Několik týdnů po recenzi Asus Zenfone 5 nám na do redakce doputovalo i jeho barcelonské dvojče Zenfone 5Z. Taiwanci tak znovu ukazují, jak v jejich podání vypadá bezrámečkový telefon, ovšem k prémiovému zpracování nyní vkládají i špičkovou výbavu. O to více potěší i agresivněji nastavená cenovka, která z telefonu může udělat velmi žádaný top model.
Rád bych již v úvodu zmínil, že telefon je stran vzhledu, rozměrů, systému ale i spousty dalších drobností naprosto stejný jako zmíněný Asus Zenfone 5. Model 5Z se tak liší hlavně silnější výbavou, která cílí na ty nejnáročnější uživatele.
ZS620KL |
iii.jpg) | rozměry a hmotnost: 153 × 75 × 7,9 mm, 155 g displej: 6,2", kapacitní Super IPS+ LCD, 1 080 × 2 246, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 6 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze telefonu Asus Zenfone 5Z začíná na následujícím listu.
Design
Nablýskaný elegán. Po stránce designu je Asus Zenfone 5Z naprosto totožný se základní pětkou. To rozhodně není na škodu, designu a zpracování totiž není moc co vytknout. Asus zde ukazuje, jak umně dokáže kombinovat kov a sklo. Zatímco hliníková konstrukce a masivní rám dodávají telefonu potřebnou pevnost, skleněná záda odrážející na slunci soustředné kružnice kolem čtečky prstů ukazují, že jde o prémiové zařízení. Sklo je ale bohužel také silný magnet na otisky prstů. praktičtější uživatelé tak zřejmě rádi sáhnou po přibaleném silikonovém krytu.






Zenfone 5Z nabídne kvalitní materiály a zpracování. Telefon tak působí prémiovým dojmem a dokáže dobře reprezentovat.
Vzhled se u Zenfone 5Z točí zejména kolem jeho bezrámečkovosti. Displej totiž zasahuje po třech stranách skoro až k okrajům. Asus však po vzoru Applu sáhl po vaničkovitém výřezu v displeji, do kterého ukryl sluchátko, selfie kamerku, proximity senzor, čidlo jasu a notifikační diodu. Zachována byla jen uzoučká spodní bradička, což třeba při držení na šířku můžete shledat jako plus, protože si pak palcem zbytečně namatláte po displeji.






Asus zde vsadil na kombinaci kovu a skla, to navíc na světlé hází efektní zenové kružnice kolem čtečky otisků prstů na zádech.
Na skleněných zádech najdete čtečku otisků prstů a vystupující, vertikálně orientovaný modul duálního fotoaparátu doplněný o duální blesk. Nad povrch ale vystupuje jen trochu takže při poležení telefonu na stůl se na rozdíl od mnoha jiných telefonů nijak otravně nekýve. Pod sklem také Asus ukryl i cívku NFC. Zamrzet však někoho může absence bezdrátového nabíjení.



Modul fotoaparátu sice vystupuje nad povrch telefonu, přesto se zařízení na stole nijak výrazně nekýve.
Přiznaný hliníkový rám nabídne na pravém boku vhodně umístěné zapínací tlačítko a regulaci hlasitosti, na levém boku pak hybridní slot pro nano SIM a paměťovou kartu a netradičně i mikrofonek. Druhý mikrofonek pak sám obsadil stranu horní. Potěšení přichází hlavně na straně spodní, kde najdeme USB-C konektor doplněný o zachovaný 3,5mm jack, třetí mikrofon a průduchy reproduktory.


