení sluchátek.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 244,72 MB/s
- Sekvenční zápis: 101 MB/s
- Náhodné čtení: 25,36 MB/s (6 493,84 IOPS)
- Náhodný zápis: 8,63 MB/s (2 209,92 IOPS)
Z polohových služeb zde nechybí GPS a GLONASS a pozitivně hodnotím i přítomnost e-kompasu. Nechybí samozřejmě ani senzory jako gyroskop či proximity senzor, které telefon kromě běžných funkcí chytře využívá k zesílení vyzvánění, pokud máte telefon v kapse. Pochválit musím i čtečku otisků prstů na zádech, která vzhledem k cenové kategorii fungovala překvapivě rychle, byla však více citlivá na mastné prsty.
Největší kontrast dobrého a špatného provázela výdrž. Vestavěný akumulátor o kapacitě 4 300 mAh při běžném používání bez problému zvládl 2 dny. Při menším uskromnění nebyl problém zvládnout dokonce dny tři. Telefon ovšem nemá rád intenzivní zátěž, kdy baterie klesá nečekaně rychle. Důkazem proto byly i překvapivě nízké hodnoty výdrže při sledování filmů nebo simulovanému prohlížení webu, které měříme u telefonů s klidně o třetinu slabší baterií. Pokud ale zvolíte automatický jas a nehodláte hodiny intenzivně sledovat filmy, budete s výdrží spokojení.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 6 hodin 59 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 7 hodin 32 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 3 hodiny 19 minut
Obrovský problém však mám s nabíjením. Výrobce totiž k telefonu přibaluje pouze 5W adaptér, což znamená, že z 0 na 100% budete nabíjet déle než 3 hodiny. Proces nabíjení samozřejmě můžete lehce urychlit použitím silnější nabíječky.
Poslední sledovanou disciplínou je kvalita zvuku. V případě repráčku, který se nachází na zádech žádné hudební ambice neočekávejte. Zvuk šumí, výrazné výšky tahají za uši a radost vám neudělá při poslechu žádného žánru. Co je však u obrněnců vítaná vlastnost, je jeho vysoká maximální hlasitost. Ve zkratce: na stavbě hovor určitě nepřeslechnete a na poslech hudby stačí využít sluchátka.
Software
Sušenka Oreo po době trvanlivosti. Po softwarové stránce je Aligator RX700 eXtremo velkým zklamáním. Systém je sice čistý a viditelný zde není prakticky žádný bloatware, za což telefon velmi chválím, ale tím klady systému asi končí. Je totiž až děsivě neoptimalizovaný, takže je vše zpomalené, spouštění aplikací dlouho trvá a viditelné jsou i záseky přechodových efektů mezi okny. Na tom ale nese částečnou vinu také slabý hardware.
Telefon nabídne čistý Android 8.1 Oreo, bohužel s neúplnou českou lokalizací.
Předinstalován je zde bohužel už starší Android 8.1 Oreo, nad čímž by se vzhledem k ceně dalo přimhouřit oko. Smutnější však je, že se o něj výrobce vůbec nestará. Poslední bezpečnostní aktualizace je zde totiž z 5.června 2018, tedy v době psaní recenze cca 11 měsíců staré. Všechny od té doby vydané bezpečnostní záplaty tedy chybí, což by šlo potencionálně zneužít.
Ostatně to mi testovaný kousek skvěle demonstroval již po prvním spuštění, kdy služba Google Protect běžící na pozadí Androidu odhalila v telefonu potenciálně škodlivou aplikaci Font Manager. Podle popisku jde o software, který může umožnit neoprávněný přístup k mým datům či zařízení. Je možná, že jde jen o planý poplach, ale i tak jde zkrátka o něco, co při koupi nového telefonu rozhodně nechcete řešit.
Už po prvním spuštění telefon začal ohlašovat potenciální škodlivou aplikaci.
Navzdory čistému systému, Aligator přece jen do nabídky nastavení přidal pár funkcí týkající se různých gest, správce aplikací na pozadí a několik dalších vychytávek. Smutné ale je, že se je vůbec neobtěžoval překládat do češtiny. A nejde jen o specifické nastavení, angličtina zůstala dokonce i u pár základních přepínačů v ovládacím centru jako je režim vybrací či automatického jasu. V praxi se sice obejdete i bez znalosti jazyka, ale neúplná lokalizace telefonu rozhodně dobrý dojem neudělá.
Fotoaparát
Dvojočko bez fotografických ambicí. Navzdory tomu, že jde o obrněný telefon, snaží se jít s trendem duálních fotoaparátů. Ten hlavní zde nabídne rozlišení 16 Mpx při světelnosti f/2.2, druhá čočka má bohužel pouze VGA rozlišení a slouží jedině k bokeh efektu. Samotná kvalita fotek bohužel není slavná. Fotky jsou sice celkem obstojně ostré, ale po přiblížení jim chybí detaily a kvalitu sráží i všudypřítomná vinětace, která se někdy může líbit, ale tmavé rohy v každé fotky rozhodně nechcete. V noci je ve fotkách patrné větší množství šumu, ale zde od podobně levné konkurence příliš nevybočuje.
Výrobce se u foťáku chlubí již zmíněným bokeh efektem, tedy rozostřením pozadí. Algoritmy na pozadí mají ovšem silné nedostatky, jelikož často nepoznají, co je vlastně pozadí. Nesčetněkrát totiž rozmazala můj obličej a pozadí paradoxně nechala ostré. V lepších případech, kdy se trefí si vyláme zuby na hranicích objektu, jež má nechat zaostřený.
Zkouška bokeho efektu se zadní, duální kamerou.
Aligator má samozřejmě také čelní 5Mpx kamerku, která by vzhledem k ceně nemusela být vůbec špatně vzhledem. I zde však potenciál zabíjí software, respektive tendence každou fotku zkrášlovat. Váš obličej pak vypadá jako po důkladné retuši. Pleť je nepřirozeně vyhlazená a ztrácí se i podstatné detaily. Míru zkrášlení si lze samozřejmě upravit nebo dokonce vypnout, ale ve výchozím stavu je zapnutá, na což si v nastavení dejte pozor.
Ukázkové fotky z čelní kamerky
Samotná aplikace fotoaparátu je velmi jednoduchá a není ji moc, co vytýkat. Přehledná grafika, snadné přepínání mezi režimy, důležité přepínače snadno přístupné při horní liště. Zkrátka, zde musíme Aligator pochválit. Jedinou výtkou je oddělení funkce HDR do samostatného fotografického módu. Myslím, že daleko přirozenější je funkci mezi ostatní přepínače do základního fotoaparátu, jako to má většina výrobců. Některým uživatelů by mohl chybět také manuální režim.
Prostředí aplikace fotoaparátu
Telefon samozřejmě zvládá také natáčení videa, a to až ve Full HD kvalitě. Bohužel ani zde kvalita příliš nikoho neoslní. Stabilizace zde prakticky neexistuje, takže počítejte s roztřeseným obrazem, který také se evidentně trhá. Na zážitku nepřidá také neustále přeostřování obrazu, nebo i zde patrná vinětace.
Závěr
Aligator RX700 Extremo je nenápadný obrněnec, který se na českém trhu prodává za 5 000 Kč. Za tu oceníte zvýšenou odolnost zejména vůči vodě a prachu, nicméně konstrukce si hravě poradí i s případnými pády. Telefon sráží nižší výkon podtržený nedoladěným systémem, který má mezery i po stránce lokalizace.
Aligator má však tu výhodu, že cenově dostupných, obrněných smartphonu na trhu tolik není. Za jednoho z přímých konkurentů však mohu označit Doogee S55 s velmi podobnou výbavou, jen silnější baterií. To samé lze říci také o UleFone Armor 5. Jistou konkurencí může být také Evolveo StrongPhone G6, které nabídne sice o něco slabší výbavu, ale naopak vyšší stupeň odolnosti včetně armádní certifikace.
|
| rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 10,4 mm, 208 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Mediatek MT6739 (4× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Aligator RX700 Extremo je obrněný telefon, který navzdory zvýšené odolnosti potěší kompaktními rozměry. Sráží jej však slabý výkon, průměrný fotoaparát a neodladěný software.
Plusy:
- Zvýšená odolnost a IP68
- Na obrněnce kompaktní rozměry
- Dlouhá výdrž
- Dobrá konektivita včetně VoLTE a VoWi-Fi
- Čistý Android
Minusy:
- Velmi slabý výkon
- Průměrný fotoaparát
- Zdlouhavé nabíjení
- Neúplná česká lokalizace
- Nemá armádní certifikaci
Fotky zařízení
Screenshoty systému:
Ukázka fotoaparátu
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium