Recenze BlackBerry 7290: e-mail na ostružinovém vršku

Bezdrátový komunikátor BlackBerry 7290 je nedílnou součástí e-mailové služby stejného názvu, kterou u nás nabízí svým firemním zákazníkům T-Mobile. Jaké jsou naše zkušenosti s mobilním e-mailem?
Recenze BlackBerry 7290: e-mail na ostružinovém vršku

T-Mobile 1. března oficiálně spustil svoji novou službu BlackBerry. Ta má na starost především bezchybnou a okamžitou synchronizaci e-mailových zpráv mezi poštovním serverem a mobilním zařízením. Její nedílnou součástí je právě toto mobilní zařízení stejného názvu. Český T-Mobile má v nabídce jediný model BlackBerry 7290, kterému se koukneme na zoubek. O samotné službě si můžete víc přečíst v tomto článku.

Rychlé odkazy
 
 • článek o službě Blackberry
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 • nerozdělená recenze v textové verzi 

Klíčové vlastnosti

 • kvalitní displej
 • pouzdro s detekcí stavu
 • rychlost a elegance práce s e-maily
 • systém založený na platformě Java
 • poměrně povedená klávesnice
 • velmi dobrá výdrž baterie

Hlavní nedostatky

 • nemá paměťovou kartu
 • nelze zadat znaky s diakritikou
 • vysoké náklady na implementaci řešení
 • většinu příloh e-mailů nelze editovat
 • nehodí se pro pořizování delších textů
 • nemožnost odesílat zprávy s přílohami
 • chybí fotoaparát

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blackberry 7290

Říkejme mu terminátor

Zařadit BlackBerry do některé ze známých škatulek není příliš jednoduché. Kam tedy s ním? Jistě se shodneme na tom, že Blackberry zřejmě nebude obyčejný mobil – vždyť jeho velký displej, vzhled rozsednutého košíku a plnohodnotná klávesnice to přece dostatečně dává všem na vědomí. Dobrá, mobil to tedy není, i když umí telefonovat. Co takhle chytrý mobil? Tomu se již podobá daleko více, i základní funkcionalita je stejná. I zde je ale cítit, že to stále není ono – operační systém v klasickém smyslu tohoto slova v BlackBerry totiž neexistuje, naprosto vše je vytvořeno v Javě. A kapesním počítačem BlackBerry také není, vždyť přece umí komunikovat.

Při testu jsme se s BlackBerry dokonale sžili a jeden bez druhého jsme po několik dní neudělali ani krok. Dokonale nahradil telefon, komunikátor a v mnohých situacích i celý notebook. Způsobem práce s e-maily a jejich přílohami je v podstatě BlackBerry obyčejný terminál, který pouze zobrazuje to, co pro něj jeho server připraví – otevře, rozbalí či přeformátuje, protože bez něj to nedokáže a třeba s dokumentem z Excelu si přímo neporadí. Ovšem funkce pro organizaci času zase zvládá, stejně jako do něj jdou přiinstalovat jednoduché programy. Zcela evidentně je to terminál zkřížený s komunikátorem. Rázem se nabízí název nové kategorie pro tento přístroj, BlackBerry je mobilní terminátor.

Není vůbec první

Kanadská společnost Research in Motion (RIM) působí na trhu mobilních řešení již od roku 1984 a za tuto dobu má na svém kontě již několik patentů i ocenění svých produktů. Nejznámější je však svým řešením mobilní práce s e-mailovými zprávami nazvanou BlackBerry Wireless Platform, které jsme se již na MobilManii několikrát věnovali. Nebudu zde nosit dříví do lesa a všechny zájemce o technické pozadí této služby odkáži na starší článek.

RIM vyrábí také bezdrátové handheldy. První modely RIM 850 i RIM950 byly spíše jen zdokonalenými pagery a zprávy mohly pouze přijímat. Byly postaveny na bázi procesoru Intel 386, stejně jako již komunikující modely RIM857 a RIM957. Ty přinesly větší, i když stále jen monochromatický displej a vyšší model RIM957 obsahoval výkonnější procesor Intel 486. Oba komunikátory dokázaly komunikovat v sítích 800 MHz DataTAC Network.

Od řady RIM byl již jen krůček k nové řady BlackBerry. Ta ve srovnání se svými předchůdci přinesla hned několik podstatných vylepšení. S výjimkou „přechodového“ modelu BlackBerry 5810 je nová řada postavena na daleko vhodnějších procesorech RISC a prostředí vlastního operačního systému RIM@OS je velmi prozíravě nahrazeno Javou. Ta se stará o běh všech aplikací a ve své podstatě nahrazuje samotný operační systém. Výhodou je snadná softwarová rozšiřitelnost i tvorba či portování nových aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blackberry s monochromatickým displejem: 5820 • 6230 • 6720 

Řada komunikátorů BlackBerry poměrně dlouho setrvávala u černobílých displejů, jako první barevná vlaštovka přilétl model 7210, který se však již nevyrábí. Prostředí systému a aplikací je u všech modelů řady BlackBerry stejné, všechny přístroje se ovládají stále stejně. V podstatě nejvyšším modelem klasické řady BlackBerry je právě testovaný model 7290. Kromě něj má RIM v nabídce spíše „smartphonovsky“ působící řadu 7100x, na kterou si u nás zřejmě budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. Osobně jsem na vlastní systém provedení klávesnice SureType (JistéPsaní) velmi zvědav.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Modely s barevným displejem: 7230 • 7500 • 7700
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejnovější modely: 7100t • 7100v • 7290

Rozsedlá borůvka

Vezmeme-li si do parády model 7290 stejným metrem, jako kterýkoli jiný komunikátor, uvidíme před sebou plochý přístroj podobný kalkulačce o rozměrech 113 × 74 × 22 milimetrů se stále ještě přijatelnou hmotností 139 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ani mobil, ani komunikátor, ani kapesní počítač...

Téměř polovinu přední strany zabírá podsvícená klávesnice typu QWERTZ s třiatřiceti tlačítky. Nezapře svou podobnost s klávesničkou známých komunikátorů palmOne Treo (nebo je to obráceně?). Ve srovnání s nimi však klávesnice BlackBerry 7290 vychází jako jasný vítěz, protože klávesy Trea jsou o poznání menší, daleko více vypouklejší a k jejich stisku je potřeba daleko více síly. Vzhledem k širší základně BlackBerry 7290 jsou tlačítka o malý chloupek větší a mají mezi sebou také větší rozestupy, za co vás budou mít vaše palce rády. Na klávesnici můžete psát buďto jedním prstem, nebo daleko pohodlněji oběma palci. Jde to snadno a docela rychle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti

Téměř všechen zbývající prostor přední strany terminátora BlackBerry 7290 zabírá barevný displej. Přestože RIM uvádí, že je pasivní, výrobce samotného displeje (LG) hovoří o aktivní technologii. Nejpodivuhodnější je jeho výborná čitelnost i na přímém slunečním světle, kde se naopak ještě zvyšuje kontrast zobrazení a to i bez aktivovaného podsvícení.

Více si o displeji Blacberry 7290 můžete přečíst v samostatné bleskovce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je i bez podsvícení perfektně čitelný na přímém slunci

Když jsem totiž BlackBerry 7290 poprvé spatřil na redakčním stole, považoval jsem jej za maketu – displej zobrazoval úvodní obrazovku, která vypadala jako vytištěná polepka. Kresba byla ostrá a nerozmazaná, barvy poměrně věrné. A úvodní obrazovku nebo spořič vidíte na obrazovce BlackBerry 7290 stále, zařízení displej nikdy nevypíná.

Displej je zapuštěn poměrně hluboko pod stříbrný okraj a je tak alespoň částečně chráněn proti poškrábání. Pro celkovou ochranu přístroje slouží pevné plastové pouzdro s možností připevnění na opasek, které najdete přibalené v krabici. Povrch displeje je matný a díky tomu je zobrazení téměř za všech okolností čisté a bez nežádoucích odlesků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je mírně zapuštěn • pouzdro pro bezpečné nošení u pasu

Displej je rovnoměrně podsvícen bílou barvou ve dvou stupních intenzity. Podsvícení se spouští stiskem speciální klávesy umístěné v pravé spodní části klávesnice. Zařízení se současnou verzí firmwaru bohužel neumí rozsvítit displej po stisku libovolné klávesy. Klávesnice je podsvícena také ve dvou stupních intenzity.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V noci Blackberry bíle září

Na levém boku BlackBerry 7290 najdete klasický miniUSB konektor sloužící k synchronizaci dat se stolním počítačem i k nabíjení. Hned vedle je zdířka určená pro připojení dodávané lehké sady handsfree. Na zadní stěně najdete pod plastovou skořepinou baterii, která svým tělem zakrývá lože SIM karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory na levé straně přístroje • ovládací prvky a dioda na horní straně • na rámečku
displeje nesmí chybět název Blackberry

Vestavěný lithium-iontový akumulátor disponuje kapacitou 950 mAh, což poskytuje přístroji dostatek elektrické energie na čtyři hodiny hlasového hovoru nebo až na devět dnů pohotovostního režimu. Tato hodnota je úžasná především vzhledem k tomu, že zařízení je dvacet čtyři hodin denně připojeno prostřednictvím GPRS k aplikačnímu serveru a barevný displej nikdy nevypíná. V praxi mohu nadstandardní výdrž jen potvrdit: BlackBerry jsem během dvou hodin nabil na plnou kapacitu v pátek ráno, nyní je pondělí a baterii zbývá celých pětapadesát procent energie. A to jsem BlackBerry v průběhu uplynulého víkendu rozhodně nešetřil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uchycení zadního krytu a pohled pod něj


Druhou kapitolu začneme prohlídkou dodávaného příslušenství. Předvedeme si ovládání přístroje a uživatelské prostředí. Také si ukážeme, jak se s přístrojem telefonuje

Témata článku: Blackberry, Software pro mobily, E-mail, Blackberry 7290, Vrš, Black, Stejný okamžik, VRS, Náhled displeje, Vestavěný li-ion, Rychlé seznámení


Určitě si přečtěte