Uživatele vzhledem k ceně potěší i bohaté příslušenství uvnitř balení.
Hardware
Když chcete to nejlepší. Jako vlajková loď firmy nabídne Zenfone 5Z prakticky tu nejlepší možnou výbavu. O výkon se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 845, který si bez problému poradí se vším, co mu předhodíte, ať už je to hraní nejnáročnějších her, střih videa, vše zvládne bez zaváhání. Zárukou rychlého multitaskingu je pak 6 GB operační paměti. Vnitřní úložiště u testovaného kousku mělo kapacitu 64 GB, z nichž je po první spuštění dostupných rovných 50 GB. Pokud by vám to bylo málo, tak si můžete připlatit za verzi se 256GB pamětí a řešením může být i paměťová karta.
Výkon - AnTuTu 7.1.0
- Celkové skóre: 265 483 bodů
- CPU: 91 038 bodů
- GPU: 107 192 bodů
- UX: 58 055 bodů
- MEM: 9 198 bodů (RAM: 3 457 bodů, ROM: 5 741 bodů)
Stran konektivity nechybí podpora vše LTE frekvencí (Cat. 18), dvoupásmová Wi-Fi podporující standard 802.11ac, Bluetooth 5.0 a nechybí ani NFC, které lze využít pro platby Google Pay. Trochu mě však mrzí absence bezdrátového nabíjení. Pochvalu však zaslouží senzorová výbava, zejména pak polohové služby s rychlou a přesnou fixací polohy.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 718,76 MB/s
- Sekvenční zápis: 194,10 MB/s
- Náhodné čtení: 122,51 MB/s (31 364,12 IOPS)
- Náhodný zápis: 105,24 MB/s (26 941,65 IOPS)
Slova chvály putují i směrem ke čtečce otisků prstů, která je velmi rychlá. Zastoupit ji může dokonce i sken obličeje, ovšem pro ten Asus používá jen konvenční selfie kamerku a spolehlivostí je daleko za konkurencí. Pro správné fungování totiž potřebuje dobré světelné podmínky, ovšem ani pak není rozpoznání 100%.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas) : 7 hodin a 11 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 10 hodin 28 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 1 hodina a 41 minut
- Antutu Battery: 8 101 bodů
Baterie, kterou Asus u Zenfone 5Z použil má na jeho rozměry spíše průměrnou kapacitu 3 300 mAh. Přesto vás překvapí až dvoudenní výdrží při běžném provozu, a to i se zapnutými daty, Wi-Fi. Díky správci baterie PowerMaster však lze výdrž ještě prodloužit, a to například snížením výkonu procesoru, automatickému vypínání datových sítí a dalšími omezeními. Pochvalu zaslouží i velmi rychlé nabíjení díky přibalená 18W nabíječce.
Na své si se Zenfonem 5Z přijdou také audiofilové. Telefon totiž nabídne kvalitní stereo reproduktory, které neskrývají své hudební ambice. Zvuk je živý s výraznými středy a nepostrádá ani basovou složku. Líbí se mi, také jeho velmi hlasitý projev, přitom ani u vyššího volume není nijak výrazný šum. Skrze sluchátkový audio jack pak dostanete zvuk s podporou Hi-Res rozlišení a díky technologii od DTS, dokáží simulovat i prostorový zvuk 7.1. Méně náročné posluchače pak potěší nadprůměrná špuntová sluchátka v balení.
Software
Sbohem zbytečnostem. letech kritiky mohu poprvé Asus pochválit i za jeho operační systém. Vše stojí samozřejmě na Androidu 8.1 Oreo, ovšem překryté nadstavbou ZenUI. Ta se letos konečně zbavila veškerých zbytečností a zbyl zde pouze software od Googlu, několik opravdu užitečných utilit od Asusu a seznam zakončují aplikace Facebook a Instagram, které však můžete případně odinstalovat.






Prostředí ZenUI
Samotné prostředí si zachovává ilustrovaný design, který je poměrně vkusný, líbí se mi však, že je výrazně přehlednější, a to nejen v nastavení. Zmíněné aplikace totiž najdete v centrální nabídce, ale ty oblíbené můžete umístit na plochu. Přehlednosti pomůže i nabídka vyhledávání, kterou vyvoláte vytažením odspodu displeje
.





Několik předinstalovaných aplikací
Nejvíce mi v systému vadilo, jak se Asus vypořádal s bezrámečkovostí displeje. Narozdíl od jiných značek totiž nenásledoval s gesty Apple, ale šel svou, nepříliš intuitivní cestou. Možnosti totiž máte tři. Buď necháte nastálo zobrazenou ovládací lištičku, která vám bude zabírat drahocenné místo. V druhém případě se tato lišta bude automaticky schovávat, ovšem vždy ji pak musíte znovu vyvolat, což si žádá zbytečný krok navíc.






Systém můžete ovládat softwarovými tlačítky nebo gesty, Asus však nezvolil zrovna pohodlné řešení.
Příliš se nepovedla ani navigační gesta, kdy tažením do stran či nahoru ke třem ovládacím tečkám vyvoláváte patřičné akce. Ovšem musíte se správně trefit, jinak uděláte něco úplně jiného, tečky se navíc kryjí v s obsahem v pozadí, takže nejsou zrovna dobře viditelné. Chce to zkrátka trochu cviku, ale časem se to zvyknout dá.
Fotoaparát
Kvalitní dvojočko s optickým zoomem. Ačkoliv je Zenfone 5Z vlajkový model, dostal do vínku úplně stejný duální fotoaparát jako základní Zenfone 5. I zde se tedy jedná o hlavní snímače s rozlišeními 12 Mpx a 8Mpx a světelností f/1.8 respektive f/2.2 ve prospěch lepšího fotoaparátu. Sekundární kamerka má navíc širší úhel záběru 120°, takže dokáže zachytit více ze zabírané scény.









Ukázkové fotografie
Zatímco u základního modelu jsme fotoaparát hodnotili jako nadprůměrný, v top třídě už jsme zvyknutí na vyšší standard. Chválíme sice, že fotky jsou pěkně ostré a díky živým barvám působí na oko velmi líbivě, při focení v automatickém režimu si ovšem nelze nevšimnou větší komprese snímků, což poznáte na hlavně na ztrácejících se detailech.


Základní fotka vs sekundární snímač se 120° úhlem záběru.
Pochválit však musím makro snímky, kdy telefon dokáže dobře zaostřit i velmi blízké objekty. Velmi dobře působí i noční fotografie, kde je díky dobré světelnosti a zejména optické stabilizaci minimum šumu, fotografie zůstávají ostré a netrpí ani na přepaly.





Umělá inteligence fotoaparátu dokáže rozpoznat scénu, ale i text.
Velkou roli u fotoaparátu letos hraje také umělá inteligence. Ta je během focení schopna rozpoznat až 16 různých scéna jako je třeba jídlo, obloha, louka, rostliny, lidé atd. a podle toho přizpůsobit nastavení fotoaparátu. Nechybí také funkce Google Lens, která umí rozpoznat snímaný text a zobrazí k němu relevantní odkazy na web.





Ukázková selfie
Pokud jde o přední kamerku, tak ta nabídne rozlišení 8 Mpx se clonou f/2. Na ní mě nejvíc zklamalo mdlejší podání barev, které je vyloženě v kontrastu se sytými barvami u hlavního foťáku. Je také citlivější na světlo a otřesy, takže se často setkáte s přepálenou či lehce rozmázlou fotografií. Líbit se vám však mohou různé filtry pro zkrášlení obličeje nebo tzv. Zenimoji, nebo-li animovaní avataři, kteří kopírují vaše pohyby a grimasy.





Režim krásy a Zenimoji
Samotná aplikace fotoaparátu je přehledná a dělí se na tři části. Hlavní je přímo náhled fotoaparátu s užitečnými přepínači jako je HDR, samospoušť či bokeh. Posunutím vlevo se dostanete na přednastavené režimy jako je plně manuální mód, časosběr, slow-mo a několik dalších. Posunutí vpravo pak nabídne 9 barevných filtrů.





Aplikace fotoaparátu
Zapomenout samozřejmě nesmím ani na video, kde musím vyzdvihnout zejména podporu natáčet až ve 4K rozlišení při 60 snímcích za vteřinu, což zatím moc telefonů nenabízí. Stejná snímkovací frekvence je možná samozřejmě i u Full HD. Video potěší svými živými barvami a hlavně špičkovou stabilizací. Výsledný dojem však bohužel zase trochu sráží větší komprese.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Závěr
Asus Zenfone 5Z je velmi povedený smartphone, který skvěle vypadá, je dobře odladěný a hlavně má špičkovou výbavu. Kromě ní zaujme i dalšími detaily jako jsou skvělé stereo reproduktory, či kvalitní displej. O to více potěší cenovka startující na 13 000 Kč v základní 64GB variantě. Ti náročnější si však můžou ještě 2 000 Kč připlatit za verzi se 256 GB vnitřní paměti.



Za zmíněnou cenu je Zenfone 5Z je opravdu skvělou nabídkou, přesto to nemusí mít úplně jednoduché. Konkurencí mu totiž bude už jednak slabší Zenfone 5, který až na výkon v ničem neztrácí a je o 3 000 Kč levnější. Mezi ostatními velkými superphony se pak musí o zákazníky poprat například s cenově agresivnější Huawei Nova 3, Honor Play, nebo PocoPhone F1 od Xiaomi. Z horního cenového patra na něj pak postupně tlačí OnePlus 6 či Xiaomi Mi MIX 2S.
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 74 × 7,3 mm, 166 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 750 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 24MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 8,8 mm, 182 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 246, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,8 mm, 177 g displej: 6,3", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 280, 400 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Cenově dostupný superphone, který za skvělé peníze nabídne špičkovou výbavu, kvalitní displej i zvuk.
Plusy:
- Skvělý poměr ceny a výbavy
- Prémiový design
- Velký, kvalitní displej
- Vynikající stereo reproduktory
- Možnost natáčet 4K při 60 fps
- Odladěné prostředí s minimem balastu
Minusy:
- Spíše průměrný fotoaparát
- Nemá bezdrátové nabíjení
- Nepraktická gesta ovládání
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium