Plusy
- Vynikající displej
- Výborný foťák
- Obrovský výkon
- Zvýšená odolnost IP68
- Rychlost sytému
Minusy
- Vyšší cena
- Pro někoho design
- Lightning konektor
- Občas software
- Jen 5W nabíječka
Trojice nových iPhonů jde velmi očekávaně ve šlépějích svých předků. Pokrokové špičkové technologie musí ale bojovat s designem, který je minimálně diskutabilní. Apple iPhone 11 je nástupcem modelu XR a iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max jsou zase nástupci modelů XS a XS Max. Verze Max má větší úhlopříčku a baterku, jinak jde o stejný telefon.
Zásadních rozdílů mezi modelem Pro a základním iPhonem 11 je pochopitelně více. Klasika si vystačí s dvojicí objektivů, model Pro už má tři, dalším rozdílem je použití IPS vs. OLED panelu a poslední viditelnou změnou je barevné provedení, finální úprava zad a materiál těla. „Jedenáctka“ používá lesklou hladkou úpravu a rám z hliníkové slitiny: kromě testované červené Product Red ji můžete mít v bílé, černé, zelené, žluté a fialové.
11 Pro se drží už zavedených barev jako vesmírně šedá, dále pak stříbrná, zlatá a nově i půlnočně zelená. Na rozdíl od jedenáctky má zadní sklo matné a na dotek trochu hrubší, rám je z nerezové ocele. Liší se také nabízené velikosti úložiště: základní kapacita 64 GB platí pro oba modely, 128 GB má jen iPhone 11, 256 GB je opět u obou verzí a nejvyšší kapacitu 512 GB si Apple schoval jen pro model Pro. Já mám na test vyšší 128GB verzi, která startuje na částce 22 490 Kč.
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 76 × 8,3 mm, 194 g displej: 6,1", kapacitní IPS LCD, 828 × 1 792, 324 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 110 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 11 960 Kč až 22 490 Kč
|
Celou recenzi Apple iPhone 11 s přečtete na následujících listech.
Za zapůjčení smartphonu Apple iPhone 11 děkujeme e-shopu CZC.cz.
Design
Vzhled, který doprovází spousta otazníků. Než se pustím do úvah o vzhledu, je potřeba říct několik důležitých věcí: zpracovaní iPhonu je opět exkluzivní, pocit prémiovosti je stále přítomný a rozbalování produktu je i nadále událostí. Pokud jste fandové značky, je důležité vědět, že u těchto věcí, u těchto drobností, Apple nepolevil. Detaily jako použitý papír, plastické vyobrazení telefonu na krabičce, pečlivě smotaný nabíjecí kabel atd. Jsou to věci, které dělají Apple Applem, většina lidí si jich možná nevšimne, ale pokud dám za telefon takového peníze, chci se cítit rozmazlovaný. A tohle Apple pořád umí.



O designu se bude diskutovat asi hodně dlouho, naživo ale není telefon tak divoký. Lesklá záda jsou hezká a obzvláště testovaná červená skvěle odvádí pozornost.
Na druhé straně však zůstává otázka designu telefonu samotného. Rámečky kolem displeje jsou na dnešní poměry už docela široké, druhým dechem je třeba dodat, že se tím eliminuje nechtěný dotyk na kraji displeje. Velký výřez se už také nenosí, byť u Applu je to nutnost zejména kvůli technologii Face ID. S uvedením iPhonu X se stal otisk prstu překonaný, možná se v budoucnu objeví nový produkt se čtečkou otisků prstů, ale použije se stávající technologie Touch ID, na čtečku otisků prstů v displeji asi zapomeňte. Apple vsadil na odemykání obličejem a výřez je toho prozatím nedílnou součástí. Byť některé spekulace tvrdí, že by se v budoucnu mohla tato technologie uskrovnit co se prostoru týče a displej by mohl více vyniknout. Ale prozatím je situace takováto.



Čočky foťáků jsou asi tím nejdiskutovanějším prvkem na iPhonu 11. Fotky ale hodně klamou, ve reálu vystupuje celek nad úroveň zad jen nepatrně.
A pak jsou tu čočky foťáků, které jsou na samostatném „ostrůvku“ vyčnívajícím nad úroveň zad, ale všechno je to z jednoho kusu skla. A z tohoto ostrůvku ještě vyčnívají samotné čočky. Na fotce se to sice zdá divoké, ale v reálu netrčí čočky tolik. Osobně jsem si na tento designový prvek jednoduše zvykl, na druhou stranu je právě díky němu vzhled natolik unikátní, že si iPhone s jiným telefonem prostě nespletete. A když si uvědomíte, že naprostou většinu iPhonů budou nosit lidé v obalech… Spíš by se měla řešit voděodolnost IP68, která není standardních 1,5 m pod hladinou po dobu 30 minut, ale u iPhonu 11 jsou to rovné 2 metry.



Dát do balení 5W nabíječku je na pováženou. Myslím, že by většina uživatelů vyměnila sluchátka za 18W nabíječku, kterou dává Apple k modelu Pro.
Ve zbytku konstrukce je známo, že jde jen o evoluci iPhonu XR. Dole na vás čeká Lightning konektor a naopak na vás nečeká 3,5mm jack. Telefon má stereo reproduktory, šuplík jen na jednu SIM a tlačítka rozmístěná tam, kde jsou už celé generace. A toto zase musím ocenit, že Apple zbytečně nesahá uživatelům do zažitých věcí a umístění regulace hlasitosti a zapínacího tlačítka drží už od iPhonu 6. Trochu rozčarovaný jsem ale z obsahu balení: žádná přechodka z Lightningu na 3,5mm jack. Je tu jen kabel, sluchátka a <ironie> legendární 5W nabíječka </ironie>.
Displej
Sice jen IPS, ale stále špičková kvalita. Už displej iPhonu XR vzbuzoval jistou nevoli. A iPhone 11 jde minimálně z pohledu čísel stejnou cestou. Stále jde o 6,1" IPS panel s rozlišením 1 792 × 826 px. A právě rozlišení bylo asi tou nejvíce diskutovanou hodnotou, finální jemnost 326 ppi se lidem vzhledem k ceně zdá málo. A ano, je to pravda. Když budete chtít, můžete vidět rastr a můžete žehrat, že je rozlišení slabé. Možná jsem jen rozmlsaný ze špičkových telefonů, ale i mě se to při podrobném zkoumání zdálo málo. Jenže pak došlo na styk s realitou a při běžném používání jemný rastr prostě přehlédnete.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 2/706 cd/m2
- gamma: 2,22
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 1,58/3,61
Byť jde „jen” o IPS panel, ukazuje Apple, že má věci pod kontrolou. Naladit displej do takovýchto hodnot, není samozřejmé. Tohle jsou parametry špičkového displeje.
Svými parametry se displej iPhonu řadí mezi špičku. Barevné odchylky jsou extrémně malé, takže máte velmi věrné podání barev. Rozsah jasu je také obrovský a z toho těží skvělá čitelnost i na ostrém slunci. Myslím si, že ve finále možná lidé více ocení právě tyto vlastnosti, které reálně využijí při každodenním používání. Celkově jde o špičkový panel, který je radost používat, druhým dechem dodávám, že vyšší rozlišení by telefonu určitě slušelo. 3D Touch neměl ani původní mode XR, takže v tomto případě je Haptic Touch vlastně očekávaná technologie, stejně tak podpora True-tone a podpora širokého barevného prostoru DCI-P3. HDR a Dolby Vision je bohužel záležitost jen modelu Pro.
Hardware
Ve znamení šíleného výkonu. Každý rok přichází Apple s procesorovou bestií, která po dlouhou dobu ukazuje konkurenci záda a v případě A13 Bionic to platí znovu. V AnTuTu je oproti loňským modelům vidět obrovský skok, a pokud bych srovnal čísla i s telefony ze světa Androidů (oboje AnTuTu v7, byť vím, že čísla nejsou úplně srovnatelná), tak se stejně k výkonu iPhonu 11 nikdo ani nepřiblíží. Protože si Apple dělá sám software, může použít v telefonu jen 4 GB RAM a přesto je telefon neskutečně rychlý.
Výkon - AnTuTu 7.2.3
- Celkové skóre: 458 229 bodů
- CPU: 146 515 bodů
- GPU: 222 396 bodů
- UX: 75 805 bodů
- MEM: 13 513 bodů
Stran výbavy je iPhone 11 bez překvapení: nejnovější Wi-Fi 802.11ax, Bluetooth 5.0 atd. Stále platí nepodporování microSD karet, stále můžete používat v iPhonu eSim a/nebo nanoSIM, v iOS 13 se také trochu uvolnila pravidla pro NFC, takže teď už nejde jen o placení, a poslední technologií, a pro mě trochu zklamáním, je pouze Lightning konektor. Snad se USB-C dočkám za rok. Kromě testované 128GB verze můžete mít ještě základních 64 GB, nebo si připlatíte za největší 256GB variantu.
Výdrž baterie:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 5:22 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 23:52 h
- Nabíjení z 15 na 90 %: 2:18 h
Stále se může spolehnout na Face ID, které ale stále nefunguje v režimu na šířku, ale jinak funguje na výbornou. Apple slibuje zvýšení rychlosti rozpoznání obličeje, které už ale bylo i tak dost rychlé, takže se nějaké zrychlení jen těžko posuzuje. Radost mi po dlouhé době udělala větší baterie a úspornější hardware, takže výdrž iPhonu konečně za něco stojí. iPhone 11 zvládne i dva dny používání, když jej však budete trápit hodně, večer bude muset na nabíječku. A to klidně i bezdrátovou, protože podpora Qi zůstává.
Software
Konečně v tmavém. Představovat nějak složitě systém iOS 13 je asi zbytečné. Jde o evoluci předchozí verze 12, která má své vylepšení, ale nijak zásadně nemění uživatelské návyky a způsoby ovládání. Hned na začátku ale musím Applu vyčinit za to, v jaké stavu vypustil letošní iPhony. Měl jsem v rukou i model Pro a první verze iOS 13 dělaly na obou telefonech psí kusy. O bugy nebyla nouze, padání aplikací bylo na denním pořádku a to i těch systémových. V současné době, už je systém v lepším stavu a brzká aktualizace iOS 13.1 snad pořeší i ty poslední neduhy.




Vizuálních rozdílů oproti iOS 12 moc nenajdete. Jde hlavně o drobné vychytávky, které mnohdy jen dohání to, co už konkurence má.
Jako dlouholetý uživatel oceňuji několik drobností, které systém nově dělá. Z ovládacího centra je možné vybrat Wi-Fi síť, ke které se telefon připojí (ironická poznámka: ale trvalo vám to). Stejně tak jsem si rychle zvykl na novou nabídku, pokud chcete přesouvat ikony. Ať máte telefon s 3D Touch nebo Haptic Touch, je nabídka stejná. Uživatelé zvyklí na dlouhé podržení vs. přitlačení na displej u 3D Touch budou možná z počátku trochu bojovat, ale tím, že Apple toto chování sjednotil napříč všemi zařízeními, je vlastně přechod na nové telefony bez 3D Touch jednodušší.




Tmavý režim je něco, po čem uživatelé dlouho volali. Bohužel na iPhonu 11 s IPS displejem tmavá tolik nevynikne. Nicméně i tak je používání telefonu v noci příjemnější.
Naprosto zásadní změnou je pochopitelně tmavý režim, který se může automaticky aktivovat při západu slunce. Nebo jej vynutíte po celý den, případně jej vůbec nepoužijete. Na tmavý režim reagují i vývojáři svými aplikacemi, což je moc dobře. Není nic horšího, než když přepnete na aplikaci, která vám uprostřed noci zasvítí do očí čistou bílou. Zároveň je zde ale znát i zásadní slabina telefonu: IPS panel. Tmavý režim vypadá u OLEDu prostě lépe, a navíc i šetří baterii, což se u IPS neděje. I tak je ale používání telefonu v noci příjemnější.




Aplikace fotoaparát vám ve standardním úhlu záběru promítne do ovládacích prvků i širší záběr, takže se pak o něco jednodušeji orientujete na scéně. A nová nabídka při při podržení prstu na ikoně je vlastně nutnost, aby mohl Apple sjednotit chování telefonu s 3D Touch a Haptic Touch.
Systém je plný různých malých drobností, které uživatelé starších verzí systému ocení, ale bohužel jsou tu také nedostatky: českou Siri radši ani nezmiňuji, ale třeba psaní na klávesnici tahem a našeptávání písmen by bylo fajn. Tady, systém to umí, ale ne v češtině. Ocenit ale musím rychlost systému, která je dechberoucí. Takto rychlý telefon s tak samozřejmým chováním není k vidění běžně.
Fotoaparát
Mílovými kroky vpřed, ale věrně. Fotografie byla vždy silou iPhonů, byť v posledních dvou letech konkurence notně zabrala a Apple přeběhla. Inovovaná soustava foťáků sází na rozlišení 12 Mpx, které je u přední kamery, u ultraširokém foťáku a pochopitelně také na tom se standardním úhlem záběru, který má optickou stabilizaci. Ultraširoký foťák nepotřebuje optickou stabilizaci ani ostření, vzhledem k šířce záběru 13mm je to zcela zbytečné. Proti modelu Pro zde chybí třetí čočka s 2× přiblížením, kterou ale osobně klidně oželím.















Je jedna věc, ve které Apple vede, a tou je přirozenost. Software zachycuje reálné barvy, umí trefit správnou pleťovku a nedělá z noci den.
Apple sice nechá úřadovat umělou inteligenci u rozpoznávání scény, ale na výslednou fotku nemá až takový vliv jako u konkurence, konkrétně třeba u Huawei P30 Pro. Snímky jsou tak o něco více uvěřitelné, mají reálné barvy a noční režim nedělá z noci den, na druhou stranu šumu je tu pořád víc než dost a tahle funkce bude chtít ještě vyladit. Jestli se vám ale fotky z iPhonů líbily právě pro svou přirozenost, tohoto trendu se dočkáte i zde. Zásadní změnou je, že telefon pracuje se všemi foťáky najednou: změna ohniska je blesková, není třeba čekat na žádné ostření, stejně tak měření expozice. Při změně ohniska se vám nestane, že dostanete úplně jinak barevnou fotku, což se u konkurence bohužel děje naprosto běžně. Líbí se mi, že v části fotoaplikace, kde je spoušť a další ovládací prvky, vidíte na pozadí to, co vidí širší čočka, abyste se lépe orientovali na scéně. A standardně skvělé je i video a jeho stabilizace.
Ukázkové video (1 080p, 30 fps):
Apple neboduje rozlišením, ani rozsahem přiblížení. Nesnaží se o fotky, které do jisté míry vymyslela umělá inteligence, ale jde na věc spíše technickou kvalitou. Čím dále víc to ale začíná být otázkou vkusu. Jestli chcete úžasně barevnou fotku, které však příliš neodpovídá realitě, nebo spíše věrný snímek, se kterým si můžete hrát. Volba je jen na vás.
Závěr
Právě fototechnika a obrovský výkon procesoru jsou místa, kde Apple konkurenci ujel. Ta rychlost při práci s foťákem a fantasticky naladěný displej, tohle vše bohužel stojí proti designu, který plusové body určitě nezíská. iPhone 11 je skvělý po technické stránce a zapáleného applistu od nákupu nic neodradí. A myslím si, že nadchne i spoustu nových uživatelů. Za sebe říkám, že 2× přiblížení z modelu Pro oželím, ultraširoký záběr je prostě zábavnější.
U iPhonu vždycky najdete něco, kde zaostává za konkurencí. A může to být třeba jen 60Hz displej. AAC kodek u Bluetooth přenosu, který nemusí náročnějším stačit. Nepodpora 5G, která je u nás trochu sporná, ale v celosvětovém měřítku by tohle měl nový produkt umět. Jenže z pohledu běžného zákazníka není ani jedna z těchto věcí zásadní a možná ani neví, že by měli něco z toho chtít. A tím se dostávám k jádru problému, lidé chtějí lepší iPhone a tento je lepší, než ten minulý. Až uzraje doba a Apple bude moci zmíněné novinky uvést jako zásadní změnu a bude moct vysvětlit uživatelům, proč je důležité je v telefonu mít, pak se jich iPhony dočkají. Tahle strategie totiž Applu dlouhodobě vychází a miliony zákazníků Applu věří.
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 76 × 8,3 mm, 194 g displej: 6,1", kapacitní IPS LCD, 828 × 1 792, 324 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 110 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 11 960 Kč až 22 490 Kč
|
Stran konkurence je to u iPhonu 11 hodně složité. 11 Pro soutěží s těmi nejlepšími a základní jedenáctka vlastně také. Prakticky jde ale o kategorii samu pro sebe, stejně jako to udělal iPhone XR, což zároveň největší konkurent jedenáctky. Z androidového světa se dá počítat s Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10 a také nový Google Pixel 4. Na ně ale iPhone 11 ztrácí v displeji, hlavně z pohledu marketingově zajímavých hodnot. Kvalitou rozhodně neztrácí.
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 76 × 8,3 mm, 194 g displej: 6,1", kapacitní IPS LCD, 828 × 1 792, 324 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 942 mAh procesor: Apple A12 Bionic (6× Vortex, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 12 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 8 659 Kč až 19 880 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 147 × 69 × 8,2 mm, 162 g displej: 5,7", kapacitní OLED, 1 080 × 2 280, 443 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 2 800 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Beyond1 |
 | rozměry a hmotnost: 150 × 70 × 7,8 mm, 157 g displej: 6,1", kapacitní Dynamic AMOLED, 3 040 × 1 440, 551 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 8 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Samsung Exynos 9820 (8× Exynos M4, 3 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Připlatit si za 11 Pro?
Já sám bych si raději vybral model Pro, ale současně si budu protiřečit v tom, že mi z pohledu poměru výkonu a ceny dává víc smysl základní model 11. Třetí objektiv s přiblížením rád oželím, není tak důležitý. OLED displej už je jiná pohádka, ale taky se bez něj dá žít. Obrovský výkon, iOS 13 a ultraširoký objektiv je stejný.

Navíc, pokud máte rádi barevné telefony, je jedenáctka jasnou volbou. Hodně napovídá i samotné označení Pro, které říká, že jde o model pro náročné uživatele, kteří chtějí to nejlepší od Applu. iPhone 11 je telefon pro všechny ostatní. Je jen na vás, jak moc nároční budete.
Verdikt: Apple s modelem 11 pokračuje tam, kde skončil iPhone XR. Jde o kategorii samu pro sebe, která dává za lepší cenu a s drobnými ústupky uživatelům okusit špičkový telefon. iPhone 11 bude vyhovovat naprosté většině lidí a ti náročnější sáhnou po modelu Pro.
Plusy:
- Vynikající displej
- Výborný foťák
- Obrovský výkon
- Zvýšená odolnost IP68
- Rychlost sytému
Minusy:
- Vyšší cena
- Pro někoho design
- Lightning konektor
- Občas software
- Jen 5W nabíječka
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium