Plusy
- Poměr výkon/cena
- Kompaktní velikost
- Dual SIM a podpora Wi-Fi 6
- Kvalita fotek i videa
- Voděodolnost IP67
Minusy
- Zastaralý design
- Jednodenní výdrž baterie
- Průměrná selfie kamerka
- Nemá noční režim
- Předinstalovány i nepotřebné aplikace
Po mnoha letech se fanoušci původního iPhonu SE konečně dočkali. Stejnojmenná novinka totiž vznikla stejným principem, jako původní model. Apple vzal tělo staršího telefonu, co stále vyrábí (v tomto případě iPhonu 8) a vměstnal do něj moderní procesor z vlajkového iPhonu 11. Výsledkem toho je kompaktní telefon s ohromným výkonem, který bude dostačovat ještě dalších několik let.
Apple iPhone SE (2020) se v základní 64GB verzi prodává za cenu 12 990 Kč, což je vzhledem k výbavě na poměry Applu opravdu atraktivní cenovka. Pokud mu odpustíte zastaralý design a pouze jednodenní výdrž baterie, může to pro vás být snadná a dostupná vstupenka do ekosystému Applu.
|
 | rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 7,3 mm, 148 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 1 821 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 2 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 7 559 Kč až 13 991 Kč
|
Celou recenzi Apple iPhone SE (2020) si přečtěte na následujících listech.
Design
Jablíčko se posunulo, design nikoliv. Design aneb ta nejkontroverznější vlastnost nového iPhonu SE. Kromě vycentrovaného jablečného loga je totiž naprosto stejný jako tři roky starý iPhone 8, a to svými rozměry, designem i materiály. Pokud si odmyslíme skleněná záda, tak lze hledat inspiraci dokonce v šest let starém iPhonu 6. Když tedy nové SEčko vezmete do ruky, je to jako by jste se vrátili v čase. Jen vás s ohledem na dnešní standard začnou přepadat myšlenky, že je telefon moc malý, má otřesně široké rámečky kolem displeje, a jeho design je zkrátka přežitý.




Na dnešní poměry Apple iPhone SE (2020) nabízí již přežitý design s širokými rámečky, který známe už několik let.
Klíčovou otázkou ale je: bude to jeho cílové skupině vadit? Pravděpodobně ne. Apple zachováním starého designu lidem jednak hraje na nostalgickou notu, ale hlavně s ním chce oslovit konzervativnější majitele starších modelů, kterým tento vzhled a hlavně velikost vyhovuje. Spousta kupujících totiž budou určitě i majitelé původního SEčka z roku 2016, a pro ty paradoxně stále půjde o designový upgrade.




Tělo, design, ani materiály se proti iPhonu 8 vůbec nezměnili, Apple však kvůli sjednocení portfolia alespoň vycentroval jablečné logo.
Ačkoliv proti původnímu SE novinka hodně vyrostla, stále jde o jeden z nejkompaktnějších telefonů na trhu, ač ne tak výrazně. Ve skutečnosti jsou jeho rozměry jen o trochu menší než v případě Apple iPhone 11 Pro. Tím, že je ale iPhone SE více než o čtvrtinu lehčí a hlavně má výrazně menší displej, vám přesto pocitově přijde jako naprostý drobek.




Telefon má pouze jeden fotoaparát, vzhledem k ceně a jeho výkonům to však nelze považovat za velkou nevýhodu.
To ale neznamená, že nemá co nabídnout. Naopak. Skleněná záda vypadají stále stylově, konstrukce je precizní a díky hliníkovému rámu dostatečně pevná, a to že čtveřici LED diod narozdíl od vyšších modelů doplní pouze jeden fotoaparát je spíše otázkou ceny. Na čelní straně někteří uvítají návrat čtečky otisků prstů Touch ID a nechybí ani selfie kamerka, nutné senzory či sluchátko plnící také funkci stereo reproduktoru.




Součástí balení je kromě špendlíčku pro vysunutí nanoSIM také 5W nabíječka a pecková sluchátka EarPods s Lightning konektorem.
Na levém boku se tradičně nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti a přepínač hlasitého/tichého režimu. Na tom pravém je zapínací tlačítko a gumou utěsněný slot pro nano SIM kartu. Telefon totiž nabízí odolnost vůči vodě a prachu, a to dle stupně krytí IP67. Na spodní straně pak hledejte silný repráček, mikrofon a konektor Lightning.
Displej
Nic se nezměnilo. Apple iPhone SE má na dnešní poměry velmi malý 4,7“ IPS displej s Retina rozlišením 1334 × 750 pixelů. Na takto malé obrazovce však i toto nízké rozlišení nabízí více než dostatečnou jemnost 326 ppi, což znamená, že bez blízkého zkoumání jednotlivé body rozhodně nespatříte.





Nastavení displeje telefonu
Apple zde stejně jako v minulosti dokazuje, že jeho panely nabízí věrné barevné podání, ostatně důkazem je podpora barevného gamutu P3. Díky podpoře True Tone si je navíc můžete nechat dynamicky měnit podle okolí, takže bude obrazovka šetrnější na vaše oči. Stejný účel má také automatický filtr modrého světla, případně tmavý režim, který ovšem kvůli technologii IPS nebude tak efektivní, jako u OLEDu.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 2/646 cd/m2
- gamma: 2,25
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 1,87/4,31
Z pohledu maximálního jasu iPhone SE s „pouhými” 625 nity za aktuálními top modely trochu ztrácí, nicméně jde stále o skvělou hodnotu, která je stále garancí dobré čitelností na slunci. Co zde ubylo proti iPhonu 8 je funkce 3D Touch. Displej tedy už postrádá vrstvu citlivou na různé síly dotyku, nicméně to zde Apple systémově kompenzuje gesty dlouhého podržení zvané Haptic Touch.
Hardware
Podědil to nejlepší. Ačkoliv v předchozích kapitolách iPhone SE na poměry roku 2020 trochu ztrácel, tak stran výkonu si to plně kompenzuje. Najdeme zde totiž šestijádrový procesor Apple A13 s taktem 2,66 GHz, který používají i v iPhony 11 a 11 Pro. Nastal zde sice mírný kompromis v použití 3 GB RAM, nicméně i tak telefon nabízí tak extrémní porci výkonu, kterou by mu mohla závidět kdejaká vlajková loď.
Výkon - AnTuTu 8.1.0
- Celkové skóre: 454 119 bodů
- CPU: 147 199 bodů
- GPU: 172 374 bodů
- MEM: 56 919 bodů
- UX: 77 627 bodů
Poznámka redakce: Výsledky benchmarku nejsou 100% srovnatelné s Android verzí AnTuTu. Výsledky lze srovnávat pouze v rámci stejné platformy.
Ať už budete hrát ty nejnáročnější hry nebo mu předhodíte jakýkoliv náročný úkol, telefon ani na chvíli nezaváhá. Naopak budete mít co dělat, abyste zde takovou porci výkon naplno využili. Apple jej však ani nepoužil primárně kvůli výkonu, ale kvůli tomu, že je energeticky úspornější, lépe si poradí se zpracováním fotek/videa, ale hlavně telefonu zajišťuje dlouhou použitelnost. Troufnu si tvrdit, že ani za 3-4 roky běžné uživatele nebude nijak významně omezovat.




Výkonnostní srovnání iPhonu SE (vlevo) s iPhonem 11 Pro v benchmarcích AnTuTu a Geekbench 5.
Stran úložiště si zde můžete vybrat mezi kapacitami 64, 128 nebo 256 GB. K recenzi jsem dostal tu nejnižší z nich a troufnu si tvrdit, že většině lidí z cílové skupiny iPhonu SE bude bohatě stačit. Pokud však hodně natáčíte videa nebo fotíte, určitě bych zvážil příplatek za vyšší verzi. Obzvlášť, když mezi 64GB a 128GB je rozdíl pouhých 1 500 Kč.
Použití moderního čipu Apple A13 se pozitivně projevilo i na konektivitě. Kromě gigabitového LTE, totiž kupodivu podporuje také Wi-Fi 6, kterou by „SEčku” mohli závidět dokonce i násobně dražší notebooky od Applu. Samozřejmě nechybí ani Bluetooth 5.0 a NFC pro bezkontaktní platby Apple Pay. Mnohým udělá radost také podpora Dual SIM, díky integrované eSIM kartě.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 5 hodin 9 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 9 hodin 22 minut
- Doba nabíjení (15 - 90 %): 1 hodina 35 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 2 hodiny 31 minut
Velmi citlivým tématem nového iPhonu SE je výdrž baterie. Novinka totiž po vzoru staršího iPhonu 8 nabízí stále jen akumulátor s kapacitou 1 821 mAh. V Android světě by s touto hodnotou asi moc neobstál, nicméně zde hravě stačí na jeden den běžného používání. Záleží ale na tom, jak telefon používáte. Při střídmém využití telefon zvládne i dva dny, ovšem jakmile se začnete věnovat nějaké intenzivní činnosti, procenta začnou ubývat před očima a za pár hodin můžete hledat nabíječku. Ostatně to potvrzuje i velmi podprůměrná výdrž v našem testu přehrávání Full HD videa.
Pochvalu telefon zaslouží také za přítomnost bezdrátového nabíjení, ač se softwarovým omezením výkonu na 7,5W. Přes kabel je podporován mnohem vyšší výkon, ovšem musíte si zvlášť přikoupit rychlonabíječku. Apple totiž k iPhonu SE stále přibaluje pouze 5W adaptér, se kterým budete nabíjet skoro 2 a půl hodiny.
Pro poslech hudby samozřejmě nechybí dvojice stereo reproduktorů, ač je škoda, že nejsou oba nasměrovány stejným směrem. Ten na spodní straně si totiž například při hraní her budete zakrývat prstem. Hlasitost mu ovšem rozhodně nechybí i svým živým projevem dokazuje, že má dokonce hudební ambice. V balení samozřejmě najdete i pecková sluchátka EarPods s lightning konektorem.
Software
Spousta parády na další roky. Předinstalovaným operačním systémem je zde iOS 13, který rozhodně netřeba představovat, jelikož v prakticky stejné podobě běží na všech iPhonech od roku 2015, a to včetně původního iPhonu SE. Tím nenápadně narážím i na hlavní benefit testované novinky. Tím, že do iPhonu SE (2020) Apple vměstnal svůj nejnovější čipset, zajistil mu tak kvalitní základ pro podporu nových aktualizací na několik let do budoucna.





Prostředí operačního systému iOS 13
Pochvalu si zaslouží také dobrá optimalizace a hlavním benefitem systému je stále i úzká vazba na další Apple produkty. Co se předinstalovaného softwaru týče, rok od roku sem nenápadně přibývají další a další aplikace, a celkově už jde o poměrně široký balík, který vám zaplní skoro dvě plochy.












Předinstalované aplikace
Většina aplikací je naštěstí velmi praktická, ať už jde o Apple Music, kancelářský balík iWork, Zdraví a spousta dalších. Abych ale byl férový a bral to stejným metrem jako u recenzí Android telefonů, i na iOS najdete řadu specializovaných aplikací, které většina uživatelů iPhonu SE pravděpodobně nebude potřebovat.


Některé z předinstalovaných aplikací by mohly být klidně jen volitelně ke stažení. Naštěstí téměř vše, co nebudete potřebovat lze odinstalovat.
Na mysli mám hlavně GarageBand pro mixování hudby či iMovie pro editaci a střih videí, které navíc na malém displeji iPhonu SE nebudou zrovna pohodlné. Navíc pro mnohé bude také iTunes U pro studenty, Akcie nebo Apple Store pro nákup další elektroniky. Všechny tyto aplikace jsou volně ke stažení v AppStore je tedy zbytečné nutit je všem v rámci systému. Naštěstí je dnes možné nepotřebné aplikace snadno odinstalovat.
Fotoaparát
I jeden objektiv udělá hodně muziky. Apple iPhone SE (2020) na dnešní poměry vybočuje použitím pouze jednoho fotoaparátu. To je dáno právě použitím staršího designu z iPhonu 8. Ze stejného telefonu dostalo SEčko bohužel i samotný snímač. Ten má rozlišení 12 Mpx při cloně f/1.8, přičemž ohnisková vzdálenost objektivu je 28 mm.
Nenechte se však zmást staršími parametry fotoaparátu, jelikož důležitým faktorem i postprocesing fotografie. Právě zde „SEčko” udělalo velký posun díky novému procesoru Apple A13. Fotky ve dne jsou tak krásně ostré, detailní a hodně telefonu pomáhá i Smart HDR, které oceníte zejména v protisvětle. Celkově mají fotky spíše neutrální podání barev, což nemusí všem úplně vyhovovat, nicméně to se dá vždy dodatečně upravit.
Fotoaparáty Apple iPhone SE (2020):
- Zadní fotoaparát: 12 Mpx, světelnost f/1.8, ohnisková vzdálenost 28 mm, optická stabilizace, portrétní režim, Smart HDR 2. generace, Live Photos; Video: až 4K při 60 fps, slow-mo ve Full HD při 240 fps
- Selfie kamerka: 7 Mpx, světelnost f/2.2, portrétní režim, Retina Flash, elektronická stabilizace, Live Photos; Video: až Full HD při 30 fps
Překvapením iPhonu SE je podpora portrétního režimu, navzdory pouze jednomu objektivu. Apple zde práci optiky obchází umělou inteligencí respektive strojovým učením. Rozostření pozadí tak funguje i s jednou čočkou, ovšem je limitováno pouze na lidi. Není přitom ani zdaleka tak přesné jako u vyšších modelů a někdy vypadá, jako by jste osobu někde vystřihli a do rozostřené scény ji vložili ručně. Portrétní režim lze také snadno zmást focením 2D objektů, například vytištěné fotky osoby, kde se AI nepozná, že nejde o živého člověka a i tak se pokusí pozadí na fotce rozostřit.









Denní snímky
Největší nedostatky iPhonu SE ovšem odhalíte až v noci, kde starší fotosenzor už naráží na své limity. Fotky se sice snaží vypadat ostře, ovšem detaily se s nedostatkem světla rychle ztrácí a navzdory optické stabilizaci je zde i spousta šumu. Velká škoda, že zde Apple neimplementoval svůj noční režim, který by použitý procesor bez problému zvládl. Jak jste mohli vidět ve fotografickém souboji s iPhone 11 Pro, rozdíl s nočním režim je propastný.



Portrétní režim ze zadní kamerky
Aplikace fotoaparátu je stejná jako v posledních mnoha letech. Nechybí tedy tradiční fotografické režimy jako Portrét, Panorama, Čtverec, spoustu barevných filtrů, živé fotky Live Photos, automatické HDR a překvapivě zde najdete i funkci QuickTake z iPhonu 11 pro okamžitou spoušť videa. Součástí aplikace fotoaparátu je samozřejmě také čtečka QR kódů.




Noční snímky
Znovu si však musím pomyslně kopnout do neschopnosti Applu do aplikace fotoaparátu integrovat podrobné nastavení foťáku, pro které musíte zabrouzdat hluboko do nastavení telefonu. V něm pak můžete zvolit focení to JPEG, HEIC nebo třeba umožnit focení do RAWu. Po dlouholeté kritice alespoň už Apple do aplikace fotoaparátu konečně integroval volbu rozlišení videa včetně snímkovací frekvence.



Prostředí aplikace fotoaparátu.
Hardwarové změny se bohužel od iPhonu 8 neudály ani u 7Mpx čelní kamerky s clonou f/2,2. Ta sice pro většinu situací kvalitou detailů i ostrostí dostačuje, v protisvětle už ale narazíte a díky horšímu HDR v tomto případě budete často bojovat i s efektem přepálené oblohy. Na druhou stranu ani zde nechybí portrétní režim a v noci se bude hodit funkce Retina Flash, tedy simulace blesku pomocí displeje telefonu.



Ukázková selfie
Co si však uživatelé zamilují je naprosto špičková kvalita videí, která v dané cenové kategorii těžko bude hledat konkurenci. Telefon umí natáčet až v rozlišení 4K při 60 fps, případně Full HD při 60 fps, přičemž vždy nabídne optickou stabilizaci. Ta je zde přímo ukázková a video se ani při natáčení z ruky prakticky vůbec netřese.
Vyzdvihnout musíM i barevné podání a vysokou kvalitu detailů, která je dána i vyšším bittrate. Vhod přijde i to, že při natáčení nahráváte rovnou i stereo zvuk. Nechybí samozřejmě ani podpora slow-mo videí z hlavní kamerky ve FullHD při 240 fps. Překvapivě ale iPhone SE postrádá tzv. slo-fie, tedy zpomalená videa z čelní kamerky, která Apple představil na podzim u iPhonu 11.
Ukázkové video (1080p, 30fps):
Fotografie v plné kvalitě najdete na úložišti Microsoft OneDrive.
Závěr
Nový Apple iPhone SE rozhodně nemůže v mnohém soupeřit s aktuálními top modely. Má své mouchy a svým starým designem rozhodně nikoho neuchvátí.
Na stranu druhou je recyklace starého designu s moderní výbavou svým způsobem geniální. Za atraktivní cenu 12 990 Kč totiž Apple osloví větší masu uživatelů, kterým pak může prodat své služby.




Když odmyslíme zastaralý design a jednodenní výdrž, je iPhone SE (2020) naprostým přeborníkem v poměru cena/výbava. Telefon rovněž nabídne skvělý zvuk a vynikající fotoaparát, který exceluje hlavně stran videa. Obří porci výkonu sice většina lidí nevyužije, nicméně telefonu zajistí rychlost, použitelnost a nové aktualizace i v budoucích letech, což je i důvod proč bylo tak populární původní SEčko. Výhodou pro mnohé budou také kompaktní rozměry. Troufnu si říci, že většině jeho cílové skupiny postačí základní 64GB verze, nicméně příplatkem pouhých 1 500 Kč za dvojnásobek chybu určitě neuděláte.
|
 | rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 7,3 mm, 148 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 1 821 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 2 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 7 559 Kč až 13 991 Kč
|
Apple si zde ani omylem nehraje na nic prémiového, naopak telefon vyrobil na míru, co největší cílové skupině. Tou budou děti, kterým menší displej rozhodně vadit nebude, studenti a applisté s omezeným rozpočtem, ale také firmy, kde bude cena a dlouhá použitelnost pro zaměstnanecký telefon velmi silný argument. Nové SEčko také dlouho vyhlíželi stávající majitelé starších modelů. Skvělý poměr cena/výbava může být pro mnohé dokonce impulzem pro přechod z Androidu.
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 70 × 8,2 mm, 147 g displej: 5,6", kapacitní OLED, 1 080 × 2 220, 441 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 670 (8× Kryo 360, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Beyond0 |
 | rozměry a hmotnost: 142 × 70 × 7,9 mm, 150 g displej: 5,8", kapacitní Dynamic AMOLED, 2 280 × 1 080, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 100 mAh procesor: Samsung Exynos 9820 (8× Exynos M4, 3 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
G810 |
 | rozměry a hmotnost: 155 × 77 × 8,0 mm, 181 g displej: 6,2", kapacitní OLED, 1 080 × 2 248, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1600|1800 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 6 GB, baterie: 3 550 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Troufnu si předem odhadovat, že navzdory minimálnímu technologickému pokroku bude nový iPhone SE prodejním hitem, protože konkurence s podobnou výbavou a cenou v tak kompaktním balení zkrátka neexistuje. Foťákem a cenou s ním může soupeřit například Google Pixel 3a, kompaktností třeba loňský Samsung Galaxy S10e, výbavou pro změnu například LG G8s. Apple iPhone SE je však originální koktejl, kde si každý najde to své.
Verdikt:
Apple iPhone SE (2020) je nejvýkonnějším kompaktním telefonem na trhu, čehož dosáhl použitím starého designu s nepříliš moderními rámečky. To ale omlouvá (na Apple) fantastická cenovka, skvělý fotoaparát a dlouhá budoucí podpora.
Plusy:
- Poměr cena/výbava
- Kompaktní velikost
- DualSIM díky integrované eSIM kartě
- Podpora Wi-Fi 6
- Voděodolnost (IP67)
- Kvalita natáčeného videa
- Potencionálně dlouhá podpora
- Dostupná vstupenka do Apple ekosystému
Minusy:
- Zastaralý design
- Jednodenní výdrž baterie
- Průměrná selfie kamerka
- Postrádá noční režim
- Spousta nepotřebných aplikací
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium