Plusy
- Otočný mechanismus fotoaparátu
- Žádná selfie kamerka
- Extrémně výkonný Snapdragon 888
- Skvělý OLED displej
- Široká podpora gest
Minusy
- Rozměry a hmotnost
- Absence bezdrátového nabíjení
- Žádná ochrana proti vodě a prachu
- Nižší výdrž na baterii
- Nepohodlný úchop
Asus se jednoznačně snaží svými vlajkovými loděmi na moři telefonů zaujmout, vždyť jeho nejdražší modely tvoří hráčská řada ROG, kompaktní telefon bez ústupků a právě Asus Zenfone 8 Flip s otočným fotoaparátem. Stačí však takováto vychytávka k úspěchu a má vůbec telefon ještě něco schované v rukávu?
Za cenu bezmála jednadvaceti tisíc korun s daní nelze očekávat méně než nadupané vnitřnosti v čele se Snapdragonem 888, 5G či Wi-Fi 6. Jenže to mají i další podobně naceněné telefony jako Xiaomi Mi 11 nebo OnePlus 9, které přidávají ještě další trumfy jako bezdrátové nabíjení.
|
| rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,6 mm, 230 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Asusu Zenfone 8 Flip si přečtěte na následujících listech.
Design
Otočné fotoaparáty s jedním zádrhelem. Asi nemá smysl chodit okolo horké kaše, otočný mechanismus je největším lákadlem tohoto telefonu a opravdu se po technické stránce povedl. Otočení je velmi rychlé, lze si jeho ovládání nastavit na kolébku hlasitosti, což umožňuje velmi intuitivní ovládání, ale lze s foťáky otáčet i ručně. Skvělým detailem je, že v případě pádu se foťáky vrátí do bezpečné původní polohy, ale telefon musí skutečně padat – neuspěl jsem, když jsem se snažil pád jen nasimulovat prudkými pohyby.
Otočný mechanismus je chloubou telefonu
Jenže tento složitý a velký mechanismus si vybral svou daň v podobě vyšší hmotnosti a větší tloušťce telefonu. V kapse se pronese a v ruce nepůsobí nejlépe, což Asus zkombinoval ještě se skleněnými zády, takže telefon klouže ve zpocené dlani. Ovládání telefonu může z tohoto důvodu být někdy trošku těžkopádné.
S otočným mechanismem se pojí ještě jedna zvláštnost – schovává se v něm druhý reproduktor. Pokud mechanismus vysunete, reproduktor je na horní hraně modulu. Taková pozice by byla pro přehrávání ideální, ale modul se vždy po vypnutí aplikace foťáku zasune, a naopak hraje dovnitř telefonu, což se projevuje zkreslením zvuku. Lidem s citlivějším sluchem nemusí být výsledný zvuk příjemný, nicméně jinak je výstup z reproduktorů velmi kvalitní.
Design se přizpůsoboval otočným fotoaparátům, zaujme i modré vypínací tlačítko
Kovový rámeček okolo telefonu dodává pocit luxusu, ale jen na krátkou dobu. Kazí ho totiž kluzká záda a ne zcela pohodlný úchop a vizuálně neimponují záda, která chytají nejen otisky prstů, ale prach a další nečistoty. Nepotěší ještě jeden fakt – telefon nemá ochranu proti vodě a prachu.
Z hlediska ovládacích prvků má telefon standardní výbavu – na pravé hraně se nachází kolébka hlasitosti a pod ní hlavní tlačítko. Čtečka otisků prstů je zabudována pod displejem a funguje velmi dobře – je přesná, odezva je rychlá a displej vždy ukáže, kam prst přiložit. Z konektorů je zde pouze USB-C. Sluchátkový jack chybí a v balení není k nalezení ani patřičná redukce. Zato je na dolní hraně přítomna notifikační dioda, jež svítí tak silně, že vám neunikne žádná událost.
V příslušenství nechybí netradičně tvarovaný obal na telefon, ale na redukci na sluchátkový konektor místo nezbylo
Displej
Sázka na OLED. Rozlišení 2400 × 1080 px patří ke standardu, jež zajistí dostatečnou jemnost, o 90 Hz u vlajkového telefonu lze však hovořit jako o podprůměru. Jenže zde existuje dobrý důvod, proč by 120 Hz asi stejně nikdo nevyužil – telefon nevydrží příliš dlouho na jedno nabití a 120 Hz v kombinaci s intenzivním používáním by nemuselo stačit ani na jeden den výdrže na baterii.
Hlavní nastavení displeje a obnovovací frekvence
Jinak je ale displej trefou do černého. V noci příliš neosvětluje a za přímého slunce je krásně čitelný. Rozlišení 2400 × 1080 px na 6,67“ úhlopříčce činí výslednou jemnost 395 ppi, což je více než dostatečné, aby se nedaly rozeznat jednotlivé pixely. Potěší i HDR10+, maximální jas 1000 nitů nebo 110 % pokrytí barevného prostoru DCI-P3.
Pokročilá nastavení Always-on displeje a vyvážení barev
Komu by nevyhovovalo nastavení barev displeje, vše je možné nastavit v menu. Volba obnovovací frekvence je také k dispozici, ale pokud telefon přejde do výkonného režimu, i přes tvrdé nastavení 60 Hz se displej přepne na 90 Hz. V přehršli dalších nastavení je i Always-on panel, který maximálně využívá výhod OLED panelu a umožní neustále zobrazovat informace při vypnutém telefonu s minimální spotřebou.
Hardware
Skvělý výkon, spotřeba pokulhává. Telefon disponuje nejvýkonnějším čipsetem současnosti – Snapdragonem 888 v kombinaci s grafickým jádrem Adreno 660. 8 GB paměti RAM je plně dostačující, byť na špičkové modely nemá. V tuzemsku jediná dostupná varianta má 256 GB a je rozšiřitelná o microSDXC paměť.
Antutu V9.0.3
- Celkové skóre: 815 441 bodů
- CPU: 211 347 bodů
- GPU: 314 035 bodů
- MEM: 143 763 bodů
- UX: 146 296 bodů
Výsledky Antutu řadí telefon k absolutní špičce, je výkonnější než 95 % všech telefonů a kazí mu to hlavně UX skóre. I úložiště je velmi kvalitní a patří k tomu lepšímu, co lze mezi telefony nalézt.
Rychlost úložiště – AndroBench:
- Sekvenční čtení: 1 905 MB/s
- Sekvenční zápis: 777 MB/s
- Náhodné čtení: 292 MB/s (74 765 IOPS)
- Náhodný zápis: 272 MB/s (69 604 IOPS)
Se spotřebou to již tak dobré není. I když čísla z infoboxu nejsou úplně špatná, dokazují pouze dobrou optimalizaci pro surfování a sledování videa, respektive nízkou spotřebu OLED displeje. Při běžném používání a spouštění náročnějších aplikací jako fotoaparát však jdou procenta baterie poměrně rychle dolů. Doporučoval bych používat 60 Hz a tmavý režim, což výdrž prodlouží, nicméně na dvoudenní výdrž bych se nespoléhal. Při velmi intenzivním používání může být i jednodenní používání na hraně.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 17 hodin 52 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas, 60 Hz, světlý režim): 17 hodin 10 minut
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 1 hodina 39 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 1 hodina 1 minuta
I přes rychlé 30W nabíjení (kompatibilní nabíječka je přítomna v balení) a ne úplně velké baterii, není doplňování energie do telefonu nejrychlejší a některé telefony s podobnou kapacitou baterie se zvládnou nabít rychleji. Taktéž chybí bezdrátové nabíjení, kterým podobně drahé telefony již disponují.
Telefon má několik režimů spotřeby, po celou dobu testu byl použit „dynamický režim“
Software
Gesta a vychytávky. Grafické prostředí telefonu nemá klasickou spodní lištu s hlavními ovládacími prvky, ty jsou nahrazeny gesty. Při pobytu v aplikaci se na hlavní plochu dostanete tahem z dolního okraje doprostřed, zkrácením tohoto pohybu se dostanete do správce aplikací. Tah z pravého či levého okraje funguje jako tlačítko zpět. Pohyby jsou poměrně intuitivní a po chvíli si ani neuvědomíte, že byste měli potřebovat tlačítka.
Základní prostředí telefonu
Telefon toho však s minimem ovládacích prvků umí opravdu hodně. Tlačítko napájení může mít namapovány funkce po dvojitém zmáčknutí nebo po zmáčknutí a přidržení. Jak jsem zmínil dříve, mechanismus otočného modulu fotoaparátu lze ovládat kolébkou hlasitosti. Dále jsou podporovaná další gesta při vypnutém displeji nebo při pohybu telefonu.
Zajímavý je i Herní džin, jedná se o utilitku, již lze při hraní vysunout z levé hrany dolní poloviny telefonu. Ukazuje aktuální údaje například o snímkovací frekvenci, teplotě nebo frekvenci čipsetu a hlavně disponuje spoustou rychlého nastavení, které si lze v menu přizpůsobit. Několikrát jsem okno utilitky otevřel omylem, ale nechybí možnost ji vypnout.
Herní džin
Asus do základu výbavy přidal jen ty nejnutnější aplikace, nic není zdvojené a navíc jsou v telefonu jen Netflix, Instagram, Facebook a Messenger, které jsou zřejmě sponzorované. Netflix navíc lze jen deaktivovat, odstranit nikoli. Aplikace lze umístit klasicky na plochy nebo do hlavní nabídky, kde mezi nimi lze i vyhledávat.
Notifikační roletka je někdy trošku agresivní a některé zprávy (hlavně ty od Asusu) nejde snadno odstranit. Rychlé možnosti nastavení v roletce jsou dostatečně rozsáhlé, nechybí ani přepínání 60Hz a 90Hz režimu nebo mód s dvěma okny pro různé aplikace.
Pokročilejší prostředí a základní aplikace
Uživatelské prostředí je postaveno na Androidu 11 a je zcela plynulé i stabilní. Telefon nabízí mnoho možností přizpůsobení a obecně jsem neobjevil žádnou zásadní slabinu.
Fotoaparát
Má otočný mechanismus skutečně smysl? Odpověď je ano, pokud jste milovníci selfies nebo odpůrci přední kamerky zabudované v displeji. V prvním případě se budete moci fotit kvalitním hlavním fotoaparátem, který je na mnohem lepší úrovni než běžné přední kamery. Druhý případ naráží na fakt, že selfie kamera není potřeba, takže v displeji není žádný výřez ani průstřel, jež by kazil design nebo ztěžoval používání.
Parametry snímačů Asus Zenfone 8 Flip:
64Mpx hlavní foťák, clona f/1.8, 26mm ohnisko, 1/1.73" snímač
8Mpx snímač, clona f/2.4, 80mm ohnisko (teleobjektiv)
12Mpx širokáč, clona f/2.2, úhel záběru 112 ˚, 14mm ohnisko, 1/2.55" snímač
Na druhou stranu se další přednosti hledají dost těžko. Vysouvání mechanismu pro změnu úhlu focení není zcela praktické, protože znemožní pevný úchop a dobře funguje hlavně při focení na výšku. Otáčením mechanismu může vzniknout i panoramatický snímek, ale k tomu je ideální použít stativ a pro 360° záběr budete muset navíc před foťákem neustále uskakovat. Jedná se sice o příjemnou vychytávku, ale v praxi zřejmě využijete jen selfie režim.
Ukázka 360° panoramatu
Aplikace fotoaparátu má velmi dobré provedení. Základní fotografický mód umožní rychlé přepínání všech tří foťáků a i další ovládací prvky jsou nadosah a není jich nadbytek. Pro fotografy je jako stvořený režim „Ručně“, který ukazuje vodováhu, histogram i základní expoziční údaje a umožňuje rychle přepínat mezi foťáky a nejdůležitějšími nastaveními.
Prostředí fotoaparátu, režim ručně, fotografie a nastavení
K chování a funkčnosti aplikace mám dvě výhrady. Pokročilí fotografové budou zklamáni absencí focení do RAWu a nepotěší podivné chování na stativu. Telefon totiž umí detekovat, že se nachází ve stabilní poloze, kdy je možné čas expozice natáhnout na dlouhé sekundy, ale neustále vnucuje 1/10 sekundy a vysoké ISO kazící kvalitu fotky. Delší časy než 1/10 sekundy je nutno nastavit pouze ručně, což není vůbec intuitivní, a naopak mnoho fotografů se může divit, že umístění na stativ oproti focení z ruky nepřináší lepší výsledky.
Hlavní foťák je velmi dobrý, pokud fotky nezkoumáte podrobně na monitoru, ale ukazujete je v mobilu nebo na televizi, nepůjdou na nich vidět žádné chyby. Dokonce ani fotky v horších světelných podmínkách nejsou špatné (ISO 400 má ještě spoustu detailů) a i vysoké hodnoty ISO zachovávají dostatečné detaily. I dynamický rozsah čipu je dobrý.
Fotky z hlavního fotoaparátu, poslední dvě se zapnutým HDR
Nejviditelnější problém je s protisvětlem či se světelnými zdroji na tmavém pozadí, jako jsou lampy v noci. Tam objektiv ztrácí kontrast a ve světlých místech se objevují artefakty vzniklé po odšumování. Pozor bych si dával i na HDR režim, který sice udělá scénu hezky kontrastní a dynamickou, ale někdy ji nesloží ideálně a například na horizontech vznikají rozdvojené objekty, různě po obraze jsou patrné chybějící detaily i podivné artefakty.
Noční scéna, první foto na ISO 25, druhé na ISO 400, poslední dvě fotky na automatické ISO
Širokoúhlý foťák není vůbec špatný, dokud obraz nepřiblížíte, protože následně je vidět podivné zrno způsobené zřejmě odšumováním. Po stránce výkonu ve špatném osvětlení mě tento foťák velmi překvapil, ISO 400 je velmi dobré a ISO 1600 má relativně dobré detaily. Ne že by tento foťák byl lepší než ten hlavní, ale nebál bych se jej v noci či při nízké hladině osvětlení použít.
Ukázkové fotky z širokoúhlého fotoaparátu, prostřední se zapnutým HDR
Pokud jsem však psal, že hlavnímu foťáku dělá problémy protisvětlo a lampy v noci, zde je tento problém mnohem silnější. Okolo světelných zdrojů vznikne velká světlá koule a někdy dokonce i světelný pruh procházející jejím středem. Je třeba se takovým situacím vyhýbat. Stejně tak má objektiv mírné zkreslení a slušelo by mu i vyšší rozlišení.
Noční scéna, první foto na ISO 25, druhé na ISO 400, poslední dvě fotky na automatické ISO
Teleobjektiv na třetím a posledním snímači je pro mě nejkontroverznější. Má rozlišení 8 Mpx a nemohl jsem nepomyslet na otázku, jak by si vedl stejně (digitálně) přiblížený snímek z hlavního 64Mpx foťáku. Příklad takového porovnání je níže a popravdě obě fotky nejsou až tak rozdílné. Navíc rozdíly mezi teleobjektivem a 3× přiblíženým snímkem z hlavního foťáku se mění podle situace a pokaždé bych za mírně lepší označil jiný foťák. To není úplně přesvědčivé a možná Asusu stačilo vybavit telefon pouze dvěma fotoaparáty.
Tento foťák způsobuje přepaly a po přiblížení je vidět podivné zrno
Konkrétně mám s tímto senzorem a teleobjektivem pár problémů. Tím hlavním je, že kombinace nižšího rozlišení a lehce přehnaných úprav při odšumování a zpracovávání fotky vede k podivnému zrnu na některých částech snímku – nicméně podobný jev je patrný i u hlavního foťáku po velkém přiblížení. Senzor má dále nižší dynamický rozsah, což vede k častým přepalům a divně osvětleným scénám.
První fotka je z teleobjektivu, druhá je zvětšená z hlavního objektivu
První fotka je z teleobjektivu, druhá je zvětšená z hlavního objektivu. Vidíte rozdíly?
Portrétní režim umí hrátky s hloubkou ostrosti, nicméně jak je vidět na příkladu níže, pozadí není rozostřené okolo trávy, takže se algoritmus Asusu nedá považovat za zcela spolehlivý. Na makro poslouží širokoúhlý foťák, což není standardní volba (typicky se pro makro snímky využívají základní či delší ohniska), nicméně to umožňuje větší kreativitu a méně standardní záběry.
Makro a fotka z portrétního režimu
Video trpí hlavně na absenci optické stabilizace obrazu, jinak je velmi dobré, s přesvědčivými detaily i dobrým měřením expozice či vyvážením bílé barvy. U Full HD videa je možné zapnout elektronickou stabilizaci obrazu, nicméně ta spíše způsobuje podivné změny rychlosti švenkování, než aby jim zabránila. Doporučil bych tuto funkci nepoužívat.
4K video ze dne (u 4K videa telefon neumožňuje použít elektronickou stabilizaci obrazu)
Full HD video se zapnutou elektronickou stabilizací obrazu
Celkově jsou foťáky dobré, pokud fotíte bez profesionálních ambicí a snímky prohlížíte v mobilu nebo na televizi, budete s nimi spokojení. Potěší velmi kvalitní selfie kamera v podobě hlavního foťáku otočeného dopředu, solidní širokoúhlý foťák nebo dobré video. Chyby se skrývají až v detailech, dokud fotky nebudete zkoumat podrobně, neobjevíte je.
Porovnání: zleva širokoúhlý foťák, hlavní foťák a teleobjektiv
Závěr
Asus se u svých vlajkových lodí snaží zaujmout, což ukazuje na otočném mechanismu s fotoaparáty, absenci navigačních tlačítek nebo zaměřením se na gesta. To také znamená, že ne každému bude testovaný Asus Zenfone 8 Flip vyhovovat. Tento model je vhodný spíše pro hračičky, kteří se zabaví otočným mechanismem nebo si detailně vyhrají s možnostmi gest a pokročilých nastavení, zároveň ale musí být ochotni překousnout větší rozměry, vyšší hmotnost, nižší výdrž na baterii nebo magnet na otisky v podobě lesklých a zároveň kluzkých zad přístroje.
Pro běžné uživatele je v této cenové kategorii značná konkurence. Ta nabízí jiné přednosti, ale i jiné nedostatky. Obecně se nedá dát jednoznačné doporučení ke koupi, telefon je zkrátka specifický. S výjimkou otočného mechanismu spadá do průměru vyšší, ale nikoli vlajkové třídy, papírových konkurentů má proto požehnaně, ale přitom žádný se mu až tolik nepodobá.
|
| rozměry a hmotnost: 161 × 76 × 7,8 mm, 202 g displej: 6,7", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 800 mAh procesor: Samsung Exynos 2100 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 27 999 Kč |
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,1 mm, 196 g displej: 6,8", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 3 200, 516 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 600 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 74 × 8,7 mm, 192 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Netradiční telefon s několika specifickými vychytávkami, ale i ústupky. Nemá žádnou výraznou slabinu, ale jeho koupě bude záležet na konkrétních požadavcích uživatele.
Plusy:
- Otočný mechanismus fotoaparátu
- Absence zářezu či průstřelu v displeji kvůli selfie foťáku
- Extrémně výkonný Snapdragon 888
- Skvělý OLED displej
- Široká podpora gest
- 5G, NFC i Wi-Fi 6
Minusy:
- Rozměry a hmotnost
- Kluzká záda zachytávající otisky
- Nižší výdrž na baterii
- Chybějící sluchátkový jack (i redukce z USB-C)
- Žádná ochrana proti vodě a prachu
- Absence bezdrátového nabíjení
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium